Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cum ascunzi ca ai un interviu de angajare in alta parte

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postminette, on 23rd July 2009, 15:02, said:

PS. As fi dorit ceva mai elaborat, insa am mintea complet blocata.
Pentru ce elaborat, ca doar nu vreti sa fugiti 3 luni in caraibe cu banii firmei. Sint doua ore nenorocite. Si daca ii spuneti din timp "maica, peste 3 zile am nevoie sa fac asta", poate la fel de mine sa raspunda "taica, mi se rupe, ai doua zile sa vezi cum eviti sa faci aia si sa vii la munca". Deci mai bine o varianta in care puneti sefa in fata faptului implinit.

PS: Donatorii de singe primesc ziua respectiva libera la munca ;).

#20
minette

minette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2009

View Post934, on 23rd July 2009, 17:33, said:

Deci mai bine o varianta in care puneti sefa in fata faptului implinit.

Deci tu zici ca-i mai buna varianta "arde acum", sa inteleg...In cazul asta, cade cu donarea de sange. :) Oricum, n-ar fi mers in cazul meu, insa e o idee buna, merci de sugestie.

O sa vad ce inventez......ma voi bloca in casa, ma va inunda vecinul, voi avea subit o criza de enterocolita, ma voi bloca in lift........
Merci pentru sugestiile primite pana acum :D

#21
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postminette, on 23rd July 2009, 17:56, said:

Merci pentru sugestiile primite pana acum :D
Au spus mai multi pina acum dar repet: cind ajungi sa iti storci mintea despre cum sa pacalesti un sef ca lipsesti 2 ore e grav... al dracului de grav. Din fericire dumneavoastra incercati sa scapati de acolo dar mi-e mila de toti ceilalti care sclavagesc la seful/sefa curului ajuns/a acolo probabil prin supt+periat+sapat.


View Postbubalus, on 23rd July 2009, 16:50, said:

in alta ordine de idei...ce fel de firma e aia care amana interviuri si care nu cheama oamenii la interviu la o ora convenabila pentru toata lumea.....
Scuze, doamna Minette ca abordez in paranteza o alta problema pe topicul dumneavoastra.

Asa este, domnule Bubalus dar sint curios cind ati fost dumneavoastra la ultimul interviu. De ce spun asta? Pentru ca a sosit momentul sa fac o schimbare... yeah, next job. De doi ani nu am mai intrat pe site-urile de specialitate. Am fost socat sa vad acum:
- joburi introduse de 2 zile cu 250 de aplicatii; 2 saptamini - 3000 de aplicatii.
- joburi in care se spune: "firma: nimic; profilul candidatului: nimic; cerem: nimic: oferim: nimic".... 90 de candidati pentru acest job. Vazusem unul asa pentru "inginer" (ce fel de inginer????) si unul pentru "sofer" (ce fel de sofer????).
- interviul a devenit: ce salariu vreti? Tu spui suma X. Ok, va sunam noi. Mai rau ca la curve, macar alea iti spun din start cit e si daca vrei sa le-o tragi, just do it!
- departamentele de HR...  :roflmaofast:  Noile salasuri ale amantelor sefilor a.k.a. secretara de sub birou part two.

Pe scurt, e jale...

#22
minette

minette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2009

View PostMosotti, on 23rd July 2009, 15:40, said:

in primul rind, cine lucreaza legal, nu poate fi zburat, pentru ca asa i s-a sculat sefului. e o procedura destul de complicata, asta e si motivul pentru care s-au inventat externii. cit despre interviu, foarte bine daca stie. poate iti mareste salariul ca sa nu mai pleci :w00t:

Procedura complicata?....E de fapt mai simpla decat am putea sa credem: desfiinteaza postul. (Mai ales de cand cu criza, sunt acoperiti)
A existat si un precedent, astfel ca teama mea este intrucatva justificata.

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postminette, on 23rd July 2009, 20:23, said:

Procedura complicata?....E de fapt mai simpla decat am putea sa credem: desfiinteaza postul. (Mai ales de cand cu criza, sunt acoperiti)
A existat si un precedent, astfel ca teama mea este intrucatva justificata.

tu ai idee ce presupune desfiintarea postului? n-o sa faca niciodata asa ceva pentru a da pe cineva afara, DECIT DACA chiar vor sa desfiinteze postul

si nu inteleg la ce teama te referi, daca vrei sa pleci. teama de concediere poate exista atunci cind vrei sa stai, pentru ca-ti place sau pentru ca e un post unde freci menta si iei o gramada de bani  :lol:

si nu in ultimul rind, nu inteleg de ce ai sta intr-o firma unde este atit de deampulea? nu mai exista alte firme care fac angajari? ma indoiesc :w00t:

#24
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
moso, poate omu lucrează ca programator , lol. am câteva cunoștințe de genu cărora le e frică să le zică șefilor că nu vor să stea sâmbăta până la ceasu 3 la servici :lol: - unii dintre ei mai dorm și nopțile la muncă (nu, nu pentru sex cu secretara, ci pentru stat cu ochii cât cepele la programat ERP-uri în JAVA!!! , da da :lol: )
de concediu nu mai pun, măcar dacă ar fi siguri că au duminicile libere :roflmao:

#25
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
2 ore?

1. Pleci in pauza de masa si se blocheaza autobuzul in trafic.
2. Ai diaree si inchizi cu cheia usa la buda. :)
3. Te duci sa-ti platesti mobilul: "sefule, NU AM CAND!!!"
4. Te duci sa-ti scoti un extras de cont de la banca: "la moara mama, tre sa platesc chiria AZI."
5. "Am o treaba la niste feti... am o treaba!. Daca imi dati liber acum, e posibil sa mergeti cu mine data viitoare." :-)
6. un coleg a dat telefon si a spus ca ii este rau de la miezul noptii si nu se poate deplasa. - a primit zi libera.
7. "lipsesc putin" si vii peste doua ore... OH SHIT! Ma luasem cu discutiile, SORRY! :)

etc.

P.S.: asta e cea mi tare, zic eu: "sefule, da-mi drumul acum 2 ore si-ti promit ca nu ma mai vezi niciodata."  ;)

Edited by ciureanuc, 24 July 2009 - 09:52.


#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postgigel de hohențolărn, on 24th July 2009, 09:28, said:

moso, poate omu lucrează ca programator , lol. am câteva cunoștințe de genu cărora le e frică să le zică șefilor că nu vor să stea sâmbăta până la ceasu 3 la servici :lol: - unii dintre ei mai dorm și nopțile la muncă (nu, nu pentru sex cu secretara, ci pentru stat cu ochii cât cepele la programat ERP-uri în JAVA!!! , da da :lol: )
de concediu nu mai pun, măcar dacă ar fi siguri că au duminicile libere :roflmao:

well, dracu ii pune, mai ales ca sint deja suficiente ERP-uri :lol:

#27
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postjet li, on 23rd July 2009, 14:05, said:

Capul ce se pleaca sabia nu-l taie.

...da ajunge cu gura la "sursa"   :lol:

#28
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postgelula19, on 23rd July 2009, 14:42, said:

Te faci ca iti este cam rau cu o zi inainte de interviu dar tot stai la munca. Apoi iti iei 3 zile de concediu medical cu un pachet de tigari si o punga de cafea :))

stiu pe unu' care a venit dimineata la job pansat la un ochi si a bagat o vrajeala ca a incercat cu citiva vecini sa taie o teava cu flexul si i-a sarit ceva in ochi... a stat citeva zile in concediu medical si cind s-a intors a anuntat ca pleaca la alta firma...  :lol:

#29
sitto

sitto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 27.08.2007
sa nu ne zici acu ca e chiar dracu pe pamanat si nu te poti invoi cat o pauza de masa. si sa nu zici nu stiti voi cum e aici. nu stim, dar suntem adulti si ne descurcam.
apoi firma unde te duci, nu prea e serioasa. tot omu intreaba ce ora iti convine. si nu te amana ca o fata mare nehotarata.

#30
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
minette aici mi-erai!

Treci mai repede la munca si sa nu te mai prind ca te inunda vecinul de doua ori pe luna!

#31
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Ai pus-o acum. Te-a gasit si sefu' :lol:

#32
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Nu inteleg de ce nu te poti invoi 2-3 ore, din motive personale ... :thumbdown:

#33
pretty_woman

pretty_woman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 16.06.2007
mie mi s-a intamplat sa fiu chiar racita in perioada respectiva,locul interviului la care trebuia sa ma prezint era cam la 10 minute mers pe jos fata de locul de munca de atunci. asa ca mi-a venit in cap ideea ca trebuie sa fac injectii si m-am dus si m-am invoit o ora de la munca ;)
cea mai buna varianta e sa cauti pretexte gen sanatate,pentru ca nu are cum sa te verifice exact... eu una nu as indrazni sa spun ceva de genul "mi-a murit X ",e cam aiurea faza  :confuzzled:

#34
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Dar poate boss-ul zice sarut-mana ca iti cauti de lucru. :huh:

#35
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Daca "munca e nobila" si-i injurati pe toti aia care nu muncesc de ce trebuie sa te ascunzi ? Pentru ca ti-e frica sa ramai fara munca si sa iti dai seama ca ne batem ca sclavii pe munca ? Cum ar fi unii la un picnic : scot cutitele si se omoara intre ei. Pentru ca regula stramosilor spune : doar ala care taie salamul mananca ! Pentru ca doar el munceste sa taie ! Deci e foarte normal sa se bata intre ei pentru locul la taiat salam. Nu-i duce capul "azi el taie, maine eu, impartim, nu e loc nici nevoie sa lucram toti".
Continuati...

http://paimei01.blog...never-work.html
Workforce (not population) of the USA :
agriculture: 1.2%
industry: 19.6%
services: 79.2% (2008 est.)

Edited by jet li, 27 August 2009 - 09:32.


#36
pretty_woman

pretty_woman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 16.06.2007

View PostMaresalul, on 27th August 2009, 08:59, said:

Dar poate boss-ul zice sarut-mana ca iti cauti de lucru. :huh:


nu,n-a zis mersi.ca apoi m-a sunat sa ma intrebe de ce nu mai vin la munca si sa se planga fostei colege de munca ca nu mai vin eu  :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate