Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

LCD SAMSUNG 32B530

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
cristianedward1

cristianedward1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.05.2009
As dori sa achizitionez un tv lcd Samsung 32b530 care acum este la pretul de 2000 de lei , full hd 81 cm diagonala tv ul . Vroiam sa va inmtreb daca are cineva are acest lcd si ce parere aveti despre el . Multumesc anticipat

#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Iti spun mai multe maine dupa ce agat una bucata ca am ramas fara tv in bucatarie. Azi am fost la un Domo si au incercat sa-mi bage pe gat una bucata care nu era sigilata (ma rog cutia au lipit-o ei dar exista meniu de service la Samsung si majoritatea vanzatorilor si a clientilor din pacate nu au habar ca se poate verifica usor daca TV e chiar nou cu 0 h). Pentru ce am eu nevoie mi-se pare un best-buy ( bine as putea lua ceva mai ieftin dar pentru 2-300 lei nu ma mai complic cu modele HDready iar mai scump chiar nu are rost e scump si asta pentru ce am eu nevoie; mai mic poate ar merge un 26" dar mare economie nu fac iar mare mare din nou nu are rost pentru ce am nevoie).

Deci daca intrebi de alte modele pana in 2000 lei as zice ca e best-buy la 32". Daca poti sa te uiti si la ceva mai scump normal ca lucrurile se schimba. Un 32B651 are player mkv incorporat un feature ft. interesant insa e o diferenta de 1000 lei. Bine are si alt panel seria 6 si alte specificatii dar e totusi doar un 32".
Daca ai buget mai mare ar fi bine sa te gandesti si la un model mai mare macar un 37-40". Sigur vrei LCD nu te-ai gandit si la o plasma ( Panasonic bineinteles) ?

Edited by MD, 21 July 2009 - 22:58.


#3
cristianedward1

cristianedward1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.05.2009

View PostMD, on 21st July 2009, 23:48, said:

Iti spun mai multe maine dupa ce agat una bucata ca am ramas fara tv in bucatarie. Azi am fost la un Domo si au incercat sa-mi bage pe gat una bucata care nu era sigilata (ma rog cutia au lipit-o ei dar exista meniu de service la Samsung si majoritatea vanzatorilor si a clientilor din pacate nu au habar ca se poate verifica usor daca TV e chiar nou cu 0 h). Pentru ce am eu nevoie mi-se pare un best-buy ( bine as putea lua ceva mai ieftin dar pentru 2-300 lei nu ma mai complic cu modele HDready iar mai scump chiar nu are rost e scump si asta pentru ce am eu nevoie; mai mic poate ar merge un 26" dar mare economie nu fac iar mare mare din nou nu are rost pentru ce am nevoie).

Deci daca intrebi de alte modele pana in 2000 lei as zice ca e best-buy la 32". Daca poti sa te uiti si la ceva mai scump normal ca lucrurile se schimba. Un 32B651 are player mkv incorporat un feature ft. interesant insa e o diferenta de 1000 lei. Bine are si alt panel seria 6 si alte specificatii dar e totusi doar un 32".
Daca ai buget mai mare ar fi bine sa te gandesti si la un model mai mare macar un 37-40". Sigur vrei LCD nu te-ai gandit si la o plasma ( Panasonic bineinteles) ?
  Nu ma intereseaza prea mult o plasma deaorece bugetul este limitat la cel mult 2100 lei si la acest pret plsmele nu sunt foarte calitative(ma refer la conectivitate,functi etc.) si te rog sa revi dupa ce cumperi lcd ul sa mi spui cum este.ms

#4
nth88

nth88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.04.2009
buna seara

exact acelasi produs as dori sa-l achizitonez, imi puteti spune daca acel tuner dvb-t incorporat are si decodor mpeg4.h264 ?

momentan detin un LG 32LH4000 de care sunt f multumit insa as dori sa le fac cadou alor mei un LCD si initial ma gandisem sa cumpar acelasi produs pana am vazut Samsung-ul 32B530

va multumesc anticipat

#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Are DVB-T si DVB-C si mpeg4. Nu stiu daca player video poate fi activat din meniu de service ca si la B554 dat fiind ca nu are decat USB-ul de service. Daca va intereseaza asa ceva atunci LG H3000 ( 1900 lei) e o alegere mai buna pentru ca se poate activa din meniul service playerul video dar faptul ca softul nu poate reda DTS e un mare minus din punctul meu de vedere.  Eu am preferat Samsung-ul si sunt ft. multumit de el deocamdata (aseara l-am luat). Am avut un LG H3000 langa el si am le-am comparat putin si ... am plecat cu Samsung-ul insa cum am spus mai sus l-am luat pt. bucatarie nu ma interesa functia de media player.

Edited by MD, 24 July 2009 - 08:35.


#6
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Sa inteleg ca ai luat tv de 81 cm ca sa il pui in bucatarie ?  :mellow:

Am si eu lcd-ul asta de aproape 1 luna si pot sa zic ca sunt multumit. Am incercat si DVB-T si merge ok.
Mi-am cumparat o antena micuta cu care am reusit sa prind ProTV HD si se vede destul de bine (cred ca
am prins cateva filme pe care facusera upscale ). Astept sa transmita ceva meciuri de fotbal in HD ca sa
ma declar multumit de calitate :D

#7
nth88

nth88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.04.2009

View PostMD, on 24th July 2009, 09:23, said:

Are DVB-T si DVB-C si mpeg4. Nu stiu daca player video poate fi activat din meniu de service ca si la B554 dat fiind ca nu are decat USB-ul de service. Daca va intereseaza asa ceva atunci LG H3000 ( 1900 lei) e o alegere mai buna pentru ca se poate activa din meniul service playerul video dar faptul ca softul nu poate reda DTS e un mare minus din punctul meu de vedere.  Eu am preferat Samsung-ul si sunt ft. multumit de el deocamdata (aseara l-am luat). Am avut un LG H3000 langa el si am le-am comparat putin si ... am plecat cu Samsung-ul insa cum am spus mai sus l-am luat pt. bucatarie nu ma interesa functia de media player.

m-ai facut foarte curios...ce este mai exact functia de media player?
te intreb pt ca eu am un lh4000 care banuiesc ca ar trebui sa cuprinda acea functie...insa nu stiam de existenta ei sau ce face
si inca ceva...tot asa de nedumerit sunt...ce inseamna sa ruleze dts?

ms anticipat

Edited by nth88, 24 July 2009 - 11:15.


#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Da, am luat 32" pt. bucatarie. E o bucatarie mare si am un colt cu un corp de mobila special facut pt. tv. Am avut unu de 23" dar era cam mic. Ar fi mers si un 26-27" sigur, dar din pacate n-am gasit nimic fullHD tv-uri (doar monitoare cu tuner cu panel TN care sunt si alea 1500-1700 lei). HDready nu mai cumpar in 2009 mai ales ca diferenta de pret e mica.

nth88 nu stiu cum e exact la LG situatia pe modele pentru ca nu sunt fan LG. Ai un port ( sau 2 ?) USB. Poti sa-l folosesti pentru muzica -mp3 si foto - jpeg de pe un stick USB sau HDD pe USB. La LH5000 apare si player video pt. majoritatea tipurilor de fisiere video inclusiv mkv-uri. Functia acesta poate fi activata se pare si la modelele inferioare schimband niste setari in meniu de service.

Cum LH2000 si 3000 nu au decat USB de service si totusi player video poate fi activat n-ar fi exlus ca lucrurile sa stea la fel si la Samsung. La B550 se poate activa sigur playerul si poate si la B530. O sa studiez pb.

Despre DTS.
http://en.wikipedia...._(sound_system) Multe mkv au sunet in format dts deci tv nu vor putea sa redea cu sunet aceste mkv-uri.

Atentie la ce schimbati in meniurile de service pt. ca puteti deregla usor tv-ul si puteti sa pierdeti garantia.

Edited by MD, 24 July 2009 - 21:47.


#9
cristianedward1

cristianedward1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.05.2009

View PostMD, on 24th July 2009, 22:21, said:

Da, am luat 32" pt. bucatarie. E o bucatarie mare si am un colt cu un corp de mobila special facut pt. tv. Am avut unu de 23" dar era cam mic. Ar fi mers si un 26-27" sigur, dar din pacate n-am gasit nimic fullHD tv-uri (doar monitoare cu tuner cu panel TN care sunt si alea 1500-1700 lei). HDready nu mai cumpar in 2009 mai ales ca diferenta de pret e mica.

nth88 nu stiu cum e exact la LG situatia pe modele pentru ca nu sunt fan LG. Ai un port ( sau 2 ?) USB. Poti sa-l folosesti pentru muzica -mp3 si foto - jpeg de pe un stick USB sau HDD pe USB. La LH5000 apare si player video pt. majoritatea tipurilor de fisiere video inclusiv mkv-uri. Functia acesta poate fi activata se pare si la modelele inferioare schimband niste setari in meniu de service.

Cum LH2000 si 3000 nu au decat USB de service si totusi player video poate fi activat n-ar fi exlus ca lucrurile sa stea la fel si la Samsung. La B550 se poate activa sigur playerul si poate si la B530. O sa studiez pb.

Despre DTS.
http://en.wikipedia...._(sound_system) Multe mkv au sunet in format dts deci tv nu vor putea sa redea cu sunet aceste mkv-uri.

Atentie la ce schimbati in meniurile de service pt. ca puteti deregla usor tv-ul si puteti sa pierdeti garantia.


ms de raspunsuri.sper sa l iau cat mai curand

#10
cristianedward1

cristianedward1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.05.2009
daca cineva a mai aczitionat prod acesta sau vrea sa-l achizitioneze , sa pozteze aici. ms mult.

#11
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Cel mai bine sa te duci sa-l vezi si tu la Domo sau MG.

Faptul ca vine unu extaziat (dar care acum si-a luat primul LCD) si-ti spune ca e super cu ce te incanta ?

Am pus si un PC la el azi si e o placere sa lucrezi pe el chiar daca trebuie sa stai cam la 1,5m (n-as putea sta cu el pe birou). Din pacate PC-ul nu are o placa de gaming ca sa testez si asa ceva.
Semnal HD nu am in zona nici pe cablu nici terestru (deocamdata).
Mai am un Samsung 46A656 si am fost placut impresionat de updateul de soft. Arata mai bine interfata de 2009 fata de cea din 2008 (si nu ma refer la media player si @internet care au aparut la seria B6).  Nu le-am pus unu langa altul dar pe HD ambele sa vad ft. bine.

Edited by MD, 25 July 2009 - 16:12.


#12
cristianedward1

cristianedward1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.05.2009
Plasma Panasonic TH-37PV8  stie cineva daca este buna???multumesc anticipat

#13
cristianedward1

cristianedward1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.05.2009
Daca mai stie cineva alte Tv uri de 32 la un pret asemanator sa postez aici va rog. Ms

#14
ssebastian

ssebastian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 25.06.2008
Salut,

Si-a mai cumparat cineva acest LCD Samsung LE-32B530, 81cm?

Credeti ca merita inca 1000 RON pentru a-l achizitiona pe LCD Samsung LE-32B651, 81cm ?

Merci frumos.

View Postssebastian, on 25th August 2009, 14:10, said:

Salut,

Si-a mai cumparat cineva acest LCD Samsung LE-32B530, 81cm?

Credeti ca merita inca 1000 RON pentru a-l achizitiona pe LCD Samsung LE-32B651, 81cm ?

Merci frumos.
_________________
sau mai bine LCD Samsung LE-37B530, 94cm?

View Postssebastian, on 25th August 2009, 14:27, said:

Salut,

Si-a mai cumparat cineva acest LCD Samsung LE-32B530, 81cm?

Credeti ca merita inca 1000 RON pentru a-l achizitiona pe LCD Samsung LE-32B651, 81cm ?

Merci frumos.


_________________
sau mai bine LCD Samsung LE-37B530, 94cm?
___________________
http://www.emag.ro/c...=...2&p2=114387

#15
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Daca e primul LCD pe care-l cumperi pentru sufragerie/living uita de 32B530 e mic !
Normal ca merita mai bine 37B530 si daca se poate ceva si mai mare 40-42" un LG 42LH3000 e vreo 2600 lei.

Edited by MD, 25 August 2009 - 13:48.


#16
di eGO

di eGO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 13.01.2004
As vrea si eu sa iau un LCD Full HD si culmea, tot intre LG 32LH400 si SAMSUNG LE32B530 oscilez.
Pentru cei care au testat: ce ati recomanda, facand abstractie de eventuale diferente de pret intre modele?
TV-ul va fi pus intr-o camera de 4x4.5, unde va fi in 2-3 luni si un HTPC.
Ma intereseaza strict TV cu diagonala de 32"...
Multumesc anticipat!

#17
cristianedward1

cristianedward1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.05.2009

View Postdi eGO, on 25th August 2009, 19:20, said:

As vrea si eu sa iau un LCD Full HD si culmea, tot intre LG 32LH400 si SAMSUNG LE32B530 oscilez.
Pentru cei care au testat: ce ati recomanda, facand abstractie de eventuale diferente de pret intre modele?
TV-ul va fi pus intr-o camera de 4x4.5, unde va fi in 2-3 luni si un HTPC.
Ma intereseaza strict TV cu diagonala de 32"...
Multumesc anticipat!
Eu am achizitionat Samsungul si la calitatea imagini  de la cablu se descurca binisor iar din material HD se descurca f bine. Eu il mai folosesc si ca monitor pentru calculator iar jocurile se vad excelent pe el.

#18
kronosro

kronosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 31.08.2006
salut,
stie cineva ce fel de jack se foloseste pentru intrarea audio (cea de linga VGA) la modelul LE32B530 ? in manual scrie ceva de intrare DVI (asta e video....nu audio; poate au gresit ei?!)

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate