Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

LCD SAMSUNG 32B530

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
159 răspunsuri în acest subiect

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 16.10.2008

View Postkronosro, on 1st September 2009, 19:18, said:

salut,
stie cineva ce fel de jack se foloseste pentru intrarea audio (cea de linga VGA) la modelul LE32B530 ? in manual scrie ceva de intrare DVI (asta e video....nu audio; poate au gresit ei?!)
Cand scoti semnal prin DVI din pc spre HDMI al TV-lui vei avea numai semnal video digital. Semnalul audio digital din pc la TV il vei scoate prin SPDIF ,deci printr-un cablu digital audio. Aia e tocmai intrarea audio de care vorbesti, Poate fi coaxial sau optic, nu-mi dau seama numai din schema.
Daca placa video din pc are iesire HDMI atunci e simplu. Conexiunea HDMI-HDMI transfera si sunet digital si semnal video.

Editat de edigee, 01 septembrie 2009 - 19:27.


#20
kronosro

kronosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 31.08.2006

View Postedigee, on 1st September 2009, 20:27, said:

Cand scoti semnal prin DVI din pc spre HDMI al TV-lui vei avea numai semnal video digital. Semnalul audio digital din pc la TV il vei scoate prin SPDIF ,deci printr-un cablu digital audio. Aia e tocmai intrarea audio de care vorbesti, Poate fi coaxial sau optic, nu-mi dau seama numai din schema.
Daca placa video din pc are iesire HDMI atunci e simplu. Conexiunea HDMI-HDMI transfera si sunet digital si semnal video.

nu am HDMI. folosesc iesirea VGA a laptopului insa audio nu am cum sa scot decit din iesirea de casti. aici e problema. mufa de care vorbesc seamana cu mufa de 3,5mm audio insa un jack de 3,5 nu intra cum trebuie.... poate sa fie un alt tip? e jack mono(avind in vedere ca este intrare digitala)?

Fișiere atașate



#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 16.10.2008
Am vazut ca exista adaptori TOSLINK-3,5mm jack(TOSLINK e standardul pt cablu optic digital) si se folosesc special pt placile de sunet din pc-uri. Cred ca e asa ceva.
N-are rost sa scoti semnal video analog si audio digital. Pune un simplu cablu analog care la un capat are jack 3,5mm ,ce iese din placa de sunet a laptopului iar la celalat capat 2 mufe RCA ce intra in audio in analog a TV-lui. Sunt astfel de cabluri.

#22
kronosro

kronosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 31.08.2006
daca folosesc ca si intrare mufa VGA TREBUIE sa folosesc acea mufa pentru audio. Daca vreau sa folosesc compozite am acele mufe RCA (L/R) insa NU vreau asta.
VGA + acea intrare este singura optiune (pentru moment).

Ca sa inchei (oricum, multumesc @edigee) CE FEL DE JACK IMI TREBUIE???  :death:  :worthy:

#23
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 16.10.2008
Intreaba si tu de un cablu S/PDIF de calculator, spre rusinea mea n-am folosit niciodata...LOL

Editat de edigee, 01 septembrie 2009 - 21:01.


#24
kronosro

kronosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 31.08.2006
Cred ca nu am fost inteles :huh:
Tot ce vreau este sa aflu ce jack imi trebuie pentru a folosi ACEA mufa. ATIT!

#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 16.10.2008

View Postkronosro, on 1st September 2009, 22:23, said:

Cred ca nu am fost inteles :huh:
Tot ce vreau este sa aflu ce jack imi trebuie pentru a folosi ACEA mufa. ATIT!
http://www.okazii.ro...r-.html#galerie
sau
http://www.avaudiosy...e/show/3462.img
Astea-s cabluri S/PDIF coaxiale. Cred ca exista si varianta cu jack de 3,5 mm la ambele capete.

#26
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.037
  • Înscris: 08.08.2002
jack de 3,5 care-l ai si la placa de sunet.
Nu este intrare digitala e analogica ! La monitoarele cu boxe incorporate e furnizat deobicei un astfel de cablu jack-jack dar il poti gasi in orice magazin de electronice. Asa ceva de ex http://www.mediagala...amp;itemId=3115 sigur gasesti si mai ieftin dar n-am stat sa caut.
Totusi nu inteleg de ce folosesti VGA si nu HDMI pt. video ?

PS. Am un 32B530 in bucatarie si am conectat si un PC la el.

Editat de MD, 01 septembrie 2009 - 22:41.


#27
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 16.10.2008

View PostMD, on 1st September 2009, 23:27, said:

jack de 3,5 care-l ai si la placa de sunet.
Nu este intrare digitala e analogica ! La monitoarele cu boxe incorporate e furnizat deobicei un astfel de cablu jack-jack dar il poti gasi in orice magazin de electronice. Asa ceva de ex http://www.mediagala...amp;itemId=3115 sigur gasesti si mai ieftin dar n-am stat sa caut.
Totusi nu inteleg de ce folosesti VGA si nu HDMI pt. video ?

PS. Am un 32B530 in bucatarie si am conectat si un PC la el.
Mister rezolzat. Deci e intrare analogica.I cazul asta trebuie un splitter audio  pt a folosi 2 cabluri unul sa duca semnal in boxele pc-u-lui sialtul sa duca semnal in TV. E curios totusi, Daca nu ai placa video cu iesire HDMI ,ci doar DVI, nu poti baga semnal audio digital in TV?
(Omul nu are decat iesire VGA ,se pare)

#28
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.037
  • Înscris: 08.08.2002
Ma gandeam ca nu are decat VGA dar o placa modesta cu DVI e 100 si ceva de lei.
Daca ai placa video cu HDMI (DVI) si cu HDMI audio (de la 9400 in sus la nvidia si la ATI seria 4XXX parca)  tot ce castigi e ca nu mai ai nevoie de alt cablu pt. conexiunea la tv decat cel HDMI.
Daca se doreste neaparat 2 sisteme audio cel PC si boxele tv-ului o solutie mai eleganta ar fi o placa Audigy SE ( SH e vreo 40-50 lei) la care conectezi boxele PC ( de sperat ca sunt totusi mai bune decat cele 2x10W din tv) si tv il conectezi la placa de baza.

#29
kronosro

kronosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 31.08.2006

View PostMD, on 2nd September 2009, 12:15, said:

Ma gandeam ca nu are decat VGA dar o placa modesta cu DVI e 100 si ceva de lei.
Daca ai placa video cu HDMI (DVI) si cu HDMI audio (de la 9400 in sus la nvidia si la ATI seria 4XXX parca)  tot ce castigi e ca nu mai ai nevoie de alt cablu pt. conexiunea la tv decat cel HDMI.
Daca se doreste neaparat 2 sisteme audio cel PC si boxele tv-ului o solutie mai eleganta ar fi o placa Audigy SE ( SH e vreo 40-50 lei) la care conectezi boxele PC ( de sperat ca sunt totusi mai bune decat cele 2x10W din tv) si tv il conectezi la placa de baza.

am specificat ca folosesc LAPTOP! de la laptop ies cu VGA (ca sa vad 1900x1080) + iesire casti (pe acea intrare). Misterul era ce mufa e aia. Daca e jack de 3,5 (dar mai astept pareri) atunci o sa fac un cablu cu 2 jack-uri de 3,5 la capete si gata. Insa, nu sint inca sigur si mai astept pareri. Aveti poza in posturile anterioare

#30
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.037
  • Înscris: 08.08.2002
Nu stiu de ce m-am mai obosit sa scriu postul de mai sus ... am scris cred destul de romaneste "Am un 32B530 in bucatarie si am conectat si un PC la el". Tu mai asteapta pareri de la cei care nu au tv-ul ...

Editat de MD, 02 septembrie 2009 - 20:32.


#31
kronosro

kronosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 31.08.2006

View PostMD, on 2nd September 2009, 21:30, said:

Nu stiu de ce m-am mai obosit sa scriu postul de mai sus ... am scris cred destul de romaneste "Am un 32B530 in bucatarie si am conectat si un PC la el". Tu mai asteapta pareri de la cei care nu au tv-ul ...

puteai sa raspunzi strict la intrebare. Eu nu te-am intrebat ce ai conectat la el. Nici nu m-am plins ca n-am placa video (puneti tu placa video  de "100 si ceva de lei" pe laptop) Daca citeai nai sus ai fi vazut ca vreau sa-l folosesc cu un laptop

merci pentru raspunsuri.


pentru alti colegi de forum, care stiu.....

atasez iar poza . Ce fel de jack imi trebuie?

Fișiere atașate



#32
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.852
  • Înscris: 05.06.2007
"Daca e jack de 3,5 (dar mai astept pareri) atunci o sa fac un cablu cu 2 jack-uri de 3,5 la capete si gata"

Nu stiu de ce mai astepti pareri... este exact aceeasi mufa care se foloseste si le PC (sau laptop). Fa cablul si gata.
SPOR!

PS. Ai grija sa fie jack-uri stereo :P

#33
acsel

acsel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 131
  • Înscris: 10.11.2005
Cei care si-au achizitionat TV-u, sunteti multumit de investitie? se merita? Cum se vad cele 2 programe HD de la noi, aici ma refer la PRO TV si la TVR1.
La filme HD cum faceti? concectati TV-u la PC?
A conectat cineva TV-u la un xbox 360?

Am atatea intrebari deoarece si eu vreau sa-mi iau un LCD si am ramas deocamdata la acesta.

#34
kronosro

kronosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 31.08.2006

View Postkronosro, on 2nd September 2009, 22:20, said:

merci pentru raspunsuri.


pentru alti colegi de forum, care stiu.....

atasez iar poza . Ce fel de jack imi trebuie?


ati avut dreptate  ;)  am facut un cablu cu ambele catepe cu jack-uri de 3,5 si am sunet daca selectez intrarea VGA  :lol:

acum am alta problema: sint abonat UPC si nu am gasit cele 2 programe difuzate HD. stiti sa fie transmise si de catre UPC sau doar anumiti provideri? cele 2 canale sint free? sint canale digitale?

pentru cei care vor sa-si ia un astfel de TV - este OK. se vede super! luati cu incredere, doar se stie ca Samsung sint No. 1 la LCD; pina si Sony foloseste paneluri Samsung  :D

#35
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.037
  • Înscris: 08.08.2002
Cele 2 programe HD (TVR si PRO) sunt transmise in DVB-T FTA in Bucuresti ! Cum sa nu fie digitala o transmisie HD  :lol: ...
Pachetul digital HD de la UPC cu 7 canale inclusiv (TVR si PRO) va fi disponibil contra cost in cursul acestei luni.

Editat de MD, 05 septembrie 2009 - 19:16.


#36
CRISTAKEM10

CRISTAKEM10

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 836
  • Înscris: 05.02.2005

View Postacsel, on 4th September 2009, 00:39, said:

Cei care si-au achizitionat TV-u, sunteti multumit de investitie? se merita? Cum se vad cele 2 programe HD de la noi, aici ma refer la PRO TV si la TVR1.
La meciurile de pe TVRHD se simte lipsa celor 100 Hz?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate