Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008
Salut.
Referitor la programul prima casa am si eu o intrebare.
Eu am un antecontract semnat anul trecut pentru o garsoniera care e in constructie(intarzie lucrarile e partea a doua).
Pe acel antecontract sunt eu si tatal meu ca proprietari.
Antecontractul nu e autentificat la notar.

Acum cu prima casa mi s-a spus de la bcr si alpha bank ca fiind si tatal meu nu ma incadrez la prima casa.
Intrebarile mele.
1. Daca eu renunt la acel antecontract(pierzand o suma de bani), se ajunge si la notar, se considera ca eu am avut deja o casa ???
2. Daca eu fac acum alt antecontract cu ei in care ma trec doar eu(platesc la ei o suma de bani), pot da lejer declaratia la notar ca nu am avut , nu am
casa in proprietate sau cu altcineva? Acel antecontract in care e trecut si tata inseamna cumva ca am avut casa?

A doua intrebare este din cauza ca am fost saptamana trecuta pe la un bcr si mi-au spus din prima ca eu nu ma incadrez din cauza ca antecontractul e semnat anul trecut inainte de aparitie programului prima casa(partea legala).

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Edited by dannnyy, 21 July 2009 - 11:33.


#2
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006
1. Din punctul meu de vedere, notarul nu ar avea de ce sa considere ca ai avut deja o casa, avand in vedere ca un antecontract nu reprezinta transfer al dreptului de proprietate.
2. Nu stiu cata valoare legala are acel antecontract, nefiind in forma autentica. Dar pentru linistea ta, puteti face un alt antecontract (nu vad de ce ar fi necesar sa platesti o suma de bani la ei pentru a face un alt antecontract), in care sa specificati ca antecontractul precedent se considera rezolvit. Declaratia autentica se poate face fara probleme, iar faptul ca ai incheiat un antecontract (cu sau fara tatal tau) nu inseamna ca ai avut un imobil in proprietate.
Umila mea parere: pe cei de la BCR ar trebui sa ii intereseze cand se incheie contractul de vanzare-cumparare, nu un simplu antecontract, care nu e nici macar autentic. Dar fiecare cu regulile lor...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate