Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3385
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Sunt albe gâștele mele. Le intoarce, mai greu dar nu se lasă până nu le intoarce.

#3386
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
as vrea sa-mi fac o idee pana unde pot creste capacitatea noului cotet
ce densitate pot avea pt pui rasa mixta (gen kabir) pt a le asigura niste conditii de bun simt, fara sa-i stresez?
de exemplu, pana la 3 saptamani, in "dormitorul" de 3.5 mp pot creste 100 de pui? asta in conditiile in care ziua mai au la dispozitie un spatiu semideschis de 8.5 mp si o curte de 5.5 mp
dupa 4 saptamani pot sa le inchid noaptea 6.5 mp din cei 8.5 semideschisi si sa maresc asa capacitatea "dormitorului"
iar dupa 3 luni, incep sa-i imprietenesc cu gainile si vor avea acces ziua si in curtea gainilor si, totodata, incep si "recoltarea" lor pastrand pt toamna/iarna max jumatate din ei

#3387
Bonzorv

Bonzorv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.12.2008

 peticel31, on 24 mai 2017 - 22:39, said:

as vrea sa-mi fac o idee pana unde pot creste capacitatea noului cotet
ce densitate pot avea pt pui rasa mixta (gen kabir) pt a le asigura niste conditii de bun simt, fara sa-i stresez?
de exemplu, pana la 3 saptamani, in "dormitorul" de 3.5 mp pot creste 100 de pui? asta in conditiile in care ziua mai au la dispozitie un spatiu semideschis de 8.5 mp si o curte de 5.5 mp
dupa 4 saptamani pot sa le inchid noaptea 6.5 mp din cei 8.5 semideschisi si sa maresc asa capacitatea "dormitorului"
iar dupa 3 luni, incep sa-i imprietenesc cu gainile si vor avea acces ziua si in curtea gainilor si, totodata, incep si "recoltarea" lor pastrand pt toamna/iarna max jumatate din ei

Prevederi aplicabile cresterii in sistem ecologic:

Pasarile nu pot fi tinute in custi. Adaposturile trebuie prevazute cu trape de intrare / iesire corespunzatoare cu dimensiunile pasarilor, iar lungimea acestor trape trebuie sa totalizeze 4 m la 100 mp suprafata de adapost la dispozitia pasarilor.
Orice adapost nu poate fi populat cu efective mai mari de 3.000 gaini ouatoare. Constructia adaposturilor pentru pasari trebuie sa faciliteze accesul pasarilor in padocuri.
Adaposturile pentru pasari trebuie prevazute cu ferestre.
Densitatea maxima este de 6 gaini/mp suprafata neta in adapost aflata la dispozitia gainilor.
Adapostul trebuie prevazut cu stinghii de odihna – 18 cm de stinghie pe cap de gaina
Trebuie sa existe cel putin 1 cuibar individual la 7 gaini sau, in cazul utilizarii de cuibare colective, 120 cm.p. suprafata de cuibar pe cap de gaina.
In sistem ecologic, gainile trebuie sa aiba zilnic acces la o suprafata in padoc de 4 mp pe cap, atunci cand conditiile meteorologice permit acest lucru.

Edited by scaiba, 12 June 2017 - 20:56.
Am adus dimensiunea fonturilor la normal


#3388
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
pe mine ma interesa pt pui de pana la 2-3 luni, pt ca doar pana la varsta asta ii tin inchisi

intre timp, dupa cateva modificari si permutari, am ajuns la varianta optima pt conditiile mele

anul asta am avut 40 de pui de curte scosi la clocitoare si 60 pui cumparati (30 kabir si 30 broileri); puii de curte fiind cu 3 saptamani mai mari decat cei cumparati

cei de curte si cei cumparati au crescut separat pana cand puii cumparati au ajuns la 3 saptamani, dupa acea am inceput sa-i imprietenesc, in idea ca tai broilerii si cel putin jumatate din cei kabir vreau sa-i pastrez ca pasari adulte

au convietuit doar doua saptamani apoi,din pacate, puii de curte au inceput sa le manance fulgii la broileri asa ca i-am separat iar si puii de curte, de la doua luni, au primit acces ziua in curtea gainilor; acum intra in cotet doar de trei ori pe zi cand le dam de mancare si noaptea sa doarma, asa ca pt ei nu am avut nevoie decat 20% din spatiul inchis al cotetului

in restul cotetului au ramas puii cumparati; deja am taiat pana acum jumatate din broileri si o sa tai si restul in urmatoarele doua saptamani si apoi, vor primi acces afara si cei kabir, pt. ca daca vreau sa opresc din ei trebuie sa invete sa convietuiasca impreuna cu puii de curte si gainile

din observatiile mele, in "dormitorul" de 3.5 mp + un spatiu semideschis de 8.5 mp si o curte de 5.5 mp au crescut f. bine 60 de pui si cred, ca la anul, pot mari numarul cu inca 20; asta doar pana la trei luni, apoi urmand sa primeasca acces ziua si in curtea gainilor; si voi creste asa toti puii cumparati (asta in idea ca oricum, de la doua luni, incep sa mai "recoltez" din ei)

le-am facut si "capre" din stinghii si primesc zilnic 1-2 portii de salata+iarba

#3389
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
daca mai intereseaza si pe altcineva:

Quote

Până la vârsta de trei săptămâni, puii din rasa Kabir necesită 1 metru pătrat pentru fiecare 20 de capete, urmând ca la vârsta de 4-6 săptămâni aceeași suprafață să fie valabilă pentru 10 capete, iar de la șase săptămâni încolo deja necesită un metru pătrat pentru fiecare 5 capete.

sursa

#3390
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Eu am crescut Kabiri ultimii doi ani, anul asta am luat o pauza ca am curcani
Cu ouale are dreptate crescatoarea cu experienta, chiar oua bine, am pastrat si eu de anul trecut
Cu restul eu nu as face chiar asa, adica sa tii 20 pui pana la 3 saptamani intr-un metru patrat ai sigur probleme, Si densitatile care urmeaza la fel. Macar treaba cu claponii de 10 kg... Posted Image
Plus ca din ce m-am documentat eu astia sunt un hibrid creat in Israel nu o rasa din Emirate deci cu inmultirea iar e cu schepsis.

#3391
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
eu am avut 65 de pui de peste 6 saptamani in 17.5 mp, erau 30 broileri, 30 kabir si 5 metisi din gaini de rasa; acum au 9 saptamani si am mai taiat din broileri, asa ca au mai ramas 45 si peste doua saptamani, dupa ce tai aproape toti broileri, am de gand sa le dau si lor acces ziua in curtea gainilor

daca au la dispozitie si stinghii si le dai si verdeata zilnic, cred ca poti merge in conditii optime cu densitatea de 4 pui de kabir, de peste 6 saptamani, pe un mp; eu asa voi merge la anul, mai ales ca dupa 8 saptamani, mai "recoltez" din ei

in cele doua saptamani in care am crescut toti puii amestecati, am avut 105 pui cumparati + de curte in 14 mp; problemele au aparut pt ca cei de curte erau de varsta mai mare si lor le place mult libertatea si cocoseii de curte sunt mai artagosi, dar cred ca se poate merge f. bine cu densitatea de 10 pui kabir pe mp pana la 3 saptamani

cam astea sunt densitatile pe care le voi avea in vedere la anul, cand stabilesc numarul de pui ce o sa-i cumpar: 10 pui/ mp pana la 3 saptamani si 4 pui/ mp dupa 6 saptamani

#3392
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu mai cititi elucubratii pe toate bombele de situri, nu va foloseste la nimic. E can can, nu informatie.

Edited by parintele, 15 June 2017 - 16:52.


#3393
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
pai eu am intrebat prima data aici si nu mi-a raspuns nimeni

iar pe net am gasit densitati pt crestere broileri sau pt crescut free-range

mie imi trebuia o idee/sugestie pt o densitate optima de crescut pui de rasa mixta gen kabir intr-un cotet ce are si o curte mica ingradita pana la varsta de 3 luni cand vor deveni "free-range" si se vor alatura gainilor din curte

#3394
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Pentru ca e foarte greu de spus, densitatea trebuie corelata si cu restul conditiilor, cu cat de des faci curatenie, cu temperaturi/ expunere/umbra samd...cifrele sunt extrem de relative.



#3395
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
daca tot depun un efort sa cresc eu puii pt consumul familiei, ma straduiesc sa ii cresc in conditii cat mai bune

de aceea am construit cotet nou primavara asta si l-am tot modificat/ imbunatatit pt a le asigura puilor conditii optime de crestere; asa s-a ajuns ca puii sa aiba la dispozitie trei zone, pt toate tipurile de vreme: 1)zona de dormit (care le ofera si cea mai multa racoare vara), 2)o zona semideschisa, ce e inchisa doar in partea de sus cu niste geamuri vechi, ramase dupa ce am inlocuit tamplaria la apartament, si le ofera posibilitatea de a iesi la aer si pe vreme mai rea si 3)curtea, ce este partial acoperita cu o prelata

pt ca pardoseala este din beton, inclusiv curtea, dupa varsta de 3 saptamani a puilor nu mai folosesc nici un fel de asternut si facem curatenie de ori de cate ori este nevoie, in medie la 2-3 zile; cotetul are si apa curenta trasa asa ca, minim o data pe saptamana, spalam pardoseala cu jetul de apa (exceptie fac dormitoarele pt ca acolo nu s-ar usca asa repede pardoseala)

in dormitoare, au si doua platforme din osb pe care pot dormi, iar in zona semideschisa au "capre" cu stinghii      

pt ca chiar ma preocupa si bunastarea puilor, am incercat sa aflu cam care e numarul maxim de pui pe care-i pot creste in conditii optime ca sa am pui sanatosi si nestresati

#3396
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
O intrebare: este mai bun srotul de soia fata de soia in hrana pasarilor (pui, curci)?

#3397
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Da. Soia are (foarte) mult ulei si le dai ficatul peste cap. Proteina ramane in srot

#3398
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu doar asta. Soia cruda contine niste asanumiti factori anti utritionali ( unii le zic antinutrienti dar e cam aiurea).....in fine, in mare niste treburi care perturba procesul de digestie si asimilare/ metabolizare a nutrientilor din hrana..adica nu doar ca nu ajuta dar mai si incurca.
Prin coacere marea majoritate a lor sunt neutralizati si procesele metabolice se pot desfasura normal.
Pt obtinerea uleiului boabele se preseaza atat de tare incat se si incing peste limita minima necesara acestui proces de neutralizare a " nasoalelor".
Astfel ca srotul este optim , urmat de soia integrala dar coapta, aceasta avand insa neajunsul ca are un continut prea mare de grasimi si din cauza asta nu poate intra in procent prea mare in compozitia furajelor, astfel ca furajul  cu soia integrala va avea in final un procent mai mic de proteina.
Srotul neavand graismi atat de multe poate fi afsugat in procent mai mare si astfel creste procentul de proteina di n furaj.

Aceeasi limitare o are si floarea integrala insa in alt mod.
Aceasta nu contine factorii aia anti nutritionali dar are coaja care e tot un " antinutrient" de fapt pt multe specii ( pasare, porc, etc)
Desi miezul e si el bogat in proteina, floarea fiind procesata cu coaja automat aceasta strica jucaria si din acest motiv atata floarea integrala ( pt ca are prea mult ulei) cat si srotul de floare ( pt ca desi nu are ulei are prea multa celuloza) nu pot fi folosote in procent foarte mare...
Deci avantaje si dezavantaje la oleaginoase, dezavantajele sunt factorii care limiteaza procentul din compozotia furajului.


#3399
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc de explicatii parinte.
La mazarea cruda este aceeasi problema, sau aceasta este mai buna la pasari?

#3400
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Salutare!Am niste puicuțe Cabir care au inceput sa facă ouă,problema este ca le fac cam mici asa ca de bibilica,oare asa trebuie!

#3401
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Da. Primele oua sunt mai micute, daca nu au furaj de calitate chiar si mari fac oua mai micute decat normal.

#3402
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Buna seara!

Ce poate fi?
Pui de carne, taiat ieri, crescut in curte. Muschii pieptului impanziti cu firisoare de sange si ceva lichid galbui. Nu miroase deloc, doar ca arata..... yuck.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate