Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3367
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Practic nu se poate din multe motive.
Daca incepi cu transportul....trebuie masina speciala care practic e un tir. Il umpli sau nu, costa la fel. Cand tu transporti a 100 parte din capacitate, pretul per cap e de 100 ori mai mare...
Similar si pt restul de costuri in asa fel incat, desi teoretic peste un numar minim oarecare ar fi posibil, costul e mult prea mare incat nu face oratania cat costa abatorizarea.


#3368
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Multumesc de raspunsuri !

Ok, dar daca lasam la o parte impedimentul acesta de natura logistica si presupunand ca am avea la dispozitie o cantitate suficienta pentru a umple un transport (indiferent cat at insemna asta - sute, mii de capete) si, tot de dragul discutiei, presupunem ca orataniile ar fi crescute si-n deplina conformitate cu normele DSV, atunci am avea unde sa le abatorizam ?!

#3369
oeg

oeg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2017
Daca ai toate documentele de sanatate si trasabilitate poti sa mergi la un abator,dar aici apare pretul.Daca vrei sa vinzi,pretul nu o sa-ti convina, pentru ca cam toate abatoarele au si ferme de crestere.Varianta cea mai posibila ar fi sa platesti abatorizarea si sa te ocupi tu de vanzare.

#3370
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Protopopeus, normal ca gasesti unde sa abatorizezi, problema e la " sutele" de capete.



#3371
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Abatorul nu e bar, sau pizzerie, sa deschida la 8 dimineata, sa scoata mesele in strada si sa astepte clienti. Orice abator are deja contracte, grafice de livrare si de sacrificari. De dragul discutiei, ca sa tai un TIR de pasari cred ca ai putine sanse, daca nu vorbesti cel putin cu cateva luni in avans. Si, mai important, ce faci cu pasarile dupa ce le tai.

#3372
a-zA-Z0_9

a-zA-Z0_9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.04.2017
Ce boala au puii atunci cand sunt taiati la maturitate iar in mijlocul pieptului lor apare o bucata de carme vanata?...fara ca aceasta sa fie pozitionata la exterior..este exact in mijlocul pieptului, deci este exclusa ipoteza ca ei sa fie loviti.

#3373
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Dpm(deep pectoral myopathy) sau green muscle desease, e acelasi lucru.
Broilerii cu piept foarte dezvoltat pot dezvolta aceasta problema care afecteaza doar aspectul carnii si in general doar fileurile/muschiuletii, adica partea interna a muschilor pieptului.
Explicatia e simpla, dezvoltarea musculara spre exterior nu lasa urme dar sunt zone anatomice in care daca anumiti muschi se dezvolta foarte mult si nu au loc ajung sa se inflameze si mai tare si apar acele leziuni, acumulari de  sange etc...care dau aspectul ala de vanat sau adesea verde(in timp se transforma in verzui, ca o vanataie care e spre vindecare).

Similar desi aparent inima " are loc" sa creasca si in cazul ei pot aparea asemenea probleme , nu neaparat la pui sau curcani...nu prea apuca ...
Dar spre exemplu la oameni, la unii sportivi care solicita intens inima si au un anumit lrofil hormonal, indus exogen sau natural, dublat de o alimentatie specifica, cordul de dezvolta exagerat ...si nu doar spre exterior, anatomia face ca miocardul hilertrofiat excesiv sa ocupe practic din volumul atriilor si ventriculelor...dublat de o contractare " gresita", lipsa elasticitatii suficiente samd...rezultatul e ca apare insuficienta cardiaca, adica inima nu mai poate pompa suficient sange pe unitatea de timp...de aici tot felul de probleme ...
Si mai sunt exemple in care hipertrofia unor muschi poate crea diverse probleme , mai mici sau mai severe.

Asadar nu e nimic special si nu e periculos nici pt pasare si nici pt consum, pt tine e doar o chestiune de aspect.
Cu cat puiul e mai " performant" in sensul ca genetic dezvolta un piept mai masiv riscul ca aceasta lroblema sa apara e mai mare..si viteza de dezvoltare e un factor...per total nu prea ai ce face mare lucru si nu ar trebui sa te ingrijoreze, daca problema e severa la multi pui si te deranjeaza incat sa nu consumi, schimba broilerul(tipul) sau incearca sa ii faci mai lent si sa le dai o aliementatie mai slaba ca sa nu se mai hilertrofieze asa mult..cred insa ca adta e o prostie, crei xeva mai echilibrat iej broiler mai echilibrat anatomic sau mixt si ai terminat balciul.


#3374
Ion_farmer

Ion_farmer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2017
Salutare.
Rog sprijin.
Studiez oportunitatea crearii unei ferme de gaini ouatoare free range.
Intamplator am gasit o info unde se spune ca e nevoie sa ai si cocosi, afara de gaini.
Daca vorbim de Lohmann, ar fi un cocos la 20 gaini.
Ce știți despre aceasta, așa este ?
Și dacă da, cum desparți cocoșii între ei, ca să îi ferești de încăierări?

#3375
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Se despart ei singuri, isi ia fiecare cate o zona in primire, si un grup de 'puicute' :D. Da' de ce iti trebuie cocosi daca sunt oua de consum?

#3376
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Ca sa fie oua imbibate cu hormonii fericirii...

#3377
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Va salut,

Cât timp clocește gâscă? Nu e perioada de eclozare 30 de zile că la curcă?

 Ion_farmer, on 24 aprilie 2017 - 13:05, said:

Salutare.
Rog sprijin.
Studiez oportunitatea crearii unei ferme de gaini ouatoare free range.
Intamplator am gasit o info unde se spune ca e nevoie sa ai si cocosi, afara de gaini.
Daca vorbim de Lohmann, ar fi un cocos la 20 gaini.

Găinile "oo" și fara cocoș doar că nu sunt fertilizate

#3378
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Rata cam 4 saptamani, gasca 4 saptamani jumate...aproape.
Se intampla frecvent abateri de 2-3 zile


#3379
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
La rata n-am avut probleme. N-am depasit o luna si au iesit bobocii.

La gasca am asteptat anul trecut pana la 5 saptamani si n-a iesit niciun boboc. Am zis ca nu mai ies si le-am aruncat. Intre timp, mi-a zis cineva ca la gasca trebuie sa astepti o luna si jumatate, ceea ce mi se pare enorm. Eu stiu de 30 de zile ± 3-4 zile. Am strans oua de gasca si vreau sa mai incerc o data.

La pui mi s-a intamplat sa iasa mai repede de 3 saptamani in schimb.

#3380
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

 un_dac, on 02 mai 2017 - 09:31, said:

La rata n-am avut probleme. N-am depasit o luna si au iesit bobocii.

La gasca am asteptat anul trecut pana la 5 saptamani si n-a iesit niciun boboc. Am zis ca nu mai ies si le-am aruncat. Intre timp, mi-a zis cineva ca la gasca trebuie sa astepti o luna si jumatate, ceea ce mi se pare enorm. Eu stiu de 30 de zile ± 3-4 zile. Am strans oua de gasca si vreau sa mai incerc o data.

La pui mi s-a intamplat sa iasa mai repede de 3 saptamani in schimb.


la gasca (incubator si gasca closca) mi-au iesit intre 28 si 34 de zile.

#3381
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
pai asa e ok, nici decum 45 de zile cum imi zicea cineva.

eu am oua de gasca + curca pe post de incubator Posted Image

sa fie din cauza asta? sa incerc cu incubator? Nu e oul de gasca compatibil cu fundul curcii?

Edited by un_dac, 02 May 2017 - 10:28.


#3382
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu, curca are " fund" in colturi.
Vorbind serios acum, palmipedele sunt pasari de apa, ele clocesc in vecinatatea apei si au un comportament putin mai " altfel" in sensul a mai parasesc cuibul, revin samd putin diferit de alte pasari, de aceea la gasca mai ales ouale se racesc  sau se stropesc pt a simula acest comportament( cat sta gasca plecata periodic oul se raceste, gasca vine cu stropi de apa pe ea, in mediul in care cloceste natural umezeala aerului e diferita putin samd....

Ca sursa de incalzire si curca e ok dar restul parametrilor naturali nu prea pot fi satisfacuti de aceasta pt ca o curca nu se scalda in apa sau daca o face se uda leoarca si apoi temleratura si umiditatea in cuib nu mai sunt cele optime samd...
Folosesti curca drept sursa de caldura si suplinesti restul, adica racorirea oualor, umezirea lor, etc...





#3383
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Merci parinte, o sa tin cont.

La curci am scos fara probleme boboci de rata, pui de gaina, de bibilica mai demult si evident pui de curca. In general, mi-au iesit peste 90% din oua, ceea ce mi se pare super ok, mai putin la seria celor de gasca. Mai incerc o data anul asta cu oua de gasca, vad ce iese.

Imi place sa folosesc curci pentru incubat ca sunt foarte constiincioase, intorc ouale singure cu ciocul, nu le sparg si au curul mare (incap multe oua sub ele). Iar avantajul cel mai mare: sunt imune la penele lungi de curent comparativ cu un incubator.

Edited by un_dac, 02 May 2017 - 13:37.


#3384
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
poate curca sa intoarca oul de gasca ? eu de aia nu am pus sub ea, ca nu sunt sigur.

la incubator le dadeam pufuri zilnic cu apa rece, iti recomand sa faci la fel cand scoti curca la masa.

oricum, depinde si de gasca. alea clasice albe sunt mai fertile din cate am citit. cel mai prost stau cele cenusii cu gusa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate