Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3331
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

 validoe, on 22 septembrie 2016 - 18:33, said:

Am nevoie de niste sfaturi, va rog!
Pe scurt, urmare a unei decizii pripite m-am ales cu 13 puicute Kabir pe care sa le tin peste iarna pt oua
Problema e ca nu locuiesc unde sunt gainile ci vin doar una maxim doua zile pe saptamana
Cu adapostul am rezolvat, cu hrana la fel, au descoperit si cuibarele, sunt deja de doua saptamani singure
Cu apa nu stiu cum sa o rezolv cand vor fi temperaturi negative si va ingheta
Primul gand a fost la un incalzitor de acvariu termostatat. Nu stiu cat de cretina e ideea dar doar asta am in cap acum, de aia va cer sfatul
   Ce solutie ati adoptat pana la urma? ati testat ideea cu incalzitorul de acvariu?

#3332
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Nu. Am citit pe la alea ieftine diverse opinii cum ca le-ar fi electrocutat pestii, etc, plus ca marja de reglaj era doar de la 18 °C in sus iar eu voiam doar sa nu inghete
Solutia a fost niste bani in plus persoanei care are grija in lipsa mea sa le dea apa mai des in zilele cu ger Posted Image

#3333
Bonzorv

Bonzorv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.12.2008

 validoe, on 28 ianuarie 2017 - 14:54, said:

Nu. Am citit pe la alea ieftine diverse opinii cum ca le-ar fi electrocutat pestii, etc, plus ca marja de reglaj era doar de la 18 °C in sus iar eu voiam doar sa nu inghete
Solutia a fost niste bani in plus persoanei care are grija in lipsa mea sa le dea apa mai des in zilele cu ger Posted Image

Te-ai speriat degeaba. Am acvarii de 18 ani si niciodata nu mi s-a intamplat sa-mi electrocutez pestii cu incalzitorul; daca era china productionm sau russian production e posibil dar.....
In alta ordine de idei, de multe ori le-am dat apa calda (pe timp de iarna) la o temperatura de 30-40 gr.C ca sa nu se raceasca apa pana or bea toate si nu am avut nici o pronblema. Credea "fetele" ca le dau ceai Posted Image . Oricum nu le-a displacut si nici nu au avut vreo problema de natura medicala. Important e sa bea apa . Nu cred ca temperatura are o atat de mare importanta.
Pana la coada.... bine ca ai rezolvat problema ... cu ceva "cascaval" suplimentar.

#3334
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
Anul acesta pe langa puii de carne doresc sa cumpar cativa de la care sa obtin si oua, o perioada cat mai mare, chiar si iarna daca se poate in conditii naturale, fara surse de caldura etc.
Care credeti dintre pui de oua, rasa mixta si kabir se preteaza cat mai bine la aceste conditii.
Multumesc.

#3335
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Eu am rasa mixta ,8 picute ,de anu trecut,cam 4 oua pe zi chiar si pe gerul asta ...le tin afara in cotet...le dau apa calda de 2 ori pe zi si mincare buna de la moara...de la un vecin.

#3336
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

 bobyploiesti, on 05 februarie 2017 - 09:37, said:

Eu am rasa mixta ,8 picute ,de anu trecut,cam 4 oua pe zi chiar si pe gerul asta ...le tin afara in cotet...le dau apa calda de 2 ori pe zi si mincare buna de la moara...de la un vecin.

Multumesc de raspuns.

Ce inseamna mancare buna? (daca poti spune si cantitate amestec daca nu o cumperi direct pregatita)
Si inca un raspuns te rog: au vreo 4 kg bucata? Stiu ca cele de oua sunt mai mici si sunt curios la cat ajung mixtele (cu toate ca astea au dezavantajul ca pot nimeri multi cocosiPosted Image )

Edited by vdingo11, 05 February 2017 - 11:48.


#3337
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

 validoe, on 28 ianuarie 2017 - 14:54, said:

Solutia a fost niste bani in plus persoanei care are grija in lipsa mea sa le dea apa mai des in zilele cu ger Posted Image
Uite aici o solutie: http://www.shop-agro...ntru-adapatori/ dar si pretul sau.

#3338
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Da. o solutie scumpa rau
"rasa" mixta nu stiu cat de rasa e, am vazut pe la vecini ca vin in toate culorile si formele
La kabir poti sa iei doar puici ca vin sexati, sunt doar un pic mai scumpi puii si oua destul de bine pt casa, nu ca afacere unde fiecare gram de furaj conteaza

#3339
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Toate subt hibrizi, rasa inseamna altceva.
De ouat oua, sau nu, in functie de furajare si conditii.
La -15 noaptea si -7 ziua cu lumina naturala cateva ore nu vor oua decat sporadic.
La -7 noaptea si 0 ziua oua cat de cat, 30-50% din ele zilnic.
Asta daca au mancare ok, daca mananca uruiala si atat oua la primavara.
Cu cat ai conditii mai bune, hrana si lumina, vor oua mai bine.


#3340
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Daca kabirii vin sexati, tot timpul, o sa incerc de curiozitate (baza la mine raman cei de carne de care sunt foarte multumit)
Deoarece nu am cum sa le asigur conditii suplimentare renunt la puicutele de oua deoarece cu siguranta nu vor oua in perioada rece.
Daca in perioada rece as lua 5-6 oua/saptamana de la 5-6 gaini eu as fi multumit.
Acum sincer pentru cei cu experienta: exista vreo diferenta la ouat intre gainile de tara si rasa mixta/kabir crescute in aceleasi conditii (repet naturale)?
Eu am gaini de tara comune si in perioada rece nu i-au nimic de la ele, din acest motiv as incerca si altceva ca sa nu mai cumpar deloc de prin comert.

Edited by vdingo11, 05 February 2017 - 14:57.


#3341
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Eu zic ca este mare diferenta intre kabir si maidaneze. In primul rand ca astea incep sa oua pe la 4 luni si ceva (asa a fost la mine)
Eu acum am 12 si inainte de geruri (boboteaza) inca luam vreo 40 pe saptamana, in conditiile in care am avut si 60 cand a fost mai cald. In ultima vreme abia daca am mai luat 20 dar nu au adapost incalzit si mananca un amestec de cereale de casa. Ma duc zilele astea sa vad daca e vreo diferenta de cand s-a mai incalzit.
Omul care are grija de ele in lipsa mea are vreo 40 de maidaneze si ia 1-2 oua pe zi

#3342
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016

 vdingo11, on 05 februarie 2017 - 11:45, said:

Multumesc de raspuns.

Ce inseamna mancare buna? (daca poti spune si cantitate amestec daca nu o cumperi direct pregatita)
Si inca un raspuns te rog: au vreo 4 kg bucata? Stiu ca cele de oua sunt mai mici si sunt curios la cat ajung mixtele (cu toate ca astea au dezavantajul ca pot nimeri multi cocosiPosted Image )


Mincarea o cumpar de la un prieten facuta la el la moara ,diverse amestecuri porumb,griu,orz,srot de floare.calciu si mai baga el ceva nu mai  tin minte .Nu stiu cum grameaza cantitatiile insa mincarea este buna sunt multumit.Puicutele au cam 3 kg si sunt ok adica au ouat si pe ger,am luat oule crapate de ger....important sa le dai apa calda ,acum sunt prin curte pe zapada.

#3343
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mi-am comandat la magazinul din sat niste gaini 30 de carne si 10 de oua. Saptamana aceasta ma apuc sa construiesc un tarc separat la fiecare din PPR si resturi de materiale, ca si design m-am gandit ca o sa arate ca un solar, atat ca in loc de folie va fi plasa din aceea pentru gaini. Trebuie neaparat plasa sa fie pana sus ? Ma complic cu asa ceva ?, structura din PPR  Pot doar sa pun tevile de PPR in pamant , trag plasa de jur imprejur, ar fi contraindicat? Sotia imi spunea ca pe vremuri cand aveau ei gaini veneau dihorii, acum zona s-a mai orasenizat, lumea nu prea mai are animale dar sobolani si soareci mai sunt. Ce sfaturi aveti

Attached Files


Edited by GradinarulUrban, 24 February 2017 - 18:18.


#3344
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cred ca e bine sa inchizi si sus. Nu e problema de dihori. La ai mei veneau pisicile din vecini. Plus ca mai aterizeaza porumbei si turturele la hrana, nu mananca ele prea mult dar pot sa fie purtatoare de diverse boli.
  Nu e musai plasa de genul ala. Cred ca e mai ieftin cu rabiz si are aceeasi eficienta, plus cae mai usor de indoit dupa cadre.

Edited by PoeOvidiu, 25 February 2017 - 14:13.


#3345
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
m-am apucat deja de constructie, au venit azi niste rude, ca cica e prea mic cotetul pentru cele 30 de gaini, are 2 m lungime/ 1m latime la interior. N-am prevazut structura de rezistenta pentru etajare dar pot sa o fac macar pentru un patratel, ar tine, o pot ranforsa. Am cumparat plasa rabitz, nu stiu cat o sa imi ajunga sa trag, 62 ROn am dat pe un sul de la magazinul local, am vazut ca la Dedeman este 90 RON, am cumparat vreun produs de slaba calitate , avand in vedere diferenta de pret? Plasa aceasta vreau sa o prind pe niste PPR si bag teava putin in pamant, i-am intrebat pe baietii de la magazin, au zis ca nu o sa corodeze . Tarcul acesta va fi ceva provizoriu gen maxim 5 ani, nu vreau sa investesc in el, de aceea il fac numai din resturi ce au mai ramas de la constructii, nu e la mine in curte, nu bag banii. Ma gandeam unde este gardul din OSB daca le fac acolo un loc unde sa imi lase ouale, maxim 70 cm in forma de L lipit de gard le las un loc mic pe unde sa intre, niste balamale sa pot lua cu usurinta ouale. Ar functiona aceasta idee ? cand o sa ploua afara se vor mai duce sa lase ouale ? sau le trebuie lipit de cotet un loc special pentru oua ?

Attached Files



#3346
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
de la cat de elegant e conceptul ala de la care ai plecat, ai ajuns la o t iganie Posted Image). Daca vrei sa le tii inchise non stop acolo e cam mic, ar trebui mai mare. Cam de vreo 3 ori mai mare. Si doi, le trebuie niste cuibare sa oua. Daca nu o sa oua pe unde apuca, si daca e spatiul stramt, o sa inceapa sa le manance.


[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/de/a8/cc/dea8ccfe1ff8d40050f9ad8fe60629ca.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by wiseguy76, 26 February 2017 - 16:44.


#3347
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 wiseguy76, on 26 februarie 2017 - 16:42, said:

de la cat de elegant e conceptul ala de la care ai plecat, ai ajuns la o t iganie Posted Image). Daca vrei sa le tii inchise non stop acolo e cam mic, ar trebui mai mare. Cam de vreo 3 ori mai mare. Si doi, le trebuie niste cuibare sa oua. Daca nu o sa oua pe unde apuca, si daca e spatiul stramt, o sa inceapa sa le manance.


[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/de/a8/cc/dea8ccfe1ff8d40050f9ad8fe60629ca.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





asa e, t iganie curata o vad si eu, de altfel cu baba, proprietarul terenului, sunt la semi-cutite. Ce fac ? Demolez ? mi-a luat ieri toata ziua la constructie, ele vor intra acolo doar seara, ziua vor sta in tarcul facut din plasa. Mai pune te rog niste poze cu, cuibarul sa fur designul. Pe unde urca ele ? pe tija aceea tot din osb ?

Edited by GradinarulUrban, 26 February 2017 - 19:01.


#3348
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
wiseguy76 foarte frumos. Sunt ale tale? sunt puicute de oua?
Ce domeniuni are o cusca: Lxlxh?

Edited by vdingo11, 26 February 2017 - 20:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate