Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3349
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Na Wizeguy, nu ne-ai trimis mai multe poze cu, cotetul tau de gaini, am facut din cap o improvizatie folosind in continuare resturile de la constructii, plasa aia rabitz e foarte "time consuming" cand trebuie sa faci legaturile intre plase. Am continuat si chiar ma bucur ca am reusit sa incep aceasta constructie, am invatat o gramada de lucruri, cred ca o sa imi pun in livada mea o MEGA COTET pentru fazani, am gandit-o eu multi ani, dar am abandonat ideea intrucat mi s-au parut greu de crescut, dar cine stie, vedem cum merge cu gainile si poate ca intr-o buna zi imi fac si acea MEGA COTET pentru fazani. Marti ne-a sunat ca vin gainile de oua, care sunt 10 la numar si am dat bataie sa fac cat mai multe sa fie pregatit cotetul insa vremea nefavorabila de ieri si lipsa unor materiale m-au oprit, azi am mai reusit sa fac ceva. Am facut si un video. "Maine ma duc sa iau gainile, sunt mega fericit de aceasta realizare, nu imi inchipuiam ca o sa am anul acesta asa ceva, totul s-a intamplat atat de repede, suntem entuziasmati toata familia.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uxG_gWob2Xo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3350
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Era o vorba care zice ca cine nu construieste greseste si cand faci ceva in viteza gresesti si mai mult, nu bine au venit gainile ca am si ramas cu 4 in cateva secunde datorita strajerului pus la poarta care a abandonat postul si m-am trezit fara 6 gaini in cateva secunde.Macar am apucat sa le filmez.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nczpxmlM41g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pacat, anumite vise trebuie sa ti le faci singur, la tine pe teren si sa nu astepti dupa altii sa te ajute, mai ales batranii amatori de antena 3

#3351
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
Ce rasa gaini e cea alba? Cele roșii cred ca-s Isa brown. Proprietarul spunea ca cele albe sunt chiar mai bune ouatoare decât cele roșii.

Attached Files



#3352
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Nu sunt "rasa", sunt hibrizi.
Si nu toate gainile rosii sunt hibrid ISA.
Hibrizii ouatori albi sunt in general mai productivi decat cei rosii (la conditii egale de intretinere) si consuma mai putine furaje, dar au valoare zero cand termina ouatul. Nu poti sa le gatesti nicicum... Numa' piele si os.

Edited by Hunor_66, 04 April 2017 - 23:38.


#3353
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHunor_66, on 04 aprilie 2017 - 23:38, said:

Nu poti sa le gatesti nicicum... Numa' piele si os.
Noi am vrea sa le taiem la toamna, am gresit cu aceasta rasa, ca le-am cumparat, au inceput sa se oua, putin, dar consuma cantitati mari de resurse, de azi mi-am scos niste pui (gaini pitice), urmeaza sa mai pun o tura de matase japoneza, o sa vedem si alea cum o sa fie, cert e ca pe toate vrem sa le mancam. Nu sunt bune la gust ISA ? am vazut la un vecin o imensitate de asemenea gaina, cum sa nu aibe carne ?

#3354
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Poate nunai inteles: nu orice gaina rosie e isa/ouatoare.
Iar ouatoarele, indiferent de culoare sau cum le cheama in buletin, sunt in general rachete care in cea mai buna forma au 2,2-2.5 kg...gloabele mari kua mai lutin si oricum consuma mult mai mult ca sa produca deci nimeni nu selecteza ouatoare cu carne pe ele.
Oricum si orice ar fi, chiar si mixte bune ouatoare daca ar fi, " la toamna" , adica atunci cand au deja 3-4-5 luni de ouat, orice gaina e aproape ca gardul de slaba...

Pe scurt, daca vrei sa mananci carne iei vroiler sau mixta, le cresti si le tai semimature...cat de cat ai si un randament decent.
In rest, pierdere de vreme si bani dar asta o sa constati tu si singur.
Dintre toate posibilitatile tu ai ales oricum cea mai proasta combinatie.

Ps. Eu daca as fi in papucii tai, stiind ce stiu, as da degeaba panaramele astea si as cumpara broileri, ies oricum mai ieftin ai mai bine decat sa le hranesc pe astea
Ps2. Dacavtu cresti matase si pitice ca sa le mananci....e clar.

#3355
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutare colegi...nu am mai scris de ceva vreme.... Ce se intamola cu kabir...anul asta vad ca cei de la agroland nu au mai adus.....de ce? Stie cineva?

#3356
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Au la Agroland, 2,8 lei. Am vazut eu cand am luat puii de curca. Si mai aduc pt ca am intrebat, si eu vreau sa iau niste puicute sa le inlocuiesc la toamna pe cele care oua deja

#3357
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postvalidoe, on 05 aprilie 2017 - 17:23, said:

Au la Agroland, 2,8 lei. Am vazut eu cand am luat puii de curca. Si mai aduc pt ca am intrebat, si eu vreau sa iau niste puicute sa le inlocuiesc la toamna pe cele care oua deja
Am inteles ca nu dau numai puicute ci jumate/jumate, dar banuiesc ca depinde si de vanzator.

Edited by vdingo11, 07 April 2017 - 21:45.


#3358
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Nu au cum sa dea doar jumate-jumate si sa vrea. Kabirii vin in 'pachete' de 75 puici si 25 cocosi

#3359
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Daca iei cutie neumblata....

#3360
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

View PostGradinarulUrban, on 02 martie 2017 - 20:31, said:

Na Wizeguy, nu ne-ai trimis mai multe poze cu, cotetul tau de gaini,

ia d-aici:

Attached Files



#3361
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Ce gluma buna......

#3362
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Sa vezi cand o glumi despre milioanele de pui de le are la catastif deja

#3363
oeg

oeg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2017
Citeste topicul de la inceput.

#3364
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postvalidoe, on 08 aprilie 2017 - 06:24, said:

Nu au cum sa dea doar jumate-jumate si sa vrea. Kabirii vin in 'pachete' de 75 puici si 25 cocosi

Eu am intrebat daca imi dau doar puici si a spus ca doar jumatate-jumatate. (era vorba de o cantitate mica)
Deci depinde de bunavointa vanzatorului.

Edited by vdingo11, 10 April 2017 - 06:58.


#3365
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Seara buna oameni buni !

Vin si eu pe aceasta arie cu o intrebare ce s-ar putea sa fie stupida, insa asta este, Google nu mi-a fost de ajutor in a afla un raspuns...
Ce doresc eu sa intreb, banuiesc ca domniile voastre stiu cum stau lucrurile, este daca exista posibilitatea si in ceea ce priveste pasarile, ca omul sa mearga cu gainile (ma rog, puii) din ograda si sa le vanda la abator, adica daca sunt abatoare unde sa se poate vinde pasari, precum exista pentru restul animalelor: porci, vitei, miei, etc.
Adica, pe la mine pe la tara, cand considera omu' c-a crescut suficient vitelul, il duce repede la al mai apropiat abator, il "insoara" si-si ia banu'.
Ei, exista acest concept si-n cazul pasarilor ?!!!

Multumesc !

#3366
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Poate wiseguy76 sa iti spuna, daca nu o fi trade secret. El mai face glume din astea Posted Image Oricum iti trebuie ograda mare sa te bage in seama vreun abator, zic eu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate