Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3403
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Boala muschilor verzi este o boala degenerativa a muschilor pectorali minori si se caracterizeaza prin atrofii si necroze caracteristice. Aceasta apare atunci cand fibrele musculare sufera un deficit de oxigen si este asociata cu provocarea pasarilor sa fluture aripile. Desi ambii muschi pectorali se contracta viguros, doar supracorticoidul este afectat. Pe parcursul contractiei, circulatia sanguina prin muschi creste semnificativ pentru a asigura plusurile de oxigen si substante nutritive necesare. Astfel muschii se dilata datorita unei cresteri a fluidului intracelular. Majoritatea muschilor au spatiu suficient pentru a se extinde, astfel ca sporirea dimensiunii lor nu le afecteaza functionarea normala.

sursa

Cam același lucru cu ce spunea popa aici.

#3404
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Si eu am patit un fenomen ciudat anul acesta dar nu ca la ginaro.
Am taiat puii de carne la 4-4,5 luni si vreo 2 dintre ei aveau pe piept niste portiuni de culoare verzuie (nu erau loviti). Nu erau zone foarte mari.
Acum vreo saptamana am taiat altul (i-am tinut din lipsa de spatiu in lada) si jumatate de pipt era verzui: carne tare dar verzuie.
Este primul an cand am intalnit asa ceva de vreo 7-8 ani incoace.
Tare sunt si eu daca se pot elimina astfel de situatii?

#3405
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Sau lovit

#3406
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

 special_murinio, on 14 noiembrie 2017 - 20:54, said:

Sau lovit

Este exclus 100%.
Stiu cum arata o vineteala de la lovitura. In plus sa ai jumatate de piept de aceeasi culoare, uniforma nu are cum sa fie de la lovitura. Daca era lovitura ar trebui sa fie un loc mai intens (unde a fost lovitura) si apoi sa se propage treptat spre exterior.
Este altceva dar habar nu am ce

#3407
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Dupa ce se raspunde la filema asta de 3 ori, inclusiv 3 posturi mai sus, e bine ca inca nu stiti ce e.


#3408
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
M-am uitat in sursa indicata mai sus si nu este cum am avut eu. La mine acea culoare schimbata nu se gasea in interior ci pleca din exterior spre interior pana la jumatatea interioara a pieptului

#3409
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cunoasteti vreun mester sa imi faca si mie un tractor de gaini ? Nu am timp si sunt si un prost constructor, pe cine am intrebat a inceput sa rada cand le-am zis ce vreau sa imi faca.

#3410
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

 GradinarulUrban, on 21 ianuarie 2018 - 10:45, said:

Cunoasteti vreun mester sa imi faca si mie un tractor de gaini ? Nu am timp si sunt si un prost constructor, pe cine am intrebat a inceput sa rada cand le-am zis ce vreau sa imi faca.

Si cam ce-ai vrea sa-ti faca?

#3411
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 wiseguy76, on 25 ianuarie 2018 - 20:57, said:

Si cam ce-ai vrea sa-ti faca?

fix modelul atasat, am studiat mai multe modele, acesta mi se pare optim ca si intrebuintare, gaini japoneze am sa tin inauntru, ~16-25, depinde. Ar trebui regandit si sistemul de miscare, nu stiu in pozele atasate cum s-ar misca modelul respectiv, ar trebui niste roti mai mari raportat la constructie dar nici un sistem cu o greutate prea mare.

Attached Files


Edited by GradinarulUrban, 28 January 2018 - 09:30.


#3412
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Si aia se cheama tractor de gaini ??? Posted Image

#3413
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 DDuras, on 28 ianuarie 2018 - 17:06, said:

Si aia se cheama tractor de gaini ??? Posted Image

Nu e un tractor de sprint ce-i drept, uite unul de sprint in imaginea atasata.
Tractorul de care am eu nevoie este strict pentru necesitatile mele viitoare, iar modul de intrebuintare este perfect pentru mine, imi place inclusiv acea tavita de colectare.

Attached Files

  • Attached File  499.jpg   539.3K   35 downloads


#3414
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006
neata

o intrebare oarecum legata de "cresterea pasarilor" :   e careva dintre voi, sau cunoasteti vreun crescator de porumbei? Preferabil in apropierea Timisoarei.

am gasit langa bloc un pui de porumbel, plouat, murat, l-am dus la veterinar, cica e in perfecta stare de functionare, n-are km dati inapoi, i-o facut 2 injectii sa-i creasca imunitatea, in urmatoarele zile ar trebui sa inceapa sa dea din aripi.

Ma gandesc ca s-ar "integra mai usor si ar invata sa zboare mai usor daca l-as duce la o voliera, unde sa mai vada si alti porumbei si sa invete sa fie porumbel....

Momentan e in cusca de transportat mitzele, la bloc, in weekend ii dau drumul afara.... Mananca paine, seminte de floarea soarelui si galbenus de ou. Cand bag mana la el ma ciocaneste si ma "suduie" de mama focului.

Multumesc anticipat ptr ajutor!

Asta e "Puiu":

Attached File  15204060405060.jpg   205.56K   29 downloads

Edited by l_stoian79, 07 March 2018 - 09:17.


#3415
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Pragmatic vorbind, un crascator pasionat de pasari greu sau imposibil sa bage in "curte" o pasare straina fara propria lui carantina...si nu vad de ce ar face-o pt impresia cuiva ca "ar prinde bine" nu stiu ce.

Ideea e ca la pasari bolile sunt multr si grave si extrem de complicat de depistat si tratat...multi isi imputineaza din pasari prin diverse mijloace tocmai ca sa intre in iarna doar cu ce merita tinut pt a putra fi mai usor gestionat, iti dai seama ca ar fi ridicol sa faca acte de acest gen ..

In opinia mea, putin probabil. Posibil e sa gasesti vreunul mai ciudat sau habarnist insa ...greu,improbabil.
In plus daca pasarea zboara ar trebui sa fie libera si nu are musai nevoie de asa ceva, singura isi va gasi card de pasari ...

#3416
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006
ok am inteles ideea :-), o tin pana da din aripi si incepe sa se zburataceasca, apoi afara in parc cu pasaroiul.

#3417
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
E cel mai bine.
Nu inseamna ca nu poti sa intrebi, sunt si multi posesori de porumbei care nu tin cont de detalii(mai ales la tara din cei care rin porumbei ca si pe gaini...sunt pe acolo)..
Insa un "columbofil" serios.greu va accepta pasare straina fara motive foarte foarte intemeiate.


#3418
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006
E minunata natura !

Am ajuns azi mai devreme acasa, lumina afara, caldut.... in casa haosul perfect. Pasaroiu s-o plictisit in cusca mitzelor si o intors toate ziarele pe dos, rasturnat apa....  no vere, ia hai tu afara daca tot te crezi vultur.

Scot pasaroiu afara, incepe ala sa fuga si sa topaie, parca era strut in calduri, dadea din aripi, piuia.... tambalau. Nu trec 3-4min si coboara 2 porumbei langa bezmeticu asta, se tot impingeau pe acolo. Initial am crezut ca l-or luat de perciuni si il scutura bine. Ma pregateam sa apar "vulturu" da cand m-am apropiat am vazut ca de fapt il hraneau pe pasaroi. Ala era bagat cu ciocu in gatul lu aia mari si manca la greu.
Na am adus din casa o cana de arpacas, am aruncat-o langa ei. Tot se plimbau aia mari si ciuguleau in fata lu vulturache.

Am stat mai bine de 1h afara, aia tot acolo or stat. Mai zburau pe gard si gangureau catre asta micu. Asta tot isi lua avant si dadea din aripi, da cam pe loc.

In fine s-a intunecat, aia mari au zburat in podul de la casa de langa, si fazanul meu a venit lipa lipa pana sub scara blocului unde l-am pus acu 2 zile seara (l-am gasit pe trotuar plouat, am crezut ca e bolnav si l-am pus sub scara, am zis ca macar sa nu calce careva pe el, sa moara in liniste sub scara.... da ieri nu era mort asa ca l-am luat in casa).
Acuma doarme fazanu in cusca mitzelor iar, e satul ghiftuit, e obosit de la cat o "zburat" , cred ca l-a molesit caldura ca e langa calorifer. Maine dimineata ii planuiesc o iesire la aer iar, si cred ca seara o sa-l las afara ca se face suficient de cald.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xI6LxuvdENA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by l_stoian79, 07 March 2018 - 19:54.


#3419
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004
Stimati colegi.
Doresc sa achizitionez un dezimfectant pentru apa de baut pt pasari...
Din nefericire cei care il aduc nu mai importa decat in ambalaj de 200 l.
Eu sunt dispus sa iau cam 25 maxim 50 litri ca sa imi ajunga pentru un an intreg.
Il vindeau cei de la Agroland sub numele de Nutri-Sure, acum au Nutri-SAFEcid etc.
Baza e aceeasi: Compozitie: acid formic, acid acetic, acid lactic.


    impiedica dezvoltarea unor bacterii patogene si favorizeaza digestia furajelor si viteza de crestere;
    se administreaza in apa de baut la pasari, porci si iepuri;
    nu se administreaza la rumegatoare;

Indicatii: impiedica dezvoltarea unor bacterii patogene in tubul digestiv si favorizeaza digestia furajelor si viteza de crestere.
Dozare: 1 ml/litru apa de baut.

Este echivalentul Albastrului de Metil, care este f scump.
Daca exista doritori va rog in privat pentru a nu polua forumul. Eu il iau de la importator si pretul e pe masura, insa trebuie sa avem bidon de 25 litri pentru a goli Barilul din care vine.
Zi buna,
Danny

#3420
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Cauta-ti de treaba , pune acolo 10 ml de otet de mere intr-un litru de apa si esti linistit ...
Dupa cateva administrari de Nutri-Sure ramaneam cu recipientele de adapat la iepuri gaurite ... cutii de conserve mai exact , care la utilizare normala tin si doi ani ...:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate