Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3421
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Pai ai pus 1 ml la 10 litri....
Nu cred...eu.folosesc de 3 ani si nu am problema..doar ca nu mai aula bidon de 25l. Nu are doar otet...are si.acid.formic si lactic.....unul pt dezimfectie altul pt nutritie...stimuleaza pofta de.mancare si ajuta la digestie

#3422
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Scuze dar trebuie sa vas intreb ceva..

Oameni buni, cu cat se vinde un ou de gaina crescuta la tara????
Zona Bucuresti si imprejurimi, Ilfov.

Intreb pentru ca am primit pareri foarte variate, de la 50 de bani la  un leu jumate.
Vorbim pretul lui in medie, cel de piata sau targ local.

#3423
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Depinde....cat te costa sa il produci...si daca il vinzi pt profit sau dai surplusul....

#3424
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010

View PostGradinarulUrban, on 28 ianuarie 2018 - 09:21, said:

fix modelul atasat, am studiat mai multe modele, acesta mi se pare optim ca si intrebuintare, gaini japoneze am sa tin inauntru, ~16-25, depinde. Ar trebui regandit si sistemul de miscare, nu stiu in pozele atasate cum s-ar misca modelul respectiv, ar trebui niste roti mai mari raportat la constructie dar nici un sistem cu o greutate prea mare.


Inteleg ce vrei.

Pasarile au nevoie de spatiu. Un cotet tractabil e menit sa fie mutat zilnic sau la doua trei zile, ca pasarea sa pape iarba, sa lase mizerie si tu sa o scoti din ea pe o noua portiune virgina.
Una e spatiul necesar in cotet, alta e spatiul de viata. In cotet o gaina medie primeste un patrat cu latura de 40 cm. In tarc ii trebuie mult mai mult.

Ala e prea mic, .. adica eu as tine ..pui in stupizenia aia mica.. mise pare ridicola. Noh, in fine.
Dar, ca principiu, la un cotet facut cum trebuie poti atasa niste roti ordinare, tinute pe suruburi lungi trecute prin lemn.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iYC20iYoQpo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postrodanny, on 11 martie 2018 - 19:06, said:

Depinde....cat te costa sa il produci...si daca il vinzi pt profit sau dai surplusul....
stimabile, e o intrebare simpla! Vino cu o cifra sau spune ca mine: nu stiu.

Edited by fodur, 11 March 2018 - 19:31.


#3425
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
Dupa ce 4 zile am tinut puiul de porumbel in cusca mitzelor, si l-am scos de 2-3ori pe zi la "ore de zbor", duminica si-a luat zborul pana pe pervazul de deasupra intrarii in bloc. De duminica e acolo, mai zboara pana jos in curte, apoi se intoarce pe pervaz. Parintii vin sa-l hraneasca dar ciuguleste si singur grauntele ce i le arunc. Are avantajul acolo ca nu se poate sui nici o mitza la el acolo sus, poti ajunge doa rin zbor, sau cu o scara la el.  In final cred ca ii va fi bine Posted Image

La antrenament:
Attached File  15209235986381.jpg   186.15K   23 downloads

Poza de buletin:
Attached File  15209235985670.jpg   161.26K   26 downloads

Noul "cuib":
Attached File  15209235986942.jpg   230.46K   22 downloads Attached File  15209236169563.jpg   166.27K   23 downloads

Edited by l_stoian79, 13 March 2018 - 08:49.


#3426
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari din nou...deci nu se baga nimeni sa luam impreuna dezimfectantul pentru apa?

#3427
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Vreau sa cumpăr 30 de pui de o zi si ma gandeam sa cumpăr si 2 rate de o zi. Pana cresc mai mari, pot fi tinute inpreuna cu puii? Exista riscul de îmbolnăvire al puilor din cauza ratelor?

#3428
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Noua generație de pui. 10 pui de carne ranger, 10 gri barat supergreu. Mâine iau 10 kabir si 3 puicute ouatoare

#3429
SorinMihalache96

SorinMihalache96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.04.2018
Va salut,anul acesta doresc sa cresc 50 de pui pt carne pt consum propiu,pe internet am gasit urmatoarea reteta pt furaj :
Grau- 40;1 %
Porumb - 11.95%
Srot soia -37,5 %
Ulei de floarea soarelui -5,8 %
Fosfat dicalcic - 1,6 %
Carbonat de calciu - 1,5%
Premix - 0,5 %
Sare 0,35 %
Cum vi se pare aceasta reteta si spuneti-mi daca in loc de srot de soia as putea folosi drojdie de bere ? ( din ce am citit pe net ar avea cam acelasi procent de proteina ).

#3430
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Nu s-a atasat poza initial

Attached Files



#3431
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostSorinMihalache96, on 04 aprilie 2018 - 11:25, said:

Va salut,anul acesta doresc sa cresc 50 de pui pt carne pt consum propiu,pe internet am gasit urmatoarea reteta pt furaj :
Grau- 40;1 %
Porumb - 11.95%
Srot soia -37,5 %
Ulei de floarea soarelui -5,8 %
Fosfat dicalcic - 1,6 %
Carbonat de calciu - 1,5%
Premix - 0,5 %
Sare 0,35 %
Cum vi se pare aceasta reteta si spuneti-mi daca in loc de srot de soia as putea folosi drojdie de bere ? ( din ce am citit pe net ar avea cam acelasi procent de proteina ).
Drojdie de bere furajera (uscata).
Numai ca e mult mai scumpa decat srotul de soia. De vreo 3 ori mai scumpa, cel putin.

#3432
fostrobi69

fostrobi69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.11.2017

View Postanasstasia, on 04 aprilie 2018 - 12:46, said:

Nu s-a atasat poza initial
in cateva zile or sa invete si sa citeascaPosted Image

#3433
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View PostSorinMihalache96, on 04 aprilie 2018 - 11:25, said:

Va salut,anul acesta doresc sa cresc 50 de pui pt carne pt consum propiu,pe internet am gasit urmatoarea reteta pt furaj :
Grau- 40;1 %
Porumb - 11.95%
Srot soia -37,5 %
Ulei de floarea soarelui -5,8 %
Fosfat dicalcic - 1,6 %
Carbonat de calciu - 1,5%
Premix - 0,5 %
Sare 0,35 %
Cum vi se pare aceasta reteta si spuneti-mi daca in loc de srot de soia as putea folosi drojdie de bere ? ( din ce am citit pe net ar avea cam acelasi procent de proteina ).
De unde ai luat asa reteta..sa zic aiurita......
Pasarile nu au nevoie de grau.... Grau= celuloza..... Se pot da boabe pt a inlocui pietricelele..dar in nici un caz ca baza.... De asemenea celuloza taie pofta de mancare...... Potiincerca cu ceva triticale....dar nu grau..... Nici alea nu se pun ca baza....de asemenea nu ai voie sa dai ulei la pasari.....

#3434
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013

View Postfostrobi69, on 05 aprilie 2018 - 10:08, said:


in cateva zile or sa invete si sa citeascaPosted Image
:))))
Nu am talas. Le e foarte bine, asa am facut an de an. Mai citesc si ei o stire 🤣

Edited by anasstasia, 05 April 2018 - 13:44.


#3435
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postanasstasia, on 04 aprilie 2018 - 12:46, said:

Nu s-a atasat poza initial
De ce nu le pui bec infrarosu pentru caldura.
In aceasta perioada puii au nevoie de caldura. Daca le va fi rece se strang sub bec iar daca le va fi prea cald se vor departa.
Caldura este esentiala in primele zile de viata.

#3436
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Adapostul in care am crescut pasarile anul trecut a fost populat pana la jumatatea lui martie anul acesta. Dupa eliberare am luat toate paiele, etc si acum este gol.
Totusi in momentul in care intru in adapost si imi fac de treaba (il mai folosesc ca sa repic legumele, etc) simpt ca incep sa se miste pe piele mici vietati.
Acum nu imi dau seama daca sunt paduchi (nu stiu daca mai traiesc fara pasari) sau acele insecte de lemn.
Avand in vedere ca peste vreo 30 zile populez din nou cu ce sa dau: cu solutie de paduchi sau cu dezinfectant? (nu stiu daca este 2 in 1) - eventual o recomandare cu nume
Multuemsc.

#3437
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010

View PostSorinMihalache96, on 04 aprilie 2018 - 11:25, said:

Va salut,anul acesta doresc sa cresc 50 de pui pt carne pt consum propiu,pe internet am gasit urmatoarea reteta pt furaj :
Grau- 40;1 %
Porumb - 11.95%
Srot soia -37,5 %
Ulei de floarea soarelui -5,8 %
Fosfat dicalcic - 1,6 %
Carbonat de calciu - 1,5%
Premix - 0,5 %
Sare 0,35 %
Cum vi se pare aceasta reteta si spuneti-mi daca in loc de srot de soia as putea folosi drojdie de bere ? ( din ce am citit pe net ar avea cam acelasi procent de proteina ).

reteta aia e facuta cu un anume premix. daca nu il ai, cade. nu, nu poti inlocui nimic, trebuie facuta alta :)


View Postrodanny, on 05 aprilie 2018 - 11:41, said:

De unde ai luat asa reteta..sa zic aiurita......
Pasarile nu au nevoie de grau.... Grau= celuloza..... Se pot da boabe pt a inlocui pietricelele..dar in nici un caz ca baza.... De asemenea celuloza taie pofta de mancare...... Potiincerca cu ceva triticale....dar nu grau..... Nici alea nu se pun ca baza....de asemenea nu ai voie sa dai ulei la pasari.....

total gresit. abtine-te.


celuloza are graul si porumbul in proportii cvasi-egale.

triticale nu se da la pui mici, broileri etc.

uleiul este esential (si la propriu si la figurat) pentru absorbtia a varii vitamine.
--

sorin, e mai simplu sa cumperi furaj complet deocamdata.

#3438
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Fodur... Te rog...un link ...o carte..unde ai citit invatat ca se da ulei? Si unde ai gadit inf ca porumbul are celuloza? Ma refer la boabe de porumb.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate