Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Despre patroni, firme si angajari!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
arta_patologica

arta_patologica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 14.04.2005
Ce frumosa-i viata, nu-i asa>?
     Sa zicem ca sunt un ins care are o bruma de bani incat sa-si deschida o firma...asa devin patron de firma cu sediul in propriul apartament.Buuunn!Dar ptr. ca nu am bani destui ca sa mai investesc, ma gandesc si la o strategie de punere a firmei pe roate.Si gasesc imediat solutia salvatoare...Dau un anunt in ziar sau numeroase pe internet de genul: Cautam persoane...etc, etc.
     Urmatorul pas e sa caut un loc bun ptr. interviu.Si...vin fraierii cu angajareaaa...<Buna ziua, ma numesc X, aici am Cv-ul meu, am mai lucrat in domeniu...etc> iar eu, ca patron jalnic ce sunt, ii spun ca...<e ok, dragul meu, insa as dori o proba ca sa stiu ce-ti poate pielea...> si foarte frumos il pui la treaba dandu-i de lucru o saptamana sau doua...(unii chiar vor o luna, asa cum sunt cei de la binecunoscutul Jurnalul National).Si asa bietzii fraieri se apuca de lucru...dar nu asa, orisicum, ci stau cu stresssi muncesc pe branci!, ca sa arate patronului ca e bun...ce naiba, doar e concurenta, nu?Si iata ca apar si proiectele finalizate!!!Tu ca bun intreprinzator iti faci banul cu proiectele lor, iar ei...fraieri!la sfarsitul probei (aici tine de obrazul patronului, la cat de mult se ingroasa) ii spun: < stii, domnul meu, nu e intocmai ceea ce caut, insa daca mai astepti putin, poate reusesc sa-ti gasesc un loc aici!> sau < sunt multumit de tine, esti bun, dar din pacate m-am reorientat...> si bag scuzele de rigoare...
      Si asa fac trei - patru luni...cu aceeasi metoda...dau anunt, tin in proba si apoi le fac vant.Io fac profit, totul merge bine.La vreo 6 luni chiar imi pot plati unul doi angajati...care sa fie de baza iar cand merge mai prost...apelezi la soultia minune!!!Nu e o problema...daca am scandal cu NUSTIUCINE...am sa-i zic< Ce e Dom'le?are vre-un contract cu mine?Nu cunosc aceasta persoana...etc.>
      Si asa intr-o zi, iti aduci aminte ca ai nijte rubedenii sau cunostinte care...stau degeaba acasa...Ce-ar fi sa le angajez cu carte de munca si sa-i acopar salariul cu fraierii astia care vor sa se angajeze...Dar asta o fac...numai cand imi merge bine si in Postul Pastelui sau Craciunului cand se da pomana la baieti!Sau dupa o masa copioasa la etaj in Mall dupa ce ma lafai prin cumparaturi...si ma simt bine.
      POSTLUDIU:
       Din luna octombrie anul trecut numai in chestii de acest gen ma invart!Dau si eu sa ma angajez...Toti zic, <OK> sa vedem, dam o proba, o saptamana, o luna, apoi iar <OK>, te mai sunam noi...etc.
        Si daca ar fi firme fantoma as zice...dar e vb. de firme notorii...din zona media, advertising, moda, etc.Asta e...Viata e frumosa...chiar daca imi balangane polonicul in stomacul care deja e lipit de sira spinarii...Am facut atata cura de slabire incat am ajuns sa slabesc 15 kg!
        PS: am o ora de cand am ajuns acasa de la un interviu...bineinteles...am sa dau proba...

#2
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Si eu am alergat destul pana sa-mi gasesc o slujba stabila; multe interviuri, si cateva locuri de munca de scurta durata, inclusiv la firme "no-name", dar ceea ce descrii tu, nu am intalnit niciodata.

#3
arta_patologica

arta_patologica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 14.04.2005

Tuliman, on Apr 27 2005, 13:21, said:

Si eu am alergat destul pana sa-mi gasesc o slujba stabila; multe interviuri, si cateva locuri de munca de scurta durata, inclusiv la firme "no-name", dar ceea ce descrii tu, nu am intalnit niciodata.

<{POST_SNAPBACK}>



Poate am ghinion...dar se intampla des.Or fi si patroni cu obraz, nu zic...am lucrat un an si ceva ca designer vestimentar cu carte de munca si toate au fost ok.Dar acu...parca nu se mai termina...

#4
FAKKYU

FAKKYU

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 478
  • Înscris: 21.03.2005
C-am asa am patit-o si eu la vreo doua firme, cum zice arta_patologica ...
Dar acum, am prins pe d-zeu de un picior ... m-am angajat la Siemens, in sfarsit ! :worthy:  :rolleyes: si conditiile sunt mai bune decat credeam initial ... saptamana viitoare urmand a fi prima zi de lucru la noul job.

dupa nashpa, nashpa poate ( cateodata ) sa vina SUPER.

#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

arta_patologica, on Apr 27 2005, 14:26, said:

Poate am ghinion...dar se intampla des.Or fi si patroni cu obraz, nu zic...am lucrat un an si ceva ca designer vestimentar cu carte de munca si toate au fost ok.Dar acu...parca nu se mai termina...

<{POST_SNAPBACK}>

Te-ai gindit vreun moment ca poate ai si tu partea ta de vina? Sau tu esti angajatul model, geniu in domeniul tau etc. etc ?

#6
arta_patologica

arta_patologica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 14.04.2005

mufa, on Apr 27 2005, 21:09, said:

Te-ai gindit vreun moment ca poate ai si tu partea ta de vina? Sau tu esti angajatul model, geniu in domeniul tau etc. etc ?

<{POST_SNAPBACK}>



   Om bun, crede-ma ca patronii respectivi au avut toate motivele sa fie multumiti.Stiu sa-mi cantaresc munca si calitatea ei.Si cu toate astea...se intampla si cazuri de genul celor relatate mai sus.

#7
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004
Eu in locul tau as face asa: cand seful imi da papucii, eu as insista sa ma mai tina o luna, tot de proba (ca imi place la el, ca vreau sa capat experienta ca sa pot lucra in alta parte, ca vreau sa invat mai mult etc). Apoi as face o reclamatie la Inspectoratul Teritorial de Munca pentru munca fara forme legale (eventual m-as adresa instantei si as solicita daune).

#8
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
auzi mai nene, is si eu patron si din astea nu am facut: iti jur, dar te sfatuiesc o chestie:   la urmatorul job pune-i sa iti faca contract de munca pt ca in contractul de munca exista paragraf pt perioada de proba si spune-le tzoparlanilor alora ca iti platesti tu darile catre stat daca se reziliaza contratul.

Sau fa altfel: munceste la idioti si cheama, intr-o zi cand crezi tu ca se apropie scadenta si eu nu dau nici un semn ca te-ar angaja, pe cei de la ITM. Aia is dornici de plimbareala si de dat amenzi pt ca isi iau si ei portia de 15% dintr-o amenda. Deci cu 4 zile inaintre de terminarea perioadei de proba, du-te la serif si zi-i sa-si dea cu parerea despre munca ta si intreaba-l daca iti face CM. Daca vezi ca te duce cu vorba si nu te pune sa-ti aduci actele pt Cm, fugi rapid in aceeasi zi la ITM si zi-le alora de-acolo. A doua zi du-te linistit la munca si aseaza-te al birou, si in clipa aia o sa bata la usa firmei baietii aia cu amenzi mari. Si sa vezi atunci patronul cum o sfecleste.

Sunt sigur ca zbori si tu, dar macar esti razbunat. Din cate stiu eu in astfel de situatii patron este obligat sa-ti faca CM retroactiv.


Zi-ne ce-ai facut, eu is chiar ff curios.

#9
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
in codul muncii se specifica car ca nu poti angaja mai mult de trei  persone in probe pt acelasi post si sa nu inchei cu nici una CIM in continuare

#10
arta_patologica

arta_patologica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 14.04.2005
k!ramane de vazut...va tin la curent!am sa fiu atent la ce misca-n front!

#11
jbl-eu

jbl-eu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.01.2005

arta_patologica, on Apr 27 2005, 12:56, said:

Ce frumosa-i viata, nu-i asa>?
     Sa zicem ca sunt un ins care are o bruma de bani incat sa-si deschida o firma...asa devin patron de firma cu sediul in propriul apartament.Buuunn!Dar ptr. ca nu am bani destui ca sa mai investesc, ma gandesc si la o strategie de punere a firmei pe roate.Si gasesc imediat solutia salvatoare...Dau un anunt in ziar sau numeroase pe internet de genul: Cautam persoane...etc, etc.
     Urmatorul pas e sa caut un loc bun ptr. interviu.Si...vin fraierii cu angajareaaa...<Buna ziua, ma numesc X, aici am Cv-ul meu, am mai lucrat in domeniu...etc> iar eu, ca patron jalnic ce sunt, ii spun ca...<e ok, dragul meu, insa as dori o proba ca sa stiu ce-ti poate pielea...> si foarte frumos il pui la treaba dandu-i de lucru o saptamana sau doua...(unii chiar vor o luna, asa cum sunt cei de la binecunoscutul Jurnalul National).Si asa bietzii fraieri se apuca de lucru...dar nu asa, orisicum, ci stau cu stresssi muncesc pe branci!, ca sa arate patronului ca e bun...ce naiba, doar e concurenta, nu?Si iata ca apar si proiectele finalizate!!!Tu ca bun intreprinzator iti faci banul cu proiectele lor, iar ei...fraieri!la sfarsitul probei (aici tine de obrazul patronului, la cat de mult se ingroasa) ii spun: < stii, domnul meu, nu e intocmai ceea ce caut, insa daca mai astepti putin, poate reusesc sa-ti gasesc un loc aici!> sau < sunt multumit de tine, esti bun, dar din pacate m-am reorientat...> si bag scuzele de rigoare...
      Si asa fac trei - patru luni...cu aceeasi metoda...dau anunt, tin in proba si apoi le fac vant.Io fac profit, totul merge bine.La vreo 6 luni chiar imi pot plati unul doi angajati...care sa fie de baza iar cand merge mai prost...apelezi la soultia minune!!!Nu e o problema...daca am scandal cu NUSTIUCINE...am sa-i zic< Ce e Dom'le?are vre-un contract cu mine?Nu cunosc aceasta persoana...etc.>
      Si asa intr-o zi, iti aduci aminte ca ai nijte rubedenii sau cunostinte care...stau degeaba acasa...Ce-ar fi sa le angajez cu carte de munca si sa-i acopar salariul cu fraierii astia care vor sa se angajeze...Dar asta o fac...numai cand imi merge bine si in Postul Pastelui sau Craciunului cand se da pomana la baieti!Sau dupa o masa copioasa la etaj in Mall dupa ce ma lafai prin cumparaturi...si ma simt bine.
      POSTLUDIU:
       Din luna octombrie anul trecut numai in chestii de acest gen ma invart!Dau si eu sa ma angajez...Toti zic, <OK> sa vedem, dam o proba, o saptamana, o luna, apoi iar <OK>, te mai sunam noi...etc.
        Si daca ar fi firme fantoma as zice...dar e vb. de firme notorii...din zona media, advertising, moda, etc.Asta e...Viata e frumosa...chiar daca imi balangane polonicul in stomacul care deja e lipit de sira spinarii...Am facut atata cura de slabire incat am ajuns sa slabesc 15 kg!
        PS: am o ora de cand am ajuns acasa de la un interviu...bineinteles...am sa dau proba...

<{POST_SNAPBACK}>


daca nu te superi, ce meserie ai? sau mai bine zis, pe ce post te-ai angajat din octombrie incoace? jurnalist, inteleg eu? (ca nu stiu ce altceva face jurnalul national). pe cuvant ca sunt serios, nu fac misto de tine, dar nu ai precizat.

in gluma, sa stii ca unii vor sa slabeasca 15kg si nu reusesc, am eu un coleg in situatia asta :)

si, ca sa revenim putin, trebuie sa stii ca si pentru o luna de proba, tot trebuie sa ti se treaca in cartea de munca. chiar daca la sfarsitul ei esti "concediat". chiar si pentru luna respectiva, se semneaza un contract. in sensul ca tu semnezi un contract cu ei, in care se precizeaza ca exista o luna de proba (sau chiar mai multe luni).

metode de a te razbuna pe cei care nu vor decat sa-si bata joc de tine, exista. chiar foarte multe. dar cred ca grija ta principala nu ar trebui sa fie asta, in acest moment. ci cum sa-ti gasesti un job stabil , undeva.

#12
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
probleme de genul asta am avut si eu. nu cred ca e prea multa lume care sa nu fi trecut prin asa ceva. si, fara sa fiu partinitor, nu cred ca este vina candidatului/angajatului/colaboratorului/etc.
un patron care stie cu ce se mananca afacerea pe care o conduce, nu are nevoie de 7 ani de proba pentru a-si da seama ca esti bun sau nu. iti pune cateva intrebari, te pune sa faci ceva si in maxim cateva ore s-a lamurit.
am intalnit si eu situatii in care sefuletzi de tot felul te puneau sa faci cate-n luna si-n stele, pentru ca apoi sa iti spuna ori ca nu a fost bine, ori ca nu mai e nevoie ori alt bla bla. ori situatii in care ai un contract pentru fabricat saibe, dar trebuie sa faci si suruburi si piulite si tractoare si alte alea, fiind platit doar pentru saibe. sau situatii in care munceai ca vita in plug pentru a termina un proiect care, chipurile, a fost lasat neterminat de cel dinainte, nenorocitu' draq, care a plecat ca un neserios desi lua o caruta de bani. iar tu, om de buna credinta, te apuci de lucru, tragi in jug, faci pe dracu-n patru, dupa care: "ooo, perfect, esti angajatul ideal. incepem cu 6 milioane si dupa o luna iti dau 7!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"
pai ce pixda ma-tii de patron sa fac ba cu 6 milioane, cornete de seminte? imi pui in fata o lista babana de indatori (care presupun desigur studii superioare) si-mi dai 200$? ma rog... poate am eu o alta parere despre ceea ce inseamna bun simt...

jbl-eu, nu sunt de acord ca nu are sens razbunarea, mai ales ca nu este o razbunare.
asa cum exista organizatii patronale poate ca ar trebui sa existe si organizatii ale candidatilor, sa le zic asa. nu ma gandesc la sindicat pentru ca respectivii nu sunt angajati nicaieri si nu stiu daca ar putea face parte dintr-un sindicat.
in plus, in România lumea nu prea stie ce drepturi are si, de asemenea si foarte important, nu stie cam care sunt pedepsele pentru patronii care incalca legislatia muncii.
in cazul in care, de exemplu, sunt incalcate intr-un fel sau altul regulile de protectia muncii, patronul risca puscaria (vezi codul penal).
la modul concret, acum ma judec cu unii la care am avut un contract, pentru niste drepturi de autor. gagiu' este fost senator si desi am dreptate nu 100% ci 100000000% mi s-a respins actiunea ca neintemeiata!!!!!!!!!! nu stiu ce sanse voi avea la recurs dar al draq sa fiu de nu-l tavalesc pana la Haga sau mai stiu eu pe unde.
si am pregatita o mica brosura pe care o voi tipari, cu cateva astfel de situatii. evident ca denumirile firmelor si ale persoanelor nu vor fi cele reale dar vor fi extrem de asemanatoare asa incat orice om sa isi dea seama despre cine e vorba. in plus, am avut grija sa specific pe coperta 2 ca orice asemanare cu fapte sau personaje din realitate este pur intamplatoare si neintentionata de autor.  :rolleyes:
voi face publice astfel de situatii, sub o forma satirica, asa incat nici draq nu se va mai angaja la firmele alea si, de asemenea, la fel de putini vor mai face afaceri cu ei. in acest fel vor fi, in putina vreme, praf, fum, amintiri urate.

concluzionand, dupa un post cam lung, ceea ce spune arta_patologica este, din pacate, des intalnit, datorita "seriozitatii" de care dau dovada o mare parte dintre patronii din România,

#13
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
La mine e o situatie mai hilara....
Am plecat in decembrie de la un patron si l-am lasat cu buza umflata pentru ca eu ii duceam firma in spate. De platit eram platit ok dar nu mai suportam mediul si felul in care eram tratat asa ca, dupa cateva certuri si amenintari voalate cu demisia, mi-am dat demisia intr-o dimineata. Clar ca nu se astepta!
Acum, dupa 5 luni, ma suna si imi face o oferta sa ma intorc la el (pentru ca se duce la vale firma - asta am zis eu, el nu o sa recunoasca in veci)! Oferta pot sa zic ca este tentanta, chiar foarte tentanta (15 mil net in mana + comisioane si bonusuri - dar pe cartea de munca salariul minim).
Eu deja mi-am gasit in alta parte, program fix, fara stres, fara oameni in subordine, cu un venit acceptabil.
Abia astept sa ma sune si sa-i zic ca nu accept oferta!!! Eu daca am plecat de undeva las loc de buna ziua dar nu ma mai intorc!!
Adica atunci nu eram bun, acum sunt!

#14
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
off sau on topic:

1) intretinere
2) rata la casa sau chirie la proprietar
3) curent electric
4) telefon
5) cablu
6) necesitati spirituale (carti, spectacole de teatru, cinema etc.)
7) mancare
8) sapunuri, detergenti, pasta de dinti, deodorante, after shave etc.
9) internet (daca e cazul)
10) medicamente (ca sa fiu ingaduitor, sa presupunem niste cheltuieli minime)
11) impozite diverse (masina, casa, alte alea)
12) viata sociala ca sa zic asa (un restaurant, o iesire la munte, un cadou, un 1 martie etc.)
13) si ce-o mai fi, ca poate am uitat

pai nene... hai sa facem o socoteala sa vedem cam ce inseamna salariu decent/tentant...

faceti o mica socoteala

#15
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

arta_patologica, on Apr 27 2005, 12:56, said:

Ce frumosa-i viata, nu-i asa>?
     Sa zicem ca sunt un ins care are o bruma de bani incat sa-si deschida o firma...
Si eu am patit la fel... numai ca dupa 3 luni de proba am plecat eu (lor... :cursing: ) Se practica f des - in perioada de proba scot untul din tine pt ca apoi ori sa pleci tu, ori sa-tzi dea cu flit. Stiu ca inainte de a pleca , mai angajasera 2 in perioada de proba (pt acelasi post, dar ei nu stiau asta... i-au tinut in primele zile pana la 5 dimineata!!!!!!! - aveau un proiect urgent ... normal ca dupa ce au terminat treaba unuia i-au dat cu flit...)

#16
arta_patologica

arta_patologica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 14.04.2005

renderman, on May 5 2005, 21:26, said:

Si eu am patit la fel... numai ca dupa 3 luni de proba am plecat eu (lor... :cursing: ) Se practica f des - in perioada de proba scot untul din tine pt ca apoi ori sa pleci tu, ori sa-tzi dea cu flit. Stiu ca inainte de a pleca , mai angajasera 2 in perioada de proba (pt acelasi post, dar ei nu stiau asta... i-au tinut in primele zile pana la 5 dimineata!!!!!!! - aveau un proiect urgent ... normal ca dupa ce au terminat treaba unuia i-au dat cu flit...)

<{POST_SNAPBACK}>


   Cam asa s-a intamplat si cu mine...plus ca sefa directa pe care-o aveam era chiar incopetenta si se baga peste mana mea...Eu eram arts (designer)...a transformat tot ce era arta si ceea ce mi se cerea intr-un balamuc care semana cu balciul de duminica...asta e.Puteam sa-i spun ceva direct?Am sugerat, am spus intr-un mod finutz...dar s-a luat in considerare...nu m-a uitat!

#17
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

arta_patologica, on May 6 2005, 01:49, said:

Cam asa s-a intamplat si cu mine...plus ca sefa directa pe care-o aveam era chiar incopetenta si se baga peste mana mea...Eu eram arts (designer)...a transformat tot ce era arta si ceea ce mi se cerea intr-un balamuc care semana cu balciul de duminica...asta e.Puteam sa-i spun ceva direct?Am sugerat, am spus intr-un mod finutz...dar s-a luat in considerare...nu m-a uitat!

<{POST_SNAPBACK}>


eu nu inteleg o chestie.

de ce nu dati voi aici numele firmelor respective?
normal ar fi sa dati si numele vostru, dar hai sa zicem ca va intelegem si nu va cerem asa ceva. da' numele firmelor respective, de ce-l ascundeti?

ce te costa pe tine, userul X de pe un forum, sa spui "am fost la connex si sunt niste tepari", de exemplu? (bineinteles, "connex" e un exemplu, folosit doar pentru ca suna cunoscut tuturor)

nu va ajuta pe voi cu mare lucru, dar poate ii ajuta pe altii sa evite tepe, in viitorul oarecum apropiat :)

#18
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
si asha rumanii se joaca de'a activitatea, de'a produsele, de'a serviciile...

intrebare: de ce 99% din ce e legat de ro are o legatura mai mica sau mai mare cu furtishaguri, inshelatorii, tzepe?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate