Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

test: cat de sanatos mancam

- - - - -
  • Please log in to reply
322 replies to this topic

#1
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007
http://prodieta.ro/d...asa-chestionar/


mie mi-au iesit 3 puncte. :D

si ia uitati ce zice: Raspuns chestionar: 0-4 puncte: Va preocupa sanatatea dvs si micile scapari nu par sa va afecteze starea de sanatate. Adaugand dietei dvs vitaminele si mineralele corespunzatoare va puteti astepta la o viata lunga si sanatoasa.

da daca-mi cade o caramida-n cap?  :huh:



p.s.: mirovaia, mai zi odata bre, care-i treaba cu semintele de in, la ce-s bune si cum pot fi administrate. pliz.

#2
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
7 puncte, "Sunteti pe drumul cel bun, dar trebuie sa fiti mai sever cu dumneavoastra insiva."

#3
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
caraghios testul...
cica ar trebui sa mancam mancare fara sare, zahar, sa bem minim 300 ml de apa plata, sa mancam peste gras(?) de doua ori pe saptamana si seminte in fiecare zi, dar sa nu consumam mai mult de 1.7 litri de lapte pe saptamana... pe de alta parte e interesant ca 5 tigari pe zi sunt acceptabile :D

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
2 Puncte.... dar nu mă aștept să fie prea fidel....
Totuși mă preocupă ideea siluetei...

#5
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Mda, nu e chiar ok testul, cum naiba sa mananci FARA sare tot, absolut tot?? Dar tot 3 puncte mi-au iesit si mie.

#6
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007

View Postbubu30, on 14th July 2009, 15:20, said:

Mda, nu e chiar ok testul, cum naiba sa mananci FARA sare tot, absolut tot?? Dar tot 3 puncte mi-au iesit si mie.
Uite eu de exemplu mananc fara sare totul, dar absolut totul! :)

#7
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Primul nu a fost la ala cu drogurile apoi am vazut ca urmeaza alcoolul, iar nu-i cazul, oricum cred ca erau da la toate celelalte intrebari.

Oh ya, tare nesanatos mai traiesc, bine ca pe-afara nu se vede  :blush:

#8
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
8 pct., desi unele intrebari sunt ambigue... de ex. la "Beau mai mult de o ceasca de cafea pe zi?" ce vrea sa insemne? daca beau zilnic mai mult decat o ceasca? in unele zile nu beau deloc, in altele beau evident mai mult de o ceasca... idem cu alcoolul, apa plata sau carnea rosie

#9
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007
pai faci o medie, omule. si eu am baut doua cafele azi, dar nu mai bausem de vreo 5 zile. :P

#10
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
8-9 puncte

#11
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008

View Postadybmw, on 14th July 2009, 15:38, said:

Uite eu de exemplu mananc fara sare totul, dar absolut totul! :)

Nu e cam fad totul?
Nici eu nu folosesc multa sare, dar fara sare total e cam ciudat pentru mine.

#12
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View Postadybmw, on 14th July 2009, 15:38, said:

Uite eu de exemplu mananc fara sare totul, dar absolut totul! :)
bravo. serios.

tot 3 si la mine.

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,995
  • Înscris: 03.12.2005
E cam exagerat testul. Adica nu testul in sine cat conceptele pe care le considera sanatoase, respectiv unele din cele pe care le permite.

#14
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postgtk, on 14th July 2009, 15:03, said:

caraghios testul...
cica ar trebui sa mancam mancare fara sare, zahar, sa bem minim 300 ml de apa plata, sa mancam peste gras(?) de doua ori pe saptamana si seminte in fiecare zi, dar sa nu consumam mai mult de 1.7 litri de lapte pe saptamana... pe de alta parte e interesant ca 5 tigari pe zi sunt acceptabile :D

7 puncte.

da, gtk si mie anumite chestii mi s-au parut deplasate. de ce apa plata si nu de la robinet? intr-adevar mananc putina sare pt ca ai mei asa mananca. nu prea consum lapte desi ar trebui sa consum macar 200ml zilnic. cat despre pestele gras si semintele, contin colesterol bun, de aia e preferabil grasimilor din alimentele procesate sau din carne.
cat despre zahar, asta e, nu e sanatos :(  dar la cafeaua de dimineata chiar m-as pedepsi prea tare daca nici acolo nu mi-as pune o lingurita plina, ca altceva cu zahar nu am ce sa mananc zilnic.

#15
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View PostSundanceKid, on 14th July 2009, 18:05, said:

bravo. serios.

tot 3 si la mine.

pai da de ce atata bravo? eu stiam ca sarea este necesara, pentru inima sau fereste de infarct miocardic, or smth. asta auzisem de la niste padurari care tocmai de aceea plaseaza bucati mari de sare prin padure, pentru capre, cerbi. de ce taranii si ciobanii pun in grajduri bucati de sare pentru animale?  :huh:

sarea este necesara, atata vreme cat nu se face abuz. organismul are nevoie de sodiu, clor, iod. nu?

#16
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
evident :)
din cate stiu eu insa consumul de sare ar trebui redus cat se poate. "deloc" oricum nu ai cum sa nu mananci, deci am presupus ca a redus cum a putut de mult.  
nu mai tin minte exact cum era de nu era buna, bunicii mei de exemplu cand au inceput sa aiba probleme cu inima li s'a spus sa inceapa sa manance nesarat. nu era ok pentru tensiune daca tin bine minte..

Edited by SundanceKid, 15 July 2009 - 12:12.


#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,995
  • Înscris: 03.12.2005
Cand ai o varsta si niste probleme deja instalate consumul in exces de sodiu favorizeaza retentia de apa in tesuturi. Asta in sine nu e o problema asa mare, exceptand aspectul de parizer, dar retentia de apa creste tensiunea, si de-asta nu se recomanda sarea la cardiaci.

#18
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
da, si mi'am adus aminte unde citisem, gasisem ca sarea de bucatarie nu este asimilata cum trebuie. ideea era ca desi avem nevoie de ce contine, oricum nu asimilam cum ar trebui din ea, si ideal ar fi de gasit alte surse. de elementele ce le contine clar avem nevoie, dar e la fel ca in cazul laptelui, tot asa din cate stiu eu de exemplu calciul din lapte nu este foarte bine asimilat, si chiar daca el e bun, nu ajunge la organism cum ar trebui.

nu mai tin minte exact, dar macar am gasit cartea si am sa o citesc iar, sa vad daca regasesc unde explica.

Edited by SundanceKid, 15 July 2009 - 13:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate