Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Bucurestii de altadata

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
8278 replies to this topic

#7885
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Inca n-a aparut pe youtube pentru ca de acolo l-au luat - e concurs la cine apare primul, pe fb sau yt.

#7886
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Bucurestiul in 1899 - Calea Mosilor
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qr-rDAAb2Ks?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pYugWoqpw90?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu are sonor, insa probabil comentariul pe imaginile din 1972 este despre trecutul Caii Mosilor. Materialul original din care a folosit secvente regizorul David Reu pentru al sau documentar despre Calea Mosilor, paralela intre prezent si ce a fost.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-stf4OXzY7M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7887
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

View Postdjl, on 09 februarie 2023 - 21:01, said:


Iar spre final, tot "Cum funcţionează şi cum este organizată Societatea Generală de Gaz şi de Electricitate din Bucureşti" pg. 194-196 şi ceva despre maşinile de calcul cu cartele perforate folosite la eliberarea facturilor. Mă întreb, cât au rezistat.
Pe lângă că era scump curentul, era şi 5 zile termen de plată. Nici măcar 15.   Posted Image



Draga coleg Djl, ai dreptatea ta cand afirmi ca e bine sa cunoastem si cate ceva din trecut.
Masina de calcul cu cartele perforate s-a utlizat pana la sfarsit de ani 70.

#7888
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
@ malmoth : la 10:33 şi 10:43 e Şos. Ştefan cel Mare?   Posted Image
@ dănutzu22 : apoi acele maşini au fost înlocuite cu computere?
No, uite am găsit poze cu maşina de sortare: https://collection.s...ssing-equipment
La câte kile avea... ce bucuroşi au fost unii când a ajuns la fer.   :disgust:
Privind o carte (maşinile produse de ei au fost folosite şi la ceva rău...   :disgust:   ) mi-am dat seama că acele facturi emise nu erau simple tipizate, ci ceva realizate cu ajutorul acelor maşini. Dacă şi în 1945 le foloseau, au fost un succes rapid. Cartea: https://www.klineboo...en-gesellschaft
Am găsit azi pe stradă o cartelă din aia. Eu ştiam doar de alt format, dar văd că au fost 2 formate cel puţin. Curentul era scump la vremea implementării acelor maşini. Consum de 300 k.W.h./an/cap de locuitor în Bucureşti în 1937-1938... şi era mare la nivelul României. Cine consuma la iluminat tranşa întâi, adică cel puţin 20 k.W.h. (de la 21 era tranşa a II-a, adică un pic mai ieftin), era deja boier. Şi 5 zile termen de plată... ce să mai zic.

Edited by djl, 15 February 2023 - 14:32.


#7889
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
10:33 Sos. Stefan cel Mare
10:43 Sos. Colentina vedere spre Stefan cel Mare

#7890
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ce clădiri interesante erau pe acolo.
Am văzut ieri ceva legat de Cart. Obor. Pe Şos. Colentina nr. 5 locuia un pitic în interbelic.
Mă bucur că Obor a rămas un cartier comercial.

#7891
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Despre acest capac foarte vechi pentru distribuţia enegiei electrice şi care mai are un frate la P-ţa Nicolae Valter Mărăciuneanu am mai menţionat: https://www.google.r...!7i13312!8i6656
însă am trecut de n ori pe lângă un capac de canaizare pe care scrie UCB: https://www.google.r...!7i16384!8i8192
luându-l ca drept unul rotund, model destul de comun. Eh, nu e comun. Abia zilele trecute am văzut că are balama! Nah, ăsta e chiar rar, mai rar decât cele pătrate făcute în Bucureşti (că cele comune erau produse la Sibiu). Ha-ha, ce fac detaliile.
Sper să mai bage Elevator Explorer România filmări ascensoare vechi, rămase originale. Uneori mai există şi cabluri electrice originale, deşi pe vremea aia izolaţiile erau arhaice. Să ai bloc de 3 etaje şi ascensor...

#7892
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Vedere aeriană asupra Șos. Mihai Bravu. Via simplybucharest. Se vede și benzinăria ce era la intersecția cu Bd. Ferdinand I (Gh. Dimitrov pe atunci). Aflu și eu ce clădiri erau lângă Colegiul Național "Iulia Hașdeu" (pe atunci Școala medie "Elena Pavel").
Ce interesantă era zona fără atâtea blocuri...

Attached File  Sos. Mihai Bravu spre P-ta Iancului, la intersectia cu Bd. Gh. Dimitrov (Sos. Mihai Bravu).jpg   115.83K   40 downloads

#7893
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Scene filmate pe Bd. Socului nr. 14 (actual Chisinau) in 1987:    https://youtu.be/qwBKm8IRITc?t=4251

#7894
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Parcul Libertatii, actual Carol, in 1971.

Attached Files



#7895
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 22.04.2017
Pune inca 1000 de oameni in poza si ai putea sa crezi ca e facuta ieri.

#7896
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt câteva lucruri care arată că nu e făcută ieri. Vă las să le descoperiţi.   :)
Prin zona asta pe undeva (dar nu se vede pe "Google" Maps) e încă un capac din ăla pătrat cu "L. Lemaître", asemenea celui din Oborul Vechi (rondul Horei) şi Bd. Carol I lângă intersecţia cu Str. Spătarului: https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Blocul ăla are o curte interioară frumoasă, pe care o ştiu de când eram mic. Imediat după cele 2 trepte din gang veţi vedea ceva colorat mai închis între pavaj şi asfalt... sunt prisme luminoase (prisme Luxfer). Sunt mai multe pe acolo. Din păcate deteriorate. În curtea interioră e un cerc cu asemenea prisme: https://curatorial.r...-din-bucuresti/
În curte se poate intra de pe Cal. Victoriei fără vreo problemă. Interforn e spre Str. Piaţa Amzei. În curte sunt panouri cu informaţii despre bloc şi cred că arhitect (Tiberiu Niga), care a făcut nişte scări aiurea la bloc.   :disgust:
Deşi am trecut de nu ştiu câte ori pe lângă Biserica Albă, nu am intrat vreodată în ea. Luni am intrat. Din stradă nu prea prea mare, însă la interior e mare şi e specatuloasă! A fost renovată, dar nu ştiu când. Scările ce duc la locul de unde vorbea preotul sunt fabricat de către firma lui Al. Steriade.
Nu mă mai plimb prea mult pe "Google" Maps că mi se face dor de Bucureştiul de altădată, poate mai neîngrijit, dar mai liniştit şi mai romantic.   :(

#7897
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 09 martie 2023 - 10:33, said:


Deşi am trecut de nu ştiu câte ori pe lângă Biserica Albă, nu am intrat vreodată în ea. Luni am intrat.

Eu am instalat internetul in Biserica Alba acum cativa ani, atunci a fost prima si singura data cand am intrat acolo, chiar in altar.

#7898
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Şi cum e în altarul acelei biserici?
Eu fiind un pic mai religios, am putut intra ocazional în altar, cu ocazia unor anumite evenimente. De acea mai ajung uneori în biserici.
Bisericile sunt printre puţinele construcţii din Bucureşti care au supravieţuit vremurilor, deşi destule au arhictura schimbată parţial. Sf. Ştefan de la piaţa (rutieră) cu acelaşi nume/Cal. Călăraşi (lor) nu e chiar aşa de schimbată.

Edited by djl, 10 March 2023 - 14:15.


#7899
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 10 martie 2023 - 14:13, said:

Şi cum e în altarul acelei biserici?


Habar nu am ca nu ma pricep si nu m-a interesat.

#7900
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Strada Carol Davila in 1955.

Attached Files



#7901
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Tramvaiul 14 întorcea pe acolo, tramvaiul 13 venea pe acolo dinspre Militari spre centru.
Dar malmoth, tramvaiul 9 de ce era limitat la C.F.R. Tei? Ca să nu aştepte la barieră? Şi exista cumva linie în continuare spre linia lui 17 de pe Bd. Lacul Tei?

#7902
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 22.04.2017
Vad ca e activitate pe topicul asta, intru repede sa vad ce s-a mai postat…..si aflu iar si iar ceva despre unde intorcea un tramvai si ce bucla facea un troleu….☹

No offence, djl.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate