Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Bucurestii de altadata

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
8277 replies to this topic

#2251
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EDf-UMeIO9I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2252
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Suuperrr, o compilatie cu secvente din filme artistice, documentare si filmari video - filme (Buletin de Bucuresti, Angela merge mai departe, Singuratatea Florilor, De trei ori Bucuresti, Ana si hotul, O zi la Bucuresti, Filip cel bun, Reteaua S, Melodii la Costinesti sau Melodii, Melodii - cu decapotabila rosie si coloana oficiala),   documentare (Calea Mosilor - r. David Reu, Pentru stranepoti, inca ceva despre Bucuresti - r. Doru si Paula Segall, emisiuni de actualitati, informare si divertiment, printre care si celebrul Un zambet pe 16 mm), filmari video - grupajul din 1987+altele

Autobuzele din Drumul Taberei, IK 4 pe 105 si articulate pe 368 care mai-mai nu se desfaceau in bucati.
Trebuie sa-l vad la secunda ca sa descopar de unde sunt toate secventele.

Edited by malmoth, 14 June 2017 - 01:03.


#2253
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Secventele video neclare cu vehicule din Drumul Taberei si alte zone sunt din filmul instructiv pentru controlorii ITB "Biletul la control!"

A cam lasat-o langa cu coloana sonora spre final, desi mai avea destule cantece despre Bucuresti...

Edited by malmoth, 17 June 2017 - 01:37.


#2254
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
In legatura cu filmul " Dincolo de bariera", un film magistral ca intrerpretare al lui Ion Dichiseanu (cu scene care nu au mai avut nevoie de duble - cea cu oglinda sparta cu capul si biciuirea violatorului, sunt unice; actorul s-a identificat pana la atom cu personajul) - exterioarele au avut loc in zona strazii Stiucii, strada care astazi nu mai exista.

#2255
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006

View Postmalmoth, on 17 iunie 2017 - 01:08, said:


A cam lasat-o langa cu coloana sonora spre final, desi mai avea destule cantece despre Bucuresti...

Coloana sonora de pe genericul filmului "Ora Zero"

#2256
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Oare clădirea cu acoperiş ţuguiat (în ape) de pe Str. Gherghiţei de unde începe Intr. Gherghiţei a fost oare parte a fabricii de cărămidă de acolo?   :huh:   Am crezut că au mai rămas clădiri de la fosta fabrică, dar mai e doar coşul   :(

Bd. Iuliu Maniu, zona Apusului - Valea Cascadelor/Autogara Militari, 2003

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PSdk-A0j044?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2257
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Tot de la Andrei Barsan
https://bucurestiulm...to#&gid=1&pid=1

#2258
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Foarte mișto pozele lui Andrei Bîrsan. Prin unele de prin 90 am văzut și cîțiva băieți de la mine din cartier. Omul a umblat mult prin oraș și i-a plăcut să facă poze. A documentat astfel diverse momente ale orașului, de pildă probabil a prins ultimii ani în care au mai existat străzi cu piatră cubică.

Edited by abancor, 19 June 2017 - 13:21.


#2259
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Primarii Bucurestilor de-alungul timpului si evolutia cartierului  Giurgiului
https://ro.wikipedia..._Bucureștiului
https://ro.wikipedia...wiki/Giurgiului

In cazul cartierului, la transportul in comun au listat doar liniile actuale din cartier, nu stiu de ce nu s-au axat si pe istoricul acestora.
Pe sos Giurgiului au circulat intai autobuzele particularilor (linia 3 - nu mai stiu unde era celalalt capat) si din 1936 a intrat STB-ul  "pe fir" cu linia 53 Progresul - Mandravela. In 1938 se instaleaza linie de tramvai pana la intersectia cu actuala str. Luica (in trecut a avut mai multe nume - Carpatilor/Petre Ionescu si apoi Luica), prelungita succesiv pana la str. Orastie (1943) si CFR Progresul (1957), Progresul- centura Jilava (1958). Autobuzele apar in cartier tarziu, in anii 60 (zona Brancoveanu-Oltenitei), urmate de troleibuze - intai in cartierul Berceni Sud (1967), Resita (1977). Soseaua Giurgiului este calcata de autobuze din 1968 (numai cele care fac legatura cu orasul) iar din anii 70 se diversifica traseele de autobuz in cartier, introducandu-se linii si pe str. Luica (1972).
Arterele adiacente cartierului pe care s-au introdus linii de transport in comun:
str. Anghel Alexandru - tramvai (1980), autobuz (1986)
str. Toporasi - autobuz (1975)
sos. Oltenitei - la inceput autobuze particulare (linia 7) apoi autobuze STB din 1936, tramvai (1943-Mandravela cu bucla in cartierul Aparatorii Patriei din 1944 pana 1958), prelungita la Automecanica-Romprim (1980); autobuz din anii 60 si troleibuz (1977-1987).
sos. Berceni - autobuze particulare apoi STB (1936) pana la Spitalul Central sau Aparatorii Patriei (de regula linii naveta intre Spital si Aparatori), tramvai (1944), modificat in 1958 si prelungit in 1968 pana la Uzina Metalurgica Bucuresti (IMGB) si autobuze din anii 60. Trqmvaiul a fost scos definitiv in preajma anilor 2000.
Sa nu utam metroul, deschis in ianuarie 1986, care a dus si el la niste modificari majore in transportul de suprafata. Daca in el batea vantul dupa Aparatorii Patriei, acum nu mai ai loc in el "la orele de varf", valabil si la capatul spre Pipera.

#2260
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ce autobuz a apărut pe Str. Toporaşi în 1975?   :huh:

#2261
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
123R Ferentari - Piata Unirii - Piata Romana, la cutremur mergea numai la Unirii (ca si 31R barat), 323 de azi.
Daca le luam la bani marunti iesea roman, asa am zis doar anul cand s-a introdus transport in comun pe respectiva artera, cu modificarile de rigoare (prelungiri fizice si nu de trasee).
Numai o mostra micuta, cu soseaua Oltenitei si numai tramvaie: 1943 se introduce linie de tramvai pe sos. Oltenitei prin infiintarea liniei 21 Cimitirul Bellu - Vacaresti (Mandravela), traseu care se va prelungi in cartierul Aparatorii Patriei in 1944 (bucla prin sos. Berceni - str. Panselelelor - sos. Oltenitei); bucla respectiva se desfiinteaza in 1958, cand tramvaiele circula numai pe sos. Berceni pana la bucla Aparatori nou construita in vecinatatea strazii Panselelor - dupa dublarea liniei in 1968, traseul se prelungeste pana la IMGB (bucla Aparatori continua sa existe numai pentru serviciu pana in 1983 cand este dezafectata). Dupa inaugurarea primului tronson al magistralei 2 de metrou, tramvaiul continua sa circule pe aceasta artera pana in 2000.
Sa revenim la Oltenitei - in 1964 tramvaiul 11 are punct terminus calea Vacaresti (Piata Sudului din 1974-75) iar in 1979 se prelungeste la Romprim, an in care se prelungeste si linia 20 de la Sura Mare la Piata Sudului apoi in 1982 la Romprim (bucla de la Piata Sudului se desfiinteaza din cauza lucrarilor la metrou).
In 1968 tramvaiul 21 Aparatorii Patriei - Colentina (Cornisor-Andronache), a fost scindat in 22 Sf.Vineri - IMGB si 21 Piata 1848 - Colentina.
1970 - se infiinteaza linia 9 pe traseul Stavilarul Ciurel - IMGB.

Edited by malmoth, 24 June 2017 - 02:24.


#2262
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Mă gândeam ce indicativ putea să aibă 323 pe vremea aia. Oferea legătură directă cu mai multe zone centrale. Dar chiar era linie rapidă?   Posted Image
Autobuzele care aveau capăt la P-ţa Romană nu staţionau prea mult pe acolo, nu?
Nu încăpeau mai multe linii de tramvai în bucla de la Sf. Gheorghe (P-ţa 1848) de nu întorcea măcar 22-ul acolo?   Posted Image  Bine, puteai merge  22 + 1, dar... Iar pe acea porţiune de pe Şos. Olteniţei de ce o fi scos oare tramvaiul?
Le-a luat însă ani să facă o linie directă P-ţa Sudului - Dristor, ca să ajungi mai uşor din Berceni la Obor... acum nu mai e linie directă (când o să fie gata pasajul oare?)

Edited by djl, 24 June 2017 - 02:45.


#2263
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Nu stiu daca era chiar rapida, dar pe ea isi testa Autobuzul masinile. Tramvaiului  22 a circulat initial intre Sura Mare si IMGB apoi a fost prelungit la Sf, Vineri in acelasi an, deci se poate spune ca nu a mai avut ceva in comun cu vechiul 21.
Soseaua Oltenitei a intrat in modernizare din 1958, urmatoarea etapa majora de modernizare+largire fiind la inceputul anilor 80.

#2264
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Pe strada Toporasi, in perioada anilor 30-40 bd. Dumitru Voicu, au circulat autobuzele de pe liniile STB 42 (com. Serban Voda - Heliade intre Vii, in perioada 1937-1938) si 45 naveta locala intre bd Pieptanari (piata Ferentari; bulevardul s-a numit o perioada general Mosoiu) si com. Serban Voda (sos. Giurgiului - 1939-1940) linia intreaga 45 mergea de la Ferentari pana in Pipera (1940).

#2265
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Câte tramvaie "L.H.B." au fost în Bucureşti: 1 sau 3?   :huh:
Remorcile V13/V3A proveneau din 2 remorci de V56 decupate şi unite?   :huh:

#2266
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
A fost?
https://www.vice.com...resti-foto-1990

#2267
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Da,  a mai fost, dar chestiile interesante pot fi postate de mai multe ori, ca să ne mai reamintim de ele.
Ceva de la mine din Octombrie (X) (10) 2002. Pozele sunt făcute din A.S.E., cred că din una din clădirile de pe Str. Stanislav Cihoschi. Îmi cer scuze pentru calitatea slabă, dar pe vremea aia aveam un aparat compact simplu (deci optica nu era cine știe ce) și nici filmul nu a fost scanat la o rezoluție super.
Primele 2 poze sunt făcute înspre Cal. Victoriei - P-ța Victoriei. Mai exista clădirea Min. Ind. Construcției de Mașini. Blocul cu sticlă posibil să fie pe Cal. Victoriei (încă nu exista clădirea cu "Orange" de pe Bd. Lascăr Catargiu, așa că era vizibilă). Blocul de pe linia Bisericii Visarion (acolo am fost botezat eu) e cel de la intersecția Str. Povernei cu Str. Viișoarei (actualul Bd. Nicolae Grigorescu urma să se numească inițial Viișoarei, dar a murit Leontin Sălăjan și au schimbat aiurea denumirile).
În pozele 3 și 4 se observă P-ța Romană. În una dintre poze apar 2   Posted Image   autobuze "S.A.V.I.E.M." SC10U. Mai exista reclama aia veche de pe blocul cu dispărutul Rest. Turist (blocul dintre Bd. G-ral Gheorghe Magheru și Str. D. Mendeleev) - din păcate pe aia nu m-am gândit s-o pozez Posted Image

Attached File  000002 Vedere spre Cal. si P-ta Victoriei din ASE oct. 2002.jpg   309.39K   28 downloadsAttached File  000003 Vedere spre Cal. si P-ta Victoriei din ASE oct. 2002.jpg   306.35K   29 downloadsAttached File  000004 Vedere aeriana a P-ta Roamana din ASE oct. 2002.jpg   437.97K   29 downloadsAttached File  000005 Vedere aeriana a P-ta Roamana din ASE oct. 2002.jpg   223.33K   30 downloads

#2268
anelka

anelka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 17.02.2006
Gilbert Becaud impreuna cu sotia - b-dul 6 martie - 1964.
http://www.akg-image...366&RH=638&PN=9

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate