Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Se fura

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#1
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Pana cand apar noutati (adica luare de masuri, pedepsirea vinovatiilor, lucruri normale intr-o tara normala), luati de cititi aici: http://www.fotografu.ro/furtu/

Edited by mr.fred, 25 April 2005 - 17:46.


#2
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
nasoala faza.....asteptam urmari....

#3
R.E.M

R.E.M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 31.01.2005
Nu o sa se intample nimic. Sunt sigur. Au fost nenumarate cazuri si nu am auzit ca cineva sa plateasca.

#4
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
au mai platit unii. cazul carrefour. dupa cum il stiu pe dl. dinu lazar nu se va lasa prea curand pagubasi.

#5
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
de vazut, am vazut un caz rezolvat. un litigiu cu carrefour in care a castigat fotograful... gasiti pe badorgood discutia. cu siguranta dinu lazar va reusi in viitorul posibil proces.

#6
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
pai se iau masuri?

Edited by add, 25 April 2005 - 18:21.


#7
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

mr.fred, on Apr 25 2005, 18:44, said:

Pana cand apar noutati (adica luare de masuri, pedepsirea vinovatiilor, lucruri normale intr-o tara normala), luati de cititi aici: http://www.fotografu.ro/furtu/

<{POST_SNAPBACK}>


Not Found
The requested URL /furtu/ was not found on this server.


--------------------------------------------------------------------------------

Apache/1.3.22 Server at www.fotografu.ro Port 80

#8
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
mie imi merge. se pare ca numai la tine sunt probleme.

#9
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,865
  • Înscris: 28.11.2001
La mine merge.
Poate aia de la Muzeul Satului s-au gandit ca daca tot fotografiile au fost facute la ei in muzeu de ce sa nu le foloseasca si ei .... free desigur. :nonobad:

#10
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
doar cateva aspecte ...

1. "imaginea folosita" sunt de fapt 2 thumbnails.... cropped din pozele tipului.
2. sunt absolut sigur ca la intrarea muzeului satului exista un afish cum ca nu ai voie sa faci poze in incinta fara acordul conducerii. tot la fel, sunt absolut sigur ca fotografu n'a platit nici un leu pentru a fi lasat sa faca pozele respective. daca stam sa ne gandim, fotograful are absolut toate drepturile asupra unei imagini realizate DUPA ce sh'a achitat obligatziile.

iar daca de exemplu, fotograful ar avea o tipografie, sau ar vinde unei tipografi originalele si aia s'ar apuca sa faca calendare si sa le vanda pe bani grei, unde ar fi si partea Muzeului, care la o adica baga o carutza de bani sa intretzina tot ce e acolo. numai ca sa vina X si Y si sa ia GRATIS orice si apoi sa sara la gat.. AM FOST FURAT... AM FOST FURAT.

sunt aspecte de etica care trebuie neaparat luate in consideratie. in tribunal, fotograful ar pierde, chiar si in US cu chestia asta.

#11
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
1. autorul are dreptul absolut asupra operei sale, asupra felului in care este prezentata precum si modul in care este adusa la cunostinta publicului. Indiferent ca sunt niste thumbnails sau postere este dreptul lui sa decida asupra operei sale.

2. exista taxa de pozat de 50 de mii de lei, si nu cred ca pentru banii astia s-ar risca cineva sa pozeze incognito in interiorul muzeului.




Art. 10. - Autorul unei opere are urmatoarele drepturi morale:
a) dreptul de a decide daca, in ce mod si cand va fi adusa opera la cunostinta publica;
B) dreptul de a pretinde recunoasterea calitatii de autor al operei;

Art. 12. - Autorul unei opere are dreptul patrimonial exclusiv de a decide daca, in ce mod si cand va fi utilizata sau exploatata opera sa, inclusiv de a consimti la utilizarea operei de catre altii.

Art. 140. - Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la o luna la 2 ani sau cu amenda de la 200.000 lei la 3 milioane lei, daca nu constituie o infractiune mai grava, fapta persoanei care, fara a avea autorizarea sau, dupa caz, consimtamantul titularului drepturilor recunoscute prin prezenta lege:
a) aduce o opera la cunostinta publica;

Art. 142. - Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amenda de la 700.000 lei la 7 milioane lei, daca nu constituie o infractiune mai grava, fapta persoanei care, fara a avea consimtamantul titularului drepturilor recunoscute prin prezenta lege:

a) reproduce integral sau partial o opera;
d) expune public o opera de arta  fotografica

Edited by mr.fred, 25 April 2005 - 19:00.


#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
daca a achitat taxa si poate demonstra asta: aka, biletele cu data si chitantza. are 100% dreptate. daca nu poate, sorry.

#13
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
tu pastrezi toate chitantele si tichetele ca sa dovedesti ca ai pozat legal?

#14
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
in .ro ca si un .us exista principiul nevinovatiei pana la proba contrarie. nu tu trebuie sa dovedesti ca ai fost corect ci ceilalti trebuie sa aiba dovezi ca ai facut ceva ilegal.

Edited by mr.fred, 25 April 2005 - 19:18.


#15
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
macar au avut bun gust ca au luat pozele lui dinu lazar si nu pe ale lui x (m-am hotarat sa nu zic cui, dar prietenii stiu la cine ma refer) sau alte petarde de genu'

#16
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

mr.fred, on Apr 25 2005, 09:17, said:

in .ro ca si un .us exista principiul nevinovatiei pana la proba contrarie. nu tu trebuie sa dovedesti ca ai fost corect ci ceilalti trebuie sa aiba dovezi ca ai facut ceva ilegal.

<{POST_SNAPBACK}>

regula e clara. exista o taxa care trebuie achitata. punct.

iar principiul nevinovatziei poate fi aplicat si muzeului, nu? nu e unilateral. nu vorbim de poze acum... e clar ca sunt furate. dar muzeul poate f ushor sa lupte imporiva oricarei incercari din partea fotografului prin simplu fapt ca acesta nu poate demonstra ca a platit taxa de fotografie. so, principiul nevinovatziei se poate aplica in ambele sensuri si nu'l ajuta pe fotograf deloc in cazul asta

daca taxa a fost achitata, toata lumea e fericita. daca nu, nu. insa daca claim ca te'a furat cineva, tre sa fi pregatit cu toate cele. iar cand acuzi pe cineva, trebuie sa ai probe si tu sa fi blindat.

cu acest caz, si cel mai tembel avocat castiga in favoarea muzeului... daca nu exista dovada platirii taxei. intreaba'l pe rigid, ca el stie :)

#17
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
arty, sunt 2 lucruri total diferite cu sanctiuni independete.

1. daca taxa nu a fost platita, muzeul poate da in judecata pe fotograf si sa-i ceara acestuia daune.
2. fotograful poate da in judecata muzeul pentru folosirea fara acord a proprietatii intelectuale.

muzeul nu-l pedepseste pe fotograf pentru neplata taxei prin publicarea fotografiilor acestuia.

#18
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
eu zic ca nu-i chiar asa!bine ca nu pot compara tabacarie cu muzeul satului dar eu am fost in tabacarie si n-am platit taxa nici nu vroiam sa fac poze nu m-ai aveam baterii , in fine gardieni aia nu m-au lasat sa intru cu camera pana la urma i-am spus ca eu intru dar cu tot cu camera l-am convis ca,camera nu functioneaza dar totusi toti gardieni aia au stat cu ochii pe mine ca pe butelie.deci totusi iar faptul ca trebuie sa faci dovada platii unei taxe e o tampenie,uneori nici nu-ti mai rupe bilete,sau cum patesc cand ma dcu la cinema imi da bilete deja rupte asa ca eu totusi zic ca mr.fred are dreptate...
acum cine pe cine se da in judecata:
muzeul pe fotograf
sau fotograful pe muzeu???fotograful pe muzeu nu???

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate