Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Tez Tour - aveti grija!

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
Mirelica

Mirelica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.06.2010
Eu merg in vacanta cu Tez Tour de 3 ani si totul a fost ok pana acum. Mi-au oferit tot ce era mentionat in oferta. Am fost intalnita la aeroport si am beneficiat de ajutorul lor si in Turcia. Ghidul a avut grija sa ne simtim bine si era tot timpul la dispozitia noastra. Eu sigur voi alege Tez Tour si data viitoare! :coolspeak:

#56
rickysor

rickysor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.02.2009
Am fost si eu cu tez tour anul asta in egipt in hurghada la albatros palace de pe 10 pe 17 iulie. Hotelul ok, asa cum au scris in oferta, nu am avut surprize neplacute la capitolul asta. Problema a fost la ghidul local, un anume hassan, care a reusit sa strice excursiile optionale. Eu am ales 2 excursii la cairo pentru piramide si la luxor pentru valea regilor si templu. Ghidul respectiv ne-a dus pana acolo, ce-i drept, dar ne-a lasat 20-30 min la piramide sa facem poze repede, repede ca se grabea, la sfinx inca vreo 20 minute ca tot asa era pe fuga dupa care a inceput sa ne care prin tot felul de magazine de parfumuri, de chiloti si tricouri de bumbac, de bijuterii, de piele si tot asa. Pentru magazine se gasea timp destul, omul isi lua comision din ce cheltuiau turistii acolo, asa ca am pierdut ore intregi cu prostii. Keops nu dadea nici un comision ca sa ii vedem piramida, asa ca acolo nu a fost timp pentru noi. La muzeul de egiptologie am alergat (aici chiar trebuie sa va inchipuiti turisti alergand prin muzeu sa vada cat mai multe in cele 40-50 minute cat am avut voie sa stam acolo, ca de.. ne grabeam sa isi ia omu' comision). Si ca sa fie tacamul complet: in program scria ca ne intoarcem la 10:30 la hotel, dar noi am ajuns aproape la 12, asa ca masa de seara a fost compromisa. Deci ca sa inchei: sub nici o forma sa nu alegeti excursiile optionale cu ei daca doriti sa vizitati minunile egiptului antic. Daca mergeti la shopping atunci ei sunt cei mai indicati sa va conduca.

#57
ethera_30

ethera_30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.07.2010

 rickysor, on 18th July 2010, 16:42, said:

Am fost si eu cu tez tour anul asta in egipt in hurghada la albatros palace de pe 10 pe 17 iulie. Hotelul ok, asa cum au scris in oferta, nu am avut surprize neplacute la capitolul asta. Problema a fost la ghidul local, un anume hassan, care a reusit sa strice excursiile optionale. Eu am ales 2 excursii la cairo pentru piramide si la luxor pentru valea regilor si templu. Ghidul respectiv ne-a dus pana acolo, ce-i drept, dar ne-a lasat 20-30 min la piramide sa facem poze repede, repede ca se grabea, la sfinx inca vreo 20 minute ca tot asa era pe fuga dupa care a inceput sa ne care prin tot felul de magazine de parfumuri, de chiloti si tricouri de bumbac, de bijuterii, de piele si tot asa. Pentru magazine se gasea timp destul, omul isi lua comision din ce cheltuiau turistii acolo, asa ca am pierdut ore intregi cu prostii. Keops nu dadea nici un comision ca sa ii vedem piramida, asa ca acolo nu a fost timp pentru noi. La muzeul de egiptologie am alergat (aici chiar trebuie sa va inchipuiti turisti alergand prin muzeu sa vada cat mai multe in cele 40-50 minute cat am avut voie sa stam acolo, ca de.. ne grabeam sa isi ia omu' comision). Si ca sa fie tacamul complet: in program scria ca ne intoarcem la 10:30 la hotel, dar noi am ajuns aproape la 12, asa ca masa de seara a fost compromisa. Deci ca sa inchei: sub nici o forma sa nu alegeti excursiile optionale cu ei daca doriti sa vizitati minunile egiptului antic. Daca mergeti la shopping atunci ei sunt cei mai indicati sa va conduca.


Noaptea trecuta m-am intors din  egipt;mai precis din HURGHADA unde am fost cazat la SPHINX hotel(5 stele) ce face parte din complexul KING TUT(care este un hotel alaturat cotat la 4 stele).Totul a fost la all inclusiv bineinteles.
In afara de faptul ca m-am intors mai stresat decat am plecat din cauza localnicilor extrem de obositori care vad in fiecare turist o posibila victima(financiar vorbind),am avut parte de urmatoarele facilitati:

-sucuri oribile la dozator(mai rele ca celebrele FRESCO,TEC etc. din anii '90)
-peste alterat(cred ca refoloseau de la mesele din ziua precedenta ce ramanea)
-fructe alterate(in special cele oferite dimineata)
-in general mai toate legumele folosite erau de o calitate indoielnica
-orez(destul de ok,dar nu in fiecare zi)
-salate care nu aveau nici un gust
-cartofi care nu aveau nici un gust
-gandaci in bucatarie
-ospatari transpirati,libidinosi si nespalati(servicii de cea mai proasta calitate)
-cocteilurile care la orice all inlusive sunt gratis aici erau contra cost(2$)
-vesela spalata impropriu
-intamplator am vazut de doua ori usa de le bucatarie deschisa si inauntru arata ca WC-ul bunicilor de la tara.
-la plaja nu poti sta linistit pentru ca tot timpul te agaseaza cineva incercand sa-ti vanda ceva...la supra pret bineinteles.
-pizza care de fapt era coca cu suc de rosii si un pic de branza
-un singur sortiment de branza care arata si avea gust de plastelina.
-mezelul(unul singur)arata la fel insa nu l-am gustat.

TOATE ASTEA ASEZONATE CU MUZICA RUSEASCA SI RUSI CE SE VESELEAU SI SE INFRUPTAU IN VESELIE DIN TOATE BUNATATURILE MAI SUS AMINTITE.
AM FOST MULTUMIT DE CAMERA CHIAR DACA NU A FOST DE 5 STELE!!!

In rest ce sa mai zic..eu in egipt numai calc in viata mea.
Oricum mormintele si bolovanii lor nu m-au impresionat deloc,plaiurile mioritice fiind mult mai incarcate de spiritualitate.Iar pentru nestiutori,civilizatia de acum 3-4 mii de ani care a inflorit si ridicat atatea temple si care aveau cunostinte astronomice avansate nu au nimic de-a face cu "tiganii" actuali care nu sunt in stare sa faca o salata comestibila pentru un turist.

SFAT:
  DESCHIDETI OCHII BINE INAINTE DE A PLATI O VACANTA ALL INCLUSIV UNDEVA SI CITITI FORUMURILE(CEEA CE EU NU AM FACUT).SE PRESUPUNE CA IN CONCEDIU MERGEM PENTRU A NE RELAXA NU PENTRU A NE INTOARCE OBOSITI,EXTENUATI(DE CATRE LOCALNICI),FRUSTRATI...SI LISTA POATE CONTINUA.ORICUM ACOLO ERAM VREO 30  DE ROMANI EXTREM DE NEMULTUMITI.UNII AU DAT 120 DE EURO DE PERSOANA PENTRU A FI TRANSFERATI IN ALTA PARTE.NU STIU CUM A FOST ACOLO DEOARECE NU NE-AM MAI INTALNIT.

De evitat turoperatorul egiptean "TEZ TOUR" pentru ca o data ajuns acolo nu-l mai prea intereseaza daca ai o problema. Aceeasi problema am intampinat-o si eu cu ghidul Hassan care nu s-a ocupat de nimic , ba din contra , in momentul in care oamenii si-au expus problemele, s-a ridicat si a plecat fara sa rezolve nimic. Cei ce au cerut transferul au fost ajutati din tara pentru ca persoana desemnata de turoperatorul egiptean nu a vrut sa-i ajute.

  Concediu mai placut decat am avut eu!!!

#58
scratty

scratty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.08.2010
Am plecat si eu cu tez express 5 stele AI si m-am intors azi ( 7 nopti), pentru care am platit 800 de euro 2 persoane cu 2 zile inainte de plecare. Am plecat cu Tarom-ul, am ajuns in Antalya unde reprezentantii tez tour-ului ne-am repartizat imediat pe autocare. In autocar era un ghid moldovean, Ilie, care ne-a comunicat fiecaruia la ce hotel suntem repartizati. Vorbea foarte bine romana si a trancanit tot drumul drespre turcia, despre obiceiurile lor, despre ce poti face acolo  :peacefingers: . Am ajuns la hotelul Kemal Bay din Alanya, la 10 km de centru Alanyei. Un hotel mare, care in 93 cand a fost construit poate a obtinut cu brio 5 stele, acum insa cu atatea resorturi de 5 stele clar nu se mai putea compara. Hotelul avea camere spatioase, curate, piscina imensa, plaja ok, mancarea cam proasta dar n-am murit de foame  :thumbup: . Escursiile le-am luat individual, din centru Alanyei, nu de la tez tour ca ieseam mai bine ca pret. Erau intr-adevar foarte multi rusi in hotel dar n-am vazut nici o problema in asta. Pentru banii care i-am dat am fost mai mult decat multumita in conditiile in care vacantele de 5 stele sunt peste 800 de euro de persoana in perioada asta. Asa ca nu v-am inteles multora nemultumirile in conditiile in care ati platit logan si cereti mercedes  :nonobad:  . Anul trecut am fost in Bodrum cu 400 E la 3 stele si nici nu s-a comparat cu vacanta de anul asta, prin urmare recomand tipul asta de program, tez express daca cautati un sejur mai economic ca mai bun nu gasiti la banii care ii dati, sa fim realisti.

Toate cele bune

#59
simali

simali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.02.2010
Tocmai m-am intors din vacanta. Tot cu agentia TEZ TOUR. Excursie de 3500EUR, ultra-all-inclusive. Hotelul frumos (ella quality din Belek). Un mic paradis pot sa spun. Dar hotelul nu e meritul agentiei Tez Tour. Serviciile lor mizerabile. Ghida din autocar, la sosire ne-a spus ca daca vrem la cumparaturi ne duc ei. Ca in Belek nu e nimic de vazut, doua strazi incrucisate, preturi ca pentru turisti, etc. Ca ne duc ei in Antalia gratuit. Noi am inteles ca ne duc in Antalya. Dar nu, ei ne duceau numai in niste centre ale lor si atat. Si un prieten amator de lux s-a dus cu masina lor intr-o zi la cumparaturi. L-au dus intr-un centru de-al lor, cu care aveau contract, i-au pus un ecuson in piept si l-au asteptat la iesire. Preturi cu pana la 20% mai mari ca in Europa (unde in iulie sunt reduceri!!!). Nu a cumparat nimic.

Dar magaria maxima a fost la plecare! Ne-au zis ca autocarul pleaca la 7AM ca sa fim la timp la aeroport. Am plecat fara mic dejun, cu copiii lesinati de foame cand... surpriza!!!! Daca pentru micul dejun nu era timp, era timp, 20 DE MINUTE, pentru oprit ghici unde??? LA CUMPARATURI!!!!! Acelasi centru al lor. Nimeni din autocar nu a coborat, nimeni nu voia sa cumpere nimic! Am spus asta dar ghida ne-a spus ca oprirea este OBLIGATORIE!!! Ba mai mult, soferul a oprit motorul, aerul conditionat, si a coborat din autobuz pentru a ne forta sa coboram. Este revoltatoare magaria cu care trateaza TEZ TOUR turistii. Personal nu voi mai merge niciodata cu all inclusive undeva. Rar am indurat o asemenea umilinta.

#60
felixrita

felixrita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2013
Nu mai mergeti cu tez sunt niste mega tepari. Este al treilea an cand mergem cu ei si de data aceasta si-au batut joc. Ne-au anuntat cu 3 zile inainte de plecare ca ni s-a amanat ora de zbor la intoarcere . Au mintit spunanad ca este vina celor de la Tarom ,ceeace nu era adevarat . Cand le-am spus ca am vorbit la Tarom si nu ei sunt de vina au recunoscut ca ei sunt responsabili de schimbarea produsa . In Turcia 'de anul acesta poti sa faci check-outul mai tarziu ,dar pe bani . Am vorbit direct cu managerul 'unul Andrei , un moldovean re nu prea stie decat  dulcele lui grai moldovenesc sau se ce ca nu pricepe, a promis cu subiect si predicat ca TEZ va plati  late check outul . MINCIUNA , nici macar nu au mai raspuns la telefoane .Nu si-au respectat contractul pe care il avem semnat si ii doare fix in fund pt ca scot prostii de romani bani din buzunar.A ajuns o firma ruseseasca sa-si bata joc de romani.Ei se bazeaza pe faptul ca nu-ti mai pierzi energia sa-i porti prin tribunale pt  100_200 de euro. De data asta cred ca se inseala. Este de neiertat dupa n sesizari in scris si telefonice sa nu faca nimic in conditiile in care era DOAR vina lor.Au mintit ca au anuntat biroul din Antalia ca sa rezolve situatia. Ce sa vezi aia nu stiau nimic . Oricum motul la rahat a fost ca desi ne-au anuntat ca o sa plecam la orele 23 din Antalia ,avionul a decolat la ora 1 noaptea dupa ce au facut oamenii un mega scandal pe aeroport.Aveti grija ca va abuesc ca o sa beneficiati de toate facilitatile hotelului pe perioada unui eventual check out late .Da  asa e ,ca pe turci nu-i intereseaza ca va mai dau de mancare si va lasa sa le folositi piscinele, in schimb va dau afara din camere si stati pe holuri cu cei mici .....Nu-i mai luati pe cei de la Tez, sunt multi altii mult mai corecti. Luati-va zboruri de linie pt ca altfel ,va treziti ca fac moldovenii astia ce vor ei cu voi.Am sursa sigura din Tarom care a confirmat ca ei le dau chartere cate doreste Tez. In concluzie am platit o caruta de bani pt niste servicii pe care nu le.am avut .

#61
galinei

galinei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.04.2008
Pe un alt forum se plângea unul că apa e prea sărată.
O agenție de turism nu modifică orarul de zbor. Ai cel puțin un document de la Tez Tour (primit de la agenția revânzătoare, pentru că Tez Tour nu comercializează direct, sau prezentat pe site-ul Tez Tour) în care este menționat acest lucru.

#62
cristicristea79

cristicristea79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.08.2008
Suntem din Timisoara (prima data printr-o agentie de turism in vacanta). Am avut un sejur in Turcia prin BookTravel -> Tez Tour.
Conditiile au fost foarte bune (gasiti review pe trip advisor: SIDE: Aydinbey King's Palace & Spa)

Book Travel:
Comunicarea a fost foarte buna cu agentia
Pretul platit de noi a fost mai mare (nu cu mult intr-adevar) ca celor din Germania/ Polonia cu care am vb (2045E pt 3 persoane cu booking in Feb). Probabil data viitoare am sa verific sa fac booking prin ag din Germania.

Tez Tour:
Singura mare numultimire a fost zborul de intoarcele (plecare din Antalya la 7.30 AM)
Ca sa prindem zborul(din Side 60 de km de Antalya), noi ca si marea majoritate a clientilor a trebuit sa ne trezim inainte de 3AM (mentionez ca autocarul ca fost plin de copii, inuman as putea zice, ..)
Zborul a fost intarziat 2 ore(lucru pe care il inteleg fiind o cursa charter) deci am plecat la 9.30 lucru ce imi vine greu sa cred ca Tez nu stia cu o seara inainte.

=> Sejurul cuprinde 6 zile si jumatete si nu 7 zile (sosirea in locatia a fost la ora 15.00)
==> Din pacate 'clientii neinsemnati' (daca putem spune asa) au zborurile la ore total nepotrivite (ce inseamna trezirea la 2.30AM). Fiti cu grija !

Multumim Tez! ca ca tine nu gasim.

Edited by cristicristea79, 02 July 2019 - 11:08.


#63
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Dar, cand faci o rezervare, vezi la ce ora sunt zborurile.
Este alegerea ta daca rezervi sau nu.
Nu cred ca ai aflat de zborul de intoarcere cu o zi inainte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate