Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Tez Tour - aveti grija!

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006

View PostDari@, on 9th July 2009, 12:39, said:

ce intelegi tu prin vacanta "loterie"? adica daca iau acelasi pachet, la acelasi hotel, cu doua luni inainte, este ok, iar daca iau acest pachet ca oferta last minute este loterie? pai serviciile nu sunt aceleasi si la cel care a platit pachetul cu doua luni inainte?
Last minute e super OK , ce conteaza cand rezervi hotelul ? Cu 2 zile inainte de plecare sau cu 3 luni inainte , tot aia e.
Dar totul e sa sti despre ce hotel e vorba , lodging4all a aflat in Antalya pe aeroport la ce hotel merge (asta e vacanta loterie ).

#20
lodging4all

lodging4all

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.12.2007

View Postalin179, on 9th July 2009, 13:09, said:

se refera la faptul ca platesti pachetul la un hotel de 5* UAI, dar cunosti doar perioada in care mergi, nu si hotelul. acesta il afli cand ajungi pe aeroportul din antalya

e vorba de oferta tez express de la teztour

Da, asa e. La plecare nu cunosti nici hotelul si nici statiunea. Doar se specifica zona Antalya. Asta inseamna ca poate fi in kemer, lara, alania, side, antalya... etc...

#21
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postlodging4all, on 9th July 2009, 14:10, said:

Da, asa e. La plecare nu cunosti nici hotelul si nici statiunea. Doar se specifica zona Antalya. Asta inseamna ca poate fi in kemer, lara, alania, side, antalya... etc...

Eu nu inteleg un lucru .
Atata vreme cat nu stiai la ce hotel vei merge , cum voiai ca agentia sa iti spuna in ce consta regimul UAI la hotelul respectiv , cand acest concept difera de la hotel la hotel ?
Ti-ai asumat un risc , credeai ca o agentie este casa de binefacere sa iti de-a hotelul cu cel mai bun UAI la pretul de last-minute ?

#22
lodging4all

lodging4all

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.12.2007

View Postmotanul13, on 9th July 2009, 16:41, said:

Eu nu inteleg un lucru .
Atata vreme cat nu stiai la ce hotel vei merge , cum voiai ca agentia sa iti spuna in ce consta regimul UAI la hotelul respectiv , cand acest concept difera de la hotel la hotel ?
Ti-ai asumat un risc , credeai ca o agentie este casa de binefacere sa iti de-a hotelul cu cel mai bun UAI la pretul de last-minute ?

Intradevar mi-am asumat un risc cand am ales Tez Tour pe care i-am considerat seriosi.
Regimul UAI, chiar daca difera de la hotel la hotel, are anumite cerinte minime si platind acest regim aveam pretentia si era normal sa mi se asigure macar acel minim. Daca nu ar fi asa, orice hotel care ti-ar da un sandwich dimineata si cate o salata la prinz si seara si-ar putea intitula regimul UAI.
Agentiile, daca n-ar fi vorba de Romania, unde orice smecherie e posibila sub privirea blanda a OPC-ului, ar respecta clientul.
Legat de ultima ta afirmatie, inclin sa cred ca nu intelegi ce inseamna last minute si respectarea obligatiilor contractuale.
O zi buna!

#23
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postlodging4all, on 10th July 2009, 14:41, said:

Intradevar mi-am asumat un risc cand am ales Tez Tour pe care i-am considerat seriosi.
Puteai sa alegi si Neckerman , la genul asta de oferte tot acelasi lucru il primeai !
Regimul UAI, chiar daca difera de la hotel la hotel, are anumite cerinte minime si platind acest regim aveam pretentia si era normal sa mi se asigure macar acel minim. Daca nu ar fi asa, orice hotel care ti-ar da un sandwich dimineata si cate o salata la prinz si seara si-ar putea intitula regimul UAI.
Regimul UAI NU ESTE REGLEMENTAT de nici o autoritate turistica din lume . Fiecare hotel poate pune sub aceasta denumire ce vrea , inclusiv un sandwich si doua salate . Este doar un instrument de MARKETING .
Agentiile, daca n-ar fi vorba de Romania, unde orice smecherie e posibila sub privirea blanda a OPC-ului, ar respecta clientul.
Ce treaba are agentia in regimul UAI al hotelului ? Crezi ca s-a dus Tez-ul sa ii spuna hotelului "Modifica formula UAI pentru turistii romani" ???
Legat de ultima ta afirmatie, inclin sa cred ca nu intelegi ce inseamna last minute si respectarea obligatiilor contractuale.
Iar eu inclin sa cred ca dupa ce te-ai AUTO-TZEPUIT cu o oferta care parea MOCA , acum incerci sa dai vina pe agentie ca tu ai cautat iefteneala .
O zi buna!
Si tie !


#24
lodging4all

lodging4all

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.12.2007
Din moment ce sustii ca am luat teapa, inseamna ca esti de acord cu mine in privinta faptului ca agentia nu si-a respectat angajamentul.
Probabil esti mai in masura ca mine sa sustii astfel de afirmatii,  altfel nu-mi explic cum poti sa afirmi ca poti denumi UAI orice tip regim.
Si nu doresc sa intru in polemica pe aceasta tema. Fiecare are dreptul sa-si spuna parerea, de aceea suntem pe un forum.

Toate cele bune!

#25
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Hei , nu are rost sa va certati , putem sa vorbim si constructiv . NU?

lodging4all poti sa-mi spui si mie prin ce nu si-a respectat Tez contractul? Si care sunt cerintele minime ale unui UAI?

#26
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postlodging4all, on 10th July 2009, 16:05, said:

Din moment ce sustii ca am luat teapa, inseamna ca esti de acord cu mine in privinta faptului ca agentia nu si-a respectat angajamentul.
Probabil esti mai in masura ca mine sa sustii astfel de afirmatii,  altfel nu-mi explic cum poti sa afirmi ca poti denumi UAI orice tip regim.
Si nu doresc sa intru in polemica pe aceasta tema. Fiecare are dreptul sa-si spuna parerea, de aceea suntem pe un forum.

Toate cele bune!

Vad ca pricepi destul de greu .
Tu ti-ai luat teapa crezand ca de 2 lei o sa primesti luna de pe cer .
Uite ca se verifica principiul ca , atat cat dai , atat primesti .
Restul e doar marketing .

Valabil pentru toti vanatorii de super-mega-ultra promotii si alte ieftenaciuni , care cred ca este dispusa vreo agentie sa ofere mai mult decat pretul incasat .

LE Ai auzit de ultima promotie ? Sejur gratuit si 200 de euro bani de buzunar din partea agentiei !

Edited by motanul13, 10 July 2009 - 16:00.


#27
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View PostANDOX, on 9th July 2009, 13:28, said:

lodging4all a aflat in Antalya pe aeroport la ce hotel merge (asta e vacanta loterie ).
am inteles acum. mda... e cam naspa. pai trebuie facuta reclamatie la opc, ma gandesc, dar cu probe, insa ca sa-si recupereze diferenta de bani trebuie sa dea in judecata agentia de turism.

eu asa am patiit acum vreo 2 ani cu un hotel din Sovata pt care pretul per noapte era extrem de pipărat, față de condițiile din cameră.

#28
motanul.incaltat

motanul.incaltat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.06.2006

View Postmotanul13, on 10th July 2009, 16:58, said:

LE Ai auzit de ultima promotie ? Sejur gratuit si 200 de euro bani de buzunar din partea agentiei !

Dar cica trebuie sa stai in camera cu un negru "foarte bine facut"...evident pat matrimonial!  :)

Edited by motanul.incaltat, 11 July 2009 - 22:24.


#29
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006
Subscriu si eu la ideea ca "atat dai, atat primesti".

Am platit 930 euro (tot last minute) pentru un sejur in 2 in Creta, all inclusive si am stat la un jeg de hotel de 3+, vechi, paduchios si cu pereti subtiri rau de tot. Ca sa nu va mai zic ca resturile de masa precenta erau reciclate la masa urmatoare.

Conform agentiei si conform afisului din hotel, in AI intrau si bauturile alcoolice locale. Totusi paharul de Metaxa baut la bar mi-a fost pus la plata, ca cica e singura bautura locala care nu intra intra in AI :) Am comentat eu mult si bine, insa degeaba.

Ei, daca nu ma zgarceam la bani si as mai fi pus inca 100 de euro, am fi stat boiereste la un hotel de 4 stele din aceeasi zona. Pana la urma n-a fost rau, dar nici Ok.

Edited by catalinache, 11 July 2009 - 22:58.


#30
vigoro

vigoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.04.2007

View PostDari@, on 11th July 2009, 20:48, said:

am inteles acum. mda... e cam naspa. pai trebuie facuta reclamatie la opc, ma gandesc, dar cu probe, insa ca sa-si recupereze diferenta de bani trebuie sa dea in judecata agentia de turism.

eu asa am patiit acum vreo 2 ani cu un hotel din Sovata pt care pretul per noapte era extrem de pipărat, față de condițiile din cameră.
Nu ai inteles nimic, a aflat in Antalya la ce hotel sta, constient fiind ca asa se va intampla. Exact asa a fost vandut pachetul nu a fost nimic neinteles sau confuz. E doar nemultumit de conceptul UAI al hotelului.

#31
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
am inteles ca nu stia de la inceput la ce hotel sta, dar a zis ca in contract/pliantul publicitar scria ce inseamna UAI. Aici e problema, ca ti se spune una si gasesti alta.

eu cu asta nu sunt deloc de acord si cred ca are tot dreptul sa incerce pe toate caile posibile sa-si recupereze banii.

#32
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005
Eu oricum tot cu tez tour am sa merg anul acesta. au cele mai bune oferte din Timisoara. un exemplu de oferta last minute Sun star beach 4* Alanya 290+60 aeroport 7 zile AI. mi se pare ok pentru perioada asta

#33
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Alin nu te zgarci la 100 de euro si mai bine ia Club Insula 5 * UAI cu 385 +60 taxe . Chiar daca nu este un UAI extraordinar merita cu varf si indesat 100 de euro in plus fata de Sun Star.

#34
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005

View PostANDOX, on 12th July 2009, 16:28, said:

Alin nu te zgarci la 100 de euro si mai bine ia Club Insula 5 * UAI cu 385 +60 taxe . Chiar daca nu este un UAI extraordinar merita cu varf si indesat 100 de euro in plus fata de Sun Star.


am vazut si Club Insula cu UAI plecare din 16.07. eu pricum nu pot pleca in perioada asta. pobabil doar pe la sfarsitul lui august. ziceam doar de oferta ca mi se parea foarte avantajoasa. ai fost personal la Club Insula?

#35
lodging4all

lodging4all

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.12.2007

View Postmotanul.incaltat, on 11th July 2009, 23:23, said:

Dar cica trebuie sa stai in camera cu un negru "foarte bine facut"...evident pat matrimonial!  :)

Cate detalii cunosti despre oferta asta...  nu te intreb cum le-ai aflat...  ;)

View PostANDOX, on 10th July 2009, 16:15, said:

Hei , nu are rost sa va certati , putem sa vorbim si constructiv . NU?

lodging4all poti sa-mi spui si mie prin ce nu si-a respectat Tez contractul? Si care sunt cerintele minime ale unui UAI?

Ai mai jos, pe scurt conceptele. Le-am gasit postate pe mai multe site-uri de turism.

DP - Demipensiune: cazare, mic dejun + cina bufet deschis;
AI - All Inclusive: cazare, masa bufet deschis si bauturi locale cu si fara alcool fara limita, alte servicii conform conceptului hotelului.
UAI - Ultra All Inclusive: cazare, masa bufet deschis si bauturi locale si de import cu si fara alcool fara limita, alte servicii conform conceptului hotelului.

Nerespectarea obligatiilor de catre Tez Tour, le-am detaliat in mesajele anterioare.

#36
LOCOTUS

LOCOTUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 31.12.2003
lodging4all>>> cum draku pleci din casa fara sa stii concret unde?


cum sa pleci ... mergem in turcia... da unde... ce conditii, cu masa fara masa, cu spa fara spa mama masi de treaba

data viitoare casca ochii mai bine

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate