Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Internet mobil Digimobil - avantajos?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
8888

8888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.05.2008
Salut


Sunt in cautarea unui laptop, drept urmare sunt in cautare si de un abonament/pachet pentru internet mobil avantajos. Viteza mare nu ma intereseaza... doar acoperire si pret.

Unde as putea sa gasesc mai multe informatii? Citeam posturi de acum ceva luni in care se spuneau ca inca nu a fost lansat in totalitate serviciul internet mobil.

Eu deja am internet prin RDS, se poate sa adaug la contract si serviciul de internet mobil? Cam care ar fi o data mai exacta pentru lansare? Ceva insider-tips?

Alte solutii?


Multumesc

#2
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,374
  • Înscris: 21.11.2008
In calitate de utilizator R.D.S., si de cunoscator al catorva informatii, ..iti spun ca NU exista serviciul de Internet Mobil, lansat Comercial.. pt. toti clientii, la aceasta firma... Doar unii clienti Persoane Juridice, si unii Angajati, -beneficiaza de asa ceva...

Posibil, prin Toamna, ..DAR fiindca.. totul ar fi numai Speculatie, -si se va ajunge ca topicul sa fie inchis, firesc, -..deoarece aproape sigur vor veni.. mai ales RomTelecom-nistii, sa-si faca 'campanie mascata' noului serviciu de Net Mobil lansat in unele zone, pe C.D.M.A., ..etc., --..Daca nu mai poti astepta un numar de cateva luni bune, --ia-ti la ZAPP - TeleMobil, -pe perioada cea mai mica Contractuala, ..oricum inca vreun an.. mai exista in aceasta forma, desi au fost cumparati de COSMOTE...

Sau la VODAFONE ori ORANGE, pe perioada cea mai scurta, si ce.. este mai ieftin, -daca ziceai ca nu vrei "viteza mare".


Daca ai fi citit.. si mai multe pagini de forum.. ai fi aflat sigur ca, INCA.., Nu ai ce.. sa speri cu certitudine.


Totusi, tinand cont de stilul R.D.S.-ului de Tarife, -te poti astepta sa fie cam.. cel mai avantajos de pe piata, -cand va aparea pt. toti clientii, ..in sfarsit.


Nu mi-o lua in nume de rau, deoarece.. cu asta, -sper sa scapam de 'flood'-ul eventual al 'binevoitorilor' de la anumiti alti Operatori, ca in trecut.  :rolleyes:

Si eu multumesc.

#3
8888

8888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.05.2008
***rog un admins a corecteze titlul "AvaNtajos" - era 4:42 noaptea, typo"

citeam posturi din 2008 in care se spunea ca o sa fie lansat in vara/toamna 2008... mi-e teama sa nu se repete situatia si anu asta


mersi pentru informatii

#4
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 8888, on 4th July 2009, 13:51, said:

***rog un admins a corecteze titlul "AvaNtajos" - era 4:42 noaptea, typo"
citeam posturi din 2008 in care se spunea ca o sa fie lansat in vara/toamna 2008... mi-e teama sa nu se repete situatia si anu asta
Ce zbuciumari ai si tu noaptea...

Edited by kineceler, 04 July 2009 - 13:01.


#5
8888

8888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.05.2008

 kineceler, on 4th July 2009, 14:01, said:

Ce zbuciumari ai si tu noaptea...
:lol:  

O alta intrebare: teoretic, un abonament la RDS (cu user si parola) se poate folosi oriunde in judetul unde a fost facut atata timp cat pc-l e conectat la reteaua RDS ? caz concret, daca eu sunt in orasul X cu abonamentul si ma mut in Y la 20 de km distanta unde este o retea RDS, trebuie sa imi fac alt abonament sau pot folosi pe cel din X numai sa vina baietii sa traga cablu.

#6
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Trebuie sa fie cablul conectat la retea ceea ce ma indoiesc. Daca nici nu e tras nu vin aia doar de forma.
Baga suspendare pe primul abonament si faci inca unul la noua locatie.

Edited by Blackhawk, 04 July 2009 - 21:03.


#7
vrabiedd

vrabiedd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 31.05.2009
NU exista acest serviciu la RCS-RDS, va rog sa incetati cu inventiile.

#8
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Termina cu aberatiile si cu denigrarile penibile.

O DATA PENTRU TOTDEAUNA: ACEST SERVICIU EXISTA, DAR NU PENTRU ORICINE. CAND SE VA VREA, VA DEVENI DISPONIBIL PENTRU ORICINE. PUNCT.


#9
vrabiedd

vrabiedd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 31.05.2009
te rog sa ne prezinti si noua o dovada ca acest serviciu exista, sa zicem o factura . pana atunci exista doar in imaginatia ta.

#10
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
zapp 3G are acoperire in orasele  mai mari, e prepay, trafic nelimitat la viteza buna

#11
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 vrabiedd, on 5th July 2009, 21:54, said:

te rog sa ne prezinti si noua o dovada ca acest serviciu exista, sa zicem o factura . pana atunci exista doar in imaginatia ta.
Asta e din seria: "daca eu nu am vazut inseamna ca nu exista"   :thumbdown:

#12
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

 8888, on 4th July 2009, 04:42, said:

Eu deja am internet prin RDS, se poate sa adaug la contract si serviciul de internet mobil?
Nu, nu se poate. Thread closed.

#13
bufny

bufny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2005
Exercitiu:

Se da un sim RDS pe abonament de 2 euro cu apeluri nelimitate in retea. Acest sim e bagat intr-un modem 3g sau intr-un telefon conectat la laptop. De pe simul asta se suna (se face dial up) pe un numar de fix de RDS care intra intr-un modem introdus in calculatorul de acasa. Calculatorul de acasa se comporta ca router intre linia ppp astfel stabilita si o conexiune axterna la net prin RDS sau orice alt provider.

A incercat cineva? Mai mult de 9600 bps nu cred ca merge teoretic, dar suficient pentru un ping si mess proof of concept :D. Eu nu mi-am luat sim-ul si telefon, dar daca m-as chinui un pic nu bag mana in foc ca nu mi-ar iesi.

#14
radu_cl

radu_cl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.07.2009

 bufny, on 5th July 2009, 23:47, said:

Exercitiu:

Se da un sim RDS pe abonament de 2 euro cu apeluri nelimitate in retea. Acest sim e bagat intr-un modem 3g sau intr-un telefon conectat la laptop. De pe simul asta se suna (se face dial up) pe un numar de fix de RDS care intra intr-un modem introdus in calculatorul de acasa. Calculatorul de acasa se comporta ca router intre linia ppp astfel stabilita si o conexiune axterna la net prin RDS sau orice alt provider.

A incercat cineva? Mai mult de 9600 bps nu cred ca merge teoretic, dar suficient pentru un ping si mess proof of concept :D. Eu nu mi-am luat sim-ul si telefon, dar daca m-as chinui un pic nu bag mana in foc ca nu mi-ar iesi.

La asta nu m-am gandit pana acum. Ce pot sa iti spun ca am incercat a fost sa fac aceeasi treaba cu 2 mobile conectate la laptopuri diferite si nu raspunde cel de-al doilea. Din cate am discutat cu unii si altii se pare ca nu are cum sa functioneze atata timp cat nu e activat serviciul de date pe abonamentul respectiv. Sper sa nu te dezinformez si sa nu te descurajez. Daca reusesti ceva... pune un post ca ma intereseaza si pe mine! Partea de date am mai inteles ca nu o activeaza ca in urma probelor facute de catre cei care au acest serviciu de internet mobil - exista astfel de persoane deoarece aveau nevoie de testeri - au ajuns la concluzia ca nu prea duce infrastructura atat telefonia cat si datele, cel putin deocamdata.
Spor!
:rolleyes:

Edited by radu_cl, 06 July 2009 - 12:31.


#15
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Se pot trimite date chiar pe canalul de voce daca tii neaparat, intre doua terminale conectare la doua PC-uri (cu software-ul aferent pe acestea) .


Nu luam in discutie rata de transfer si utilitatea, doar demonstrativ  :D


 radu_cl, on 6th July 2009, 13:23, said:

Partea de date am mai inteles ca nu o activeaza ca in urma probelor facute de catre cei care au acest serviciu de internet mobil - exista astfel de persoane deoarece aveau nevoie de testeri - au ajuns la concluzia ca nu prea duce infrastructura atat telefonia cat si datele, cel putin deocamdata.
Asta e o aiureala.

Edited by Bobby_ro, 06 July 2009 - 12:39.


#16
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 radu_cl, on 6th July 2009, 13:23, said:

Partea de date am mai inteles ca nu o activeaza ca in urma probelor facute de catre cei care au acest serviciu de internet mobil - exista astfel de persoane deoarece aveau nevoie de testeri - au ajuns la concluzia ca nu prea duce infrastructura atat telefonia cat si datele, cel putin deocamdata.
Si ma rog care sunt impedimentele tehnice care stau la baza acestor "sughituri" ale retelei pe partea de date?
Parerea mea este ca la ora actuala doar banii mai sunt un impediment real. Dar cu timpul se rezolva si aceasta problema.

Edited by kineceler, 06 July 2009 - 12:51.


#17
radu_cl

radu_cl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.07.2009

 kineceler, on 6th July 2009, 13:48, said:

Si ma rog care sunt impedimentele tehnice care stau la baza acestor "sughituri" ale retelei pe partea de date?
Parerea mea este ca la ora actuala doar banii mai sunt un impediment real. Dar cu timpul se rezolva si aceasta problema.

Am inteles ca o crestere a traficului pe partea de date ar afecta partea de voce - cel putin asa sustin unii. Nu sunt intern sa am date suficiente! Asa ca no offense!

#18
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 radu_cl, on 6th July 2009, 14:32, said:

Am inteles ca o crestere a traficului pe partea de date ar afecta partea de voce - cel putin asa sustin unii. Nu sunt intern sa am date suficiente! Asa ca no offense!
Mai demult era o discutie prin zona despre realocarea spectrului 3G din cauza ca ar sta cam neutilizat, prin cedarea unei parti a spectrului de catre fiecare operator si rearanjare. Deci nici vorba de amestec intre partea de voce si parte de date pentru ca este destul loc...
O retea hsdpa ready (si pe viitor hsupa) ma indoiesc ca are probleme din cauza traficului de date, mai ales ca nu se pune problema ca absolut toti clientii rds sa cumpere si internet mobil, pentru ca nu au nevoie etc etc..

Edited by kineceler, 06 July 2009 - 14:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate