Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Permis de conducere

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
loc_jeca

loc_jeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.03.2009
Salutare tuturor!
Am o intrebare importanta pentru mine, pe 4 mai am depus actele si permisul de conducere strain pentru preschimbare, mi sa dat o dovada valabila o luna cu care pot sa circul prin Romania, pe 4 iunie mia expirat dovada respectiva, mam dus la Serviciul Auto si Permise si "iok" permisul romanesc inca nu sa facut, stimatul nenea care se ocupa de astfel de cazuri mia zis ca nu mai poate prelungi dovada permisului asa ca pot sa mai circul cu el expirat, si sa vin peste o luna pt ca permisul de conducere va fi gata. Deci pot sa circul incontinuare cu dovada expirata? .....dilema dilemelor
Va multumesc anticipat

#2
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Gizăs... și ai reușit să trăiești cu dilema asta 20 de zile?
Eu zic că poți s-o mai duci încă 10.

Hai să nu fiu chiar așa de rău... deci în lipsa permisului, documentul valabil este dovada înlocuitoare. Însă nenea care ți-a spus că poți merge cu dovada expirată știe cum sunt legile la noi și că, în cazul în care ți se întocmește dosar pentru circulație fără permis, tu poți contesta P-V, arătând că de fapt ai permis valabil, nu ți-a fost suspendat/anulat, etc... deci cu ceva alergătură și dureri de cap scapi.

Off topic: în locul cratimei poți folosi semnul ”minus”

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
În cel mai rău caz poți risca o amendă, dacă cel care te oprește nu vrea să înțeleagă faptul că permisul este luat de colegii lor pentru schimbare! :notangel:

#4
loc_jeca

loc_jeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.03.2009
mersi pt raspunsuri oricum pe dovada se precizeaza pt ce a fost retinut permisul, dar acum mai stau putin si fara a conduce. Politia asta....de aici te obliga sa schimbi permisul da de aici iti pune bete in roate!

#5
loc_jeca

loc_jeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.03.2009
inca nu mi sa eliberat permisul! asta avand in vedere ca au trecut deja 2 luni! A mai depus cineva pt preschimbare permis strain? In cat timp vi lau eliberat???

#6
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Permisul era emis de o tara din UE? Atunci nu trebuia sa il schimbi.

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postloc_jeca, on 14th July 2009, 07:56, said:

inca nu mi sa eliberat permisul! asta avand in vedere ca au trecut deja 2 luni! A mai depus cineva pt preschimbare permis strain? In cat timp vi lau eliberat???




Durează așa mult pentru că durează până se întorc în țară rezultatele verificărilor efectuate în statul emitent al permisului!
Permisul de conducere în ce stat a fost emis? Cumva Marea Britanie?


În altă ordine de idei, în art. 101 din OUGR nr. 195/2002 republicată, la punctul 3, este prevăzută o amendă pentru o anumită categorie de conducători auto... asta apropo de ... unele sfaturi... pertinente!
Și rugăminte: cine nu știe, să se abțină! :huh:

Edited by copjob2000, 14 July 2009 - 14:42.


#8
loc_jeca

loc_jeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.03.2009
pai a fost permis de conducere din Republica Moldova, acuma is suparat rau! Mai bine nici nu il schimbam :)

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postloc_jeca, on 19th July 2009, 08:46, said:

pai a fost permis de conducere din Republica Moldova, acuma is suparat rau! Mai bine nici nu il schimbam :)



Da' ai citit prevederea legală pe care am recomandat-o eu mai sus?
Art. 101 din OUGR nr. 195/2002 republicată, la punctul 3...

#10
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Iti cadea mana daca dadeai un citat din ordonanta aia?

#11
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
:confuzzled: Mă abțin să răspund...

#12
loc_jeca

loc_jeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.03.2009
Art. 101. - (1) Permisul de conducere se anuleaza de catre seful inspectoratului judetean de politie, Directiei
Generale de Politie a Municipiului Bucuresti sau al directiei politiei specializate din Inspectoratul General al Politiei Romane pe a carei raza de competenta a fost comisa fapta, In cazul In care titularul acestuia a fost condamnat printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva:
a) pentru infractiunile care au avut ca urmare moartea sau vatamarea grava a integritatii corporale ori sanatatii uneia sau mai multor persoane ori de distrugere a unuia sau mai multor vehicule, savarsite ca urmare a nerespectarii regulilor de circulatie;
B) pentru infractiunile prevazute la art. 77, art. 78 alin. (2) si la art. 79 alin. (1), (3) si (4);
c) pentru infractiunile prevazute la art. 81 alin. (1);
d) In cazul aplicarii pedepsei complementare a interzicerii exercitarii profesiei sau ocupatiei de conducator de vehicule.
(2) Permisul de conducere se anuleaza si In cazul In care titularul acestuia a decedat.
(3) Procedura anularii permisului de conducere se stabileste prin regulament.

am intalnit in alte forumuri si situatia in care un permis de conducere din R.M a fost schimbat si in 2-3 saptamani! A fost in Galati daca nu ma gresesc, procedura de anulare ar trebui sa dureze cel mult o luna dar in situatia mea au trecut deja 2 luni is 16 zile! Paranormal

#13
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Eu m-am referit la altceva.... și pentru că s-a înțeles greșit copiez aici textul de lege din OUGR 195/2002...

Articolul 101:
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a carui valabilitate a expirat;
2. conducerea unui autovehicul de catre o persoana care nu a preschimbat permisul de conducere national romanesc la schimbarea domiciliului sau resedintei, in termenul prevazut de lege;
3. conducerea unui autovehicul de catre o persoana cu domiciliul in Romania care nu a preschimbat permisul de conducere obtinut in alt stat, in termenul prevazut de lege;
..............................................................................


În afara subiectului:
Am scris că mă abțin din motive personale! :angry:

Edited by copjob2000, 20 July 2009 - 18:19.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acu' ca veni vorba, articolul respectiv nu se aplica permiselor obtinute legal in statele membre ale UE.
A se vedea Directiva 91/439/CEE privind permisele de conducere, si jurisprudenta CEJ in domeniu.
Adica, asa cum a spus SPF, permisul nu trebuia preschimbat. Oarecum tardiva observatia, din moment ce se facuse deja cererea de preschimbare, dar poate altii ajung pe forum inainte de a incepe totusi demersurile.

#15
loc_jeca

loc_jeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.03.2009
Persimul mi lam schimbat pentru a avea pe acel romanesc care e mai "valabil" decat cel din R.M., dar daca stiam ca dureaza atat mai bine nici nu il schimbam, mi-au promis ca in august va fi gata, sa vedem oarecum. Pana cand nu prea circul dar daca ma opreste politia si vede dovada expirata sper ca ma va ierta! O sa plec in R.M. pe 1 luna sa vedem cum vor reactiona "pulitia" de acolo cand o sa ma vada cu dovada expirata si valabila numai in Ro, vinovati sunt autoritatile din Moldova pentru miskarea lenta a solutionarii cazului cu permis asa ca ...vom vedea :)

#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Din dorința de a nu fi dezinformat, un cetățean UE care are domiciliul în România și care a dobândit un permis de conducere în alt stat (chiar și membru al uniunii), la revenirea în România trebuie să-și preschimbe acest act în altul emis de eutoritățile române!
Scurt și cuprinzător! ;)

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa cum un cetatean roman, care atunci cand a obtinut permisul intr-un stat membru avea domiciliul in acel stat membru, chiar daca se intoarce in tara nu trebuie sa-l preschimbe. Ceea ce s-a sugerat, de fapt, mai sus.

#18
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
stati ca nu pricep o iota!
el zice ca a obtinut permisul in republica moldova! voi spuneti ca un cetatean membru UE nu trebuie sa-si schimbe permisul obtinut in alt stat membru UE... dar RM nu e in UE... asadar?

lasand asta la o parte, termenul legal de preschimbare a permisului obtinut intr-un stat non-UE cat e? eu cred ca asta intreaba el..  (mie mi-e lene sa caut acum)

Edited by gtk, 23 July 2009 - 17:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate