Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Permis de conducere

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postgtk, on 23rd July 2009, 18:42, said:

stati ca nu pricep o iota!
el zice ca a obtinut permisul in republica moldova! voi spuneti ca un cetatean membru UE nu trebuie sa-si schimbe permisul obtinut in alt stat membru UE... dar RM nu e in UE... asadar?

lasand asta la o parte, termenul legal de preschimbare a permisului obtinut intr-un stat non-UE cat e? eu cred ca asta intreaba el..  (mie mi-e lene sa caut acum)



În lege (Codul Rutier în vigoare încă în România) scrie clar că un cetățean care domiciliază pe raza acestui stat și care a făcut rost de un permis de conducere în alt stat, într-un anumit termen (3 luni parcă) trebuie să îl schimbe cu unul emis de autoritățile române!
Cetățanul basarabean a inițiat acest subiect pentru că a depus permisul său obținut în țara sa și că durează cam mult.... ceea ce înseamnă că are domiciliul în RO....
Poate că are și cetățenie română!
Nu există termen legal de preschimbare a unui permis de conducere obținut într-un stat din afara UE!
Astea sunt prevederile legale, fie că unii vor sau nu (mai repde nu) acest lucru!
Fără să cunoști bine prevedrile legale, este ușor să-ți dai cu presupusu' inducându-i în eroare pe unii...

#20
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Sunt de acord cu tine. Fara sa cunosti prevederile legale ii poti induce usor in eroare pe unii. De exemplu tu. Nu cunosti exact termenul de preschimbare. Parca stii ca e de 3 luni, dar nu stii exact ;)

In alta oridine de idei, nimeni nu te poate obliga sa iti preschimbi permisul de conducere recunoscut atata timp cat ai o rezidenta valabila. Eu am rezidenta si in Romania si intr-o tara UE. Am premis romanesc, in legea tarii straine scrie ca trebuie sa mi-l preschimb in termen de [...] (I don't care) dar in acelasi timp scrie si ca permisul emis intr-un stat membru UE este recunoscut de toate celelalte state membre. Asadar mi-l pastrez bine mersi pe ala romanesc, politia m-a oprit de nenumarate ori si mi-a recomandat sa schimb permisul dar nici nu imi pot retine un act recunoscut in UE. Pentru ca, repet: In fata legii romanesti sunt rezident roman. La fel cum sunt si rezident strain. Nimeni nu poate demonstra timpul pe care il petrec eu in oricare din cele doua state. Daca stau mai mult de 3 luni in Romania trebuie sa imi schimb permisul. Daca stau mai mult de 3 luni in tara UE trebuie sa imi schimb iar permisul. Iar legiuitorii stiu si ei chestia asta si nu insista inutil.

E un fel de cerc vicios in care poti alege oricare dintre cele doua variante. Este o reminiscenta care va disparea. Asa cum nici in SUA nu-i problema sa conduci in Texas cu permis de California.

Edited by SPF, 24 July 2009 - 07:09.


#21
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postcopjob2000, on 23rd July 2009, 20:14, said:

Nu există termen legal de preschimbare a unui permis de conducere obținut într-un stat din afara UE!
really? pot sa o frece astia la nesfarsit?

View PostSPF, on 24th July 2009, 08:06, said:

In alta oridine de idei, nimeni nu te poate obliga sa iti preschimbi permisul de conducere recunoscut atata timp cat ai o rezidenta valabila. Eu am rezidenta si in Romania si intr-o tara UE.
UE e alta mancare de peste, dar Republica Moldova nu se afla in UE! nu inteleg de ce insisti cu UE...

#22
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Pentru ca pana omul a spus de republica moldova se vorbea ipotetic.

In continuare s-a determinat ca republica moldova este alta mancare de peste, acum discutam de ue. Care ar fi problema? Se discuta despre permis de conducere pe topicul asta. Nu se specifica in titlu din care tara sau din care regiune. Putem sa vorbim si despre japonia ca tot on topic suntem ;)

#23
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostSPF, on 24th July 2009, 10:21, said:

Pentru ca pana omul a spus de republica moldova se vorbea ipotetic.

In continuare s-a determinat ca republica moldova este alta mancare de peste, acum discutam de ue. Care ar fi problema? Se discuta despre permis de conducere pe topicul asta. Nu se specifica in titlu din care tara sau din care regiune. Putem sa vorbim si despre japonia ca tot on topic suntem ;)
nu se vorbea ipotetic si doar tu vorbesti de UE (se stie ca sunt recunoscute permisele din statele membre si ca nu e obligatoriu sa le schimbi)

#24
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Stai asa ca tocmai spunea cineva mai sus ca e obligatoriu sa le schimbi. Eu cu persoana respectiva vorbeam. Si am chef sa discut in continuare despre UE. Deci cine mai are intrebari despre permisele de conducere in UE, shoot ;)

#25
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postloc_jeca, on 19th July 2009, 08:46, said:

pai a fost permis de conducere din Republica Moldova, acuma is suparat rau! Mai bine nici nu il schimbam :)


Asta a spus inițiatorul subiectului....
Simplu ca bună ziua!
Dacă cineva vrea să abordeze alte subiecte, nu am replică...
Pentru cei care m-au acuzat că nu știu ce vorbesc (nu prea aveam timp atunci și nu am considerat că replica mea trebuie însoțită de citate), m-am interesat și am aflat următoarele:
Codul Rutier în vigoare încă în România, stipulează că:
Art. 83. - (1) Persoanele care domiciliază în alte state, aflate temporar în România, pot conduce autovehicule pe drumurile publice dacă poseda permis de conducere valabil, conform modelelor stabilite n Convenția asupra circulației rutiere, prevazută la art. 82 alin. (1), sau a cărui valabilitate este recunoscuta pe baza de reciprocitate.

(2) Persoanele cu domiciliul în România care poseda permise de conducere naționale eliberate de autoritățile statelor membre ale Convenției asupra circulației rutiere au dreptul să conducă autovehicule pe drumurile publice cel mult 90 de zile de la intrarea lor în țară.

(3) Persoanele care și-au stabilit reședința în România pot sa își preschimbe permisul de conducere obținut în alt stat semnatar al Convenției asupra circulației rutiere într-unul romanesc, la autoritatea competenta din zona de reședință.

(4) Preschimbarea permiselor de conducere naționale emise de autoritățile străine cu documente similare românești se efectuează în condițiile stabilite prin ordin al ministrului administrației și internelor, care se publica în Monitorul Oficial al României, Partea I




De asemenea, sancțiunile prevăzute pentru încălcarea acestor prevederi sunt:

Art. 101. - (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
1. .......
2. .......
3. conducerea unui autovehicul de către o persoană cu domiciliul în România care nu a preschimbat permisul de conducere obținut în alt stat, în termenul prevazut de lege;

Astea sunt prevederile legale fie că ne convin fie că nu!
E cam greu de probat (dar nu imposibil) data la care un cetățean român, proaspăt posesor al unui permis de conducere eliberat de autoritățile uniui alt stat, se întoarce în România.... numai să vrea cineva... :thumbup: ... cu ochii albaștri!

#26
0lord0

0lord0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 06.01.2008
Eu am permis de conducere din Iordania si l-am pus la preschimbare acum o luna. In cateva zile imi expira dovada asa ca am sunat la politie si evident permisul nu e gata si dovada nu poate fi prelungita.
Problema mea este ca nu pot sa nu conduc....munca mea ma obliga sa conduc minim 4-5 ore pe zi (reprezentant medical)... probabil ca o sa conduc in continuare cu dovada expirata pana imi apare permisul.... am citit tot ce ati postat si din cate am inteles ca pot conduce in continuare si nu risc decat amenda... corect?
de cat e amenda? :D

#27
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Corect!
Subțire, ceva de câteva zeci de lei!

#28
0lord0

0lord0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 06.01.2008
esti sigur de asta? :D
scuze ca ma asigur dar e greu  :P

#29
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009

View Post0lord0, on 29th September 2009, 08:53, said:

de cat e amenda? :D
De la 360 la 480 de lei sau 180 de lei în 48 de ore. Cam asta rezultă din OUG nr. 195/2002.

Discuțiile acestea nu au ce căuta pe secțiunea de drept penal.

#30
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Se pare că m-am cam înșelat.... scuze!
Art. 147. - Conducătorul de autovehicul ... este obligat:
1. să aibă asupra sa actul de identitate, permisul de conducere, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare și, după caz, atestatul profesional, precum și celelalte documente prevăzute de legislația în vigoare;

OUG 195/2002 Art. 35. - alin. (2) Participanții la trafic sunt obligați ca, la cererea polițistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum și alte documente prevăzute de lege.
Art. 108 alin. (1) Săvârșirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contravenții atrage, pe lângă sancțiunea amenzii, și aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
lit. c) 4 puncte de penalizare pentru săvârșirea următoarelor fapte:
punct. "2. refuzul înmânării actului de identitate, permisului de conducere, certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, a celorlalte documente prevăzute de lege, la cererea polițistului rutier, precum și refuzul de a permite verificarea vehiculului;".



Dar se sancționează doar REFUZUL, dar tu ai celelalte acte asupra ta (act identitate personal și al autovehiculului) pe care le prezinți și poate că ai și dovada de reținere pentru preschimbare a permisului de conducere, care și ea este prezentată!
Gradul de pericol social al acestei contravenții este dat de aceea că agentul de poliție nu poate să verifice (pe loc) dacă un conducător auto posedă sau nu permis de conducere, dar în cazul tău (chiar dacă nu ai permis de conducere și poți fi sancționat) doar dacă agentul este obtuz, te poate amenda... :huh:
Personal, nu mi-aș face prea multe probleme dacă m-ar opri cineva în trafic și dacă aș fi în situația ta!

#31
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009
Dacă vreun polițist vrea neapărat să îl sancționeze, o va face la art. 101 alin. (1) pct. 18, nu la 108 alin. (1) lit. „c” pct. 8. Nu este refuz de înmânare a documentului atunci când nu îl ai la tine.
Nu cred că în astfel de situații se dau amenzi. Dar, dat fiind motivul pentru care omul este obligat să circule cu dovada expirată, o eventuală plângere contravențională pentru contravenția despre care vorbim ar fi admisă.

#32
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Teoretic așa este... practic, se mai găsesc și astfel de agenți care poartă ochelari... de cal!  :huh:

#33
loc_jeca

loc_jeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.03.2009
In sfarsit l-am primit si eu, dupa 3 luni de asteptare! Norocul meu ca nu ma oprit nimeni i tot acest timp!

#34
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postloc_jeca, on 5th November 2009, 23:08, said:

In sfarsit l-am primit si eu, dupa 3 luni de asteptare! Norocul meu ca nu ma oprit nimeni i tot acest timp!



Nu riscai decat o amenda!

#35
bogdanwax

bogdanwax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.05.2007
Am depus acum 30 de zile un permis francez pentru preschimbare. Cel romanesc nici acum nu a venit, m-am dus la DRPCIV Pipera unde mi-au eliberat alta adeverinta pentru alte 30 de zile. Adeverinta are o singura problema, este valabila doar in Romania. Intr-un fel este o ingradire a dreptului de a circula cu masina, drept dobandit legal prin examenul pentru permisul de conducere. In mod normal, permisul romanesc trebuie sa se elibereze pe loc, dupa depunerea actelor, daca apar probleme dupa verificare se poate foarte bine anula. Sunc convins ca numarul permiselor straine cu probleme este mult mai mic decat al celor fara, plus ca primeaza si prezumtia de nevinovatie din cate stiu eu. Concluzia pe banii mei (taxe, traduceri, timp pierdut) tot eu sufar. Mai astept 30 de zile dupa care caut un avocat care sa imi redacteze o scrisoare pe care o adresez celor de la permise auto. Poate ca intr-adevar verificarile sunt incetinite si de partea franceza dar asta nu e o problema, sa mi se emita permisul si apoi daca sunt probleme sa ma contacteze pentru rezolvare lor. Nu e greu, trebuie doar legi care sa ne ajute. Nu uitati, legea si statul trebuie sa fie in slujba cetateanului si nu impotriva lor, noi muncim si ii platim sa aiba grija de trebuirile astea administrative.

#36
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Dar nu va inteleg de ce va schimbati permisul de conducere UE x cu permis UE Romania !? V-a intrebat vreodata vreun politist cand ati intrat in tara sau de cand stati in tara ? Una e sa fii din Moldova, Israel sau mai stiu de pe unde si alta sa ai permis unguresc spre exeplu si te plimbi prin Romanica. Formatul este acelasi si se verifica doar valabilitatea si categoria oricum.

LE. Permisul israelian a fost schimbat in trei luni pana cand a venit raspunsul de acolo ca e valabil si ca nu sunt alte sanctiuni

Edited by Kokoshmare, 28 November 2013 - 16:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate