Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

sofer taxi uk

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
charisteas_2005

charisteas_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.11.2010

 gogize, on 30th November 2010, 19:01, said:

referitor la ce se intampla in polonia e corect. referitor la realitatile de aici e mai putin corect. nici nu stie exact care e situatia aici. el e in polonia iar cei de la firma de taxi din anglia nu prea il informeaza.
La asta ma gandeam si eu ca ce e in UK e diferit, alta mancare de peste, oricum ms de informatii, vedem ce va fi pana peste 2 luni

#20
Tinex

Tinex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.04.2008

 tibby2000, on 23rd June 2009, 18:50, said:

sant o multime de oferte pe net pt. posturi de sofer de taxi in uk. Este cineva care a lucrat sau lucreza acolo? Se castiga dupa cum se spune?

Sa revenim totusi la subiectul initial. Nu am obiceiul sa postez pe forumuri, dar imi amintesc ce greu mi-a fost in 2008 ca nu gaseam nimic postat despre taxi in UK, dar mai ales vad cat de multi romani vin in Anglia ca soferi de taxi si apoi pleaca dezamagiti, sau incearca altceva, dar nimeni nu te angajeaza la negru.
Sunt f.multe de spus, dar o sa ma limitez la a va spune cateva lucruri importante pe care nimeni nu le spune.
Sper ca nu e nimeni atat de naiv sa creada ca poate ramane pe saptamana cu 400lire dupa ce achita saptamanal masina (280lire), training (60lire timp de 6luni), chiria (80lire), mancare (minim60lire), utilitati (gaz, lumina, fiecare cam 1lira/zi) plus net, telefon...  de multe ori nu mai ramane nimic, iar daca iti aduci familia, trebuie sa inchiriezi o casa, iar chiria pleaca de la 550lire pe luna.
Defapt cam atat se castiga in 2008 cand au venit in Anglia primii romani ca soferi de taxi nu era criza si nu erau decat vreo 700 de soferi. Numai in 2010 au venit peste 100 de romani, fara sa mai punem la socoteala englezii si alte nationalitati.
Fiecare castiga de pe urma venirii soferilor in Anglia, incepand cu „taxe de procesare a documentelor”, training, ...etc, cu exceptia soferilor, care se inmultesc, iar numarul de comenzi este in scadere. Evident ca acelasi numar de comenzi se imparte la mai multi soferi, iar timpul de asteptare a unui job se tripleaza.
Important de spus ar fi timpul de lucru: pai nu te obliga nimeni sa muncesti, dar trebuie sa tragi sa achiti tot ce am spus mai sus ca e de plata. Fiecare sta 10-12ore pe zi, 7zile pe saptamana, ca sa-ti mai ramana si tie ceva in plus, adica esti sclav de buna voie.
Fiecare rezista cat poate de mult: o luna, 2luni, 4ani...
Un mic detaliu, joburile bune (lungi) se dau englezilor si doar ce trece peste pahar se varsa si la emigranti, deci in medie un job este de 2,60 – 3,50 in schimbul de zi si 3,5 - 4,5 lire in schimbul de noapte, in schimb esti victima sigura pentru cursele nasoale.
Si ar mai fi o tema de gandire: cine sunt clientii taxiurilor? Evident ca acei care nu conduc masina proprie din diverse motive, dar in principiu in schimbul de noapte sunt beti, drogati, smecheri(si atunci fug fara sa plateasca)... in schimbul de zi sunt oameni obisnuiti, care merg la supermarchet, la doctor sau la scoala cu copiii, dar ca oriunde in lume, ziua e trafic si nu poti face multe curse. Cam in fiecare saptamana se face cel putin un apel prin radio ca un sofer are nevoie de ajutor undeva (hartuit, batut, agresat, etc).

#21
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

Quote

Alexandrus
Nu cred ca intereseaza pe cineva ca tu o duci bine in Bucuresti si daca dai un telefon poti rezolva totul

Mda, mersi frumos pentru impresia (gresita)  gratuita :) Daca as duce-o atat de bine aici, nu cred ca m-ar mai interesa atat de mult sa plec in afara!! Asta una la mana, doi la mana am fost in Uk de mai multe ori (ce-i drept nu la munca silnica) si stiu ca acolo nu tot ce zboara se si mananca, de aceea am facut o comparatie oarecum prosteasca cu ce am scris mai sus, dar am facut-o pentru ca una e sa traiesti printre STRAINI si alta e sa traiesti in Romania, cu toate bune si rele, am zis ca macar aici poti sa dai un telefon si noaptea la 3 sa te ajute un prieten, in Anglia pe cine sa suni la ora aia??? Dar deh, mai bine vorbim rautacios ca sa ne aflam in treaba :( In fine....

Tinex pe de alta parte cred ca a scris mai bine de 100 de ori despre viata de acolo, drept pt care decat daca esti somer aici poate s-ar merita, sau nu mai ai si alte perspective in imediata apropiere, acum ce sa zic, parca asa vad si eu viata acolo - nimeni nu te angajeaza la negru din diverse motive + ca nu o sa dea cele mai bune joburi emigrantilor, e clar asta :( Iar preturile la utilitati, chirii si altele asemenea sunt la fel pentru toata lumea, nu o sa-ti faca tie reducere ca vii din Romania si esti mai sarac....

Deci, sa recapitulam:
1.acei 280 euro sunt dati pe masina saptamanal la compania de taximetrie presupun ?Include si carburant si alte cheltuieli aditionale legate de masina (gen service iti cade cureaua de accesorii spre ex.?) caci daca nu include deja aia 400 lire de ii faci teoretic nu prea mai ajung din start!

2. Chiria, cum adica 80 lire pe luna sau pe saptamana? iti asigura ei la un nivel cat de cat civilizat sau mai trebuie sa stai cu inca 10 persoane si sa mai si platesti acesti banuti ? Parca din ce citisem la Justin iti asigura ei, deci e posibil sa am dreptate!!! (ceea ce nu prea mi se pare ok, sa stai cu altii, la varsta mea spre ex. mi s-ar parea cam aiurea)

3. Mancare, utilitati, la fel este vorba de suma saptamanala sau lunara?

Ti-as ramane dator daca ai putea raspunde pe scurt la intrebarile acestea...

Drept urmare ramane intrebarea clara, ce alte alternative mai pot fi in UK de plecat, sau daca totusi ca si taximetrist poti reusi sa pui ceva deoparte pentru familie, plecand macar un 6 luni ? Indiferent ca muncesti si 10-12 ore pe zi 7/7 daca te duci la munca 6 luni, tragi ca sa faci o treaba (oricum mi se pare mult mai lejer sa faci asta decat sa pleci la o ferma in agricultura spre exemplu....practic ca taximetrist ai anumite riscuri, dar macar stai in masina, la caldurica, vorba vine.....).

Multumes si haideti sa lasam rautatile deoparte, poate reusim sa ne informam cat de cat cu informatii valide...

Edited by Al3xandrus, 28 December 2010 - 01:10.


#22
Tinex

Tinex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.04.2008
Reclama pe net era candva "castiga 400lire pe saptamana ca sofer de taxi in uk..." fara sa spuna ca aici sunt incluse costurile de trai ale fiecaruia (eu nu beau, nu fumez, nu gatesc... de exemplu) iar suma nu mai este de actualitate, dupa ce au venit atat de multi soferi.

Raspuns:
  Toate calculele sunt facute PE SAPTAMANA, in GBP. Am scris clar ca "...poate ramane pe saptamana cu 400lire dupa ce achita saptamanal ..." iar utilitatile sunt exprimate cu o F.mare aproximatie in plus, depinzand de numarul colocatarilor, si daca locuinta are utilitati pe "contract" sau "cartela", incalzirea e pe gaz sau electric etc
   *Carburantul intra la... pierderi necalculate, adica il bagi tot din buzunar, cca10-15lire/zi;
   *Orice defectiuni mecanice se intampla la masina (exceptie accidente/incidente) sunt remediate de garaj, iar uneori se intampla sa nu aibe masina de rezerva sa-ti dea la schimb, adica sa nu lucrezi ... dar tot trebuie sa consumi.

    Nu stiu cum e in agricultura (am auzit de ferme cu all inclusive si raman cu banutii in mana, trebuie sa stii sa dai ..."sarci") contractele sunt pe 6luni, dar clar aici nu e munca fizica...

Edited by Tinex, 04 January 2011 - 07:55.


#23
grouch

grouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 06.01.2007
Vazusem un documentar la tv,se fac cursuri serioase inainte de a deveni taximetrist cu acte in regula.Din cate am vazut,taximetristul invata stradutele,portiunile si aproape toata Londra pe de rost;ba uneori trebuie sa o ia si la picior ,sa invete unde-s cladirile importante,restaurante,cluburi,bancomate etc.   La sfarsitul testului,examen:profesorul te pune sa alegi cel mai scurt drum de la punctul  x la punctul y;iar tu trebuia sa reciti in fata lui fiecare straduta si cotitura pana la destinatie.Asta era examenul de 'knowledge'.
    Pe parcursul documentarului,respectivul profesor zicea de un anume studiu si anume  ca soferii care termina cu bine cursul de knoewledge li se mareste creierul cu aprox 3% si ramane asa pt restul vietii ;suna aiurea ,dar face sens;trebuie sa-ti mearga mintea si sa ai memorie buna sa ai harta Londrei intiparita in memorie.

#24
Tinex

Tinex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.04.2008

Quote

Vazusem un documentar la tv....

"Training-urile" din Polonia sau Praga, dupa parerea mea sunt ... sa spunem simbolice (ca sa folosesc un termen dragut).
Am scris deja mai sus ca "fiecare castiga de pe urma venirii soferilor".
Fiecare oras are propria politica de testare si acceptare a soferilor de taxi, dar in principiu rezultatul cu ceea ce trebuie sa stii, este adevarat ce spune grouch.
Pentru Londra este evident cel mai greu.  http://www.tfl.gov.u...hire/17726.aspx
Si din proprie experienta va spun ca ... practica te omoara.

Edited by Tinex, 23 January 2011 - 18:54.


#25
ionutpopescu999

ionutpopescu999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.06.2011

 Tinex, on 4th January 2011, 07:44, said:

Reclama pe net era candva "castiga 400lire pe saptamana ca sofer de taxi in uk..." fara sa spuna ca aici sunt incluse costurile de trai ale fiecaruia (eu nu beau, nu fumez, nu gatesc... de exemplu) iar suma nu mai este de actualitate, dupa ce au venit atat de multi soferi.

Raspuns:
  Toate calculele sunt facute PE SAPTAMANA, in GBP. Am scris clar ca "...poate ramane pe saptamana cu 400lire dupa ce achita saptamanal ..." iar utilitatile sunt exprimate cu o F.mare aproximatie in plus, depinzand de numarul colocatarilor, si daca locuinta are utilitati pe "contract" sau "cartela", incalzirea e pe gaz sau electric etc
   *Carburantul intra la... pierderi necalculate, adica il bagi tot din buzunar, cca10-15lire/zi;
   *Orice defectiuni mecanice se intampla la masina (exceptie accidente/incidente) sunt remediate de garaj, iar uneori se intampla sa nu aibe masina de rezerva sa-ti dea la schimb, adica sa nu lucrezi ... dar tot trebuie sa consumi.

    Nu stiu cum e in agricultura (am auzit de ferme cu all inclusive si raman cu banutii in mana, trebuie sa stii sa dai ..."sarci") contractele sunt pe 6luni, dar clar aici nu e munca fizica...
  
Acum mai nou e 300 de lire pe saptamana. chiria e de 85 lire pe saptamana, daca mai vii si cu prietena mai platesti inca 15 lire in plus, desi utilitatile le platesti separat; cei 65 de lire le platesti timp de 33 de saptamani; 6 luni nu ai voie sa te muti de la ei; chiria pe masina e 210, iar statia de la andicars e 91. Si comenzile bune le primesc compatriotii lor. Deci mare atentie la ce va promite Justin Teixeira. tot ce am scris mai sus e pentru Andicars. Pentru Aqua cars este si mai rau. multi nu fac banii sa le plateasca cheltuielile saptamanale, nu mai vorbesc de bani care sa le ramana.  Bafta!

#26
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Din simpla curiozitate. Cam cat se lasa ciubuc, evident in medie? Se rotunjeste la intreg?
Si daca se strica statia radio, la atelierul respectiv trebuie sa "impingi" sau iti dau alta statie si dupa ce o repara te cheama?
Nici prin cap nu imi trece sa ma apuc de taximetrie aici sau in alta parte..

#27
gogize

gogize

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.11.2007

 Prien, on 3rd June 2011, 09:05, said:

Din simpla curiozitate. Cam cat se lasa ciubuc, evident in medie? Se rotunjeste la intreg?
Si daca se strica statia radio, la atelierul respectiv trebuie sa "impingi" sau iti dau alta statie si dupa ce o repara te cheama?
Nici prin cap nu imi trece sa ma apuc de taximetrie aici sau in alta parte..

   Intrebarile astea sunt irelevante. Daca ti se strica statia e ceam mai mica pb pe care ai puteao avea.
Sincer cu parere de rau o spun, dar e dezgustator ce se intampla aici. Firma se reorienteaza spre a face profit din inchirierea caselor. Toti patronii de la Fastrack si Andicars au case inchiriate la preturi de nimic, in care cazeaza romani, in unele cazuri facand profit de 200% bagand oameni in ele ca in trenurile ce se duceau la Auschwitz.

Edited by gogize, 07 June 2011 - 23:04.


#28
vladimiresku

vladimiresku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.03.2014
Vad ca sunt romani care vor sa faca taximetrie in uk. Din experienta unui prieten foarte bun cu care tin constant legatura , spun ca e o oportunitate pentru cei care vor un job stabil. Amicul meu a plecat printr-o firma din iasi parca. Nu stiu exact cum se cheama dar ii gasiti pe ukdrivers.net . E super multumit de servicii. Transportul si cazarea a fost asigurat de firma fara sa i se ceara nici un ban. Nici macar acolo.

#29
rakul

rakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 14.07.2009

 vladimiresku, on 26 martie 2014 - 16:53, said:

Vad ca sunt romani care vor sa faca taximetrie in uk. Din experienta unui prieten foarte bun cu care tin constant legatura , spun ca e o oportunitate pentru cei care vor un job stabil. Amicul meu a plecat printr-o firma din iasi parca. Nu stiu exact cum se cheama dar ii gasiti pe ukdrivers.net . E super multumit de servicii. Transportul si cazarea a fost asigurat de firma fara sa i se ceara nici un ban. Nici macar acolo.
Nu suntem pelicani  . . . vii la bisnitar sa-i  vinzi valuta ? :)) apuca-te de munca , ca daca stai iti sta norocu'

Edited by rakul, 11 April 2014 - 17:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate