Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

sofer taxi uk

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
tibby2000

tibby2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.04.2008
sant o multime de oferte pe net pt. posturi de sofer de taxi in uk. Este cineva care a lucrat sau lucreza acolo? Se castiga dupa cum se spune?

#2
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

 tibby2000, on 23rd June 2009, 19:50, said:

sant o multime de oferte pe net pt. posturi de sofer de taxi in uk. Este cineva care a lucrat sau lucreza acolo? Se castiga dupa cum se spune?
Evita firmele din Cehia si zona Bacau (filialele), au fost (sunt inca ?) cercetati de Home Office pentru probleme cu incalcarea legislatiei.
Iar daca este vorba despre self employment nu poate fi vorba despre angajare, ci cel mult o colaborare in care singurele certitudini sunt notele de plata pe care va trebui sa le achiti indiferent de castigurile realizate.

#3
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 tibby2000, on 23rd June 2009, 18:50, said:

sant o multime de oferte pe net pt. posturi de sofer de taxi in uk. Este cineva care a lucrat sau lucreza acolo? Se castiga dupa cum se spune?

Trebuie sa urmezi niste cursuri speciale si sa dai examene dificile ca sa faci taximetrie in UK.  Nu este deloc simplu. Eventual poate e mai simplu in orasele mici, in Londra e foarte greu sa ajungi taximetrist.

Doar in romania orice nespalat (si fizic si verbal) ajunge taximetrist. Acolo daca ar scoate un taximetrist capul pe geam sa urle obscenitati ca in romania ramane fara licenta instantaneu.

Edited by Stan_Patzitul, 05 November 2009 - 18:04.


#4
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007

 Stan_Patzitul, on 5th November 2009, 18:02, said:

Trebuie sa urmezi niste cursuri speciale si sa dai examene dificile ca sa faci taximetrie in UK.  Nu este deloc simplu. Eventual poate e mai simplu in orasele mici, in Londra e foarte greu sa ajungi taximetrist.

Doar in romania orice nespalat (si fizic si verbal) ajunge taximetrist. Acolo daca ar scoate un taximetrist capul pe geam sa urle obscenitati ca in romania ramane fara licenta instantaneu.
Cursurile speciale si examenele dificile sint pentru Black cab taxiurile alea negre din filme si sint singurele taxiuri care pot fi si luate din orice loc indiferent daca sint in miscare sau parcate cum se face si in Ro .Cu ele se fac multi bani insa nu am vazut emigranti pe ele.Emigranti ajung pe mini cab adica masini normale cum sint si in Ro pentru care comanda se face la dispecerat,insa nu prea se fac bani cu ele din cauza ca tariful e mai mic si clienti mai putini ,plus ca sint foarte multe fara licente.

#5
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 conrad1, on 6th November 2009, 10:02, said:

Cursurile speciale si examenele dificile sint pentru Black cab taxiurile alea negre din filme si sint singurele taxiuri care pot fi si luate din orice loc indiferent daca sint in miscare sau parcate cum se face si in Ro .Cu ele se fac multi bani insa nu am vazut emigranti pe ele.Emigranti ajung pe mini cab adica masini normale cum sint si in Ro pentru care comanda se face la dispecerat,insa nu prea se fac bani cu ele din cauza ca tariful e mai mic si clienti mai putini ,plus ca sint foarte multe fara licente.

Eu am stat o luna in Londra si rareori am vazut alte cab-uri decat alea oficiale. Mai sunt si alte culori decat alea negre dar tot Rolls-uri sunt si tot oficiale. Desi am mers si cu din astea obisnuite dar chemate (cum zici si tu) la comanda prin telefon, si soferul era negru (foarte haios). Care sunteti prin Londra la hotel si vreti un taxi mai ieftin intrebati personalul de la hotel. La hotelul nostru jumatate din angajati erau romani si ne-au chemat ei taxiurile. Altfel de cab-uri sunt in general in satelitii Londrei, am mers de exemplu in Brentwood cu Toyota Prius dar si pe alea am observat ca soferii sunt doar englezi albi. Unul din ei m-a impresionat prin cate locuri din lume a fost si a lucrat (New York, Sydney) si mai era si citit si foarte bine crescut, si printre altele omul avea o mica afacere proprie cu produse si servicii de gradinarit iar taxi-ul era un mod de a castiga in plus un ban (mai ales iarna) si mai era si un fel de placere a lui :)
Ce sa zic? Ooffff, alta lume, alte moravuri...

#6
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007
[quote name='Stan_Patzitul' date='9th November 2009, 16:44' post='7306150']
Eu am stat o luna in Londra si rareori am vazut alte cab-uri decat alea oficiale. Mai sunt si alte culori decat alea negre dar tot Rolls-uri sunt si tot oficiale.

Eu am stat in Londra cinci ani dar nu am vazut nici un black cab facut de Rolls -Royce,exista unul singur care are motor de Rolls in el insa e de colectie la un miliardar in garaj.Regina umbla cu Rools negru care se poate spune ca e oficial insa nu e cab(taxi).
Bani nu prea se faceau nici inainte si nici acuma cu criza nu cred ca se fac mai multi cu mini caburile ,am avut un prieten care lucra dar nu prea facea bani,depinde si in  ce cartier iti face rondul daca nimeresti un cartier mai famat il duci pe negru toata ziua sa vinda droguri si seara fuge fara sa iti plateasca nimic.
Cei din Praga cu scoala de taxisti m-au contactat prin mail ,i-am sunat era un englez acolo care era reprezentantul firmei din UK ,mi-a spus ca ma poate baga pe microbuz cu curse regulate insa tot trebuia sa merg in Cehia sa fac scoala.Plus ca trebuia sa imi fac self-employed(pfa ,independent)si pina la urma am renuntat.

Edited by conrad1, 09 November 2009 - 22:58.


#7
baniichannel

baniichannel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 31.12.2006
[quote name='Bitter' date='24th June 2009, 10:37' post='6683566']
Evita firmele din Cehia si zona Bacau (filialele), au fost (sunt inca ?) cercetati de Home Office pentru probleme cu incalcarea legislatiei.


N-am prea inteles, e vorba de incalcarea legislatiei privind ofertele aiurea de pe net ? ei  se lauda ca fac contracte etc. adica d-alea semnate stampilate, ar putea sa-i dea cineva usor in gat daca nu-l respecta, nu ?
ai un link cu treaba asta ?

#8
gan2ryu

gan2ryu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.08.2009
Eu am un prieten care momentan lucreaza in Portsmouth ca sofer taxi. Anterior angajarii a facut niste cursuri care au durat destul de mult (3 luni), a dat niste examene,etc.E destul de obositor din ce spune el, are "patratica" (zona) lui in care lucreaza, munceste in schimburi, iar banii nu sunt nemaipomeniti.Totusi are libertatea de a alege cand sa lucreze (self-employed), in sensul ca dc nu vrea sa lucreze o zi,e ok,nu se duce, dar simti la buzunar :P . Cam asta e in mare, oferta pt job a luat-o de pe net.

#9
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

 baniichannel, on 26th November 2009, 20:01, said:

 Bitter, on 24th June 2009, 10:37, said:

Evita firmele din Cehia si zona Bacau (filialele), au fost (sunt inca ?) cercetati de Home Office pentru probleme cu incalcarea legislatiei.


N-am prea inteles, e vorba de incalcarea legislatiei privind ofertele aiurea de pe net ? ei  se lauda ca fac contracte etc. adica d-alea semnate stampilate, ar putea sa-i dea cineva usor in gat daca nu-l respecta, nu ?
ai un link cu treaba asta ?

http://blogs.mirror....ncaster-pr.html

http://www.romani-on...-job-experience

#10
gogize

gogize

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.11.2007
Buna ziua tuturor. Tin sa redeschid acest topic cu speranta ca cei care vor dori a se face taximetristi  in Anglia vor cauta pe google cateva impresii si vor gasi acest post.
    Lucrez in domeniu de peste un an, fiind plecat prin una aceasta agentie din polonia sau mai precis Justin. Justin e destul de corect dar nu-i usa de biserica. Va spune ce vreti sa auziti si va omite multe amanunte. Dar el este in Polonia si eu sunt aici. Si informatiile primite de el sunt distorsionate de cei de aici. Intre compania de taxi si el mai este o companie care inchiriaza masinile, el nu are nici o legatura cu compania de taxi, habar nare ce se petrece acolo si ce bani fac si cate ore baga soferii.
    Un lucru este sigur. Pe zi ce trece este tot mai rau. Cand am inceput era OK si fusese si mai bine inainte sa vin eu.
    
    Compania de taxi cu cat are mai multi soferi cu atat ia mai multi bani, nu-i intereseaza cat facem noi. Ei tot aduc soferi cu nemiluita. Daca nu le convine vor pleca si vor aduce altii, nu-i pb.

-daca ai o sapt proasta si nu ai bani sa platesti ti se va spune sa muncesti mai multe ore, desi media de ore lucrate este de 70 80 pe saptamana.
-joburile bune sunt impinse la englezi, noi aici lucram ce ramane de la ei
-avem o gramada de obligatii, dar nici un drept, pot sa ne trimita acasa oricand fara nici un motiv

  Ar mai fi de zis multe dar.....

Oricum o sa mai intru pe forum in caz de apar intrebari.

#11
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006

 gogize, on 24th October 2010, 14:59, said:

Oricum o sa mai intru pe forum in caz de apar intrebari.

salut voios !

Sunt foarte interesat de tot ce poți să îmi spui despre condițiile de lucru și cam tot ce înseamnă taxi-driver în Anglia (Plymouth sau Portsmouth !)
M-am hotărât să îmi încerc și eu norocul, am vorbit deja cu 2-3 persoane din zonă (români care lucrează deja de câteva luni ) dar informațiile sunt complet contradictorii chiar nu știu ce să cred.....
Te rog spune-mi cât de multe lucruri poți căci mi-ar prinde foarte bine.

#12
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Haha si eu m-am bagat in seama cu el pe mail , firma sau persoana este  Justin M Teixeira-Vaz cu siteul http://www.driver-recruitment.com . La prima vedere chiar pare super ok, am conversat prin ceva mailuri, pare onest, mai ales nu ia comision de la tine ... insa stiind viata din UK, m-am gandit sigur ca trebuie sa mai fie ceva dedesubturi, in primul rand ca te fac PFA ... ceea ce parca nu e chiar asa de ok !

Asa ca daca mai poti posta ceva despre ei, ti-as fi recunoscator, intamplator cunosc si orasul, eu momentan am o mica afacere in Bucuresti, dar la cum merge treaba, 1-2 ani ma gandeam ca nu ar fi o problema sa pot pleca ... singura problema ar fi prietena, dar la o adica ar putea veni si ea :) Insa, in niciun caz ca PFA si castiguri de cateva sute de lire pe luna, care ar merge de obicei catre utilitati, chirie si impozite :) Deci, doar sa ma pot lauda ca-s in UK si nu in Bucuresti...macar aici in Buc., daca am nevoie dau un telefon si rezolv, acolo cine dracu sa ma ajute cu cel mai mic rahatel?

#13
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Salut voios !
Gogize, dacă poți dă cât mai multe detalii despre cum și ce trebuie să faci ca să devii "private hire driver".
am înțeles că îți poți obține actele și că poți devenii self employed și să îți obții licență de taximetrist de la primăria zonei respective (unde vrei să prestezi) fără ca să faci asta printr-o firmă de recrutare sau cu cursurile respective prin Polonia sau Cehia.
Așa am priceput din ce am mai găsit pe alte forumuri, că examenele care se dau în Praga sau Varșovia se repetă în localitatea în care vrei să te faci șofer. Deci că se pot sării etapele cu firmele de recrutare....

#14
charisteas_2005

charisteas_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.11.2010

 gogize, on 24th October 2010, 15:59, said:

Buna ziua tuturor. Tin sa redeschid acest topic cu speranta ca cei care vor dori a se face taximetristi  in Anglia vor cauta pe google cateva impresii si vor gasi acest post.
    Lucrez in domeniu de peste un an, fiind plecat prin una aceasta agentie din polonia sau mai precis Justin. Justin e destul de corect dar nu-i usa de biserica. Va spune ce vreti sa auziti si va omite multe amanunte. Dar el este in Polonia si eu sunt aici. Si informatiile primite de el sunt distorsionate de cei de aici. Intre compania de taxi si el mai este o companie care inchiriaza masinile, el nu are nici o legatura cu compania de taxi, habar nare ce se petrece acolo si ce bani fac si cate ore baga soferii.
    Un lucru este sigur. Pe zi ce trece este tot mai rau. Cand am inceput era OK si fusese si mai bine inainte sa vin eu.
    
    Compania de taxi cu cat are mai multi soferi cu atat ia mai multi bani, nu-i intereseaza cat facem noi. Ei tot aduc soferi cu nemiluita. Daca nu le convine vor pleca si vor aduce altii, nu-i pb.

-daca ai o sapt proasta si nu ai bani sa platesti ti se va spune sa muncesti mai multe ore, desi media de ore lucrate este de 70 80 pe saptamana.
-joburile bune sunt impinse la englezi, noi aici lucram ce ramane de la ei
-avem o gramada de obligatii, dar nici un drept, pot sa ne trimita acasa oricand fara nici un motiv

  Ar mai fi de zis multe dar.....

Oricum o sa mai intru pe forum in caz de apar intrebari.
Salut! as vrea sa imi  dai mai multe detalii daca vrei sunt pe lista de februarie tot prin justin teixeira si voiam ma multe info de la tine cum e cu cursul din Polonia si cum e acolo la fiirma de taxi poate imi lasi un nr de tel sau un id de mess, cu respect!

#15
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
mai degraba incercati sa postati aici, sa vada si altii poate ne ajutam intre noi, va rog ! Detalii cat mai complete si obiective, cam asta cautam cu totii ! Multumesc si eu !

#16
gogize

gogize

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.11.2007
salutare! scuze, am intrat vreo saptamana dupa ce am postat prima oara si vazand ca na mai postat nimeni nu am mai intrat pe forum.
Ca sa va raspund la intrebari.

Alexandrus
Nu cred ca intereseaza pe cineva ca tu o duci bine in Bucuresti si daca dai un telefon poti rezolva totul

Straveshi
Nu stiu nimik despre Plymoth, dar stiu despre Portsmouth. Se ocupa ei de toate hartiile aici si licente sa te faci taximetrist asa ca nuti bate capul pe subiectul asta. Actele de self employeed ti le poti face dupa ce incepi lucrul, cei de la firma de taxi nuti cer actele atat timp cat esti recrutat. Daca vii acici de capul tau nu ai garantia sa fii angajat. Firma care ne recruteaza nu e firma de taxi. E o firma care inchiriaza masini de taxi si are un contractu cu firma de taxi de a le asigura un nr fix de masini si soferi. Sa vii de capul tau e f complicat, va trebui sa-ti gasesti masina licentiata pe taxi sa inchiriezi.

Charistea
Numar de tel si id de mess nu-ti dau ca am mai dat candva si el a dat la toti prietenii si imi suna telefonul toata ziua.
Trebuie sa stiu mai exact la ce firma vii in portsmouth. Intreabal pe justin.

#17
charisteas_2005

charisteas_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.11.2010
ok nici o probl o sa mai vb dupa ce vb cu justin toate detaliile, dar voiam sa stiu daca justin e corect si nu e vreun tepar

#18
gogize

gogize

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.11.2007
referitor la ce se intampla in polonia e corect. referitor la realitatile de aici e mai putin corect. nici nu stie exact care e situatia aici. el e in polonia iar cei de la firma de taxi din anglia nu prea il informeaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate