Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Perpetuum Mobile

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 Nozavi, on Oct 10 2006, 19:12, said:



Ca sa nu mai zic ca exista unul IDENTIC, de prin 2002 :)
De fapt... le voi si uni

#20
a.k.n.

a.k.n.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.10.2006
cand bell a inventat telefonul multi au fost sceptici si au ras: "cum sa vorbesti printr'o sârmă?" uite ca acu nu'ti mai trebe nici sârma... sigur se va descoperi daca nu exista deja. exemplul cu magnetii nu e tocmai bun. magnetii la urma urmei isi pierd (incet-incet) proprietatile si devin ... fiare...

#21
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Adevarat . Insa considera Pamantul spre exemplu . Da , e un magnet , insa isi pierde proprietatile in 5 miliarde de ani . Crezi ca pentru cateva secole nu ar putea fi folosit drept component al unui PM ?

Edited by Nenea Zap, 27 October 2006 - 22:34.


#22
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 Nenea Zap, on Oct 27 2006, 22:33, said:

Adevarat . Insa considera Pamantul spre exemplu . Da , e un magnet , insa isi pierde proprietatile in 5 miliarde de ani . Crezi ca pentru cateva secole nu ar putea fi folosit drept component al unui PM ?
Deci hai sa luam miscarea planetelor ca un perpetuum mobile... Un exemplu este pamantul. :lol:  oricum este greu de demonstrat ca acesta se va opri din miscare... B)

#23
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 mister_rf, on Oct 28 2006, 00:37, said:

Deci hai sa luam miscarea planetelor ca un perpetuum mobile... Un exemplu este pamantul. :lol:  oricum este greu de demonstrat ca acesta se va opri din miscare... B)

Si cind soarele va deveni o gaura neagra sa te tii miscare  :D  Tine aproape sa nu scapi momentul!

#24
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 mister_rf, on Oct 27 2006, 23:37, said:

Deci hai sa luam miscarea planetelor ca un perpetuum mobile... Un exemplu este pamantul. :lol:  oricum este greu de demonstrat ca acesta se va opri din miscare... B)

Hai să nu ajungem la expansiunea universului.

Quote

Just how impossible is impossible?

Scientists and engineers accept the possibility that the current understanding of the laws of physics may be incomplete or incorrect; a perpetual motion device may not be impossible, but overwhelming evidence would be required to justify rewriting the laws of physics. Any proposed perpetual motion design offers a potentially instructive challenge to physicists: we know it can't work (because of the laws of thermodynamics), so explain how it fails to work. The difficulty (and the value) of such an exercise depends on the subtlety of the proposal; the best ones tend to arise from physicists' own thought experiments. The principles of thermodynamics are so well established that proposals for perpetual motion machines are often met with disbelief on the part of physicists.
  
„The law that entropy always increases, holds, I think, the supreme position among the laws of Nature. If someone points out to your that your pet theory of the universe is in disagreement with Maxwell's equations — then so much the worse for Maxwell's equations. If it is found to be contradicted by observation — well, these experimentalists do bungle things sometimes. But if your theory is found to be against the second law of thermodynamics I can give you no hope; there is nothing for it but to collapse in deepest humiliation.”

                                                    --Sir Arthur Stanley Eddington, The Nature of the Physical World (1927)

Edited by Fr3ak, 29 October 2006 - 11:35.


#25
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Ma refeream ca nu e nevoie sa fie la infinit , si cateva miliarde de ani sunt suficiente :) Daca s-ar face acum un PM ce s-ar folosi de miscarea pamantului ..care ar fi problema? De ce sa nu fie considerat PM ? Doar pentru ca in cateva miliarde de ani nu va mai fi folosibil ? :D Asta voiam sa spun .

#26
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Bai deci, facusem si eu un perpetuum mobile din doi condensatori, o pisica, trei sarme si un capac de bere, dar a naiba profa din liceu daca a vrut sa se uite la perpetuum mobile-ul meu !

#27
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 Nenea Zap, on Oct 29 2006, 19:01, said:

Ma refeream ca nu e nevoie sa fie la infinit , si cateva miliarde de ani sunt suficiente :) Daca s-ar face acum un PM ce s-ar folosi de miscarea pamantului ..care ar fi problema? De ce sa nu fie considerat PM ? Doar pentru ca in cateva miliarde de ani nu va mai fi folosibil ? :D Asta voiam sa spun .

Spune-i cum vrei tu la mașinăria aia de care zici, dar te rog, nu-i spune perpetuum mobile. Că nici la mașina de tuns nu-i spunem mașină de spălat. Oare de ce?

#28
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Încă de prin clasa a VI-a în primul an de fizică mi-am dat seama că nu se poate. Era pe udeva la electricitate și mi-a venit o idee. Un acumulator care să învâtrtă un fel de dinam (de ăla de la bicicletă care îl pui pe roată). Acel dinam să aprindă un bec și în același timp să încarce și acumulatorul la infini sau să tindă la infinit :P

   Îmi suna foarte plauzibilă treaba... dar am eșuat... acumulator se descărca și nu mai avea putere să învârtă dinamul :(. Nu mai țin minte cauza... mi-a zis profa ceva acolo de încurajare :D

#29
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 4nDr3i, on Oct 29 2006, 21:14, said:

Încă de prin clasa a VI-a în primul an de fizică mi-am dat seama că nu se poate. Era pe udeva la electricitate și mi-a venit o idee. Un acumulator care să învâtrtă un fel de dinam (de ăla de la bicicletă care îl pui pe roată). Acel dinam să aprindă un bec și în același timp să încarce și acumulatorul la infini sau să tindă la infinit :P

   Îmi suna foarte plauzibilă treaba... dar am eșuat... acumulator se descărca și nu mai avea putere să învârtă dinamul :(. Nu mai țin minte cauza... mi-a zis profa ceva acolo de încurajare :D

Pentru că energia electrică consumată nu este egală cu energia mecanică produsă. Orice faci, se pierde energie pe drum. Nu ai cum să captezi întreaga energie produsă de ceva. Când aprinzi un bec, energia folosită e mai mare decât cea de care te folosești tu.

#30
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006

 Fr3ak, on Oct 29 2006, 21:23, said:

Pentru că energia electrică consumată nu este egală cu energia mecanică produsă. Orice faci, se pierde energie pe drum. Nu ai cum să captezi întreaga energie produsă de ceva. Când aprinzi un bec, energia folosită e mai mare decât cea de care te folosești tu.

Da experimentul era făcut la primele ore de electricitate :D Normal că acum am o altă viziune și îmi dau seamă că încercam imposibilul :)

#31
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Eu zic ca tot in combinatia pisica + condensatori sta speranta...

#32
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 Fr3ak, on Oct 29 2006, 21:04, said:

Spune-i cum vrei tu la mașinăria aia de care zici, dar te rog, nu-i spune perpetuum mobile. Că nici la mașina de tuns nu-i spunem mașină de spălat. Oare de ce?
Uneori problema unei masinarii de tip ''perpetuum mobile'' se poate interpreta diferit... depinde  la ce scara privesti. :rolleyes: Si depinde de ce doresti sa obtii de la un astfel de sistem: in general energie ''vesnica'', obtenabila gratis.
De aceea Universul  poate fi asimilat cu un astfel de sistem.
Si implicit miscarea planetelor, a galaxiilor sau a satelitilor naturali poate fi asimilata cu un ''perpetuum mobile''  deoarece practic  pe durata masurabila de noi, milioane sau miliarde de ani ''sistemul'' functioneaza fara un aport de energie din exterior...  B)
Soarele ne furnizeaza energie gratis, pamantul se misca constant in jurul acestuia, totul  pentru o perioada care depaseste durata civilizatiei umane...si daca prin absurd am realiza o bobina uriasa care sa inconjoare pamantul si prin miscarea acestuia vom produce curent electric,  se poate spune practic ca am realizat un soi de ''perpetuum mobile''... :lol:
PS: si e doar o poveste, nu este nevoie sa repete cineva legile fizicii predate la scoala... :)

#33
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 mister_rf, on Oct 30 2006, 01:36, said:

Uneori problema unei masinarii de tip ''perpetuum mobile'' se poate interpreta diferit... depinde  la ce scara privesti. :rolleyes: Si depinde de ce doresti sa obtii de la un astfel de sistem: in general energie ''vesnica'', obtenabila gratis.
De aceea Universul  poate fi asimilat cu un astfel de sistem.
Si implicit miscarea planetelor, a galaxiilor sau a satelitilor naturali poate fi asimilata cu un ''perpetuum mobile''  deoarece practic  pe durata masurabila de noi, milioane sau miliarde de ani ''sistemul'' functioneaza fara un aport de energie din exterior...  B)
Soarele ne furnizeaza energie gratis, pamantul se misca constant in jurul acestuia, totul  pentru o perioada care depaseste durata civilizatiei umane...si daca prin absurd am realiza o bobina uriasa care sa inconjoare pamantul si prin miscarea acestuia vom produce curent electric,  se poate spune practic ca am realizat un soi de ''perpetuum mobile''... :lol:
PS: si e doar o poveste, nu este nevoie sa repete cineva legile fizicii predate la scoala... :)

Și dacă pui lame pe tamburul mașinii de spălat am realizat un soi de mașină de tuns iarba.
Eu am înțeles ce spuneți, dar v-ați gândit voi vreodată că toate astea sunt „nelimitate” în stare naturală? Ia o baterie și ține-o pe raft. Ai să vezi că energia ei este teoretic nelimitată, deoarece nu o exploatezi. Bag-o în telecomanda de la televizor și ai să vezi că nu mai e așa de „nelimitată”.

#34
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Corect . Se descarca . Insa exemplul dat de mister este ceva de genul a ce spuneam si eu , si nu se descarca decat putin , ceea ce face randamentul sa fie 0,99 insa nu 1.00 ,deci da :) nu exista .

#35
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Pai asta e si problema : randamentul !

#36
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Eu tind sa cred ca totusi cumva perpetuum mobile este posibil, dar nu imi dau seama cum. :(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate