Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Perpetuum Mobile

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Ce parere aveti de incercarea unora de a inventa perpetuum mobile ?

Un amic de al meu,la scoala s-a ridicat in picioare la ora de fizica,si a spus :
-Domnule profesor,am decoperit perpetuum mobile !
-Da,bine,stai jos !

#2
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Dovada ca profesorul tau stie fizica si colegul tau nu.

#3
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
daca s-ar fi auzit prin scoala aia de pricipiile termodinamicii, nu mai existau intrebari inutile, .... sau cum vrei sa le numesti.

EP

#4
aallex

aallex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.12.2001
cel mai corect era ca profesorul sa-l lamureasca pe elev unde greseste (caci in mod sigur greseste undeva). Si ar fi fost ceva interesant pentru restul elevilor, sa-si puna un pic mintea la contributie, nu numai teorie, teorie...

#5
OZ

OZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.07.2002
Cred ca singurul care a sesizat problema pana acum este aallex.
NU e vorba daca se poate construi un perpetuum mobile sau nu.
Este vorba despre atitudini .Intrebarea lui dantim1 imparte lumea in doua:
cei care cred ca merita incercat(sau macar discutat) si cei care considera ca insasi mentionarea numelui este un "sacrilegiu".
Si apropo de principiile alea, imposibilitatea practica de a construi un perpetuum mobile garanteaza P I si P II.
Principiile nu pot fi demonstrate ci doar justificate.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

Quote

Originally posted by dantim1
Ce parere aveti de incercarea unora de a inventa perpetuum mobile ?

Un amic de al meu,la scoala s-a ridicat in picioare la ora de fizica,si a spus :  
-Domnule profesor,am decoperit perpetuum mobile !
-Da,bine,stai jos !

Ne poti da si noua mai multe date despre cum a conceput acel perpetuum mobile? Sunt curios cum gindeste cel care e pe cale de a deveni cel mai faimos si bogat om din lume. Tipul va rezolva problema energetica a umanitatii!
  Sau tu voiai sa pui in dicutie purtarea profesorului? In acest caz intelege ca afirmatia pustiului lovea in cele mai elementare legi ale fizicii si din aceasta cauza a reactionat asa. Oricum putea sa fie mai deschis, putea sa-l lase sa vorbeasca si sa faca haz pe seama lui.

#7
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Profesorul ala e un BOU ... :D

#8
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Monitox
Profesorul ala e un BOU ... :D

:OK:

EP

#9
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Unii chiar se incapataneaza sa incerce !

Attached Files



#10
Tihy

Tihy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.04.2002
1. Termenul de "perpetuum mobile" se refera (deocamdata) la o idee pur teoretica. Totusi, asta nu inseamna ca nu va putea fi transpusa in practica, cu toate implicatiile aferente. Cine s-ar fi putut gandi ca afirmatiile lui Newton nu sunt adevarate pana in vremea lui Einstein.
2. Ca un "mic" exemplu de perpetuum mobile, ganditi-va putin la atom.


Pentru cei interesati : http://nichi.freehom....com/links.html

#11
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Cineva din România, destul de documentat tipul , zicea că ar fi reușit să facă așa ceva (pe hârtie, teoretic) dar îi trebuie bani pentru a finanța proiectul. Dar n-am mai auzit nimic de el...

#12
Bogdan

Bogdan

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 15.02.2002
In Romania, daca sustii ca esti autorul unei inventii, esti considerat nebun si nimeni nu te mai ia in serios. Nici macar de curiozitate nu incearca nimeni sa vada ce-ai facut sau ce-ai gandit. Trebuie sa vina tot de-afara cineva care sa-ti studieze si sa-ti aprecieze munca, cu toate ca poate nu ai facut ceva reusit.

Intamplator, poate ati vizionat emisiunea aceea de acum 3-4 ani de pe TVR2, cand un satean autohton a sustinut ca a descoperit perpetuum mobile, prezentand un mecanism compus dintr-un angrenaj de roti dintate (de lemn, parca). A facut apel de nenumarate ori la oficialitatile din Romania, dar nimeni nu s-a sinchisit de el. Insa cei care au raspuns prompt la apelul sau, au fost americanii, care au venit intr-un suflet sa vada "minunea".

Ne mai intrebam (daca se mai intreaba cineva) daca ii vom mai putea ajunge vreodata pe americani la capitolul nivel de trai. Pai in oceanul asa de indiferenta si incompetenta in care se scalda conducatorii tarisoarei asteia... ar trebui sa ne gandim cum sa plecam mai repede din lehamitea asta de tara, ca aici mentalitatile nu se mai schimba niciodata.

Apropo de profesorul acela "BOU  :D ", cati nu sunt ca el ? Sunt o gramada de profesorasi din astia, care tocesc aceleasi lectii de-o viata, iar daca ii intrebi ceva de actualitate sau care e in afara  scoartelor din care predau mecanic tuturor generatiilor ce au ghinionul sa le treaca prin mana, nu sunt in stare sa sustina subiectul pentru ca nu au pregatirea necesara.

De aceea a sistat orice dialog pe acea tema. Nu avea ce sa-i explice elevului de care se si temea ca stie mai multe ca el relativ la acel subiect.  :OK:

#13
apatie

apatie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.07.2002
Si totusi din incercarea de a crea perpetuum mobile se pare ca au aparut destule lucruri bune. Asa ca "profesorul ala e un bou".
Cel putin din punct de vedere pedagogic. Sau o fi dintre cei care au dat concursul de titularizare anul asta :).

#14
doxo

doxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.04.2006
Cica au realizat un motor care functioneaza doar cu magneti (neodymium) fara curent electric si care intra in functiune odata cu apropierea statorului de rotor:

http://youtube.com/r..._query=perendev

Ideea e ca cilindri magnetici atat din rotor ca si din stator sunt inclinati sub un anumit unghi pentru a determina sensul de rotatie. Multi au facut replica dupa el si nu le functioneaza:

http://www.fdp.nu/perendev/

Pentru mai multe sapati pe google dupa 'perendev'

#15
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postdoxo, on Oct 10 2006, 19:03, said:

Cica au realizat un motor care functioneaza doar cu magneti (neodymium) fara curent electric si care intra in functiune odata cu apropierea statorului de rotor:

http://youtube.com/r..._query=perendev

Ideea e ca cilindri magnetici atat din rotor ca si din stator sunt inclinati sub un anumit unghi pentru a determina sensul de rotatie. Multi au facut replica dupa el si nu le functioneaza:

http://www.fdp.nu/perendev/

Pentru mai multe sapati pe google dupa 'perendev'
1: Forta de frecare... atata am de spus :)
2: Sunt mai de moda veche, si am incredere in ce mi-a spus profesoara de fizica in clasa a VI-a: Perpetuum Mobile nu exista si nici nuv a exista, este imposibil.
3: Daca prin absurd ar exista asa ceva nu ar iesi la suprafata inventia... de ce? Se invart prea multi bani in luema combusibililor!

#16
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005

View Postdoxo, on Oct 10 2006, 13:33, said:

Cica au realizat un motor care functioneaza doar cu magneti (neodymium) fara curent electric si care intra in functiune odata cu apropierea statorului de rotor:

http://youtube.com/r..._query=perendev

Ideea e ca cilindri magnetici atat din rotor ca si din stator sunt inclinati sub un anumit unghi pentru a determina sensul de rotatie. Multi au facut replica dupa el si nu le functioneaza:

http://www.fdp.nu/perendev/

Pentru mai multe sapati pe google dupa 'perendev'
nice ..

#17
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
http://forum.softped...showtopic=15092 :rolleyes:

#18
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postrashid, on Oct 10 2006, 19:07, said:

1: Forta de frecare... atata am de spus :)
2: Sunt mai de moda veche, si am incredere in ce mi-a spus profesoara de fizica in clasa a VI-a: Perpetuum Mobile nu exista si nici nuv a exista, este imposibil.
3: Daca prin absurd ar exista asa ceva nu ar iesi la suprafata inventia... de ce? Se invart prea multi bani in luema combusibililor!

Sunt de acord cu tine, dar la pct. 2 aș preciza că așa s-a zis și despre... well... multe :D
Oricum, ar fi mișto. I-auzi că cică și legea conservării energiei se sparge...atunci asta de ce nu? Însă nu am auzit nici o noutate despre „mașinăria-minune” care produce energie din nimic (pe thread-ul respectiv)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate