Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Eminescu

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
neocld

neocld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.06.2008

 Versus76, on 26th August 2009, 22:51, said:

Mișto! E chiar mișto. Eminescu într-o paralelă comparativă cu MJ. Super tare, frate! Te-aș bate pe umăr dar ești preaaaa departe. Puteai face mai degrabă o analogie cu Eminem, de ce nu!!? Sună mai bombastic. :lol:
Dacă din cinci teme propuse ți-au ieșit două la inventar din cauze de lipsus, nu contează.
Dacă sintactica, morfologia, etica, estetica, punctuația, lexicul și vocabularul, sinectica, semantica, filologia și barbologia te-au lăsat baltă și la bacalaureat tot așa ca acum, sigur ai devenit fan al stării bacoviene.
Profunde strategii de analiză știi să aplici și chiar critica ta e demnă de a schimba topurile în materie de versificație. :photo:
Apropo de plictiseală. Jocuri interactive pe computator nu sunt cu Eminescu și cu Bacovia la un turnir? Sau un meci de rugby între poeții care bat câmpii cu filosofie și cei iubăreți?
Ehehe, stai să vezi când mucoșii de grădiniță se vor arăta fani Elena Farago. Is mulți și al naibii de convingători. :w00t:

Imi pare rau daca te-am deranjat cu ceva, dar eu nu am facut nimic altceva decat sa imi spun parerea. Eu asta cred despre Eminescu si cum am mai spus, asa cred si foarte multi liceeni. Asta este! Din pacate, am observat si la tine atitudinea pe care o au toti romanii cand vine vorba de o parere pe care nu o impartasesc. Ironizarea pentru a scoate in evidenta propria parere ( pe care nici nu o sustii cu argumente) e ceva obisnuit la toata lumea.

Da, Eminescu chiar foloseste  doar cinci teme in poeziile sale ( pe care le combina bineinteles, dar tot cinci raman) din care eu am enumerat doar doua, cele mai intalnite in poeziile lui si anume iubirea si natura. Din moment ce am zis ca sunt cinci stiu care sunt si nu le enumar nu din lipsus, nici din lapsus, ci pentru ca iubirea si natura le-am precizat ca teme in alt context. Nici nu cred ca este cazul sa imi etalez cultura generala aici, cum nu am facut si nici nu o voi face.

Nu l-as fi comparat niciodata pe Eminescu cu Eminem, pentru ca nu imi place Eminem, dar atitudinea noastra fata de poet a aceiasi ca a lumii intregi fata de MJ. Am incercat sa fac o comparatie amuzanta, dar care sa aiba si o baza.

Eu cred in dreptul la libera exprimare pe care cred ca si Eminescu o sustinea avand in vedere ca a fost si gazetar. De aceea am si spus ceea ce credeam cu adevarat.

Edited by neocld, 27 August 2009 - 11:03.


#20
Impartial

Impartial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 01.07.2006

 Versus76, on 29th July 2009, 22:33, said:

Intr-adevăr. În tot acest timp, unii chiar au făcut investigații în mod dezinteresat vis a vis de Eminescu și misterul morții lui. Varianta care mie îmi inspiră cea mai mare credibilitate este asta.
@Versus, vei găsi ceva contra (celor scrise de Ovidiu Vuia) în lucrarea la care am dat link în prima postare de pe acest topic.
Lupta continuă, deși au trecut 120 de când spiritul său și-a găsit locul în Parthenonul Culturii Universale.

 neocld, on 27th August 2009, 12:00, said:

... Ironizarea pentru a scoate in evidenta propria parere ( pe care nici nu o sustii cu argumente) e ceva obisnuit la toata lumea.
Câinii latră, ursul trece...

Quote

...
Nu l-as fi comparat niciodata pe Eminescu cu Eminem, pentru ca nu imi place Eminem, dar atitudinea noastra fata de poet a aceiasi ca a lumii intregi fata de MJ. Am incercat sa fac o comparatie amuzanta, dar care sa aiba si o baza.

Eu cred in dreptul la libera exprimare pe care cred ca si Eminescu o sustinea avand in vedere ca a fost si gazetar. De aceea am si spus ceea ce credeam cu adevarat.
Tocmai de aceea opera jurnalistică a lui Eminescu este menținută încă într-un con de umbră.
Din acele pagini ale ziarului Timpul răzbate adevărata forță a geniului său.

Edited by Impartial, 08 September 2009 - 19:26.


#21
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006
Niciodata nu am inteles ce vad romanii in poezia lui Eminescu...nu l-am vazut mai breaz decat Cosbuc, de exemplu.
Ca sa nu vorbesc acum de proza, chestii de genul: Sarmanul Dionis, esecuri totale, baliverne si abjectii.

#22
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 Impartial, on 2nd August 2009, 14:05, said:

Orice tanar devine constient, la un moment dat, ca are nevoie de un model. Eminescu este un asemenea model pentru cel care doreste sa inteleaga ce inseamna un Om de Cultura si de ce este importanta o formatie de tip enciclopedic pentru a avea sansa intelegerii esentei lucrurilor. Aceasta cautare pentru descoperirea naturii lucrurilor isi are germenii in fiecare constiinta umana.

Coordonatele personalitatii lui Eminescu depasesc insa cadrul scolastic, ele izvorasc din profunda sa dragoste pentru oameni. Calatoria initiatica a tanarului Eminescu prin Romania zbuciumatului sfarsit de secol XIX i-a dezvaluit cauzele profunde ale blocajului din dezvoltarea romanilor.
Patriotismul sau a fost si mai este inca ceea ce deranjeaza pe unii sau pe altii.

Da, un sifilitic ce s-a procopsit cu boli venerice de la curvele pe care le frecventa des. Frumos model.

#23
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Comentariile voastre arata o cultura extrem de precara si demonstreaza ca nici nu l-ati citit pe Eminescu. Oamenii mici cauta detalii vulgarizante de genul: Eminescu a avut note mici la matematica, era curvar, sifilitic. Astea sunt timpenii care nu au legatura cu opera si sunt interesante pt nenorocitii care citesc libertatea si cancan.
Detalii vulgarizante exista in viata tuturor scriitorilor, artistilor in general, nu au fost sfinti ci, pur si simplu, oameni. Dostoievski a cheltuit averi in cazinouri, Proust era homosexual, Hemingway un mare betivan samd. Si ce daca? Sunt mai putin geniali, opera lor e mai mica? Cred cei care sunt si ei curvari, lenesi, prosti, sifilitici ca se pot compara cu Eminescu, Proust, Dostoievski samd doar pt ca au aceleasi defecte? Ha, ha, ha. Sa ridem.

#24
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 blackcat, on 13th September 2009, 19:12, said:

Comentariile voastre arata o cultura extrem de precara si demonstreaza ca nici nu l-ati citit pe Eminescu. Oamenii mici cauta detalii vulgarizante de genul: Eminescu a avut note mici la matematica, era curvar, sifilitic. Astea sunt timpenii care nu au legatura cu opera si sunt interesante pt nenorocitii care citesc libertatea si cancan.
Detalii vulgarizante exista in viata tuturor scriitorilor, artistilor in general, nu au fost sfinti ci, pur si simplu, oameni. Dostoievski a cheltuit averi in cazinouri, Proust era homosexual, Hemingway un mare betivan samd. Si ce daca? Sunt mai putin geniali, opera lor e mai mica? Cred cei care sunt si ei curvari, lenesi, prosti, sifilitici ca se pot compara cu Eminescu, Proust, Dostoievski samd doar pt ca au aceleasi defecte? Ha, ha, ha. Sa ridem.

Yeah, yeah. Comentariul meu era un raspuns la tendinta extrem de raspandita de a idolatriza omul, nu scriitorul. A spune ca personalitatea lui Eminescu e exemplara e o dovada de lipsa de simt crititc.

#25
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Yeah, yeah. Comentariul meu era un raspuns la tendinta extrem de raspandita de a idolatriza omul, nu scriitorul. A spune ca personalitatea lui Eminescu e exemplara e o dovada de lipsa de simt crititc.” – (Thomas-)

Am mai spus-o: lăsați-l pe Eminescu în pace. E rușinos ceea ce faceți. N-aveți căderea să spuneți nimic despre Eminescu. Nimic!

#26
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Asta-i o atitudine cel putin bolnava.

LEAVE BRITNEY ALONE!

#27
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

 Thomas-, on 13th September 2009, 18:33, said:

Da, un sifilitic ce s-a procopsit cu boli venerice de la curvele pe care le frecventa des. Frumos model.

Fă un upgrade bazei tale de date. Nici Eminescu, nici Veronica nu au avut și nu au murit de sifilis. Dacă ar fi fost așa cum spui,  ar fi avut atâta activitate cerebrală cât o  cucurbitacee, iar afecțiunile psihice nu le-ar fi permis să scrie până în ultimele clipe de viață.
E uimitor cum unii rămân la stadiul cunoștințelor din școală. Noroc și de astea. :huh:

 CBV, on 13th September 2009, 19:31, said:

Am mai spus-o: lăsați-l pe Eminescu în pace. E ru?inos ceea ce faceți. N-aveți căderea să spuneți nimic despre Eminescu. Nimic!
Mai taci că m-ai obosit!! :yawn:

Edited by Versus76, 13 September 2009 - 19:53.


#28
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 Versus76, on 13th September 2009, 20:41, said:

Fă un upgrade bazei tale de date. Nici Eminescu, nici Veronica nu au avut și nu au murit de sifilis. Dacă ar fi fost așa cum spui,  ar fi avut atâta activitate cerebrală cât o  cucurbitacee, iar afecțiunile psihice nu le-ar fi permis să scrie până în ultimele clipe de viață.
E uimitor cum unii rămân la stadiul cunoștințelor din școală. Noroc și de astea. :huh

Probabil pentru ca nu mi-a pasat prea mult despre viata lui, ci mult mai mult de opera.

In general, daca esti internat in ospiciu, te afli acolo pentru ca ai o afectiune psihica grava. Iar boala si actul de a scrie au foarte putine in comun.

Edited by Thomas-, 13 September 2009 - 20:04.


#29
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
as vrea sa am macar un micron din talentul lui eminescu...
pe omul eminescu l-au cunoscut bine doar apropiatii, insa consider mult mai "instructiv" a-i citi opera decat a-l cobora acolo unde nu are nici loc , nici nume

#30
athenapallas

athenapallas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 09.06.2009

 Impartial, on 8th September 2009, 20:23, said:

Din acele pagini ale ziarului Timpul răzbate adevărata forță a geniului său.
:)

idei rumegate de alții.
sau ai și citit acele pagini.  :w00t:

  of.

#31
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

 Thomas-, on 13th September 2009, 21:01, said:

Probabil pentru ca nu mi-a pasat prea mult despre viata lui, ci mult mai mult de opera.
Pe mine mă interesează omul de-a-ntregul, cu bune și rele și nu pot separa ceea ce face de  ceea ce gândește sau simte.

 Thomas-, on 13th September 2009, 21:01, said:

In general, daca esti internat in ospiciu, te afli acolo pentru ca ai o afectiune psihica grava. Iar boala si actul de a scrie au foarte putine in comun.
Nu neapărat .
Și din fericire, da, există o legătură între scris și anumite boli psihice . Dacă nu sunt off topic, voi detalia discuția. ;)

#32
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Mai taci că m-ai obosit!!” – (Versus76)

După versurile pe care le faceți, n-aveți pic de talent, chiar dacă tac.

#33
SkeTches

SkeTches

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 785
  • Înscris: 17.04.2008

 Thomas-, on 13th September 2009, 21:01, said:

Probabil pentru ca nu mi-a pasat prea mult despre viata lui, ci mult mai mult de opera.

In general, daca esti internat in ospiciu, te afli acolo pentru ca ai o afectiune psihica grava. Iar boala si actul de a scrie au foarte putine in comun.


Stimabile Thomas- , iti aduc la cunostinta ca Eminescu a fost otravit cu mercur de serviciile secrete austro-ungare . Acesta , i-a afectat grav sistemul nervos si de aici veneau halucinatiile , depresiile , etc . L-au inlaturat din viata publica deoarece el propovaduia foarte mult unirea Transilvaniei cu vechiul regat , pe cand in anumite cercuri politice se dorea apropierea Romaniei de alianta dintre Austro-Ungaria si Germania .
Daca nu esti sigur pe cunostiintele tale , nu inteleg de ce le sustii cu atata vehementa ... Sau poate vrei sa te dai mai destept decat Eminescu ?

Edited by SkeTches, 13 September 2009 - 21:09.


#34
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

 CBV, on 13th September 2009, 21:59, said:

?Mai taci că m-ai obosit!!? ? (Versus76)

După versurile pe care le faceți, n-aveți pic de talent, chiar dacă tac.


:lol:   Păi n-am avut niciodată pretenția că aș avea.
Ce faci acuma, l-ai lăsat pe Eminescu și m-ai luat pe mine? :yawn:
Dar pentru a știi când să  taci și când să vorbești nu-ți trebuie mult talent.

 SkeTches, on 13th September 2009, 22:08, said:

Stimabile Thomas- , iti aduc la cunostinta ca Eminescu a fost otravit cu mercur de serviciile secrete austro-ungare .
:ewwpu: Cam mult totuși în cârca bietului Eminescu.  :confused:

Edited by Versus76, 13 September 2009 - 21:24.


#35
athenapallas

athenapallas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 09.06.2009

 SkeTches, on 13th September 2009, 22:08, said:

Stimabile Thomas- , iti aduc la cunostinta ca Eminescu a fost otravit cu mercur de serviciile secrete austro-ungare .
și presupun că ai și documente care arată asta (să arate că: a fost otrăvit -adică a existat intenția unei crime+să arate că era mâna serviciilor secrete+serviciile ălea să fi fost ale Austro-Ungariei)
nu doar facsimilul prin care se vede  că societatea Carpații era urmărită de serviciile secrete austro-ungare...  :rolleyes:

că în afară de faptul că p p carp a vrut potolirea lui Eminescu (eu încă nu am aflat cu ce ocazie, în ce împrejurare și cui a cerut), prea multe documente care să arate ceva contra lui Eminescu nu-s.


și rogu-vă, când terminați cu serviciile secrete și conspirația lor, treceți la masoni.

asta ca să epuizați toate scenariile

Edited by athenapallas, 13 September 2009 - 21:39.


#36
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„N-am avut niciodată pretenția că aș avea.” – (Versus76)

Păi, și atunci nu-i mai bine să vă ocupați de altceva? Ce v-a făcut Eminescu? Am susținut mereu că Eminescu trebuie menajat, atât în ce privește citarea poeziilor sale, cât și în discuțiile pe care le purtați despre el. Eminescu nu poate fi subiect de periferie. Aveți puțină decență.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate