Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Salutare.
In spiritul "Mens sana in corpore sano!" m-am hotarat sa imi cumpar o bicicleta, pt drumetii prin parcurile Bucurestiului si prin jurul lui.

Stie cineva ce bicicleta sa imi cumpar , avand in vedere ca am 112 kg si 1.90 m.

Am un steper acasa pe care scrie, greutate maxima 110 kg.

La biciclete exista astfel de limitari?

Mersi

#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,875
  • Înscris: 06.10.2003
Da, exista si e data de rezistenta cadrului.
Pt. un cadru din aluminiu 7005, greutatea maxima recomandata de producator e 120kg ( e vorba de Merida  - vezi in manualul sau, pagina 109 - Chapter 27. Assembling and equipping a MERIDA frame ).

Poti vedea ce se recomanda pe aria dedicata bicicletelor si ciclismului
Sugestii oferite pt. o intrebare asemanatoare cu a ta

Spor la pedalat!

Edited by shiva, 16 June 2009 - 12:36.


#3
R3lu

R3lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.08.2006
Obligatoriu iti trebuie o bicicleta cu genti duble si cauciucuri solide, gen mountain bike.

Daca vine cu pedale dinacelea din plastic negru sfatul meu e sa le inlocuiesti cu pedale din aluminiu turnat, prevazute cu rulment sau coroana de bile.

Evita bicicletele cu suspensii pe cadru (sub scaun). Eventual sa aiba numai suspensii la rotile din fata, desi la greutatea ta sar putea sa ai surprize neplacute la franari mai bruste.

Cadrul bicletei... cu cat mai solid cu atat mai bine.


Evita modelele care se gasesc in locatii gen Carrefour. Cauta vanzatori specializati si cu o oferta din care sa ai ce alege.. Nu te zgarci la bani :)


Eu mi-am cumparat acum ceva vreme un model DHS din apropiere de targul vitan, (sunt expuse afara, in apropiere de statia autobuz 102). Are deja 4 ani bicicleta respectiva si a supravietuit cu bine unui regim de folosire destul de brutal: borduri lovite cu viteza, dealuri abrupte urcate la furie, cazaturi si cateva curse prin padurile din jurul bucurestiului.

Edited by R3lu, 16 June 2009 - 12:39.


#4
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009
exista biciclete cu trei roti pentru adulti? prin romania ?

#5
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Multumesc pt raspunsuri.
In weekend o sa incep sa colind magazinele.

:)

#6
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
sa colinzi si magazinele cu arme de vanatoare!

#7
billyK

billyK

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 62
  • Înscris: 09.08.2004
uite aici, foloseste selectorul de biciclete : http://www.freerider...seste-bicicleta - alegi pentru ce ai nevoie, inaltimea etc...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate