Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Backu-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 

Samsung S8000 Jet

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#19
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

 lucifer76, on 2nd July 2009, 08:21, said:

La pretul asta nu face concurenta la  Nokia 5800 si 5530 .
Pretul este prea mare, dar exceptand lipsa sistemului de operare ca Symbian sau Android, Jet este deasupra celor 2 modele Nokia.
Iar 5530 nu este un concurent pt Samsung Jet.
Gluma asta de Nokia nu merita banii, mai bine un 5800 sh, decat un 5530 nou.

Edited by Dheus, 02 July 2009 - 10:15.


#20
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Asa o fi , dar gindeste te ca o sa ajunga si nou sub 150 euro , poate 125 second . 5800 e 800 lei second , S8000 nu exceleaza prin nimic , noroc ca are wlan . Ce aplicatii asa utile sunt in java ? In afara de 1 player de muzica , de Opera Mini sau ShMessenger , ca de video nu exista in java , sau nici de office nu e . Astia de la Samsung au inebunit cu preturile la Jet si Pixon12 . Jet era bun daca era la 800 - 900 si Pixonul la 1200 maxim .

#21
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

 lucifer76, on 2nd July 2009, 20:15, said:

Astia de la Samsung au inebunit cu preturile la Jet si Pixon12 . Jet era bun daca era la 800 - 900 si Pixonul la 1200 maxim .
Dar nici cu astia de la Nokia nu mi-e rusine.
Adica tu ai da 1.000 E pe "N98", doar pt ca dispui de atatea aplicatii pt el?
Nici mie nu-mi place ca Jet ajunge la 1 800 lei, dar Nokia 5800 a fost la fel in Ianuarie.

Da, cu Pixon12, Samsung ridica pretul si profita de nisa de pe piata, si anume, lipsa telefoanelor cu 12 Mp.

#22
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ce N98 ? Eu n am auzit nimic de el . Mai mult de 1000 - 1200 nu as da pe nici un telefon , oricat de tare ar fi , nu face . Un telefon nu o sa fie niciodata un inlocuitor pt pc , nici macar cu Android . Uite aici ce stie sa faca un microPC [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7uBQGXxCh9c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] . Asta inteleg ca costa cat costa , dar un telefon , mai ales ca nu e smart .... nu face . Si Jet nu o sa fie niciodata concurent ca performanta cu un smartphone . Zici ca e peste un 5800 , dar cu ce ? Nu ca are AMOLED , e useless la soare . GPS ul e egal cu 0 fara soft . Procesorul e la fel , fara rost daca nu e folosit de aplicatii . Ca filmeaza 720x480 fata de 640X480 , mare diferenta .
    Repet , nu e un telefon rau , dar nu la pretul asta , e mai scump chiar ca un iphone 3G . Chiar daca o sa scada pretul , tot prea mult o sa coste .

#23
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

 lucifer76, on 2nd July 2009, 21:51, said:

Ce N98 ? Eu n am auzit nimic de el .
Numele N98 l-am pus in " " tocmai pt a zice ca in viitor.
Si cat de mare e un Wibrain si cat e un iPhone, un HTC sau un Nokia.
Daca Wibrain nu ar rula Windows XP, nu ar fi atat de bun.
Apare Toshiba TG01 care poate fi un picoPC.

#24
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Dheus, on 2nd July 2009, 22:14, said:

Numele N98 l-am pus in " " tocmai pt a zice ca in viitor.
Si cat de mare e un Wibrain si cat e un iPhone, un HTC sau un Nokia.
Daca Wibrain nu ar rula Windows XP, nu ar fi atat de bun.
Apare Toshiba TG01 care poate fi un picoPC.
Da , dar ruleaza  :D , si e destept foc . Mare nu e , pai si telefoanele se maresc , 3.5 devine normal , la anu poate o sa fie 4 5 inchi .
Numarul de aplicatii este enorm . Asta trebuiau sa puna si pe un mobil , nu symbian , winmo , android sau restul . Gindestete ca XP ul ar trebui sa mearga super chiar si pe telefoanele actuale , proc la 1G si 256 Ram ajung . In schimb se scot telefoane f scumpe , cu procesoare bune dar fata sistem de operare .  :cursing:
Toshiba TG01 nu o sa fie nici un picoPC , sistemul de operare il trage in jos . Pacat . Apropo , stii ca poti sa pui Win ul pe symbian ? Cu emulator normal , de asta ,erge mai greu , dar ideea e ca MERGE  :coolspeak: .

#25
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

 lucifer76, on 3rd July 2009, 07:50, said:

Asta trebuiau sa puna si pe un mobil , nu symbian , winmo , android sau restul . Gindestete ca XP ul ar trebui sa mearga super chiar si pe telefoanele actuale , proc la 1G si 256 Ram ajung .
XP-ul e un OS din 2001, cand nici nu erau procesoare Dual sau Quad, cand nu placa grafica nu depasea 64 MB, si altele.
XP sufera mult la capitolul securitate. Cum ar fi sa ai un XP, sa deschizi un document Word, un Messenger, 3 Taburi in browser etc. deja RAM-ul se simte tot mai incarcat, procesorul e tinut la 80-100 %.
Teoretic merge, dar ai ajunge sa nu faci multitasking, ci sa ai maxim 3-4 aplicatii deschise (gen Windows 7 Starter la inceput).

Cum s-ar descurca XP cu cipul Tegra, sau cu HD-ul. Cate codecuri sa scoata Microsoft pt a recupera?
XP-ului ii se va taia suportul in curand.
La momentul actual Symbian (mai trebuie imbunatatit pt noile procesoare si viitorul hardware), Android (pacat ca folosesc Java in SDK-uri si in dezvoltarea aplicatiilor; dar asta o sa se schimbe) si iPhone OS sunt singurele OS-uri care par in pas cu vremea.

Windows XP este inutil pe, de exemplu, Toshiba TG01. Si a devenit redundant si pt PC-uri.

#26
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
XP ul se descurca f bine si acum , stai linistit , cu orice soft . Tocmai ca e din 2001 inseamna ca ar fi mers si pe telefoanele astea noi de acum . Toshiba TG01 e cu winmo care e o panarama fata de XP . Orice sistem de operare pt mobil e mult sub XP , chiar si sub 98 , si ca performante si ca numar de programe . Tegra s ar descurca si cu Tegra , trebuie doar un mic driver , nu codec  :D . Si nu e vorba de un XP normal ci de unul cosmetizat pt mobil , fara tot felul de drivere si de servicii inutilizabile pe mobil . Vrei sa ti arat cum merge XP pe un laptop la 1G cu doar 128 de RAM ? Ii mai si ramane liber . Merge mai bine decat WinMo ul de pe Diamond , cu mai mult ram . De asta nici nu inteleg de ce apar telefoane noi , dotate , f scumpe , fara sistem de operare . Macar OmniaHd a venit cu un pret mai mult decat decent .

#27
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

 lucifer76, on 3rd July 2009, 12:23, said:

XP ul se descurca f bine si acum , stai linistit , cu orice soft . Tocmai ca e din 2001 inseamna ca ar fi mers si pe telefoanele astea noi de acum . Toshiba TG01 e cu winmo care e o panarama fata de XP . Orice sistem de operare pt mobil e mult sub XP , chiar si sub 98 , si ca performante si ca numar de programe . Tegra s ar descurca si cu Tegra , trebuie doar un mic driver , nu codec  :D . Si nu e vorba de un XP normal ci de unul cosmetizat pt mobil , fara tot felul de drivere si de servicii inutilizabile pe mobil . Vrei sa ti arat cum merge XP pe un laptop la 1G cu doar 128 de RAM ? Ii mai si ramane liber . Merge mai bine decat WinMo ul de pe Diamond , cu mai mult ram . De asta nici nu inteleg de ce apar telefoane noi , dotate , f scumpe , fara sistem de operare . Macar OmniaHd a venit cu un pret mai mult decat decent .
Sa vezi cum se ''misca'' Windows Mobile 6.1 pe Omnia II. :naughty:

Edited by stokarit_s, 03 July 2009 - 12:08.


#28
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Posibil , dar tot pe OmniaHD sau Idou mi s a pus pata , camere mai bune .

#29
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

 lucifer76, on 3rd July 2009, 16:11, said:

Posibil , dar tot pe OmniaHD sau Idou mi s a pus pata , camere mai bune .
Atunci daca esti hotarat, ia Omnia HD. Macar la ecran e mai bun.
Si pana apare Satio, pt Omnia HD vor fi aparut destule updateuri care sa-i mareasca performanta.

#30
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am vazut cu 2800 , am vazut apoi cu 2200 , astept sa scada , oricum primele serii cam au probleme mereu , ca 5800 .

#31
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

 lucifer76, on 4th July 2009, 07:41, said:

Am vazut cu 2800 , am vazut apoi cu 2200 , astept sa scada , oricum primele serii cam au probleme mereu , ca 5800 .
Pai o sa fie disponibil la Germanos la pretul de 2400 de lei in data de 1 august.

#32
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007
video aici
se misca bine si arata si mai bine ... :D

Edited by eroarex, 15 July 2009 - 12:36.


#33
nirolf33

nirolf33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2004
Au aparut loa o gramada de magazine online acuma, telefonul incepand de la 1550.... :thumbup:

#34
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
zilele astea cred ca o sa-mi iau si eu un JET. dintre toate telefoanele cu touch, asta mi se pare ca se misca cel mai repede, este destul de mic, si rezolutia display-ului e de top. camera se apropie destul de mult de calitatea celei de pe n95, doar partea de filmare e ceva mai slaba. singurul punct negativ pe care l-am gasit la telefon, este legat de constructia lui. o carcasa metalica ar fi fost mai potrivita

#35
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Pret: 1,568 de lei http://www.crazy4it....t_2Gb_negru.htm

Pret: 1.579 de lei  http://telefonultau....Rose-Black.html

#36
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
''Who is smarter than smartphone? Albert Einstein? Adrian Veidt, the superhero Ozymandias from Watchmen? The blond chick living next door?  :lol:  Or the new Samsung Jet S8000? Find the answer in our review… '' Aici gasiti un review complet http://www.phonearen...iew-r_2226.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate