Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Peak Oil redivivus

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1349 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBilly, on 10th June 2009, 12:58, said:

va propun sa reluam discutia despre sfarsitul civilizatiei bazate pe combustibilii fosili
Pai iar vrei dupa aia sa scada si sa ne facem de ras cu peak oil ? :P

#20
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postandreic, on 16th June 2009, 16:18, said:

Pai iar vrei dupa aia sa scada si sa ne facem de ras cu peak oil ? :P
Lasa asta, ia zi-mi tu mie, asa ipotetic cum ti se pare tie, daca e sa fie nevoie sa construim un nou fel de comunitati ce principii crezi tu ca ar trebui sa aibe la baza. Daca te bagi in "jocul" asta de pareri esti, din partea mea, foarte bine venit caci din cate am vazut eu de-a lungul timpului reusesti de cele mai multe ori sa emiti si idei rezonabile si chiar stralucite cateodata. Te prinzi in cercul nostru?

#21
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007

View Postblimpyway, on 16th June 2009, 00:41, said:

Ok, buna intrebare.. cine face rau  grupului sau nu e de acord cu principiile sale probabil e mai bine sa caute altceva.. cred ca se poate enunta un principiu de genul:
- Cine nu-i de acord cu principiile unui grup e liber sa traiasca dupa principiile sale, ori  sa caute sau sa formeze un grup care i se pare corespunzator
sau
- alegerea unui mod de viata nu poate fi impusa.

E mai bine? Vezi si mai sus ideea de diversitate - (cred ca)  mai multe moduri de a trai => mai bine pentru ansamblu.

Cand ai doua grupuri care vor concura pe aceleasi resurse atunci intre ele va izbucni imediat competitia.Iar competitia ne-a adus in stadiul in care suntem azi.

Am citit odata o povestioara in care se amintea de un explorator in al carui jurnal se puteau citi urmatoarele insemnari:" rataceam fara sa stiu unde sunt si daca locurile pe care le umblam mai fusesera calcate de picior de om. Asta pana cand am gasit o spanzuratoare si mi-am dat seama ca eram intr-o tara civilizata". Adicatalea daca nu  faci parte dintr-un scenariu STAR TREK cu 100 de oameni avnd la dispozitie planeta intreaga unde sa faca tot ce le trece prin cap plus tehnologia care sa-i ajute la regenerarea resurselor ce-mi scrii tu mai sus nu va merge never ever.

Edited by Kokoshmare, 16 June 2009 - 18:08.


#22
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
nene Billy, esti cumva cu capul? au trecut 4 ani (!!!!!!!! fara 10 zile) de cand ai deschis primul thread pe tema asta!
cat era ma atunci pretul barilului? cat este acum?
spuneai ca se termina petrolul poate prin 2070 - 2080 sau mai tarziu.
pai mai sunt cel putin 60 de ani daca ar fi ca tine!
ia uita-te nene in urma se vezi de ce evolutie a fost capabila omenirea in ultimii 60 de ani!!!
te intreb din nou: esti cu capul chiar in halul asta sa ai o singura idee dar fixa timp de 4 ani? chiar daca te contrazice tot ce e in jurul tau?

in 60 de ani au aparut televiziunea, holograma, telefonul mobil, calculatorul atat de mic incat incape intr-un buzunar, automobilul elelctric, centralele atomo-electrice, s-a construit centrale electrice ce folosesc energia valurilor, am ajuns pe Luna, am trimis sonde pe Marte, am descoperit celulele stem, facem operatii pe creier, pe cord deschis, la coloana, din ce in ce mai multe operatii se fac fara taietura iar omul poate pleca acasa in cateva ore sau cateva zile, in foarte multe tari se folosesc "paduri" de elici, in altele panouri solare, niste americani destepti au inventat celula solara cu randament de vreo 80-90% (!!!!!), am conceput, realizat si lansat sateliti geostationari, am construit cladiri pe langa care vechii zgarie-nori sunt niste jucarii, am construit poduri de zeci de km lungime, am construit mijloace de transport subteran si trenuri de mare viteza pe perna magnetica, am "invins" hipertensiunea arteriala, am inventat Internetul etc. etc. etc.

cat de mari trebuie sa fie problemele pe care le ai daca tu continui sa te agati de ideea singura dar fixa ce-ti umbla prin cap?
mergi nene la medic ca pe bune, e pacat de tine. sau, daca stau si ma gandesc bine... :rolleyes:

#23
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostCapitanuPICARD, on 16th June 2009, 17:25, said:

Sa fi iubit CapitanePICARD!

#24
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View PostKokoshmare, on 16th June 2009, 19:07, said:

Cand ai doua grupuri care vor concura pe aceleasi resurse atunci intre ele va izbucni imediat competitia.Iar competitia ne-a adus in stadiul in care suntem azi.
Nu e chiar asa simplu, exista si populatii aproape exclusiv cooperative, precum boshimanii !kung, care traiesc de zeci de mii (estimari de 20-25de mii) de ani in zone desertice si semidesertice, deci cu resurse putine, avand foarte putine conflicte intre grupuri.

Daca ei reusesc de ce n-ar reusi niste oameni cu carte?

Quote

Am citit odata o povestioara in care se amintea de un explorator in al carui jurnal se puteau citi urmatoarele insemnari:" rataceam fara sa stiu unde sunt si daca locurile pe care le umblam mai fusesera calcate de picior de om. Asta pana cand am gasit o spanzuratoare si mi-am dat seama ca eram intr-o tara civilizata". Adicatalea daca nu  faci parte dintr-un scenariu STAR TREK cu 100 de oameni avnd la dispozitie planeta intreaga unde sa faca tot ce le trece prin cap plus tehnologia care sa-i ajute la regenerarea resurselor ce-mi scrii tu mai sus nu va merge never ever.

Pai n-ai de unde sa stii ca nu esti mafalda. Eu cred ca depinde de multi factori si ca merita incercat.

PS Nimeni nu contesta ca intotdeauna au existat concurenta si confruntari pentru resurse in toata lumea vie, chestia e ca civilizatia inceputa acum cateva mii de ani e incapabila sa stabileasca un echilibru ecologic. In restul "lumii" competitia se pare ca este limitata.  Un grup de lei nu intentioneaza sa duca o campanie de eliminare a hienelor sau altor grupuri de lei, cand grupurile se intalnesc, se infrunta dar se stabilesc si echilibre de putere. Exista si mecanisme care impiedica  numarul de membri dintr-un grup sa creasca nelimitat.

De cand s-a inventat agricultura acea parte a omenirii care acum e majoritara actioneaza antiecosistemic.

Edited by blimpyway, 16 June 2009 - 20:53.


#25
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
http://seekingalpha....-barrels-of-oil

A rising oil price enriches the producing economies and creates growing oil demand, cutting the amount of oil they put on the market for the importing nations.  This has been modeled by Jeffrey Brown, a geologist, and is known as the ELM (Export Land Model)

Post peak, this graph assumes a global production decline rate of 5% per year with a growing oil consumption rate among the producing nations of 2.5% per year (very close to what these two rates are estimated at).  It also assumes that at peak, about half of oil produced is exported (again very close to the current global figures).  If you do the math, you wind up with the red line being the amount of oil exported and see the shocking result that it goes to zero just 9 years after global peak production is reached!

----------------------------------------

http://en.wikipedia....Cantarell_Field

"In July 2008, daily production rate fell sharply by 36% to 973,668 barrels per day (155,000 m³/d) from 1.526 million barrels per day (243×10^3 m3/d) a year earlier. Analysts theorize that this rapid decline is a result of production enhancement techniques causing faster short-term oil extraction at the expense of field longevity. By January 2009, oil production at Cantarell had fallen to 772,000 barrels per day (123,000 m³/d), a drop in production of 38% for the year, resulting in a drop in total Mexican oil production of 9.2%, the fifth year in a row of declining Mexican production."

Edited by jet li, 28 June 2009 - 15:43.


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBilly, on 16th June 2009, 18:52, said:

Lasa asta, ia zi-mi tu mie, asa ipotetic cum ti se pare tie, daca e sa fie nevoie sa construim un nou fel de comunitati ce principii crezi tu ca ar trebui sa aibe la baza.
Din partea mea, orice solutie viabila, usor de obtinut, cat mai nepoluanta cu putinta si care sa satisfaca necesarul de energie pentru confort si transport, sa nu fie subdimensionata.

View Postjet li, on 28th June 2009, 16:40, said:

Analysts theorize
Analistii teoretizeaza, eu va reamintesc ca la prabusirea pretului de se ajunsese pana si la noi sa fie 3.3 lei pe litru 95-ul la mol opec si altii au facut reduceri de productie substantiale (suparand tarile care traiesc din banii de petrol) sa creasca preturile, au crescut usor usor pana in prezent si pe fondul cerereii, ca trebuie sa fim seriosi, in varf de sezon cerera e mare, insa nu cat si-ar fi dorit ei. Reducerea de productie este mijlocul prin care se re-valorifica titeiul la pretul corect (a se lua aminte de la criza laptelui din SUA sau a mandarinelor de import in Franta cand au facut o autostrada portocalie), evident doomerii vad doar neputinta de a mentine productia, ceea ce imi e greu sa cred pentru ca nu sunt chiar novice in domeniu am mai invatat si eu unele, altele... si stiu ca pe primul loc este marketingul si banu'.

Edited by andreic, 28 June 2009 - 15:53.


#27
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
http://www.culturech...p...72&Itemid=1
[ http://www.culturechange.org/cms/images/stories/PeakOilAliens.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa peak oil tarile care importa o sa ajunga sa importe de la extraterestrii. Pentru ca cela care exporta isi vor pastra productia datorita cresterii consumului - care se datoreaza tocmai cresterii pretului petrolului care duce la o bogatie mai mare pentru oamenii din tarile exportatoare, care tocmai ajung sa consume mai mult petrol. Petrolul nu e undeva intr-un rezervor de unde curge cu aceasi viteza pentru inca 40 de ani apoi se termina, si ajunge la toti. Adica tarile care importa vor ajunge direct la 0 importuri, si foarte curand. Asta daca nu au trupe in zonele de productie :)

Quote

Peak Oil theorists base their calculations on data from the many oil-producing provinces that have already peaked, such as the United States, which peaked in 1970. The majority of oil-producing provinces and countries are past peak now, providing the theorists with a wealth of precise data. But they seem to have overlooked one little detail, which, I believe, is rather important. What do countries do when they reach their peak and can no longer supply themselves with sufficient quantities of oil from their depleting domestic sources? They turn to imports, of course.

Edited by jet li, 29 June 2009 - 12:00.


#28
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Ce glumeti astia, "nu se mai poate, guvernele trebuie sa intervina asupra pretulu petrolului !". Sa vad cand tarile exportatoare nu mai au ce exporta, adica nu mai au partea aia din productie care se duce la export - pentru ca o folosesc intern. Ce o sa faca atunci ? Invazie ! Axis of evil ! Inlocuirea cu marionete care isi vor tine populatia fara resurse si bani , dar vor exporta catre G8.

Vor preturi mai mici = mai putin ajutor pentru populatie in tarile exportatoare - ex Chavez nu le mai da nimic taranilor, care astfel nu mai au bani de masini, care astfel consuma mai putin si Venezuela are mai mult pentru import. Eu spun ca nu au cum. Cum ar fi sa nu fie benzina la benzinarie si sa afli ca "Romania" (de fapt firma aia din Kazahstan) exporta fericita petrol altora care platesc mai mult :) Nu mai exista tari demult. Pamantul e detinut de firme. Si legile vin de sus de tot , de acolo de unde nu poti face nimic sa le schimbi. Degeaba esti in tara ta cand legile vin de la FMI.

http://online-site-s...7125708963.html

Quote

Governments can no longer stand idle. Volatility damages both consumers and producers. Importing countries, especially in the developing world, find themselves committed to big subsidies to shield domestic consumers from potentially devastating price shifts.

There are no easy solutions, and any progress must be made with the full cooperation of the world community and the oil industry. On Monday, we used the U.K.-France summit in Evian to explore a way forward. We hope our ideas inform meetings today at the G-8 summit in Italy, and in future talks between world leaders.

Edited by jet li, 08 July 2009 - 12:22.


#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Visezi, Chavezica cu popularitatea in scadere vinde la greu altfel n-are bani nici sa mute o bordura :P Problema e ca aia au petrol mai prost, nu e lite crude care e mai usor de prelucrat si mai ieftin.

View Postjet li, on 8th July 2009, 13:19, said:

Cum ar fi sa nu fie benzina la benzinarie si sa afli ca "Romania" (de fapt firma aia din Kazahstan) exporta fericita petrol altora care platesc mai mult :)
Nu prea, de fapt aduc de pe piata estica la noi, e o cale prin care vand in Romania, noi nu suntem dependenti de arabi ca alte locuri din lume.

View Postjet li, on 8th July 2009, 13:19, said:

Nu mai exista tari demult. Pamantul e detinut de firme. Si legile vin de sus de tot , de acolo de unde nu poti face nimic sa le schimbi.
Pai de ce sa schimbi, firmele sunt oameni ca noi dar mai harnici. Daca e ceva de schimbat este un ceo care nu produce eficient, in rest nu e nici o problema, asa trebuie sa fie lucrurile si oamenii se adapteaza la eficienta si respectarea proprietatii.
Si eu ma gandeam prin anii 90 sa-mi fac o firma globala... dar nu prea aveam experienta insa stiam ca nu puteam da gres cu energia :)

Edited by andreic, 08 July 2009 - 12:27.


#30
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006

Quote

Eu (inca mai) refuz sa cred ca suntem chiar atat de orbi la semnele tot mai clare, de-acum de-a dreptul imposibil de negat care ne invadeaza lumea (chiar si pe cea personala) zi de zi.

Poate doar la sensul figurat. Ce-i drept suntem oameni si oamenii sunt de mai multe tipuri, sau mai corect spus "au diferite mentalitati". Daca e sa excludem popoarele care nu-si permit acest lux: apa, mancare, electrocasnice, automobile, etc... 90% (cel putin) din cei ce au parte de cele mentionate, se gandesc doar la timpul prezent si eventual, isi imagineaza o zi de maine, dar cu caracteristici similare (cu cateva schimbari "in mai bine - nicidecum mai rau").

Nu prea mai e loc de schimbare in bine, chiar daca "ar mai fi solutii" sunt prea putini, cei ce se gandesc la punerea loc in aplicare. A mai ramas o optiune, care merita si ar trebui luata in considerare si anume "accelerarea devastarilor". Da, stiu cum suna - dar exista si o parte pozitiva, acei 90% vor simti pe pielea lor consecintele ignorantei. Asa e corect si in acelasi timp, usor de realizat. Intodeauna a fost mult mai usor sa faci rau decat bine, dar de data asta "scopul acestor actiuni e mai mare decat noi". Evident, in al 11-lea ceas cand focul de sub "ei" arde prea tare, o sa se trezeasca si ignorantii. Dar atunci va fi mult prea tarziu, tot ce le mai ramane e "sa-si dea in cap" pentru ultimile bunuri materiale.

Sunt destule minti luminate prin cei 10%, minti care ar putea intensifica problemele actuale de doua sau chiar de trei ori. Destul, cat sa ajungem la un punct culminat pana in 2015 - cel tarziu... Orice om inteligent, ar trebui sa fie constient ca "raiul si iadul" exista doar pe Pamant. Doar cei cu mintea intunecata, distrug lumea fizica prin ignoranta lor si mediteaza la o viata fictiva, dincolo de moarte.

Edited by AXS, 08 July 2009 - 16:08.


#31
koru

koru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 22.10.2005

View Postandreic, on 8th July 2009, 13:24, said:

Pai de ce sa schimbi, firmele sunt oameni ca noi dar mai harnici. Daca e ceva de schimbat este un ceo care nu produce eficient, in rest nu e nici o problema, asa trebuie sa fie lucrurile si oamenii se adapteaza la eficienta si respectarea proprietatii.
"Dormi linistit, corporatiile lucreaza pentru tine". Si daca un CEO (el produce, saracul) nu produce suficient, fiti siguri ca il schimbam!

Dincolo de glumele de mai sus:
Firmele nu sunt oameni (nici macar "mai harnici" !!!!!!!!!!!!!!!!). Oamenii raspund pentru faptele lor, firmele au raspundere limitata.

View Postandreic, on 8th July 2009, 13:24, said:

Si eu ma gandeam prin anii 90 sa-mi fac o firma globala... dar nu prea aveam experienta insa stiam ca nu puteam da gres cu energia :)
Cata inocenta !!!?

#32
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostAXS, on 8th July 2009, 16:07, said:

Poate doar la sensul figurat. Ce-i drept suntem oameni si oamenii sunt de mai multe tipuri, sau mai corect spus "au diferite mentalitati". Daca e sa excludem popoarele care nu-si permit acest lux: apa, mancare, electrocasnice, automobile, etc... 90% (cel putin) din cei ce au parte de cele mentionate, se gandesc doar la timpul prezent si eventual, isi imagineaza o zi de maine, dar cu caracteristici similare (cu cateva schimbari "in mai bine - nicidecum mai rau").

Nu prea mai e loc de schimbare in bine, chiar daca "ar mai fi solutii" sunt prea putini, cei ce se gandesc la punerea loc in aplicare. A mai ramas o optiune, care merita si ar trebui luata in considerare si anume "accelerarea devastarilor". Da, stiu cum suna - dar exista si o parte pozitiva, acei 90% vor simti pe pielea lor consecintele ignorantei. Asa e corect si in acelasi timp, usor de realizat. Intodeauna a fost mult mai usor sa faci rau decat bine, dar de data asta "scopul acestor actiuni e mai mare decat noi". Evident, in al 11-lea ceas cand focul de sub "ei" arde prea tare, o sa se trezeasca si ignorantii. Dar atunci va fi mult prea tarziu, tot ce le mai ramane e "sa-si dea in cap" pentru ultimile bunuri materiale.

Sunt destule minti luminate prin cei 10%, minti care ar putea intensifica problemele actuale de doua sau chiar de trei ori. Destul, cat sa ajungem la un punct culminat pana in 2015 - cel tarziu... Orice om inteligent, ar trebui sa fie constient ca "raiul si iadul" exista doar pe Pamant.
Pana aici totu' bine ...

View PostAXS, on 8th July 2009, 16:07, said:

Doar cei cu mintea intunecata, distrug lumea fizica prin ignoranta lor si mediteaza la o viata fictiva, dincolo de moarte.
Aici insa i-ai incurcat rau de tot ... caci cei fara niciun D-zeu sunt cei ce isi bat joc sau cel mult nu le pasa pur si simplu de lumea in care traim.

Edited by Billy, 08 July 2009 - 17:14.


#33
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006

View PostBilly, on 8th July 2009, 18:13, said:

Pana aici totu' bine ...

Aici insa i-ai incurcat rau de tot ... caci cei fara niciun D-zeu sunt cei ce isi bat joc sau cel mult nu le pasa pur si simplu de lumea in care traim.


Tin sa te contrazic, inainte de toate daca vrei o schimbare "aici", trebuie sa crezi in viata actuala - in viata de pe Pamant... Iar din cei ce mizeaza pe asta, o mare parte din ei cred in stiinta, in teorii demontrate sau cel putin plauzibile. In schimb ignorantii, cred mai mult (sau chiar numai) in viata de apoi, judecata de apoi si alte baliverne ramase ca traditie din cele primitive timpuri. Ei isi duc viata inainte, cu gandul doar la probleme personale si nu si-ar extinde orizontul pentru nimic in lume. Si merg pe ideea asta, cum ca "schimbarea nu poate veni de la ei, ci doar de la o fiinta Divina capabila de miracole..."

Nu-s toti la fel evident, mai sunt si exceptii in ambele parti, dar majoritatea apartin descrieii de mai sus.

Edited by AXS, 08 July 2009 - 17:49.


#34
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostAXS, on 8th July 2009, 17:45, said:

Tin sa te contrazic, inainte de toate daca vrei o schimbare "aici", trebuie sa crezi in viata actuala - in viata de pe Pamant... Iar din cei ce mizeaza pe asta, o mare parte din ei cred in stiinta, in teorii demontrate sau cel putin plauzibile. In schimb ignorantii, cred mai mult (sau chiar numai) in viata de apoi, judecata de apoi si alte baliverne ramase ca traditie din cele primitive timpuri. Ei isi duc viata inainte, cu gandul doar la probleme personale si nu si-ar extinde orizontul pentru nimic in lume. Si merg pe ideea asta, cum ca "schimbarea nu poate veni de la ei, ci doar de la o fiinta Divina capabila de miracole..."

Nu-s toti la fel evident, mai sunt si exceptii in ambele parti, dar majoritatea apartin descrieii de mai sus.
Eu nu tin sa te contrazic dar as spune ca cei ce cred in D-zeu au mai multa grija de, nu-i asa, creatia Lui si sunt mai morali in abordarea vietii; au un set de valori din care nu prea poti sa-i scoti asa de usor.

Iar cei pentru care totul este relativ, sunt cei care devasteaza si exploateaza fara mila TOT ce se poate si TOT ce le iese in cale de dragul profitului egoist si fara sa aiba vreun alt tel in viata decat sa devina si mai bogati decat sunt, sa consume si mai mult decat pana ieri si sa se distreze ACUM si AICI si daca se poate si peste masura; ei sunt cei ce uita de realitatea fiintei lor si isi fac singuri chip de d-zeu pe Pamant. Majoritatea acestor ... rationali pozitivisti scientifici si absolutisti ai tehnologiei, dupa cate am observat eu in mai multe zeci de ani de viata terestra, sunt de fapt cei ce putin le pasa de ce va fi in viitor, ACUM sa traiasca si ACUM sa se bucure de placerile si ... RESURSELE acestei lumi.

Insa daca stau sa ma gandesc mai bine, la fel de bine si tu ai dreptate caci numai si numai ... daca am afla cu totii ca de fapt va trebui sa ne intoarcem candva inapoi in aceasta lume, de-abia atunci poate vom deveni mai responsabili fata de ea.

Edited by Billy, 08 July 2009 - 18:14.


#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkoru, on 8th July 2009, 17:28, said:

Firmele nu sunt oameni (nici macar "mai harnici" !!!!!!!!!!!!!!!!). Oamenii raspund pentru faptele lor, firmele au raspundere limitata.
Depinde de firma, sper ca nu vrei sa ne apucam sa facem teoria firmelor acuma... ce am spus este metaforic. Sa nu uitam ca in societatile civilizate oricum mai multi oameni reprezinta (lucreaza pentru) firme decat bugetari... cu asta cred ca am spus totul, e ca si cum o minoritate arunca pisica pe o majoritate.

View Postkoru, on 8th July 2009, 17:28, said:

Cata inocenta !!!?
Dap, insa n-am avut vointa la momentul respectiv si nici n-am fost securist sa am cash la dispozitie la greu de startup :)

Edited by andreic, 08 July 2009 - 19:49.


#36
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006

Quote

Eu nu tin sa te contrazic dar as spune ca cei ce cred in D-zeu au mai multa grija de, nu-i asa, creatia Lui si sunt mai morali in abordarea vietii; au un set de valori din care nu prea poti sa-i scoti asa de usor.

Iar cei pentru care totul este relativ, sunt cei care devasteaza si exploateaza fara mila TOT ce se poate si TOT ce le iese in cale de dragul profitului egoist si fara sa aiba vreun alt tel in viata decat sa devina si mai bogati decat sunt, sa consume si mai mult decat pana ieri si sa se distreze ACUM si AICI si daca se poate si peste masura; ei sunt cei ce uita de realitatea fiintei lor si isi fac singuri chip de d-zeu pe Pamant. Majoritatea acestor ... rationali pozitivisti scientifici si absolutisti ai tehnologiei, dupa cate am observat eu in mai multe zeci de ani de viata terestra, sunt de fapt cei ce putin le pasa de ce va fi in viitor, ACUM sa traiasca si ACUM sa se bucure de placerile si ... RESURSELE acestei lumi.

Asta nu tine de religie, tine de om. Am ascultat parerile multor "credinciosi", mai excat a tuturora - din cei intalniti in ultimii 26 de ani si nu doar din tara noastra. "Majoritatea" se ghideaza dupa o credinta oarba si au mai multa incredere in lumea de apoi, decat in cea actuala, lumea fizica in care traiesc. Pentru ei Ziua Judecatii e punctul culminat si dupa vorba lor "nici un om nu scapa de judecata de apoi" - pentru ca toti oamenii sunt rai si trebuie sa ne rugam pentru iertarea pacatelor... si tot felul de povesti similare.

Daca abordam cu respectivii subiecte legade de viata pe Pamant si ignoranta oamenilor - automat subiectul devenea neinteresant... Ei nu vor sa auda asemenea lucruri, mai ales daca aceste lucruri cer o schimbare semnificativa din partea lor. Dincolo de a sta in genuchi si a se ruga la o Fiinta Divina, pentru o viata mai buna, atat aici cat si pe lumea cealalta (sau mai ales)... Ca si persoane individuale, raportati la viata moderna nu-s ei rai, dar ca si un intreg si potentialul care-l reprezinta la nivel de devastare globala - sunt o arma de distrugere in masa...

Ca mai sunt si oameni (misionari sau anumite persoane marcate de suferinta altora....) ce se implica in viata altora fiind interesati si de binele lor, un ideal maret - as putea aduga... Ei sunt exceptiile mentionate mai sus, nu fac parte din majoritate. Desi au facut lucruri marete, fie ca au facut-o pentru ei, fie ca au facut-o de dragul imaginii... Sunt doar niste pansamente, ce nu pot vindeca lumea de cancer (sens figurat).

Edited by AXS, 08 July 2009 - 20:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate