Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Cat costa sa iti deschizi un cabinet particular ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
17 răspunsuri în acest subiect

#1
magnetto123

magnetto123

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 25.06.2007
Salutare tuturor !  :D Mai e timp pana o sa dau la o facultate si imi place foarte mult stoma. Totusi as vrea sa stiu cat costa sa deschizi un cabinet particular si cat de greu ar fi asta .

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Mult! Altceva ce mai dorești să afli?
Mai ai de mâncat o pâine și o mămăligă până să-ți faci probleme de costurile deschiderii unui cabinet...

#3
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.518
  • Înscris: 10.01.2007

 magnetto123, on 8th June 2009, 15:52, said:

Salutare tuturor !  :D
Salut :D

 magnetto123, on 8th June 2009, 15:52, said:

Mai e timp pana o sa dau la o facultate .
Eu am deja o facultate da' nu pot sa-mi deschid cabinet, cica n-am drept de practica :D

 magnetto123, on 8th June 2009, 15:52, said:

si imi place foarte mult stoma.
Si mie  :P

 magnetto123, on 8th June 2009, 15:52, said:

Totusi as vrea sa stiu cat costa sa deschizi un cabinet particular si cat de greu ar fi asta .
:scratchchin:  :whistling:

#4
magnetto123

magnetto123

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 25.06.2007

 Ivanna, on 8th June 2009, 22:04, said:

Salut :D

Eu am deja o facultate da' nu pot sa-mi deschid cabinet, cica n-am drept de practica :D

Si mie  :P

:scratchchin:  :whistling:

Trebuie sa faci rezidentiatul ca sa ai drept de practica sau ce ?

#5
INs0mNIaK

INs0mNIaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 06.03.2007
Nope. Nu trebuie sa faci rezi decat daca vrei sa te specializezi in ceva anume: chirurgie dento-alveolara / ortodontie si chirurgie BMF. Nu mai exista rezidentiat pentru stomatologie generala. Chestia cu deschisul cabinetului sincer inca nu ma prea intereseaza in momentul de fata pentru ca nu dispun de suma necesara, insa daca ai spatiul investitia intr'un cabinet cat de cat simplu nu este chiar atat de mare. Dar o sa vezi ca problema este alta: sa zicem ca ai bani sa iti deschizi un cabinet. Ti'l deschizi. Ce faci in el? :) Stai si te joci sudoku toata ziua, sau stai pe mess la o discutie cu prietenii. Problema reala nu este deschiderea cabinetului ci 'racolarea' pacientilor, iar asta o poti face doar in cativa ani buni de munca pe la alte cabinet, ca simplu angajat. Cu timpul, cand ajungi sa strangi un numar rezonabil de pacienti te poti muta in cabinetul tau, sau iti poti inchiria un scaun intr'o clinica. :) dar pana atunci ai 6 ani de facultate destul de grei ... pune mana si invata :) ca nu conteaza daca ai cabinetul tau sau e al altuia, conteaza ce stii tu si cat de bine stii sa practici aceasta meserie :)

#6
magnetto123

magnetto123

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 25.06.2007

 INs0mNIaK, on 9th June 2009, 22:13, said:

Nope. Nu trebuie sa faci rezi decat daca vrei sa te specializezi in ceva anume: chirurgie dento-alveolara / ortodontie si chirurgie BMF. Nu mai exista rezidentiat pentru stomatologie generala. Chestia cu deschisul cabinetului sincer inca nu ma prea intereseaza in momentul de fata pentru ca nu dispun de suma necesara, insa daca ai spatiul investitia intr'un cabinet cat de cat simplu nu este chiar atat de mare. Dar o sa vezi ca problema este alta: sa zicem ca ai bani sa iti deschizi un cabinet. Ti'l deschizi. Ce faci in el? :) Stai si te joci sudoku toata ziua, sau stai pe mess la o discutie cu prietenii. Problema reala nu este deschiderea cabinetului ci 'racolarea' pacientilor, iar asta o poti face doar in cativa ani buni de munca pe la alte cabinet, ca simplu angajat. Cu timpul, cand ajungi sa strangi un numar rezonabil de pacienti te poti muta in cabinetul tau, sau iti poti inchiria un scaun intr'o clinica. :) dar pana atunci ai 6 ani de facultate destul de grei ... pune mana si invata :) ca nu conteaza daca ai cabinetul tau sau e al altuia, conteaza ce stii tu si cat de bine stii sa practici aceasta meserie :)

Merci mult pentru sfaturi. Ai dreptate daca nu esti cunoscut degeaba ai cabinet  <_< . Chestia e interesanta pentru ca iti intra mai multi bani in buzunare. :D

#7
INs0mNIaK

INs0mNIaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 06.03.2007
ar trebui sa iti intre mai multi, dar in prima parte a 'carierei' nu prea e cazul. Nu intra foarte multi intr'un cabinet fara sa cunoasca medicul. De obicei toata lumea merge pe recomandarea unui prieten sau ceva :)

#8
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005

 INs0mNIaK, on 9th June 2009, 22:13, said:

Problema reala nu este deschiderea cabinetului ci 'racolarea' pacientilor, iar asta o poti face doar in cativa ani buni de munca pe la alte cabinet, ca simplu angajat.
Sau sa ti-l deschizi intr-o zona cu vad, unde iti intra zilnic minim 2-3 pacienti. Sunt si din astea !

 INs0mNIaK, on 9th June 2009, 22:13, said:

Cu timpul, cand ajungi sa strangi un numar rezonabil de pacienti te poti muta in cabinetul tau, sau iti poti inchiria un scaun intr'o clinica.
Eu inca nu pot intelege chestia  cu "pacientii tai". Pacientii se epuizeaza. I-ai rezolvat, ii mai vezi peste 5 ani, cu alte probleme. In nici un caz nu-ti vin la usa tocmai cand ai tu de achitat facturi si rate. Iar prietenii pacientilor, deobicei nu stau in zona in care lucrezi, si le este peste mana sa vina la tina. Oamenii deobicei vin acolo unde le este usor sa ajunga. Pt chestii minore apeleaza la cabinetul din scara blocului, unde este posibil sa si ramana.
Deci raman la parerea mea : dai lovitura, daca ai cabinetul bine amplasat. Stiu 2 cazuri de cabinete in care se lucreaza foarte prost, dar sunt singurele de pe strada, si sunt full non stop.

#9
INs0mNIaK

INs0mNIaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 06.03.2007
Nu zic ca nu e grozav sa ai un cabinet bine amplasat: asta ar fii mai mult decat excelent. Insa multi pacienti vin din recomandari. Daca ai un `lot' al tau de pacienti super multumiti de ceea ce faci sa fii convinsa ca si prietenii acestora vor ajunge tot pe mana ta, mai devreme sau mai tarziu. :)

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Voi mă speriați pe mine... :(

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.328
  • Înscris: 05.06.2002
e adevarat ca in meseria asta functioneaza reclama prin produs, dar am observat ca medici medii dar care au cabinetele pe stradute intens circulate o duc mult mai bine decat cei cu cabinete retrase poate mai buni decat ei. nu-i o regula absoluta, tot asa stiu un medic care are un nume puternic in zona si cu toate ca nu are cabinetul amplasat foarte bine o duce super ok. ca incepator te-ar ajuta mult un vad comercial bun, nu trebuie sa fie spatiu comercial de prima mana ca ala costa enorm. se preteaza f. bine pt treaba asta apartamente la parter pe stradute intens circulate carora sa le faci intrare separata (direct din strada principala, nu prin casa scarii). normal ca treaba asta costa....

Editat de Fane, 12 iunie 2009 - 20:46.


#12
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 02.10.2007
Stomatologii ... oamenii pe care ii "iubesc" cel mai mult  -_-

#13
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.277
  • Înscris: 09.02.2007

 davides, on 13th June 2009, 05:18, said:

Stomatologii ... oamenii pe care ii "iubesc" cel mai mult  -_-
De ce??Te-au lasat fara dinti?? :lol:

#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002

 davides, on 13th June 2009, 05:18, said:

Stomatologii ... oamenii pe care ii "iubesc" cel mai mult  -_-

Normal, ca tot românul de altfel... și nu numai stomatologii, ci toți doctorii în general!  :death:

#15
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.277
  • Înscris: 09.02.2007
Sa zicem 99 % din ei...1% reprezinta regula exceptiei :lol:

#16
INs0mNIaK

INs0mNIaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 06.03.2007

 ripper, on 13th June 2009, 09:06, said:

Normal, ca tot românul de altfel... și nu numai stomatologii, ci toți doctorii în general!  :death:

sincer e cam trist ... e trist si faptul ca lumea vine la dentist de obicei doar atunci cand nu mai suporta durerea. Din 100 de pacoenti maxim 1-2 vin doar pentru un 'control' sau pentru ca au trecut 6 luni de la ultimul detartraj. Iara asta denota lipsa de civilizatie si bineinteles si lipsa de 'fonduri europene' :)

#17
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Știu că e trist, iar eu cu tot avântul pe care îl am încerc să mă calmez, resemnez! Așa va fi mult timp de acolo încolo, poate doar nepoții mei să prindă alte vremuri. :)
Și totuși, toată lumea ne înjură...

#18
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.226
  • Înscris: 15.02.2007
Eu nu va mai injur de cand m-am apucat de remediat problemele, v-am injurat numa' la prima extractie ca de acolo I'm all with you! :inlove: :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate