Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate imbunatati o poza sa se ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru
 Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...
 Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10
 Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 

Road Trip prin Europa!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
DJFerrero

DJFerrero

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 14.04.2008
Salut tuturor,


In vara aceasta, pe la inceputul lui august mai exact, planuiesc impreuna cu cativa prieteni sa mergem prin Europa cu masina. Si ne-am gandit sa strabatem Ungaria, Austria, Germania, Franta (cu oprire in Paris pentru 2-3 zile) si apoi sa urcam in Anglia. Iar apoi la intoarcere, sa o luam din nou prin Franta si sa intram in Italia pe la Torino, sa vizitam Milano si Verona si apoi sa mergem in Praga. Din Praga, bineinteles, back to Romania.

Acum, totul bine si frumos, insa ar exista un mic detaliu aparent insignifiant. Eu am permis din septembrie 2008 si chiar daca de-atunci am facut foarte multe drumuri atat in oras cat si in afara, am inteles ca nu am voie sa conduc in afara tarii in primul an de sofat. Voi ce stiti?..Adica, ok, legea asta presupun ca daca ar fi in vigoare, ar fi valabila doar pe teritoriul Romaniei. Daca totusi ies si ma opreste politia germana, de exemplu, ce poate sa-mi faca?..In definitiv, cred ca si ei au incepatori...


Merci anticipat![/b]

Editat de me_and_myself, 06 iunie 2009 - 16:25.


#2
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 250
  • Înscris: 07.04.2008
in multe tari europene nu ai voie ca incepator daca nu esti cetatean al tarii respective (ungaria austria germania, etc.)

#3
iiiiii84

iiiiii84

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 448
  • Înscris: 18.01.2008
Eu nu am auzit de asa ceva inca... cel mai bine da un telefon la Pol Rutiera sau la ACR si iti vor spune exact.

#4
rayman

rayman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 533
  • Înscris: 27.09.2004
Eu am permisul din martie 2008.
Am iesit din tara in Decembrie, in Ungaria ne-a oprit politia (control de rutina dupa vama) si nu i-a interesat vechimea permisului.
In rest, in vara trecuta am inchiriat masina in Grecia si din nou nu i-a interesat vechimea (aveam gen 2 luni).
Apoi in Ianuarie in Germania de la Hertz, am facut cateva mii pe acolo fara probleme.

Problema pe care ti-o pui nu ar trebui sa fie daca ai voie (ca AI), ci daca te tine pe tine. Cati km ai la bord?.. vezi ca autostrazile sunt ale naibii de plictisitoare. Nu-i da blana gen 200/h ca nu e cazul, chiar si pe autobahn. Nu face mai mult de 2-3h fara pauza, si in pauze fa miscare, genoflexiuni, alearga, etc. Conteaza enorm. NU depasi viteza legala cu mai mult de 10km/h.

Nu depasi prin dreapta, si mai ales pe Autobahn nu schimba banda fara sa te asiguri de 2 ori. Adica sa te uiti de 2 ori, ca daca din spate vine unul si e departe, poate vine cu 270/h si in 2 sec e in fundul tau. Grija mare si la unghiul mort. Lumea nu da flashuri, nu "multumeste" cu avarii ca la noi. Daca pui avariile cel din spate s-ar putea sa se sperie si sa franeze :)

In general daca esti cu capul pe umeri si conduci linistit o sa constati ca e mult mai usor de condus decat in tarisoara noastra. Lumea e cu bun simt, marcajele is marcaje, etc. Daca te opreste politia, fii calm si amabil.

In Anglia n-am fost, eu unul nu m-as baga daca n-ar fi neaparata nevoie. Stii ca aia is "pe invers". :D

Sper ca n-am fost deplasat cu sfaturile astea, aceleasi lucruri le-am ascultat si eu inainte sa ies prima oara din tara, si mi-au prins bine.

#5
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.888
  • Înscris: 15.06.2007

View Postrayman, on 9th June 2009, 11:09, said:

In Anglia n-am fost, eu unul nu m-as baga daca n-ar fi neaparata nevoie. Stii ca aia is "pe invers". :D

Sper ca n-am fost deplasat cu sfaturile astea, aceleasi lucruri le-am ascultat si eu inainte sa ies prima oara din tara, si mi-au prins bine.


Mda... trebe ceva tupeu sa te duci UK cu permis de mai putin de un an... Adica, la urma urmei si mi-e mi-ar fi cam tasala, sa conduc pe naspa/invers... cum e la aia? Prioritate de stanga??? ca sa nu mai zic de inconvenientul faptului ca au volanu pe partea cealalta, si tu daca esti pe un drum "judetean" si te manca de o depasire, nu vei avea vizibilitate, cand vrei sa depasesti prin dreapta, ca doar la ei totu e pe dos, "in oglinda"fata de regulile noastre...
Multa prudenta, rabdare, si totul e ok...

#6
DJFerrero

DJFerrero

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 14.04.2008
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi, o sa analizez situatia pe toate partile! :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate