Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina
 Nici hackerii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...
 Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...
 Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...
 

Tehnici de masterizare

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
si eu mi-am pus problema masterizarii, insa sa nu uitam ca un mix prost masterizar nu va egala niciodata un mix bun masterizat (oricat de bine ar fi masterizat)
cineva mi-a spus ca un label care se respecta masterizeaza piesele inainte de release

eu am grija de piesa dinainte sa ii dau export, pun un compresor pe master, apoi dupa ce termin piesa am grija de imaginea stereo, basii sa nu intre unul peste altul (de exemplul bassline-ul mai plin cu decay-ul de la kick) si verific inca odata egalizarea
dupa export, daca mai e nevoie, mai dau o egalizare in soundforge (de obicei ca sa mai ridic inaltele si sa ii dau enhance)

Quote

Salut ! Stie cineva un program de compresie de dinamica real-time ? Eu am un plugin de winamp care merge bine cat de cat "Stereo Tool" . Stiti voi ceva nu numai pt Winamp ci pt orice sunet ce trece prin placa ? Si ceva super tare !?
eu folosesc in winamp un plugin "Sound Solution" si am un sunet superb
e si pentru tot ce iese din placa, nu numai winamp, insa n-am reusit sa il fac sa mearga

#20
Morphu

Morphu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.02.2006
dau un copy/paste dintr-un topic de-al meu mai vechi, ca daca pun linkul sigur nu intra nimeni :lol:

cum voi prezenta mai jos masterizarea nu tine doar de reglarea volumului, conteaza si frecventele cum sunt lucrate si stereofonia.. sunt ok frecventele de care vorbea Gyno dar totusi depinde si de genul muzical care il faci..nimic nu e batut in cuie.

Voi vorbi in continuare despre 3 lucruri care odata respectate imbunatatesc semnificativ calitatea sunetului.


Here we go.
Sunetul in productia audio are printre altele 3 caracteristici foarte importante:

1. volumul
2. frecventa
3. stereofonia


Le voi lua pe rand in ceea ce urmeaza.

1. Volumul.  Acesta se masoara in decibeli (db) si poate lua orice valoare de la -  infinit la + infinit, evident atat cat este posibil si din punct de  vedere al legilor fizicii. Sunetul cu cat este mai puternic cu atat el  va lua o valoare mai mare. Sunetul produs de mediul inconjurator cand e  liniste totala este de 0 decibeli, a unei conversatii este de 60-70db,  a traficului rutier de 80, iar al unui avion ce decoleaza depaseste 100  de db. Trebuie precizat faptul ca o sustinere a unei valori de 90-95 pe  o perioada indelungata de timp poate duce la pierderea auzului. Odata  cu valoarea 125db pot aparea dureri ale urechii interne.
In sunetul  digital valoarea 0 nu reprezinta "linistea". 0 reprezinta valoarea  maxima pe care o poate lua orice sunet fara ca acesta sa piarda din  calitate. Cu cat va trece mai mult peste valoarea 0 acesta va  distorsiona mai mult si va denatura sunetul. In concluzie valoarea 0  este valoarea maxima cu care se lucreaza in productia muzicala.

2. Frecventa.  Ar fi foarte multe de spus si de explicat despre ceea ce inseamna  frecventa. Ma voi limita doar la valorile absolute ale aceasteia in  productia audio. Urechea umana poate auzi de la 20 de Hz la 20 000 de  Hz. Valoarile mici ale frecventei reprezinta tonurile joase ale  sunetelor iar valorile mari le reprezinta pe cele inalte. Trebuie sa  precizez ca urechea umana suporta foarte bine valori joase la volum  mare. La acelasi volum cele inalte provoaca disconfort, in special  frecventele cumprinse intre 2000Hz si 6000Hz. Orice sunet are un anumit  range (spectru) al frecventei in care se regaseste. (figura1)
Posted Image Reduced: 90% of original size [ 640 x 410 ] - Click to view full image[ http://img134.imageshack.us/img134/3527/rangexr5.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
fig1


  Un alt aspect important il reprezinta peak-ul (fig 1). Acesta  reprezinta valoarea cea mai mare data de o anumita frecventa pe nivelul  volumului (decibelilor). Aceasta frecventa devine astfel frecventa  principala al sunetului respectiv. Totusi pot fi sunete cu 2, 3 sau  chiar mai multe peak-uri, iar frecventele aferente vor deveni  principale pentru sunetul respectiv. Spre exemplu pentru sunetul produs  de un kick (in figura 2) frecventele principale sunt cuprinste intre  63Hz si 90Hz,


Posted Image Reduced: 90% of original size [ 640 x 425 ] - Click to view full image[ http://img67.imageshack.us/img67/1078/kickac8.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
fig2

iar pentru un openhut (fig 3) frecventele principale ale acestuia sunt~4000,5200 si ~6300-8000.


Posted Image Reduced: 90% of original size [ 640 x 423 ] - Click to view full image[ http://img67.imageshack.us/img67/1017/openhutoy5.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
fig3
Se  poate intampla ca uneori sa se suprapuna frecventele principale a 2 sau  mai multe sunete, foarte frecvent intalnit in cazul kick-ului si al  bass-ului. Cand acest lucru se intampla decibelii frecventelor  principale se aduna rezultand un volum mai mare, care de cele mai multe  ori sare de valoarea maxima admisa 0. I cazul in care unul din cele 2  sunete are un range cu mai multe peak-uri alaturate, acesta are  tendinta sa-l acopere in volum pe celalalt. In ambele situatii se  apeleaza la egalizatorul de frecvente si la filtru. Cu ajutorul  acestora se despart foarte usor sunetele in frecventele dorite, "taind"  din ele acolo unde este cazul.

ceva de genul asta ar trebui sa arate o piesa trance de exemplu:

[ http://img225.imageshack.us/img225/5360/46396132ro9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



3. stereofonia

Stereonfonia  sau imaginea stereo este in stransa legatura cu pan-ul (left-right) si  este raspunzatoare pentru tot ceea ce inseamna spatialitate in sunet.  Am vazut foarte multi incepatori in ale muzicii care nu folosesc sau nu  stiu deloc cum sa foloseasca acesta latura a sunetului. Orice soft de  editare si productie audio are si imaginea stereo inclusa printre  plugin-uri. Stereofonia are 3 "stari": mono, stereo si wide dar si  valori combinate ale acestora. Eu unul recomand ca frecventele cu  volumul cel mai mare sa fie mono (de ex Kick-ul) iar cu cat se scade in  volum sa se mearga spre modul wide (string-uri, pad-uri, etc). Imaginea  stereo practic desparte sunetul in spatiu, da calitate si claritate  productiei audio.
in figurile urmatoare se poate vedea dispersia sunetului in spatiu (left-right) pentru cele 3 stari.


Posted Image Reduced: 90% of original size [ 640 x 431 ] - Click to view full image[ http://img134.imageshack.us/img134/7696/monofe5.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mono

Posted Image Reduced: 90% of original size [ 640 x 425 ] - Click to view full image[ http://img411.imageshack.us/img411/3544/stereofi7.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Stereo


Posted Image Reduced: 90% of original size [ 640 x 510 ] - Click to view full image[ http://img67.imageshack.us/img67/2619/widecn5.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Wide


Evident  ca ar mai fi foarte multe de spus despre fiecare, insa eu am dorit in  mare parte clarificarea anumitor aspecte in ceea ce priveste productia  audio, stiind ca sunt foarte multi cei care se plang de lipsa sunetului  profesional in productiile lor si sper ca aceast mic tutorial sa  completeze cunostintele in domeniu celor interesati.

Indiferent de tehnicile sau informatiile pe care le stie fiecare, munca si exercitiul reprezinta succesul garantat.

#21
claudlu

claudlu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.06.2008
e o intrebare mai mult decat incompleta, iar asta pentru ca masterizarea difera de la gen la gen.
deci, ce gen de muzica ?

#22
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
mai nou folosesc C4 din waves (mi-a facut cineva un preset bun pentru bpm sub 134) si "BBE.D82.Sonic.Maximizer", pe care le pun pe master in ableton, si nu mai fac nici o alta masterizare

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate