Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Turul Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
babuliu

babuliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.05.2007
Salutare dragi colegi forumisti !
Vreau sa va fac cunoscute plenurile mele de vacanta si cu ajutorul parerilor voastre poate il mai ajustez. Ideea principala este ca vreau sa ma plimb putin prin tara asta a noastra atat de frumoasa, dar din pacate populata  :P  .
Traseul (asa, in mare) : plecare din Iasi, spre Brasov via Bacau, Onesti, Targu Secuiesc. Oprire in Brasov, o zi sau doua. Din Brasov, vreau spre Curtea de Arges, pe valea Prahovei, via Targoviste. Vreau NEAPARAT sa vad Predeal, Azuga, Busteni, Sinaia. Cu oprire si o zi macar prin zona, sa urcam un pic pe munte. Odata ajunsi in Curtea de Arges, nord pe Transfagarasan, cu destinatia Sibiu. La fel, Transfagarasanul e un "must have" ptr aceasta vacanta . Pauza si in Sibiu, la fel - o zi sau doua. De aici nord, spre Maramu. Ruta aleasa ar fi Sibiu - Alba - Aiud - Turda - Cluj  - Baia Mare. Pauza in Cluj sau Baia Mare (cred ca in Cluj pana la urma). Si spre Maramu, dar vreau ruta Baia Mare - Cavnic - Sighetul Marmatiei. In Maramures am de gand sa merg la Sapanta, Sighetul Marmatiei, Ocna Sugatag si alte mici localitati (manastiri - Barsana, etc samd ...  :) ). Din Maramures, drum spre Borsa, Campulung, Suceava si spre Iasi.
Rugaminteamea este urmatoarea : pentru cei care sunt din zonele amintite sau care cunosc mai bine decat mine tara (recunosc, e prima data cand scot capul in lume  :oops: )este sa includeti in acest itinerar locuri care merita vizitate, obiective turistice si nu numai.
De asemenea ii rog pe cei mai umblati dintre voi sa-si dea cu parerea despre starea drumurilor (abia am scapat de trancanitul de pe puntea spate) si posibile campinguri.
In mare, vreau sa stau la cort, dar ideea de cazare la pensiuni nu este exclusa.
Orice parere este binevenita si va rog sa nu va abtineti.
Era sa uit ... perioada vacantei este 29 iunie - 10 iulie (in fuctie de ruta finala stabilesc exact cat, cum si unde). Plec cu masina si cu logodnica din dotare  8)
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Numai bine!

#2
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
de ce nu te duci de la Brasov la Curtea de Arges pe Rucar- Bran? e mult mai frumos decat pe la Targoviste, unde e si drumul naspa.

#3
ot_57_bac

ot_57_bac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 18.11.2004

View Postbabuliu, on 2nd June 2009, 21:01, said:

Salutare dragi colegi forumisti !
Vreau sa va fac cunoscute plenurile mele de vacanta si cu ajutorul parerilor voastre poate il mai ajustez. Ideea principala este ca vreau sa ma plimb putin prin tara asta a noastra atat de frumoasa, dar din pacate populata  :P  .
Traseul (asa, in mare) : plecare din Iasi, spre Brasov via Bacau, Onesti, Targu Secuiesc. Oprire in Brasov, o zi sau doua. Din Brasov, vreau spre Curtea de Arges, pe valea Prahovei, via Targoviste. Vreau NEAPARAT sa vad Predeal, Azuga, Busteni, Sinaia. Cu oprire si o zi macar prin zona, sa urcam un pic pe munte. Odata ajunsi in Curtea de Arges, nord pe Transfagarasan, cu destinatia Sibiu. La fel, Transfagarasanul e un "must have" ptr aceasta vacanta . Pauza si in Sibiu, la fel - o zi sau doua. De aici nord, spre Maramu. Ruta aleasa ar fi Sibiu - Alba - Aiud - Turda - Cluj  - Baia Mare. Pauza in Cluj sau Baia Mare (cred ca in Cluj pana la urma). Si spre Maramu, dar vreau ruta Baia Mare - Cavnic - Sighetul Marmatiei. In Maramures am de gand sa merg la Sapanta, Sighetul Marmatiei, Ocna Sugatag si alte mici localitati (manastiri - Barsana, etc samd ...  :) ). Din Maramures, drum spre Borsa, Campulung, Suceava si spre Iasi.
Rugaminteamea este urmatoarea : pentru cei care sunt din zonele amintite sau care cunosc mai bine decat mine tara (recunosc, e prima data cand scot capul in lume  :oops: )este sa includeti in acest itinerar locuri care merita vizitate, obiective turistice si nu numai.
De asemenea ii rog pe cei mai umblati dintre voi sa-si dea cu parerea despre starea drumurilor (abia am scapat de trancanitul de pe puntea spate) si posibile campinguri.
In mare, vreau sa stau la cort, dar ideea de cazare la pensiuni nu este exclusa.
Orice parere este binevenita si va rog sa nu va abtineti.
Era sa uit ... perioada vacantei este 29 iunie - 10 iulie (in fuctie de ruta finala stabilesc exact cat, cum si unde). Plec cu masina si cu logodnica din dotare  8)
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Numai bine!


ocoleste sinaia /targoviste si floresti(dn 1)/moreni/targoviste.....asta daca nu vrei sa schimbi masina...
p.s. la 2 sapt dupa schimbarea bucselor si tot ce inseamana articulatii pe sub masina...am fost nevoit sa o bag iar in service.....asata cu mers de 4 ori pe sapt acest drum...e distrus

Edited by ot_57_bac, 03 June 2009 - 23:02.


#4
babuliu

babuliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.05.2007
Va multumesc de raspunsuri. Orice informatii sunt binevenite !

#5
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
1. Iasi - Brasov prin Piatra Neamt- Cheile Bicazului- Lacu Rosu- Miercurea Ciuc; e mult mai frumos decat pe Onesti.
2. Daca vrei neaparat valea prahovei recomand Brasov- Predeal-Sinaia ...si apoi Sinaia - Predeal - Paraul rece -culoarul Rucar -Bran - Campulung- Curtea de Arges....vezi si valea prahovei si culoarul Rucar-Bran care e f frumos.

Camping-uri 'oficiale' nu prea sunt...dar gasesti loc de campare mai peste tot.

#6
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,645
  • Înscris: 12.12.2006
Exista si campinguri oficiale, trebuie sa le cauti putin cu google.

Camping la Bran: http://www.vampirecamping.com/
Camping la Cisnadioara, langa Sibiu:  http://ananas7b.de/ro/index.htm

Au toalete, dusuri, curent electric, loc de luat masa...

Pe Transfagarasan sa te nimeresti in timpul saptamanii, in we vara e f aglomerat.

Edited by mdt, 04 June 2009 - 10:53.


#7
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
Poti merge si la salina din slanic moldova (este foarte frumoasa) daca mergi prin roman - bacau. Acelasi traseu lam facut si eu acum 2 ani. Eu sunt tot din iasi, si vara asta plec din nou pe un alt traseu. La intoarcere eventual poti sa treci si prin sighisoara. Iar daca mergi spre Maramures, si treci cumva prin baia sprie.. sa te opresti neaparat la pastravarie (mananci un pastrav prins pe loc) :) Bafta si drum bun

#8
divic

divic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.04.2008
De aici nord, spre Maramu. Ruta aleasa ar fi Sibiu - Alba - Aiud - Turda - Cluj  - Baia Mare. Pauza in Cluj sau Baia Mare (cred ca in Cluj pana la urma). Si spre Maramu, dar vreau ruta Baia Mare - Cavnic - Sighetul Marmatiei. In Maramures am de gand sa merg la Sapanta, Sighetul Marmatiei, Ocna Sugatag si alte mici localitati (manastiri - Barsana, etc samd ...  :) ). Din Maramures, drum spre Borsa, Campulung, Suceava si spre Iasi.



Poate la intoarce ne spui impresiile proaspete despre ultima parte a drumului: Borsa - Suceava, privind starea drumurilor, nu de alta dar prin a-II-a jumatate a lui august vreau sa ajung si eu prin Maramures, iar intoarcerea as face-o prin Carlibaba.

#9
babuliu

babuliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.05.2007
Va multumesc pentru raspunsuri. Din pacate vacanta s-a amanat ptr a 2a perioada a lunii august. Revin cu planuri. Toate bune!

#10
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
am gasit topicul asta cand voiam sa incep si eu unul asemanator.

Am si eu in plan o mica excursie prin tara, iar traseul seamana putin cu al tau:

Ziua 1 - Plecare tot din Iasi, spre Sinaia (nu stiu daca e deschis Peles, dar as vrea sa il vad). Probabil voi merge prin Bacau - Onesti, pentru ca prin Bicaz am tot fost. In plus, sper ca e mai bun drumul. Vreau ca in aceeasi zi sa ajung la Peles sa il vizitez (voi pleca mai devreme)

Ziua 2 - Voi ramane peste noapte prin Busteni, iar a doua zi voi vizita zona (Babele, etc.. )

Ziua 3 - Plec spre Bran. Stie cineva starea drumului DN73a (Busteni - Paraul Rece - Rasnov - Bran) ?
Ma intorc apoi spre Brasov, sa il vizitez putin, si voi innopta la Fagaras. (pare mai ieftin decat Brasov)

Ziua 4 - Voi face Transfagarasanul (Cartisoara - Curtea de Arges). Il fac de la Nord la Sud pentru a ma intoarce apoi spre nord pe valea Oltului.

Ziua 5 -  (Calimanesti - Brezoi - Talmaciu - Sibiu)

Ziua 6 - Dupa vizitarea Sibiului.. voi merge spre Cluj (prin Alba Iulia) unde trebuie neaparat sa ajung pe 14 iulie - seara

ziua 7- Cluj - Iasi

Total traseu : aprox 1400km

Credeti ca merita sa renunt la Valea Oltului (si implicit la Calimanesti, Cozia, etc) , si astfel sa merg spre sud pe culoarul Rucar - Bran - Curtea de Arges si sa ajung la Sibiu prin Transfagarasan (de la S - N) ?

Alte sugestii?

#11
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Eu zic ca peisajul de pe Rucar - Bran merita din plin , dar drumul cam lasa de dorit . Pe Valea Oltului nu am fost , dar am spus Rucar - Bran merita din plin .

Eu cand am chef de plimbat pe la munte , cam asa fac , Ploiesti - Busteni (platoul de sus este superb) - Brasov - Rucar - Bran (merita Castelul Bran) - Pitesti - Curtea de Arges (vizitez Manastirea) - TF cam pana la Vidraru si inapoi .

Am trecut prin Sinaia , saptamana trecuta , dar nu stiu de Peles . Oricum . Vezi cum te inadrezi ca timp pe DN1 zone Sinaia - Predeal - Azuga - Busteni este cea mai aglomerata .

Edited by ady_chesnoiu, 18 June 2009 - 19:28.


#12
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
ok, atunci ce zici de asta?

Plec dimineata din Busteni .. Rasnov .. Bran (40 km) .. Vizitez castelul.. apoi merg pana la Rucar (+32 km) si inapoi pana la Brasov (+70km).
Am timp sa vizitez si Brasovul putin. Noapte ori dorm in BV ori in Fagaras. (care e aproape oricum) si a doua zi sa fac TF cum planuisem initial (nord-sud)

Nu am fost niciodata, asa ca nu stiu cume  drumul.. si cat timp mi-ar lua sa fac 150 km.

Edited by wizake, 18 June 2009 - 19:56.


#13
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Pai daca nu ai fost niciodata de ce alergi asa ? Nu ai timp sa vezi mai nimic.

Din ce stiu eu ultima intrare la Peles era destul de devreme...ceva de genul 16-16.30; informatia nu e sigura, asa imi aduc aminte. Deci trebuie sa alergi un pic din Iasi la Peles...depinde si de ora la care pleci.

Vezi ca se face coada mare vara la telecabina Busteni-Babele ; incearca sa urci cat mai dimineata. Daca tot urci la Babele , da o tura pana pe varful Omu daca prinzi vreme buna - cca 3 ore dus-intors, traseu destul de lejer chiar si pt incepatori . DAR cu vreme buna. Sau macar o tura pana la crucea de pe Caraiman -cca 1,5 h dus-intors...se poate si amandoua ...te duci la cruce si apoi continui spre Omu...bineinteles daca iti place muntele; daca nu te plimbi pe langa 'babe', faci ceva poze si cobori in Busteni.

Daca nu ai mai fost aloca mai mult timp pt Brasov- centrul vechi , Tampa si de ce nu Poiana Brasov; mai degraba as alege Brasovul decat castelul Bran ..si Bran-ul merita dar nu te astepta la cine stie ce minunatie. Apropo, drumul Predeal-Paraul rece-Rasnov este asa si asa...sunt gropi , dar nu gropane...este si destul de denivelat ...dar per total cu ceva atentie mergi bine.

Clar culoarul Rucar -Bran este peste valea Oltului ca frumusete a peisajului. Dupa cum spunea cineva si soseaua e mai proasta dar se poate merge.

Recomandarea mea este Brasov- culoarul Rucar-Bran- Campulung -Curtea de Arges- Transfagarasan- Sibiu. Trebuie verificata starea drumului Campulung - Curtea de Arges ..la un moment dat  parca era inchis  !!.

Edited by kriiss, 19 June 2009 - 09:36.


#14
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postkriiss, on 19th June 2009, 10:35, said:

Clar culoarul Rucar -Bran este peste valea Oltului ca frumusete a peisajului. Dupa cum spunea cineva si soseaua e mai proasta dar se poate merge.

este o parere personala. eu de ex vad v oltului peste orice defileu din tara. evident, dac-o parcurgi la volan, nu o sa intelegi nimic.
in plus, rucar-bran trece peste munti, v oltului e un defileu, deci perspectivele panoramice sunt diferite.

#15
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
bineinteles ca este o parere personala. Eu comparam doar frumusetea peisajelor vazute din mersul masinii de pe sosea..ca asa va face initiatorul topicului...in mod normal privelistea din varful muntelui este mai frumoasa decat cea de la baza lui...asa ca din acest punct de vedere pasul Rucar-Bran are un avantaj fata de defileul Valea Oltului.

Bineinteles ca si Valea Oltului are frumusetea ei ...daca ar fi de ales intre cele 2 eu as alege Rucar-Bran.; ideal ar fi sa le parcurga pe amandoua

Edited by kriiss, 19 June 2009 - 10:48.


#16
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

View Postwizake, on 18th June 2009, 20:55, said:

ok, atunci ce zici de asta?

Plec dimineata din Busteni .. Rasnov .. Bran (40 km) .. Vizitez castelul.. apoi merg pana la Rucar (+32 km) si inapoi pana la Brasov (+70km).
Am timp sa vizitez si Brasovul putin. Noapte ori dorm in BV ori in Fagaras. (care e aproape oricum) si a doua zi sa fac TF cum planuisem initial (nord-sud)

Nu am fost niciodata, asa ca nu stiu cume  drumul.. si cat timp mi-ar lua sa fac 150 km.
Recomand Busteni - Brasov - Ruca - Bran - Pitesti -Curtea de Arges - TF - si dupa nu am mai mers . Mia bine asa decat sa te in torci la BV , si dupa sa pleci din nou . Drumul nu este tocmai bun , dar este practicabil .

Edited by ady_chesnoiu, 19 June 2009 - 11:52.


#17
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Sau daca vrei sa ocolesti Pitestiul , din Campulung o iei pe DN73C pana la Curtea de Arges . Dar din cate stiu se repara un pod intre Berevoesti si Slanic .

Si pe DN1 la Sinaia sunt ceva reparatii pe o lungime de 20 m , o super aglomeratie , mai ales ca era o zoma oricum aglomerata .

Edited by ady_chesnoiu, 19 June 2009 - 14:22.


#18
bogdan_hd

bogdan_hd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.04.2009
eu stiu o zona frumoasa pentru cort langa aiud. la Râmeț, cheile rametului parca. nu stiu  exact cati km sunt din aiud pana acolo pt ca sunt din hd dar eu zic ca merita. e foarte frumoasa zona. am mers o data cu prietenii din aiud si am stat cateva zile. iti recomand si tie pt ca ziceai ca vrei sa stai cu cortul :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate