Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

MAXIM 6000euro

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Victor P

Victor P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.12.2005
Datele problemei:
Maxim 6000 euro cu toate taxele.
Ma gandeam la BMW 318, sau 316 model e46.Sunt destule in banii astia.
Alte variante?
Exclus LOGAN

#2
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
de ce iti iei BMW daca ai numai 6000?

#3
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,710
  • Înscris: 22.11.2007
Decat un BMW de 10 ani (la banii astia iei unul din 98-2000max) mai bine uita-te la cateva variante de genul:
http://www2.autovit....php?IDM=1420620  citroen c4
http://www2.autovit.....php?IDM=144000 Opel astra h
http://www2.autovit....php?IDM=1440484 Ford focus2.

#4
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
cand le vad pe alea albe recent aduse cu 60 000 km "reali" ma ia cu batzu :P
bmw 316 e penal rau, poti sa te uiti la vectra b dupa 2001, pejo 406 sau mai micute si mai noi gen corsa, fiesta

edit: de curiozitate, uita-te la asta ... crezi ca-i in toate mintile lui din 2005 la 6000E? :D

Edited by kappa_man84, 02 June 2009 - 13:09.


#5
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

 kappa_man84, on 2nd June 2009, 14:03, said:

cand le vad pe alea albe recent aduse cu 60 000 km "reali" ma ia cu batzu :P
nu ai tu idee cati iau de buna vrajeala asta, iar daca incerci sa le deschizi ochii iti vor repeta clasica poveste a "baiatului" care le-a vandut o masina germana, ieftina, cu km putini si care va merge perfect inca 300k km...unele boli nu se vindeca iar naivitatea e cu bataie lunga :)

#6
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007
toti pustanii pun mana pe niscaiva banuti si se arunca sa cumpere Bmw-uri, ca au vazut la ceilalti cum trag la liniute, se rotesc in cerculete, sau agata ptitpoance.....n-avem cum sa le scoatem asta din cap. BMW e Bmw, ce daca are 9-12 ani, mai tine 12, si vorba unui co-forumist de-aici, cand vine vremea sa schimbe vreun cauciuc, dau din colt in colt.....

#7
Victor P

Victor P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.12.2005

 adid22, on 1st June 2009, 20:29, said:

de ce iti iei BMW daca ai numai 6000?
Am pus in discutie o probabilitate....in primul rand...apoi...de 6000 garantez ca iti iei bmw 318 din 2000(nu ma deranjeaza absolut deloc ca are 9 ani),si inca unul in toate mintile. Vroiam si alte pareri....putin mai lipsite de patos...

 ionutzndr, on 2nd June 2009, 10:26, said:

toti pustanii pun mana pe niscaiva banuti si se arunca sa cumpere Bmw-uri, ca au vazut la ceilalti cum trag la liniute, se rotesc in cerculete, sau agata ptitpoance.....n-avem cum sa le scoatem asta din cap. Bmw e Bmw, ce daca are 9-12 ani, mai tine 12, si vorba unui co-forumist de-aici, cand vine vremea sa schimbe vreun cauciuc, dau din colt in colt.....
nu ma arunc nicaieri, nu fac liniute, nu ma rotesc in cerculete si nici pitipoance nu agat. Cand e sa schimb un cauciuc nu dau din colt in colt...fii sigur. In fine nu vad rostul contrazicerilor, postul tau fiind si putin offtopic.

ONTOPIC: De Citroen cred insa ca nu am bani, nu am bani sa intretin o asa masina...la astra h nu ma incadrez deasemeni, iar focus 2 ...am mers...si mi-a parut si mie, ca multor persoane, mai prost decat focus 1.

#8
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Problema nu e ca nu gasesti BMW in banii astia, ci daca mai ai si altii. Daca vrei Bmw fa-ti dablaua si cumpara-l, dar sa mai o rezerva de Doamne fereste! Stiu persoane care au luat Bmw-uri de 15 ani cu n sute de mii de km  la bord si merg cu ele bine merci. Dar de bagat bani in ele nu am auzit sa scape. Sa mai ai un 2000 in plus si Doamne ajuta!

#9
Victor P

Victor P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.12.2005
am avut si asta in vedere, ca oricum orice masina ar fi second, tot trebuie sa fii pregatit si pt asta.

#10
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
ia uite ce vinde un coleg de forum:
http://forum.softped...howtopic=549587

#11
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,710
  • Înscris: 22.11.2007
Mda, omu vrea BMW si voi ii aratati focusuri break :D

#12
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

 Victor P, on 5th June 2009, 11:02, said:

ONTOPIC: De Citroen cred insa ca nu am bani, nu am bani sa intretin o asa masina...la astra h nu ma incadrez deasemeni, iar focus 2 ...am mers...si mi-a parut si mie, ca multor persoane, mai prost decat focus 1.
Citroen nu poți întreține, dar un BMW da?

Focus II mai prost decât I? Cum așa, detaliază?

#13
Victor P

Victor P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.12.2005

 Pazvante, on 5th June 2009, 06:52, said:

ia uite ce vinde un coleg de forum:
http://forum.softped...howtopic=549587
off...cu scuzele de rigoare...dar chiar nu imi trebuie masina de carat cartofi/ rosii/ porci.
Exclus break.

 BadBoyBlue, on 5th June 2009, 08:13, said:

Citroen nu poți întreține, dar un BMW da?

Focus II mai prost decât I? Cum așa, detaliază?
Da...bmw pot intretine, avand in vedere frecventa cu care cad piesele, intr-o tara ca asta in care traim, la un bmw si la un Citroen, si mai stiu ce preturi au frantuzoaicele la intretinere.
Focus 2 mai prost decat 1....poate e gresit spus mai prost...dar nu numai mie, ci si unor prieteni (taximetristi pe focus 1 si acum pe focus 2), ni se pare focusul 2 putin mai barca, iar dpdv confort, sincer prefer focus 1, ca acel break de vanzare mai sus, unde parca stai intr-o masina, nu pe o masina...ca in cazul lui focus 2.Probabil tine de gust, feeling mai fain in focus 1...parere personala.

#14
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
Nu mai bine iti iei tu un Ford fiesta, Opel corsa sau seat ibitza din 2005/2006 cu km putini ieftine de intretinut ?

ia-ti BMW daca vrei sa mai bagi in el inca o data valoarea lui, dar nu conteaza, ai BMW esti "Shm3k3r" !

spor la cautat

#15
grimlord

grimlord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.03.2009

 Sima2k, on 9th June 2009, 03:58, said:

ia-ti BMW daca vrei sa mai bagi in el inca o data valoarea lui, dar nu conteaza, ai BMW esti "Shm3k3r" !

Eu nu pot sa-i inteleg pe oamenii astia !! Sima, dupa tine, nimeni nu ar trebui sa isi mai cumpere BMW mai vechi de 10 ani pt. ca daca il cumperi esti "Shm3k3r". De ce in alte topicuri le recomandati oamenilor sa cumpere Ford Focus din 2000, Golf 3 sau 4, Opel Vectra B sau alte masini si toti ziceti ca daca isi ia BMW face pe "ciumecul". De ce daca iti cumperi un BMW de 10 ani "trebuie sa bagi inca atatia bani in el" si in celelalte masini de 10 ani, trebuie sa schimbi doar cateva piese?! Nu vi se pare ca exagerati ?!

Un Mercedes de 15 ani il recomandati, dar un BMW de 10 ani nu !!

Stiu si eu ca s-a facut o imagine proasta legat de BMW-urile mai vechi, in special de pisicute, pt. ca multi tineri si le cumpera sa faca pe cocalarii. Dar astea sunt doar niste stereotipii !!! Mai sunt si oameni care le cumpara poate din simplul motiv ca sunt mai calitative, sau ca, eu stiu, sunt indragostiti de BMW si il cumpara nu sa se laude cu el, ci sa se simta ei bine !


ONTOPIC: Parerea mea e ca daca te uiti dupa un SH, uita-te cel mai atent la uzura masinii. Poate sa aiba ea 250.000 km, daca a fost bine intretinuta si rulata, merita cumparata. In schimb daca are 100.000 si troncane toata cand mergi cu ea...uita de masina aia!!!
Cel mai bine te vei convinge cand vei face test cu masina. Pana atunci tot ce-i aici sunt doar niste pareri subiective.
Bafta !

#16
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
grimlord, inteleg perfect ce zici. Poti sa-ti cumperi un BMW mai vechi daca esti cu adevarat pasionat de aceasta marca,( si pe acestea ii apreciez, pentru ca sunt in stare sa-si vanda si casa ca sa aiba o masina frumoasa si functionala), sau daca vrei sa fii ciumeg si sa cumperi o sigla fara sa o intretii !

la 6000 euro nu cred ca poti gasi un e46 in toate mintile !

nu cred ca Victor P face parte din cei care sunt pasionati de marca bmw. Daca era pasionat, stia ca un e46 in firea lui il gasesti decat la un pret aproape dublu fata de cat e el dispus sa dea.

ps. am destui fosti colegi care au primit cadou de la parinti o suma de bani si si-au luat bmw-uri, pisicute, si cateva e46... acum zac intr-o parcare cu afis "de vanzare" pentru ca nu sunt capabili sa le intretina.

#17
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,989
  • Înscris: 06.04.2007
Nu va mai contraziceti, omu' clar ca vrea sa-si ia BMW, a vrut numai sa vada daca cineva ar fi de acord cu el ca in banii astia gaseste ceva ''in toate mintile'' (NOT).

Se gasesc destule BMW-uri 316i (din 2000, nu mai noi si la nemti) la 4-5000 Euro, cu 120.ooo-300.ooo km la bord, depinde cum ti-e norocu sa fie umblat la kilometraj.

#18
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
daca cei 6000e sunt stransi din greu nu iti lua BMW,ia-ti ceva ce iti poti permite

si decat sa iti iei 316i din 2000-2001,mai bine focus 2 2006 1.6tdci 92cp,trag cam la fel,numai ca cea de-a doua este mult mai economica,este adevarat nu este la fel de confortabila,nu este la fel de stabila,nu are materialele la fel de bune,nu e la fel de fun,insa este mult mai noua si mai adecvata pt cineva cu un buget mai mic

legat de nr de km,inmulteste 8-9ani cu o medie de 25k km pt bmw si vezi ce iese,apoi inmulteste 40-50k km cu 3 ani

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate