Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Reductil

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#109
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
Multumesc, Dev.
Stiu despre articolele astea, ieri au aparut, inclusiv in stirile de la Antena 3 s-a dat pe post despre interzicerea tuturor medicamentelor pe baza de sibutramina. Mai inainte am venit de la farmacie si mi-am mai luat o cutie, ca macar inca o luna sa-l mai iau, sper ca pana atunci, dupa 4 luni de regim si 3 de Reductil, sa ma fi obisnuit deja cu stilul alimentar nou creat in asa fel incat sa nu-mi fie greu fara pastile.

Intr-adevar, exista si efecte extreme, ca la orice medicament, dar cred ca pe undeva se cam exagereaza - mai ales in privinta minimalizarii actiunii sale principale - slabitul. Reductilul este prescris persoanelor cu obezitate de tip morbid si cu probleme de rezistenta a organismului la insulina (acesti oameni nu pot slabi, datorita insulinei in exces care nu permite folosirea grasimilor corpului in arderi - sunt necesare exercitii fizice, eventual Metformin, sau altceva care sa ajute la scaderea secretiei de insulina, obligatoriu cu reducerea la un minim admis a carbohidratilor), asa ca n-am prea inteles de ce intr-unul din articolele de ieri apare ca drept alarmanta ingestia acestui medicament de catre persoanele cu risc de diabet de tip 2, sau care chiar au aceasta boala.  Ca tocmai lor le este destinat Reductilul.

Sigur, nu cred ca era bine daca se dadea fara reteta - sibutramina seamana foarte mult cu o amfetamina, si da dependenta. Insa din cate stiu, insa, nu se elibereaza oricum.

Dar efectul slabirii exista, si uite, in cazul unora printre care ma bucur sa ma numar si eu, este spectaculos.  Sigur ca baza e tot regimul, dar fara Reductil niciodata nu as fi dat jos atatea kg - ma cunosc indeajuns de bine ca sa stiu ca nu doar ca nu am slabit decat putin cand tineam doar diete, ci si in ceva timp puneam chiar mai mult inapoi cand ma reapucam sa mananc de toate.

pentru ca, totusi, pana la urma omul trebuie sa manance de toate, nu? Nu vad ca fiind normal sa ma abtin toata viata de la ciocolata sau unt sau banane. de la banane nici acum nu ma abtin eu prea tare ;)

Dar o felie de paine prajita, calda, cu unt si cu miere, alaturi de o cana de lapte calduț, chiar imi lipseste. :P

#110
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
iote ca s-o ars si mutu cu ea (cu sibutramina).   :D oare-i trece avocatului prin cap sa spuna c-a confundat vitaminele (de-alea au voie, sper) cu medicamentele de slabit ale consuelei?  :rolleyes:

#111
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
si crezi ca o sa tina explicatia asta? :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate