Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Calitatea vocii la Connex si Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Hai s-o luam altfel, ce meserie ai tu?  
Inteleg ca esti pasionat de radio in general si ca citesti mult si te informezi, dar ai pus mana pe echipamente de telcom profesionale, ai lucrat cu ele?

Echimapente profesionale mai mult statii si ceva aparate de masura industriale, testere RF, banc de frecventmetru/generator, spectrometre, specrtoscop... si ar mai fi multe... nu le stiu acuma, eu nu imi permit asa multe chestii dar am de unde sa imprumut. Zi ce anume vrei sa stii exact ?

Calificarea mea profesionala este in Computere. Partea radio este ca hobby de viata, l-am avut impreuna cu electronica, iar ulterior si mecanica. Inceputirule cam de la 9 ani :)

Actualmente ma intereseaza orice tine de tehnica si tehnologie, inclusiv domenii termodinamica, centrale termice, proiectare si altele  :)

In rest, caut acuma scanarile ca sa-ti arat exact cum e treaba cu frame-urile.

He he, le-am gasit... erau chiar in c: le pun pe web si-ti dau adresa, sunt 2 imagini gif si cu noroc gasesc si mp3-urile facute unde se "aude" semnalul.

Si iata ca doar una din imagini este in prezent, cea de la cnx... aia de la orange nu e...

Am pus-o la http://www.adriancio...nnex-oscilo.gif

Linia aia reprezinta cam 0.01 secunde... nu mai retin ce baza de timp am folosit dar cred ca asa e, corectez daca nu e asa. Oricum, imaginea cu orange comparata era la fel dar de doua ori mai deasa, astfel iti dadeai seama de trafic.
Evident, totul in convorbire nu asa ca te uiti la telefon... sa plece DTX-ul  :OK:

Spatiul acela mai larg este o sincronizare sau probabil un shift de time-slot in canal. Si la cnx si la Orange sunt aceleasi spatii atipice din cind in cind.

#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Uite Speedo, am reusit sa-mi adun datele si am compilat o mica pagina care e accesibila la

www.andreicioaca.as.ro/half

Dai acolo si ai cele doua imagini plus 2 mp3-uri zipuite ca sa si auzi exact cum suna treaba de fapt... o sa fii surprins  :OK:

O sa fac si un DTX cind o sa iau scula inapoi, ca nu e la mine... si atunci va fi foarte edificator  :cool:

#57
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
faza cu ecoul am patzit-o pe vremea cand eram la Dialog pe un shit de alo. Se auzea un ecou cat china. Am trecut apoi pe inedit si s-a ameliorat, nu se mai auzea ecou dar cam 1/10 din convorbiri auzeam din cand in cand niste trosnituri de imi venea sa arunc telefonul si credeam ca-mi crapa difuzorul. Am trecut apoi pe Connex si am avut surpriza, super calitate sunet. Asta acum 2 ani. De atunci parca a mai scazut calitatea , si daca sun, mai ales pe dialog se aude nashpa de tot. In retea se aude bine. Dar am auzit Cosmoromu si se aude beton. Asta poate din lipsa de trafic.

#58
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Iata ca americanii deja iau masuri in privinta monitorizarii calitatii convorbirilor in retelele lor mobile:

Quote

FCC must monitor cell phone call quality  
07 May 2003  

General Accounting Office calls for inclusion of call quality in annual reports on mobile competition.

The General Accounting Office (GAO) has published a paper calling for more monitoring of cellphone call quality by the telecoms regulator, the FCC.

A recent GAO report estimated that about one-fifth of users were unable to successfully complete 10% or more of their calls, because their mobile phone network dropped the calls.  

The GAO is concerned that as reliance on mobile phones has increased, state officials, consumer groups, the media, and others have observed the growing extent of call-quality problems .  

As such, the GAO is recommending that the FCC include call quality as an issue in its mandated annual report analysing whether there is effective competition in the market for mobile phone services.

In response to the GAO's calls, the FCC has stated that it plans to include information related to call quality in its future annual reports on competition in mobile phone services.

TotalTele    


Sincer si ANRC-ul de la noi trebuie sa se gandeasca la o modalitate de control a calitatii retelelor si a convorbirilor si sa impuna anumite standarde si niveluri de pret pentru ele, astfel ca de la inceput un anumit serviciu sau companie sa aiba un rating in privinta QoS-ului, sa pot face alegerea in deplina cunostinta de cauza, sa stiu ca daca o retea ofera convorbiri la un cost mai mic care este motivul (vezi Zapp), sau daca 2 operatori au aceleasi tarife sa am inca o masura de comparatie intre ei, vezi Connex si Orange.

Trebuie spus ca se are in intentie, la noi in tara, reglementarea unui QoS pentru convorbirile VoIP, dar eu zic ca nu este suficient...

Greets,
Speedo

#59
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by AirBoy
faza cu ecoul am patzit-o pe vremea cand eram la Dialog pe un shit de alo. Se auzea un ecou cat china. Am trecut apoi pe inedit si s-a ameliorat, nu se mai auzea ecou dar cam 1/10 din convorbiri auzeam din cand in cand niste trosnituri de imi venea sa arunc telefonul si credeam ca-mi crapa difuzorul. Am trecut apoi pe Connex si am avut surpriza, super calitate sunet. Asta acum 2 ani. De atunci parca a mai scazut calitatea , si daca sun, mai ales pe dialog se aude nashpa de tot. In retea se aude bine. Dar am auzit Cosmoromu si se aude beton. Asta poate din lipsa de trafic.

Ecoul are o cauza simpla, nu are legatura cu reteaua. Este vorba de telefonul cu care si pe care-l suni... daca este un A2628 de exemplu si dai volumul tare se aude cu ecou din start... microfonul prinde casca si cu delay-ul digital de rigoare iese ecou...
Sunt citeva telefoane cu ecou mare...

#60
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
M-a sunat un prieten foarte bun din Austria, joia trecuta, el avand Connex, eu Orange.
Se auzea "cristal clear" si el imi spunea ca "ce faza", ca cu nevasta lui de abia s-a inteles, de asemenea si cu colegii lui de la birou din RO nu a fost asa misto legatura, s-a auzit in "ceata".
V-ati dat seama ca toti din firma lui erau pe Connex.

El a solicitat o explicatie pe care atunci n-am putut sa i-o dau pentru ca discutam alte chestiuni, dar va spun voua cum stau lucrurile.

Cand telefonul lui aflat in roaming a facut apelul spre numarul meu de Orange, prin SS7 s-a transmis semnalizarea spre Orange Romania ca se doreste initierea unei convorbiri, de asemenea, simultan tot prin SS7 s-a transmis si la Connex ca un abonat de-al lui a solicitat sa apeleze un numar din reteaua Orange din RO si ca apelul a fost rutat prin "urmatorarele retele", asta in ideea ca trebuie platite taxe de tranzit.

Astfel efectiv calea de voce a fost stabilita prin interconectarea proprie a operatorului Austriac cu Orange , adica apelul nu a fost directionat spre Connex RO si de acolo sa fie redirectat spre Orange.

Din acest motiv s-a auzit asa de bine, pentru ca prietenul a "iesit" din Austria pe TDM si a intrat in Orange TDM.

De ce nu s-a auzit bine persoana in discutie cu colegii de pe Connex...?
Asta deja stim, datorita legendarului VoIP al lor pe international.

Greets,
Speedo

#61
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Mi se pare foarte buna procedura.Sa stii ca si invers se aude cristal (tot din Austria de pe A1 -Mobilkom dar Orange spre Connex Ro).

#62
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Pai sunt perfect de acord la ce ai patit tu Speedo cu mentiunea ca atunci cind eu sun in Germania se aude cristal clear Ericsson T18s, din Connex evident, e ca si cum as suna local, nu se simte diferenta iar legatura se face in 2-3 secunde de la "connected", am sunat pe fix la D Telecom  :cool:

Nu stiu ce legaturi face, el stie... o fi VoIP nu stiu dar, se aude perfect, mai bine ca din Romtelecom de la tata (analogica).

Concluziile sunt de prisos.

#63
Van der Bilus

Van der Bilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 22.03.2003
Mai e putin si o sa auzim pareri de genul ca vocea comprimata suna mult mai bine decit cea care o auzim cu urechile noastre sau ca in extern Connex se aude excelent si mult mai bine ca in intern !!!
Totul depinde de ureche!!!
Sau Connex baga ceva subliminal in voce de se comporta ca un drog !!!
Pe linga cei care au telefonul pe post de jucarie sint si altii care il folosesc serios asa ca va rog nu generalizati cu calitatea la extern unde am avut experiente neplacute cu ambele retele de multe ori vina de multe ori fiind in afara si nu la noi !!
Diferenta este ca Orange iese pe linia lui si isi permite calitate si stabilitate iar Connex plateste la altii si atunci este normal ca sa faca in asa fel sa plateasca mai putin!!!
Ca sa nu mai vorbim de bilbele de la inceputul anului care au tinut mai mult decit trebuie in legatura cu roaming-ul si internationalul !!
Momentan cel mai sigur este Orange asta vorbind din experienta personala cu Germania si USA si alte tari mai exotice (Thailanda,Mauritius,Croatia)avind mai putine prob cu Orange decit cu RTC.Curios ca mai ales cu USA calitatea este mai buna la Orange decit la RTC si intirzierile sint mai mici !!
De ce?????
Poate imi spuneti voi !!!!!
Parerea mea !!!!!(citat)

#64
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
am connex de aproape 3 ani si nu pot sa zic ca au calitate prea buna....acum am abonament cent, si in weekend, fara sa pun la socoteala reteaua ocupata :D, se aude in in general binisor spre prost...adica in bucuresti merge ok, dar daca sun in afara, e durere, de cele mai multe ori ecou groaznic, sunet cu intrruperi....am schimbat 4 telefoane, toate fac la fel (nokia 3310, siemens c35, ericsson T100, acum am alcatel 311 :D care pare sa se auda mai bine decat toate cele de mai sus :D, am avut si un 512 care se oprea singur cand vorbeam, nu l-am folosit prea mult :S )

am avut si abonam orange 6 luni, si cred ca se auzea muult mai bine decat connex...

si pe connex mai am o kestie: de obicei eu aud ff bine cand vb cu cineva, dar cealalta persoana nu ma aude (este valabil si in timpul saptamanii cand reteaua e mai libera), uneori deloc, alteori ff incet...cam in 20-30% din apeluri...am crezut ca-i telefonul (nokia 3310), am trecut la un siemens c35-la fel :(, am trecut la T100...la fel, kiar mai rau, am luat 311...normal, aceeasi situatie..concluzie: SIM-ul (telef de mai sus funct fara probleme acum, 311 este inca la mine)..am sunat la ei,imi tot repetau ca nu se poate, si s-a produs minunea, a inceput sa tipe opertorul ca nu mai ma aude :D
s-a convins, mi-a zis sa inchid telefonul 15 min sa opereze in centrala ceva...am facut asa, dupa 15 min probez si surpriza...(era sambata dimineata) tot weekendu a mers perfect, toti cei care se plangeau ca nu ma aud, acum erau multumiti, DAR eu auzeam mult mai prost decat inainte...parca au luat din calitatea receptiei sa dea la cea a transmisiei....

#65
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by aeon
............si pe connex mai am o kestie: de obicei eu aud ff bine cand vb cu cineva, dar cealalta persoana nu ma aude (este valabil si in timpul saptamanii cand reteaua e mai libera), uneori deloc, alteori ff incet...cam in 20-30% din apeluri....am sunat la ei,imi tot repetau ca nu se poate, si s-a produs minunea, a inceput sa tipe opertorul ca nu mai ma aude :D
s-a convins, mi-a zis sa inchid telefonul 15 min sa opereze in centrala ceva...am facut asa, dupa 15 min probez si surpriza...(era sambata dimineata) tot weekendu a mers perfect, toti cei care se plangeau ca nu ma aud, acum erau multumiti, DAR eu auzeam mult mai prost decat inainte...parca au luat din calitatea receptiei sa dea la cea a transmisiei....


Avand in vedere ca la Mobifon se foloseste acum la greu Networks Succession Communication Server 2000  care este un softswitch, adica o centrala soft (switching de pachete), pentru ca se foloseste, va reamintesc, vocea pachetizata si comprimata cu G.729, repet, stiind aceste lucruri problemele lui aeon sunt de asteptat avand in vedere ca e o platforma relativ noua si complexa si dupa cum am observat si de pe internet mai sunt o serie de bug-uri, ultimul acceptat si corectat este cu privire la protoculul SIP.

Oricum, nu platforma aceasta este de vina pentru calitatea mediocra a vocii, pentru ca ea, cred, ca poate sa faca switching-ul si la toti ce-i 12.2kbps si sa se auda exemplar, dar daca managementul Connex-ului nu doreste...

Greets,
Speedo

#66
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Van der Bilus
Mai e putin si o sa auzim pareri de genul ca vocea comprimata suna mult mai bine  

Depinde si la ce te referi... comprimata cu codec sau acustic... ca la acustica e obligatorie compresia altfel nu se intelege mai nimic...

#67
Mikelangelo

Mikelangelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.12.2002

Quote

Originally posted by Van der Bilus
Orange a mers fara probleme doar ca roamingul a fost activat numai pt tara respectiva si pe durata traingului !!

Intai sa imi cer scuze ca ma bag, dar poti sa explici cum poate o retea sa iti dea Roaming doar cu o alta retea???

Din cate stiu eu, acest serviciu presupune identificarea ca si utilizator in TOATE retelele partenere pe Roaming.


Apropos de Roaming, eu am patit o chestie mai dragutza... In China, aia nu facusera prim Martie modificarea de Carrier pentru relatia cu Romania, si cand sunai in tara, de exp pe Cnx sai Ornj auzeai ceva de genul "Reteaua X a incetat contractul cu RTc si de aceea RTc a suspendat traficul catre aceasta destinatie..."

...si asa, dupa sacndal si nervi, primesc un mail de scuze si mii de regrete de la reteaua aia din China.. Repet, oriunde altundeva mergea brici, numai catre Romania nu...

Nu am nimic cu nimeni, dar in cazul de fata este lipsa de interes si profesionalism al celor din reteaua chineza (in cazul meu... si cred ca nu era singura retea care a dat o astfel de dovada de lipsa de interes fata de clienti...)

#68
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Orange prepay are roaming numai cu Vodafone in Grecia, deci, e posibil.

#69
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Mikelangelo
Intai sa imi cer scuze ca ma bag, dar poti sa explici cum poate o retea sa iti dea Roaming doar cu o alta retea???

Din cate stiu eu, acest serviciu presupune identificarea ca si utilizator in TOATE retelele partenere pe Roaming.


Apropos de Roaming, eu am patit o chestie mai dragutza... In China, aia nu facusera prim Martie modificarea de Carrier pentru relatia cu Romania, si cand sunai in tara, de exp pe Cnx sai Orange auzeai ceva de genul "Reteaua X a incetat contractul cu RTc si de aceea RTc a suspendat traficul catre aceasta destinatie..."

...si asa, dupa sacndal si nervi, primesc un mail de scuze si mii de regrete de la reteaua aia din China.. Repet, oriunde altundeva mergea brici, numai catre Romania nu...  

Nu am nimic cu nimeni, dar in cazul de fata este lipsa de interes si profesionalism al celor din reteaua chineza (in cazul meu... si cred ca nu era singura retea care a dat o astfel de dovada de lipsa de interes fata de clienti...)


Se poate face activare roaming doar cu o anumita tara, mai ales daca esti corect interconectat cu ea pe SS7.

De asemenea cu China, problema a existat si-n Lituania si Estonia si nu este vina operatorilor de acolo, foarte mare vreau sa spun, pentru ca daca Connex se interconecta cum scrie la carte pe acelasi SS7 nu era nevoie sa modifice rutele manual cei de acolo, dar cum deja stim, Mobifon a preferat VoIP international pe anumite rute si probabil, de fapt evident in cazul de fata, ca nici macar cu semnalizare telecom, de aici si problema...

Greets,
Speedo

#70
Mikelangelo

Mikelangelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.12.2002
.. da nu mergea nici pe Orange... Cu ei de ce nu mergea, ca era acelasi mesaj de la RTc??

#71
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Uite ca nu te cred, pentru ca Orange a pastrat RTC pentru cam 30% din iesirile externe si pentru back-up. In astea 30% intra si rute mai exotice cum este China, si oricum, se foloseste peste tot TDM si SS7, astfel ca e cam imposibil ce spui, mai ales ca acum in practica internationala inainte se face semnalizarea si apoi se da acknowled-ul de stabilire legatura fizica, adica nu se face legatura din centrala in centrala de interconectare si tot asa mai departe daca gaseste circuit liber pana la urmatoarea si in final pana la capat, unde poti sa ai nesansa sa-ti dea ocupat exact la intrarea in Bucuresti...

Modern, SS7 "semnalizeaza" catre toate retelele de tranzit ca doreste un slot pentru o convorbire si dupa ce primeste acceptul da comanda pentru stabilirea legaturii fizice, no more, no less.

Faptul ca tu te-ai dus direct in robot, arata faptul ca pe SS7 inca nu erau anuntate noile rute pentru noile interconectari cu Romania din China, astfel ca el a incercat si o ruta alternativa, care evident nu exista, apoi la sfarsit ti-a fost redat robotul de respingere a RTC pentru ca asta mai putea face doar.

Greets,
Speedo

#72
Mikelangelo

Mikelangelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.12.2002
aha, aku m-am dumirit...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate