Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Calitatea vocii la Connex si Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#37
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Andrei, te rog eu, citeste frate inainte tot, citeste si de codec, si dupa aia te exprimi.

Imi spui si mie cum "bagi" 13Kbps de la EFR in G.729 cu maximum de 8Kbps?

Si unde mai pui ca se face compresia la G.729 DUPA CE fusese comprimat initial o data vocea, deci s-a ajuns, ieri spre exemplu la un MOS de 2.5, cand nici nu se mai recunostea persoana dupa timbrul vocii, persoana fiind la Constanta.

Citeste, citeste, citeste!

Greets,
Speedo

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Andrei, te rog eu, citeste frate inainte tot, citeste si de codec, si dupa aia te exprimi.

Imi spui si mie cum "bagi" 13Kbps de la EFR in G.729 cu maximum de 8Kbps?



13kbps este full rate, nu are nici o legatura cu EFR...

La noi nimenu nu are EFR, poate cei cu centrale Ericsson sa bage :)

Iar daca ai telefon, nu jucarie te auzi bine oricum ar fi (testat zilnic).

#39
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ai dreptate 13Kbps e full rate, EFR este 12.2Kbps, imi spui cum bagi astia in 8Kbps fara sa renunti la calitate in mod drastic?

Si pentru cunostinta ta, daca ai telefon cu meniu de service, vei vedea ca toti, Orange, Connex si Cosmorom au implementat EFR.

Greets,
Speedo

#40
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003

Quote

Originally posted by firelight
cu ce scule masurati voi ?

Merge si cu un batrin BOSCH COM 607 la care activezi meniul de Engineering sau chiar cu un Nokia 3310 la care activezi Net Monitor, de la care, pot sa spun,  afli o groaza de chestii. Daca ma gindesc bine, parca aveam si un Manual de utilizare pt. Net Monitor.

#41
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
http://www.mwiacek.c...glish/index.htm

#42
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
hmm.....vreau si eu sa imi activez meniul pentru m35i....oare la germanos il activeaza contra cost???

#43
Domnul

Domnul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 02.02.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Tot weekend-ul s-a auzit prost CONNEX-ul chiar in Bucuresti, in convorbiri cross-town, eu aflandu-ma in zona Gara de Nord, Regie, Unirii cu Piata Muncii, Dristor 2, Mall si vice versa.

Unele apeluri reuseau sa fie destul de bune calitativ, altele erau crima si pedeapsa, zgomot, lipsa dinamica, delay, fading.
Mai mult, Sambata seara in zona Piata Muncii BTS-urile din zona nu acceptau call-uri de nici un fel, asa ca am trecut pe COSMOROM si pe cuvant de onoare ca nu-mi venea sa cred ce cristal clear se aude, cumva ireal, era ca atunci cand mergi la un film bun si scump care are coloana sonora super prelucrata, la nivel de frame si suna foarte "plin".

Daca nici in Bucuresti nu mai putem vorbi cat de cat, si daca si aici se face compresie nesimtita la voce pe back-bone, lucrurile se indreapta vertiginos spre un final dramatic.

Greets,
Speedo

Am folosit ocazional reteaua Connex, inclusiv in w.e., dar nu
am intimpinat nici una din questiile pe care le scrii tu; esti sigur ca
nu ai telefoane cu probleme? Aparatele mele: T280 si Nokia 6310i.
Cosmorom intr-adevar suna superb.

#44
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Mesajul meu era scris mai demult, oricum, nici acum nu s-a schimbat situatia, cand prinzi legaturi comprimate in back-bone ai "supt"-o.

Telefoanele sunt in afara discutiei, te asigur.

Greets,
Speedo

#45
Domnul

Domnul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 02.02.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Mesajul meu era scris mai demult, oricum, nici acum nu s-a schimbat situatia, cand prinzi legaturi comprimate in back-bone ai "supt"-o.
Telefoanele sunt in afara discutiei, te asigur.
Greets,
Speedo
Iarasi sunt perfect de acord, dar... cum de nu am observat
niciodata? Mai ales ca ne invirtim cam in aceleasi zone.
Un amic mi-a zis de o situatie similara la mare, dar la
Bucuresti relatarea ta e prima in acest sens.  :OK:
P.s.: nu am abonament cnx, nici nu lucrez la ei.

#46
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ramane sa ma crezi pe cuvant, nu uita, daca stiai, ca am avut abonament Connex pana acum 3 saptamani, si aveam o vechime de 5 ani, vorbeam in medie 720 minute pe luna outgoing si inca vreo 300 incoming, am folosit roaming-ul lor din 3 tari, si din toate erau probleme cu Connex, bine a mers doar cu Wind din Italia, si calitate buna la voce si call setup-ul a fost instantaneu asta pentru ca cu aceea retea aveau legatura prin circuitele internationale ale RTC-ul TDM, dar in rest, pentru ca merg  si mergeau pe VoIP si pe international (cumparau VoIP inclusiv de la Romtelecom daca va vine sa credeti), nu vreau sa va spun ce probleme erau, pentru ca acum sunt si mai mari, avem un coleg aici pe forum care nu scrie ce-a patit in roaming, saptamana trecuta pentru ca-i este greata si sa se mai gandeasca.

Connex-ul si-a pastrat vechile link-uri de back-bone care transportau vocea necomprimat, dar sunt doar cu titlu de back-up, doar cand se incarca reteaua se face switch pe acestea in rest toate convorbirile merg pe switch-ul Nortel.

Connex are 2 centrale in Bucuresti, la Avrig (Obor), centrala care se leaga la RTC Iancului si Valea cascadelor in Militari care se leaga la RTC in Drumul Taberei.
Acum este evident ca daca tu vorbesti cu cineva care este pe celalalt MSC in Bucuresti, este posibil sa prinzi legatura pe back-bone comprimata sau nu, dar daca vorbesti in cadrul aceluiasi MSC teoretic ar trebuie sa se auda perfect, desi nici acest lucru nu se intampla, ori asta ma duce la concluzia ca procesul de comprimare al vocii se face mai devreme, respectiv la nivel de BSC, desi sincer mi-e greu sa cred, dar vorbimb de Connex totusi, unde clientii nu mai conteaza...

Greets,
Speedo

#47
Domnul

Domnul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 02.02.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Ramane sa ma crezi pe cuvant, nu uita, daca stiai, ca am avut abonament Connex pana acum 3 saptamani, si aveam o vechime de 5 ani, vorbeam in medie 720 minute pe luna outgoing si inca vreo 300 incoming, am folosit roaming-ul lor din 3 tari
[ ...................... ]
avem un coleg aici pe forum care nu scrie ce-a patit in roaming, saptamana trecuta pentru ca-i este greata si sa se mai gandeasca.
[ ........................... ]  
dar vorbimb de Connex totusi, unde clientii nu mai conteaza...

Greets,
Speedo

Desigur ca te cred pe cuvint, nici nu incape discutie.
Sunt perfect de acord si cu ultima afirmatie din citat, spuneai
la un moment dat de o anume infatuare in relatia cu clientul,
pe care eu ca fost abonat al lor am resimtit-o din plin.
Culmea este ca (,) cu 'cartelistii' vorbesc mai frumos, pe astia ii pot pierde oricind mai ceva ca pe clientii corporate :drac:

#48
Domnul

Domnul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 02.02.2003

Quote

Originally posted by Speedo
avem un coleg aici pe forum care nu scrie ce-a patit in roaming, saptamana trecuta pentru ca-i este greata si sa se mai gandeasca.
[ ................... ]  
Greets,
Speedo
Ar fi bine sa scrie, ne face un bine, stim si noi de ce sa ne ferim.
Ar fi in beneficiul vizitatorilor acestui forum. :help:

#49
Van der Bilus

Van der Bilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 22.03.2003
Perioada decembrie-ianuarie,februarie no comment!!
Pt amuzament !
Mauritius,perioada doua saptamini,de pe Connex pe oricare retea merge mai greu dar merge ,pe Connex NU !!
Timp de 2 (doua )saptamini !!!
Nu e bascalie !!!
Cineva la training acolo cu Orange de firma la el si cu Connex personal la el !!!
Orange a mers fara probleme doar ca roamingul a fost activat numai pt tara respectiva si pe durata traingului !!

#50
Domnul

Domnul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 02.02.2003

Quote

Originally posted by Van der Bilus
Perioada decembrie-ianuarie,februarie no comment!!
Pt amuzament !
Mauritius,perioada doua saptamini,de pe Connex pe oricare retea merge mai greu dar merge ,pe Connex NU !!
Cineva la training acolo cu Orange de firma la el si cu Connex personal la el !!!
Orange a mers fara probleme doar ca roamingul a fost activat numai pt tara respectiva si pe durata traingului !!
Training in MAURITIUS? Vreau si eu la Oranj !!!!  :ciocan:

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Ai dreptate 13Kbps e full rate, EFR este 12.2Kbps, imi spui cum bagi astia in 8Kbps fara sa renunti la calitate in mod drastic?[/B]

Pai comprimi. Fiecare generatie de codec aduce ceva nou... si bitrate mai mic la aceeasi calitate. Ia de exemplu un MP3 la 8kbps... se aude frumos, 5 kHz banda, ca la un telefon fix digital (la analogice se aude mai bine, e banda mai larga).

Ce am vrut eu sa spun de fapt este ca, fizic, canalele merg de regula full-rate + variante (gen EFR), adica aprox 13 kbps. A fost insa o perioada de o saptamina in care toate locatiile din zona mea in Connex au mers din oficiu half-rate ! Foarte putina lume stia asta... m-am prins intr-un mod foarte simplu... am bruiat cu telefonul din intimplare o sursa sensibila (un casetofon Trident din anii 70) si am ramas blocat... frecventa impulsurilor era departe de ce stiam ca trebuia sa fie... Am testat de mai multe ori, negocierera era standard dar restul sunau aiurea... am ciulit urechea si am schimbat sim-ul cu un Orange... mergea normal... atunci m-am suparat si am pus osciloscopul setat "profesional" pe o sonda rf de banda larga care lua semnal din apropierea telefonului si am analizat comparativ intre retele. Concluzia este, impulsurile in Connex erau la jumate de frecventa fizic vorbind, adica daca in mod normal trebuia sa fie in jur de 200 Hz, ca la orange, erau pe la 100 Hz... la inceput am crezut ca mi s-a stricat telefonul :)

Am studiat protocoalele GSM si am concluzionat ca singurul mod in care se putea intimpla asa ceva era sa lucreze half-rate, (adica aprox 7.5 kbps)... Am masurat si consumul pe unitate de timp cu telefonul in emisie si s-a redus cu aproape 30%... La vremea aia am tras niste imagini de oscilatii si chiar audio, le-am bagat pe undeva in HDD dar nu mai stiu unde... ca sa am dovada...

Evident, imediat am testat audio si calitatea era mai slaba dar nu era foarte evident la ureche decit ca parca nu mai aveai dinamica acustica ca inainte, adica diferenta intre sunete slabe si cele puternice si percusive, adica la sunete mai complexe mai ales muzica se facea varza...  :cool:

Dupa o saptamina aproape si-a revenit la normal.

Quote

Originally posted by Speedo
Si pentru cunostinta ta, daca ai telefon cu meniu de service, vei vedea ca toti, Orange, Connex si Cosmorom au implementat EFR.
Greets,
Speedo

Da, pai toate raporteaza dar trebuie vazut daca chiar sunt folosite ca de figurat acolo figureaza sigur.

#52
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Da, pai toate raporteaza dar trebuie vazut daca chiar sunt folosite ca de figurat acolo figureaza sigur.

Nope, reteaua "comanda" mobilul (codec-ul) pe care sa emita, asa ca el stie ce poate reteaua la un moment dat, deci nu merge ce spui tu.

Daca telefonul tau stie DTX, e posibil si aceasta sa fie cauza pentru care semnalele  de emisie sunt mai rare, pentru ca poate nu vorbeai la momentul ala...

Oricum, Andrei, tu nu vrei sa intelegi unele evidente, ramane sa traiesti cu convingerea ca ai dreptate si ca Connex totusi se aude bine, oricand, din orice loc si in orice moment. O sa ajung sa spun ca Mobifon are abonatii care-i merita, no offence.


Greets,
Speedo

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Daca telefonul tau stie DTX, e posibil si aceasta sa fie cauza pentru care semnalele  de emisie sunt mai rare, pentru ca poate nu vorbeai la momentul ala...

Nici o legatura, DTX-ul in face orice telefon dupa 98 si este cu totul altceva, ala doardaca nu faci nici un zgomot este valabil, dar dupa cum am afirmat testele sunt facute in "emisie" adica atunci cind telefonu chiar emite. Eu vorbeam de "frame rate" daca ma intelegi... mai exact frecventa biziitului !

Quote

Originally posted by Speedo
Oricum, Andrei, tu nu vrei sa intelegi unele evidente, ramane sa traiesti cu convingerea ca ai dreptate si ca Connex totusi se aude bine, oricand, din orice loc si in orice moment. O sa ajung sa spun ca Mobifon are abonatii care-i merita, no offence.

Pai convingerea mea intradevar este in cea mai mare parte cum zici tu (mai putin unde ai 1 din 6 liniute semnal ca se mai strecoara si "CRC errors..."), deci recunosc, dar asta pentru ca-l folosesc si reusesc sa ma inteleg la telefon  :cool:  Si nu pentru ca as visa ceva...  :OK:
Daca nu s-ar auzi bine as spune alo ?, aloooo ? Ma auzi... ? Trebuie sa repet ?... lucruri care nu mi se intimpla :) Eu tin la vumate volumul si am comunicatii exact ca pe fix, chiar mai bune pe ruta Arges - Bucuresti unde pe fix mai am glume de la analogic...

Oricum, exista explicatii si la ce spui tu, si anume, telefonul. Daca ai de exemplu un telefon "naspa" sau "bun" dar cu microfon imbixit sau prost nu se va auzi bine si va lasa loc de zgomot dupa care tu spui... e "VoIP ca e copresat..." Dar vina saraca e a telefonului... dupa ce-i schimbi microfonul va merge ca nou...
Trebuie sa constientizezi ca eu imi folosesc lunar cam 400 minute de vorbit in retea intre mobile si la tara si in oras si daca ar fi sa fie probleme s-ar simti imediat.

Am reparat multe telefoane si stiu cum merg unele...

#54
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Hai s-o luam altfel, ce meserie ai tu?
Inteleg ca esti pasionat de radio in general si ca citesti mult si te informezi, dar ai pus mana pe echipamente de telcom profesionale, ai lucrat cu ele?

Quote

Eu vorbeam de "frame rate" daca ma intelegi... mai exact frecventa biziitului !

Exact aici este al doilea punct si cel mai important in care intervine DTX-ul, daca nu stiai.

Greets,
Speedo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate