Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Calitatea vocii la Connex si Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#235
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Sincer inafara de zapp la care cateodata se aude aiurea,nu mi s-a parut calitatea sunetului la connex mai rea decat la orange.Asta in Oradea,Bucuresti,Cluj sau oriunde am fost prin tara.Oi fi io mai 'nesimtit'.Oricum,de auzit se aude bine la connex,cel putin pt mine e ok.

#236
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postholmes, on Jun 22 2006, 11:58, said:

Sincer inafara de zapp la care cateodata se aude aiurea,nu mi s-a parut calitatea sunetului la connex mai rea decat la orange.Asta in Oradea,Bucuresti,Cluj sau oriunde am fost prin tara.Oi fi io mai 'nesimtit'.Oricum,de auzit se aude bine la connex,cel putin pt mine e ok.
Same here. Însă am avut parte de "Network busy" (câteva secunde, la reapelare, intra) sau "abonatul are telefonul închis" deşi era deschis (exclusiv vodafone-vodafone, nu am întâlnit aceste fenomene la apeluri către alte reţele). De asemenea, nu am sesizat modificări ale calităţilor sunetului din '98 până azi şi am avut şi Cent în perioada lui de glorie.

#237
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004

View PostSpeedo, on Jun 22 2006, 09:21, said:

Citeste tot topicul, daca tot l-ai gasit.

L-am citit de prima oara cand l-am gasit si am cautat informatii despre cam ce se intampla cu reteaua in cazurile enumerate de mine. La unele probleme am gasit explicatii, la altele nu. Nu am gasit insa explicatii in urmatoarele cazuri:

- convorbire Vodafone - Vodafone: incepe bine iar pe parcurs incepe sa se auda din ce in ce mai prost, desi semnalul nu fluctueaza.

- apelez o persoana pe Vodafone; apare eroare (nu mai stiu exact ce scria, dar nu era network busy) iar apelul nu poate fi efectuat; cu toate acestea persoana pe care o apelam spune ca la el a sunat o singura data, ca si cand as fi dat bip-uri (la mine nu s-a auzit ton de apel).

- convorbire Vodafone - Vodafone; si eu si persoana pe care o apelez avem semnal full; cu toate acestea se aude ca si cand as avea semnal extrem de prost: nu se mai intelege nimic din ce spun eu sau persoana pe care am sunat-o. Dupa un timp isi revine, sau daca nu isi revine se intrerupe complet convorbirea.

#238
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View PostAlexis, on Jun 22 2006, 11:31, said:

- convorbire Vodafone - Vodafone; si eu si persoana pe care o apelez avem semnal full; cu toate acestea se aude ca si cand as avea semnal extrem de prost: nu se mai intelege nimic din ce spun eu sau persoana pe care am sunat-o. Dupa un timp isi revine, sau daca nu isi revine se intrerupe complet convorbirea.
Asta poate avea diverse motive, si se poate întâmpla la orice tip de convorbire ; de exemplu una din persoane a facut un handover mai ratat, telefonul vrea sa revina pe celula precedenta dar nu mai poate, retaua îi cauta o alta celula, sare pe alta, nici aia nu este OK, apoi în sfârsit revine pe celula initiala... sunt tot felul de cazuri la aceste probleme. :mellow:

#239
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Este scris pe topicul asta.

Problemele tale sunt cauzate de pachetizarea vocii si transportarea ei pe niste link-uri care ajung repede in overload, garantarile pe vlan-urile de trafic voce nu se mai pot respecta, uneori compresia de voce creste la insertia in vlan-uri pentru ca a crescut traficul si nu se poate face up-grade pe respectiva relatie, uneori softswitch-ul merge de kkt (uneori devine obicei), uneori pica link-uri din back-bone (care deja e foarte foarte segmentat, peste 2000 de puncte in care se face drop/insert) de nu mai are nici o logica si rerutarile se fac greu si muncesc saracii oameni de la NOC de nu-si vad capul. In general reteaua e pe aceeasi butuci pe care au adus-o cei din vechea conducere. Vodafone are scopul de a introduce niste ordine in toata matzaraia asta, dar o sa-i ia ceva timp, poate chiar ani.

Speedo

#240
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005

View PostCosconor, on Jun 22 2006, 12:37, said:

Asta poate avea diverse motive, si se poate întâmpla la orice tip de convorbire ; de exemplu una din persoane a facut un handover mai ratat, telefonul vrea sa revina pe celula precedenta dar nu mai poate, retaua îi cauta o alta celula, sare pe alta, nici aia nu este OK, apoi în sfârsit revine pe celula initiala... sunt tot felul de cazuri la aceste probleme. :mellow:

Ai uitat un caz:cel in care una din celule este interferata RF...in acest caz semnalul poate fluctua pe telefon sau nu!

#241
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Da, pot fi multe cauze din punct de vedere RF, dar cred ca o cauza mai generala este cea expusa de Speedo.

#242
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu mai vorbiti de interferente RF pentru manifestarile descrise de el, fenomenele se petrec in Bucuresti si nu la Cabana Miorita, si oricum din manifestare e clar ca nu ele sunt cauza.

Edited by Speedo, 22 June 2006 - 11:58.


#243
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005

View PostSpeedo, on Jun 22 2006, 12:58, said:

Nu mai vorbiti de interferente RF pentru manifestarile descrise de el, fenomenele se petrec in Bucuresti si nu la Cabana Miorita, si oricum din manifestare e clar ca nu ele sunt cauza.

Nu are nici o legatura locatia...pot aparea interferente si la statia din curtea operatorului.Cred ca stii asta... :D

#244
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006
apropo de calitatea vocii pe 3G la orange: am vb. cu cineva eu de pe 3G - respectivul de pe 2G. (convorbire orange-orange) ma tot intreba dc ii fluier in ureche?! :huh: si cateodata nici nu ma mai auzea! :angry: am comutat pe 2G si am suna din nou. de data asta doar mici intreruperi! (intreruperi cu care m-am obisnuit la orange - nu ma mai deranjeaza)

Edited by Speedo, 24 June 2006 - 08:35.


#245
mX

mX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.11.2003

View PostSpeedo, on Jun 22 2006, 12:48, said:

Este scris pe topicul asta.

Problemele tale sunt cauzate de pachetizarea vocii si transportarea ei pe niste link-uri care ajung repede in overload, garantarile pe vlan-urile de trafic voce nu se mai pot respecta, uneori compresia de voce creste la insertia in vlan-uri pentru ca a crescut traficul si nu se poate face up-grade pe respectiva relatie, uneori softswitch-ul merge de kkt (uneori devine obicei), uneori pica link-uri din back-bone (care deja e foarte foarte segmentat, peste 2000 de puncte in care se face drop/insert) de nu mai are nici o logica si rerutarile se fac greu si muncesc saracii oameni de la NOC de nu-si vad capul. In general reteaua e pe aceeasi butuci pe care au adus-o cei din vechea conducere. Vodafone are scopul de a introduce niste ordine in toata matzaraia asta, dar o sa-i ia ceva timp, poate chiar ani.

Speedo

Speedo esti pe dinafara total. Vodafone nu are softswitch la 2G. Vorbesti de vlanuri de voce...ce sunt astea??? Vodafone nu are transportul de voce pe IP. La 2G totul este TDM. Te rog nu mai dezinforma.

P.S.: Nu am rezistat sa nu dau reply cu toate ca am zis ca te ignor. Pe viitor incerc sa ma tin de cuvant.

#246
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ingnora-ma... in facultate nu va spune exact cum este treaba.

Am zis ca vocea se pachetizeaza, asta nu inseamna automat VoIP, inseamna VoP, poate sa fie si peste Eth care este peste MPLS, care este peste ATM....

Mai afla ca legatura cu celelate retele Vodafone, pentru serviciul Passport, este VoIP si s-a muncit ceva la ea ca erau probleme cu semnalizarea si billing-ul.

Si ORG are softswitch, Alcatel...dar pentru ca au banda suficienta nu intampina probleme decat rar.

Edited by Speedo, 22 June 2006 - 22:14.


#247
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Şi pe 3g mai dă ton de ocupat, doar se ştie că nu apare congestie pe radio, ci la alt nivel.

#248
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Exemplu si pe Orange France, unde toata dimineata reteaua 3G a fost Busy. Nu se putea apela deloc (deci nici primi apeluri/SMS/surf DATA), desi semnalul era prezent bine-mersi. A trebuit sa trec în GSM only.

#249
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
deci ciuciu avantajele radio la 3g dacă infrastrucura lor e :puke:

#250
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Simpla remarca, pentru ca am testat astazi:

In RO, codec-ul AMR (Adaptative Multi-Rate codec, succesorul EFR-ului) nu este implementat pe nici una dintre retelele GSM.

Testele au fost facute în Bucuresti cu un Nokia 6630 (cu FW compatibil AMR), pe Connex (LAC 11110), Orange (LAC 110) si Cosmote (LAC 1010 si 1040).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate