Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

U.E.F.A.: Liga Campionilor (ex-C.C.E.).

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
457 replies to this topic

#415
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

Vizualizare mesaj[ady], pe 02 mai 2013 - 21:25, a scris:


Aș vrfea să te contrazic parafrazându-l pe Hagi care a spus un lucru după meci (singurul de altfel) care mi-a plăcut: La nivelul lor, o înfrângere sau o victorie ține doar o zi. Dimineață te scoli și o iei de la capât, un nou început.
Exact asta spuneau și comentatorii englezi, prin minutul 80 al meciului, singura diferență este că ei au mai adăugat un banal „trebuie” după „dimineață”. ;)

#416
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

Vizualizare mesaj[ady], pe 02 mai 2013 - 21:25, a scris:


Aș vrfea să te contrazic parafrazându-l pe Hagi care a spus un lucru după meci (singurul de altfel) care mi-a plăcut: La nivelul lor, o înfrângere sau o victorie ține doar o zi. Dimineață te scoli și o iei de la capât, un nou început.
Teoretic da, a doua zi e un nou inceput. Practic depinde ce conditii gasesti. Uneori fanii, animati si de presa, cauta tapi ispasitori. Sa nu uitam ca dupa finala cu Chelsea l-au fluierat pe Robben in permanenta la meciul Bayern-Olanda

#417
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003
Problema e ca acolo chiar l-au gasit.
:D

#418
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Vom vedea ce parere dezvolta publicul spaniol vizavi de faptul ca Messi n-a jucat nici macar o secunda. Treaba asta trebuie s-o explice antrenorul. Pe linga asta "saracu" Piquet a dat din gresela cu "singu-n dreptu", Xavi nu s-a vazut deloc pe teren samd.

So, interesant ar fi acuma un pronostic. Io zic ca Bayern va demonta Dortmund total si simbata si-n finala.
Simbata: 3-1
Finala: 5-1

Alta treaba, la anul Dortmund va avea o problema. Götze are contract cu Bayern, Lewandowski e si el in discutii cu Bayern. Cel putin in liga nu exista contrahent, chiar daca Dortmund se-ntelege cu Gomez. Pe plan international depinde. Atit Barca cit si Bayern concureaza in negocieri cu Neymar. Sa vedem cine pune mina pe el

#419
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
io nu stiu daca pleaca Gomez. Mandzukic e titular, dar daca nu vine Lewandowski, Gomez prinde minim 15 meciuri in Bundesliga sezonul viitor. Götze e concurent pentru pozitia lu' Robben.
Cel mai degraba pleaca Pizzaro. desi io nu-s convins ca nu-i atacantul mai potrivit decat Gomez.

#420
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

Vizualizare mesajPengoon, pe 03 mai 2013 - 11:35, a scris:

io nu stiu daca pleaca Gomez. Mandzukic e titular, dar daca nu vine Lewandowski, Gomez prinde minim 15 meciuri in Bundesliga sezonul viitor. Götze e concurent pentru pozitia lu' Robben.
Cel mai degraba pleaca Pizzaro. desi io nu-s convins ca nu-i atacantul mai potrivit decat Gomez.
Gomez nu are sub Guardiola nicio sansa. Götze nu-l va inlocui pe Robben, pentru ca pozitiile lor sint diferite. Robben joaca extrema stinga (pozitia piciorului) sau dreapta. De pe dreapta intra totdeauna in centru si asta au descoperit astia de la Bayern, motiv pentru care de pe dreapta pleaca in mai toate meciurile.
Götze joaca mijlocas ofensiv, chiar daca poate juca si pe extreme. Dar uite o analiza mult mai interesanta, pentru ca treaba asta trebuie vazuta in combinatie cu Guardiola ("die falsche Neun")

http://www.spiegel.d...k-a-896037.html

Era sa uit, cunosti adresa?
http://www.transferm...ieler_4360.html

Edited by vata_pa_batz, 03 May 2013 - 12:48.


#421
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
varianta de replacement pentru Robben poate sa arate asa:

Mandzukic
Ribery - Götze - Müller (Müller poate sa joace fara probleme orice pozitie din astea 3).

sau varianta cand Robery is accidentati/suspendati

Müller - Kroos - Götze (Kroos e petarda pe extreme)

Daca joaca Götze in centru, Kroos e out si Robben e rezerva pentru Müller sau invers.
Intrebarea-i daca-l tin pe Shaqiri doar ca backup pentru Ribery.desi spiegel crede ca-i posibil doar pe pozitia lu' Kroos, io l-am vazut repetate ori sezonul asta pe stanga. oricum Kroos are concurenta si poate pleaca. nu ca mi-ar parea rau.

dar daca nu vine Lewandowski, Mandzukic e titular si trebuie un backup. io nu stiu daca-l pastreaza pe Pizzaro in loc de Gomez, desi pentru ce stil de joc au acuma, parca Pizzaro s-ar descurca mai bine.
daca intr-adevar Guardiola vrea sa impuna stilul lui, nici cu Mandzukic n-are ce cauta acolo, ca asta-i ca Gomez, eventual mai potrivit la faze fixe.

io unu m-as mai gandi la un fundas central, care-i la un nivel comparabil cu Dante. ca van Buyten e prea lent si Boateng a avut un sezon slab. oricum trebuie un backup.

Edited by Pengoon, 03 May 2013 - 13:25.


#422
Abkhaz

Abkhaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 19.03.2013

Vizualizare mesajPengoon, pe 03 mai 2013 - 13:24, a scris:

varianta de replacement pentru Robben poate sa arate asa:

Mandzukic
Ribery - Götze - Müller (Müller poate sa joace fara probleme orice pozitie din astea 3).

sau varianta cand Robery is accidentati/suspendati

Müller - Kroos - Götze (Kroos e petarda pe extreme)

Daca joaca Götze in centru, Kroos e out si Robben e rezerva pentru Müller sau invers.
Intrebarea-i daca-l tin pe Shaqiri doar ca backup pentru Ribery.desi spiegel crede ca-i posibil doar pe pozitia lu' Kroos, io l-am vazut repetate ori sezonul asta pe stanga. oricum Kroos are concurenta si poate pleaca. nu ca mi-ar parea rau.

dar daca nu vine Lewandowski, Mandzukic e titular si trebuie un backup. io nu stiu daca-l pastreaza pe Pizzaro in loc de Gomez, desi pentru ce stil de joc au acuma, parca Pizzaro s-ar descurca mai bine.
daca intr-adevar Guardiola vrea sa impuna stilul lui, nici cu Mandzukic n-are ce cauta acolo, ca asta-i ca Gomez, eventual mai potrivit la faze fixe.

io unu m-as mai gandi la un fundas central, care-i la un nivel comparabil cu Dante. ca van Buyten e prea lent si Boateng a avut un sezon slab. oricum trebuie un backup.


Perfect de acord, asta ar fi tripleta din spatele varfului, care probabil va fi Lewandowski

Dar eu cred ca e posibil si sa schimbe sistemul, sa treaca la un 4-3-3 ca la Barca, caz in care Goetze are juca putin mai retras si aripile ceva mai sus

#423
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
n-o sa se intample. deja din cauza ca au combinatia Martinez - Schweinsteiger care joaca in fata apararii de 4. cu materialul la dispozitie se va juca 4-2-3-1. orice altceva ar slabi centrul prea tare. in Bundesliga, spre deosebire de ce au aratat cu Barcelona, Bayern joaca pe posesie si multe pase scurte. in 4-3-3 ai prea putine solutii de a da drumul la minge cand adversarul joaca accentuat defensiv, cum se intampla de fapt in cca 80% din meciuri.
ai echipe care vin a se apere 90 de minute cu 1 varf la ciupeala si 2 randuri in fata careului.

#424
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

Vizualizare mesajAbkhaz, pe 03 mai 2013 - 14:57, a scris:



Perfect de acord, asta ar fi tripleta din spatele varfului, care probabil va fi Lewandowski

Dar eu cred ca e posibil si sa schimbe sistemul, sa treaca la un 4-3-3 ca la Barca, caz in care Goetze are juca putin mai retras si aripile ceva mai sus

Barca nu joaca fix 4-3-3, ci variabil. De multe ori spre exemplu 4-1-4-1 cu varianta de 4-1-3-2. Trebuie sa vezi cum a jucat in München

Vizualizare mesajPengoon, pe 03 mai 2013 - 15:16, a scris:

n-o sa se intample. deja din cauza ca au combinatia Martinez - Schweinsteiger care joaca in fata apararii de 4. cu materialul la dispozitie se va juca 4-2-3-1. orice altceva ar slabi centrul prea tare. in Bundesliga, spre deosebire de ce au aratat cu Barcelona, Bayern joaca pe posesie si multe pase scurte. in 4-3-3 ai prea putine solutii de a da drumul la minge cand adversarul joaca accentuat defensiv, cum se intampla de fapt in cca 80% din meciuri.
ai echipe care vin a se apere 90 de minute cu 1 varf la ciupeala si 2 randuri in fata careului.
Uite o speculatie, din care reiese ca pe linga Kroos nici Müller nu e tocmai grozav....zice Otmar
http://web.de/magazi...derlaender.html

#425
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
io totusi nu cred ca Hoeneß&Rummenigge o sa-l lase pe Guardiola sa arunce chiar totul peste bord. cat de valoros poate fi un jucator ca Müller s-a vazut taman cu Barcelona. das sa vedem.
chiar is curios. bine ca am abonament la sky. sezonul urmator o sa fie foarte interesant. Posted image
si-n vara asta o sa-mi iau tricou cu Mainz 05. :w00t:

#426
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

Vizualizare mesajPengoon, pe 03 mai 2013 - 20:54, a scris:

io totusi nu cred ca Hoeneß&Rummenigge o sa-l lase pe Guardiola sa arunce chiar totul peste bord. cat de valoros poate fi un jucator ca Müller s-a vazut taman cu Barcelona. das sa vedem.
chiar is curios. bine ca am abonament la sky. sezonul urmator o sa fie foarte interesant. Posted image
si-n vara asta o sa-mi iau tricou cu Mainz 05. Posted image

Fie ca Hoeneß baga dilibau, ori se retrage de bunavoie nu conteaza. Important este ca Guardiola sa aiba liniste. Apropo, ca veni vorba, Stoiber e urmatorul candidat...cica

Neymar are pre-contract cu Barca. Daca Santos il vinde in alta parte => 80Mil

Cine-i Neymar: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/osxUyy_y5mY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#427
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
cum se va derula finala
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/geTnK7dQ-HM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#428
Abkhaz

Abkhaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 19.03.2013

Vizualizare mesajPengoon, pe 03 mai 2013 - 15:16, a scris:

n-o sa se intample. deja din cauza ca au combinatia Martinez - Schweinsteiger care joaca in fata apararii de 4. cu materialul la dispozitie se va juca 4-2-3-1. orice altceva ar slabi centrul prea tare. in Bundesliga, spre deosebire de ce au aratat cu Barcelona, Bayern joaca pe posesie si multe pase scurte. in 4-3-3 ai prea putine solutii de a da drumul la minge cand adversarul joaca accentuat defensiv, cum se intampla de fapt in cca 80% din meciuri.
ai echipe care vin a se apere 90 de minute cu 1 varf la ciupeala si 2 randuri in fata careului.

Nu cred ca ar fi prea slabit mijlocul cu 3 centrali, ba dimpotriva. Ar juca Martinez/Gustavo defensiv pur, Goetze si Schweini ceva mai avansati, aripile ajuta si ele mijlocul deci ar fi ok.

4-3-3 asta se dezvolta intr-un 2-5-3 cu avansarea fundasilor laterali

Crezi ca in Primera echipele nu se baricadau in fata Barcei? Toate, chiar si Realul.


Vizualizare mesajvata_pa_batz, pe 03 mai 2013 - 20:22, a scris:

Barca nu joaca fix 4-3-3, ci variabil. De multe ori spre exemplu 4-1-4-1 cu varianta de 4-1-3-2. Trebuie sa vezi cum a jucat in München


Da, e variabil, normal.

Ajunge de la 2-5-3 pe atac la 4-5-1 pe aparare.

#429
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
te prind astia pe contraatac la 2-5-3, de nu-i adevarat.

#430
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Cât s-a gâtat aseară amicalul dintre BD și Bayern? Am urmărit doar până prin minutul 55 când a ratat Lewandowski lovitura de la 11 metri.

#431
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
1-1

#432
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.04.2010
Din pacate pentru mine in min.90' Bayern conduce pe Borussia Dortmund cu 2-1 cu un gol "ciudat" dat in min.88 de olandezul Roben.

Edited by raul_6776, 25 May 2013 - 22:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate