Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Vrei sa aderam la UE?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
116 replies to this topic

Poll: Vrei sa aderam la UE? (80 member(s) have cast votes)

Vrei sa aderam la UE?

  1. Da (45 votes [56.25%])

    Percentage of vote: 56.25%

  2. Nu (35 votes [43.75%])

    Percentage of vote: 43.75%

Vote Guests cannot vote

#37
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

bb_dima, on Apr 13 2005, 12:31, said:

Eu am deschis poll-ul asa ca nu pot sa votez. Eu sunt pentru aderare, chiar si acum, cu urmatoarele conditii: sa fie facute publice toate implicatiile aderarii, atat pozitive cat si negative; sa fie facute publice toate aspectele care au fost in mod mincinos prezentate ca beneficii aduse de integrarea in UE (vezi postul lui tzitza).

<{POST_SNAPBACK}>


Nu o sa fie facute publice niciodata la fel cum nu sunt facute publice costurile denominarii ( secret de stat )  :cursing:
Vai! ...  hai sa mergem pe o terasa la soare si sa povestim pe tema asta  :P  ca am avea mult de filozofat.

p.s. : fara suparare, mi se pare foarte cunoscut numele : BeBe Dima, ma ajuti in sensul asta ?

#38
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
uniunea europeana ca ideal e superok....dar inca nu suntem pregatiti .....

#39
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

sonic_adi, on Apr 13 2005, 12:46, said:

p.s. : fara suparare, mi se pare foarte cunoscut numele : BeBe Dima, ma ajuti in sensul asta ?

<{POST_SNAPBACK}>


Da, pana aici ai dedus bine. Continua...

#40
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

bb_dima, on Apr 13 2005, 12:32, said:

Eu am deschis poll-ul asa ca nu pot sa votez. Eu sunt pentru aderare, chiar si acum, cu urmatoarele conditii: sa fie facute publice toate implicatiile aderarii, atat pozitive cat si negative; sa fie facute publice toate aspectele care au fost in mod mincinos prezentate ca beneficii aduse de integrarea in UE (vezi postul lui tzitza).

De ce spun asta? Pentru ca intr-o conferinta de presa de acum 2 zile dnul Jonathan Scheele, il cunoasteti nu?, a declarat: "Romanii sa nu creada ca dupa aderarea la UE va curge lapte si miere!" De ce o fi facut omu' declaratia asta? Ce i-o fi venit?
Si daca este adevarat ce a zis OMU' atunci ce  e de facut ca sa curga lapte si miere? Rapsunsul la aceasta intrebare ne-ar propulsa la asa un nivel de bunastare ca am zice si noi ca britanicii in sondaje: UE? nu 66%.

<{POST_SNAPBACK}>


Ma intereseaza foarte tare ce parere aveti despre asta... A?

#41
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

bb_dima, on Apr 13 2005, 12:55, said:

Da, pana aici ai dedus bine. Continua...

<{POST_SNAPBACK}>


da ?  deci ajuta-ma!  :D  caci cu google nu merge  :P
Hai serios acuma, ori am auzit eu numele asta pe la TV ori ma insel
ma lamuresti o data si bine sa nu fim offTopik

#42
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

sonic_adi, on Apr 13 2005, 13:08, said:

da ?  deci ajuta-ma!  :D  caci cu google nu merge  :P
Hai serios acuma, ori am auzit eu numele asta pe la TV ori ma insel
ma lamuresti o data si bine sa nu fim offTopik

<{POST_SNAPBACK}>


uita-te la profilul tau la mesajele din Inbox, din cadrul My Controls. Vezi, nu sunt nici un fel de celebritate...

#43
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

sonic_adi, on Apr 13 2005, 13:08, said:

da ?  deci ajuta-ma!  :D  caci cu google nu merge  :P
Hai serios acuma, ori am auzit eu numele asta pe la TV ori ma insel
ma lamuresti o data si bine sa nu fim offTopik

<{POST_SNAPBACK}>

beah, se pare ca nu merge, asa ca na, uite, dau la liber... vezi atasamentul... care nu mai e... l-am luat... daca n-ai apucat sa-l vezi, nu-ti face griji, n-ai pierdut nimic...

Edited by bb_dima, 13 April 2005 - 13:36.


#44
Dumby

Dumby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 26.03.2004
Am votat nu pentru ca eu consider ca nu suntem pregatiti.
In schimb ei ne tarasc cu forta acolo. Normal! Suntem o enorma piata de desfacere pentru produsele lor (22 milioane de oameni) care vor intra absolut liber in Romania, vor face dumping si de-aia se vor inchide aproape toate firmele romanesti. Apoi, preturi ca pentru gustul lor. Aici as putea sa dau exemplu pretul cimentului. Marile firme occidentale care au cumparat fabricile romanesti de ciment (Heidelberg, Lafarge, Holcim si mai e una, nu mai stiu cum ii zice) vand materiale de constructii fabricate in Romania de 4 ori mai ieftine in occident decat in Romania. Ce-i ticalosia asta? Pai fac ceva in gura lor de imputiti.
Au privatizat Petrom, companie profitabila, de ce? Ce-i futea pe ei grija ca avea nu stiu cate zeci de mii de angajati daca era profitabila si nu afecta bugetul, din contra?
Vor sa se privatizeze BCR. De ce? Ca sa nu mai aiba statul roman de unde sa ia credite ieftine. Sa trebuiasca sa se imprumute la ABN, Citibank sau mai stiu eu unde cu dobanzi enorme, ca, vezi Doamne, suntem tara nesigura.
Ce are capitalul romanesc? De ce nu e bun? De ce doar capital occidental in intreprinderile romanesti profitabile?
NU VREAU IN UE! Intai sa ne dezvoltam noi suficient de mult ca sa impunem noi conditii, nu ei.

Edited by Dumby, 13 April 2005 - 22:37.


#45
Radu161

Radu161

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 14.03.2005
Am votat nu.
Cel puțin deocamdată nu suntem pregătiți nici politic, nici economic, nici social. Noi trebuie să facem în 10 ani ce au făcut ei în 50-60. Dacă cu economia mai rezolvăm, cel mai greu va fi să schimbăm mentalitatea oamenilor.

#46
andyv

andyv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 08.07.2003

Dumby, on Apr 13 2005, 22:36, said:

Am votat nu pentru ca eu consider ca nu suntem pregatiti.
In schimb ei ne tarasc cu forta acolo. Normal! Suntem o enorma piata de desfacere pentru produsele lor (22 milioane de oameni) care vor intra absolut liber in Romania, vor face dumping si de-aia se vor inchide aproape toate firmele romanesti. Apoi, preturi ca pentru gustul lor.
Pai daca ne inchid toate fabricile noi cu ce naiba le vom plati produse? Europenii au interesul sa creasca nivelul de trai din Romania pentru a le putea cumpara produsele.

Quote

Au privatizat Petrom, companie profitabila, de ce? Ce-i futea pe ei grija ca avea nu stiu cate zeci de mii de angajati daca era profitabila si nu afecta bugetul, din contra?
Ai auzit de Petrom Service (probabil cea mai mare firma capusa din istoria Romaniei)? Liviu Luca, liderul sindical   a ajuns sa aiba o avere de peste 100 de milioane de dolari din devalizarea Petromul. Aici s-a dus "profitul" Petromului.

Quote

Intai sa ne dezvoltam noi suficient de mult ca sa impunem noi conditii, nu ei.

<{POST_SNAPBACK}>

Noi nu suntem in stare sa ne dezvoltam singuri. Asa a fost si in secolul 19 cand a trebuit sa vin un rege prusac sa ne conduca tara.

#47
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

rakoczy, on Apr 13 2005, 10:10, said:

cred ca nu ne vor...
eu, nu sunt pentru aderare, acum...cred ca nu suntem pregatiti, sub nici o forma. :confuzzled:

<{POST_SNAPBACK}>


iti cam fuge pamantul de sub picioare nu?  :naughty:  :rolleyes:
lasa, nu mai fi suparat... noi, europenii, o sa va tinem minte... pe undeva printr-un manual de istorie sau o enciclopedie cu intamplari nefericite in viata noastra  :console:

#48
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Ieri am avut o discutie f intersanta cu un domn puternic cu legaturi in sfera politicului trecut si cu foarte multe cunostinte in domeniu. Se pare ca ne vor astepta zile grele. Am discutat despre Nato, UE, autostrada Bucuresti Ungaria. Cand ne-a explicat cu ce costuri facem toate astea...m-am ingrozit. Culmea e ca toate sunt din buzunarele noastre.
Cu alte cuvinte... SA NE SUGA ALTII! ..si la propriu si la figurat

#49
Dumby

Dumby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 26.03.2004
E si o problema politica aici. Toate intreprinderile sunt ale lor, bancile sunt ale lor, absolut totul este al lor. O tara este puternica cu adevarat daca are firmele ei puternice nu ale altora. De acum incolo trebuie sa sustinem tarile occidentale orice ar face, bine sau rau. Ca daca nu, te trezesti ca te baga intr-o axa a raului, inchid tot ce au aici si dupa aia sa vezi: razboi civil, haos, anarhie. Iar daca vrei sa nationalizezi cu forta te si ataca.
Asta e o ipoteza sinistra e adevarat. Probabil nu se va intampla niciodata. Cum sa fim noi in dezacord cu marile civilizatii occidentale? De-asta nu mai avem alta solutie decat sa intram in UE. Cu adevarat e salvarea noastra.  :D

In legatura cu inchiderea fabricilor noastre: normal ca se vor inchide, ca vor veni ale lor care pot lua usor credite ieftine. Ale noastre normal, nu sunt sigure, bla bla, credite cu 20 % dobanda sau cat o mai fi...

Petrom: Cu Petrom Service cu tot raportau profit an de an. Unde mai pui ca mai erau si acolo locuri de munca. Asa o sa-si faca OMV-ul firme capusa pentru sufletelul ei. Punem pariu?

#50
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Ce zicei de faptul ca daca intram in UE, o multime de "familii" vor incepe sa se stranga la noi in tara?

#51
andyv

andyv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 08.07.2003

Dumby, on Apr 14 2005, 14:39, said:

Petrom: Cu Petrom Service cu tot raportau profit an de an. Unde mai pui ca mai erau si acolo locuri de munca. Asa o sa-si faca OMV-ul firme capusa pentru sufletelul ei. Punem pariu?

<{POST_SNAPBACK}>

Petromul nu avea profit. Profitul era directionat spre Petrom Service (care este detinuta de sindicat). Statul nu a  prea castigat nimic din Petrom.

OMV-ul poate sa-si faca cate firme capusa vor. E profitul lor, nu al statului...

Edited by andyv, 14 April 2005 - 14:54.


#52
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Eu am votat DA!  Desi sunt constient ca nu suntem pregatiti prea bine, o amanare nu ar face decat sa prelungeasca starea de agonie... mai  bine tragem un pic acum si scapam mai repede... sa nu uitam ca de la UE vin o multime de bani, care in alte conditii ar trebui sa vina de la guvern... si sa nu uitam de accesul la piata muncii din europa de sud-vest... probabil vor merge si mai multi romani, iar banii castigati, in multe cazuri se intorc in ro.
ah... da, era sa uit... si calitatea produselor si serviciilor va trebui sa cresca...

#53
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
O sa facem parte din UE pt ca noi am vrut! E prima conditie ca un stat sa devina membru! UE nu a cerut si nu va cere nimanui sa adereze.
Asi putea sa mentionez cazul Norvegiei, in cazul careia guvernul si-a exprimat intentia de a devenii membru, sau facut negocierile, sa facut tratatul, iar cand acesta a fost supus unu referendum national rezultatul a fost nu, deci nu au devenit membru dar au ramas o multime de acorduri si tratate in ei si UE, dar repet cine a facut primul pas a fost Norvegia.

Asi mentiona ca tratatul de aderare se gaseste la:
http://www.mie.ro/tr...ana/cuprins.htm

#54
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 17.10.2003
Hm... nu poti compara norvegienii cu romanii. Aia au sira spinarii, au cultura, au salarii, deci au pe ce se baza. Noi suntem niste pa^ra^ci care ne-am luat-o in cap cu democratia si ne inchipuim ca am scos si noi capul in lume.
Parerea mea e ca vom intra in UE fie ca vrem fie ca nu. Asta o decid guvernantii nostri, care sunt trasi de sfori de acolo de unde trebuie. Si chiar daca noi, gloata, n-am vrea, ce putem face?
De ne vrea UE?
- Pentru ca Romania e o LCC (low cost country). E stabila, nu te impusca nimeni pe strada, nu vin arabii sa puna bombe, deci numai buna pentru transferat industria vestica aici. Astfel se obtin produse mai ieftine cu care pot fi contracarati americanii si japonezienii. In asa fel s-au aranjat treburile pentru urmatorii 10 ani, sa zicem. Pe urma, cand o sa ajungem si noi ca polonezii la 800...1000 euroi salariu, vor urma Uzbechistan et. Co.
- Pentru ca reprezentam o piata numai buna pentru porcariile lor: pentru carnea lor injectata, pentru rosiile crescute in acvariu si asa mai departe. In acelasi timp aici se vor dezvolta produse ecologice (chiar in zona mea s-au pus vara trecuta bazele unei crescatorii de porci de acest gen; conditii, nu va spun: mediu linistit, nu poluare pe nu stiu cate zeci de km in jur, inauntru farmacie, etc.).
- Pentru pamantul nostru. Strainii vor avea dreptul sa cumpere. Solul lor, datorita tehnologiei, este secatuit incat la cativa ani odata statul plateste fermierii sa nu cultive nimic tocmai pentru ca acesta sa se refaca cat de cat. Pe cand la noi, pamantul este lucrat fie primitiv fie e parloaga, deci numai bun pentru viitoarele productii record.
- Pentru interesul turistic. Avem relief complet, de la munti cu zapada si in timpul verii pana la litoral. Mine de aur pentru marii investitori in domeniu.
- Pentru toate celelalte bogatii naturale.
- Etc.  (Nu-mi mai vine nimic in minte)

De aceea si tampeniile gen starpirea viilor nenobile sau interzicerea taierii porcilor de Craciun. Ce credeti, ca daca se deschid granitele UE, gata, pleaca albinele cu polen de zaibar si se duc sa strice viile din Champagne? Sau nu pot sa doarma parlamentarii de la Bruxelles ca e porcu' romanesc stresat in fata cutitului? Bloaje... Pe ei ii doare altceva: daca o familie taie 2 porci pe an si-a cam asigurat necesarul de carne si nu mai are de ce sa cumpere produsele lor prefacute. Idem pentru cele cateva randuri de Nova pe care n-o stropesti, n-o sapi si-ti da cateva zeci de vedre de vin, idem pentru cateva sute de metri patrati de gradina s.a.m.d.

Bineinteles, n-o sa ne oblige nimeni sa cumparam aia sau sa nu cumparam ailalta. Pur si simplu o vom face singuri. Vom gasi rosii cu 10.000 lei kg din Franta crescute in eprubeta si rosii cu 100.000 lei kg de la Lunguletu, crescute cu balegar. Cum noi avem 200 euroi pe luna iar francezul 2000, ghici cine ce mananca!
Cine poate, oase roade, cine nu... Te pregatesti, faci o facultate ce se cauta, inveti 2...3 limbi straine, master, etc., poti deveni profesor, doctor, informatician in orice oras mare din lume si atunci iti iei rosii de 100.000. Bati mingea pe maidan in timpul scolii, stai la telenovele pe urma, esti numai bun de carne de tun pentru fabricile cu productivitate mare si salarii mici ce vor sa vina. Si mananci hamburger cu Coca-Cola.


Nu vreau sa spun prin asta ca ar fi bine sau nu sa intram in UE ci pur si simplu ca lucrul e inevitabil indiferent de vointa noastra. Suntem prea dobitoci, prea lenesi si prea corupti ca sa ne putem impotrivi. Oricand se va gasi o coada de topor guvernamentala care sa inabuse din fasa o tentativa de business autohton viabila, care ar putea face concurenta si n-ar fi pe placul celor de la conducerea UE. Oricand se va gasi o coada de topor sindicala, sociala, mediatica sau de care mai vreti voi, care sa indrepte turma cu ajutorul sloganelor in directia comandata.
Cartile sunt facute la nivel inalt, sunt interese prea mari la mijloc pentru a ne amagi ca intoarcem noi Dunarea din drum.
Cel mai bine e ca fiecare sa se gandeasca cum sa fie competitiv pe piata astfel incat sa nu depinda de schimbarile geopolitice, indiferent care ar fi ele. Doamne fereste de razboaie si alte alea. In rest... bafta.

Edited by akeem, 14 April 2005 - 17:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate