Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Transfer VHS pe hardisk

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
emanuel7

emanuel7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.03.2006
Am cumparat placa din link-ul postat de mine mai sus. Am conectat-o si am facut transferul fara nici o problema. Nu puteam sa cer mai mult de la o placa de $20. Multumesc de sfaturi.

#20
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

View Postcerreal, on 31st May 2009, 17:45, said:

eventual spune si  ca merge doar pe windows 98/ si la pal face captura 720 540 codec mjpeg


dracia aia merge si pe xp cu un update adecvat de pe site-ul producatorului. banuiesc ca merge direct sub pinnacle... poate captura poate mai bine de atat, nu stiu daca captureaza si in alt format decat mjpeg-ul ala care e un format ce toaca spatiu la greu dar si calitatea e pe masura. Chiar si asa, e prea multa bataie de cap daca se va face captura in formatul ala... Eu am o placa ce face captura direct in MPEG 2 hardware si merge brici, sunt f multumit de ea, si nici nu-mi da batai de cap, captureaza direct in formatul mpg2 ..editez, export si totul e vis...la SD caci la HD e de plans...

#21
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Eu la vis-ul ala de mpeg 2 as aplica si un filtru Neat Video.Dureaza ce e drept dar de-abia atunci incepi sa te apropii de visul de mai sus!

Edited by atlet1305, 13 June 2009 - 11:13.


#22
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

View Postatlet1305, on 13th June 2009, 10:12, said:

Eu la vis-ul ala de mpeg 2 as aplica si un filtru Neat Video.Dureaza ce e drept dar de-abia atunci incepi sa te apropii de visul de mai sus!


Probabil, dar nu merita, in cazul meu. daca as primi un pret care sa-mi acopere munca si timpul da...as aplica orice. Si daca ar fi sa fac asta nu as mai captura direct mpeg 2 ci in format Dv, aplicare ,,orice", iar export Dv si abia la urma recompresie... o gramada de timp, stres, resurse la pc... si chiar nu mai merita. Am facut asta cand eram mai tinerel, cand eram obsedat sa ofer ce e mai bun..si ptr ce... ???  Oricum, la captura de la o camera precum VX nu mai trebuie asa mult corectare de noise,k cu un control manual adecvat in timpul filmarii se rezolva totul.

#23
martas

martas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.01.2009
Stiti cumva daca exista un soft, care sa scoata  liniutele albe date de icretiturile de pe banda VHS ?

Edited by martas, 13 June 2009 - 17:40.


#24
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006

View Postmartas, on 13th June 2009, 18:38, said:

Stiti cumva daca exista un soft, care sa scoata  liniutele albe date de icretiturile de pe banda VHS ?
Pune un screenshot cu liniutele respective dintr-o bucatica de filmare!

#25
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
stie cineva de ce tv-tunerul inregistreaza sunetul foarte prost?

tv tuner de la prolink pixel view bt878p+radio


ps: stiu ca aduc la viata un topic vechi de cateva luni

#26
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Setari proaste? Placa audio naspa?
TV-ul sau radio cum se aud(live, nu inregistrat)?

Cred ca mai bine postezi si tu la HARDWARE-Multimedia!

#27
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View Postviceroy56, on 30th December 2009, 09:09, said:

Setari proaste? Placa audio naspa?
TV-ul sau radio cum se aud(live, nu inregistrat)?

Cred ca mai bine postezi si tu la HARDWARE-Multimedia!


live se aude perfect, placa audio este cea a placi de baza msi 7.1 si sunt foarte multumit de ea
setari nu prea stiu ce setari sa fac si softul tv-tunerului nu ma lasa sa fac prea multe. am incercat si cu christv si se aude la fel, am incercat si cu un convertor sa transfor avi`ul in divx hd si se aude putin mai bine da` nici pe departe satisfacator. toata treaba e ca se aude perfect live dar inregistrat lasa de dorit.

#28
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Pune un screenshot cu pagina de setari a softului cu care vine tuner-ul.
Atentie la nivelul de inregistrare audio, se regleaza! Si, la fel, atentie la device-ul setat pentru inregistrare.
Cum e cuplata iesirea audio a tunerului la placa audio? Spune exact(link daca se poate) despre ce tuner e vorba si ce placa de baza ai la PC.

#29
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View Postviceroy56, on 30th December 2009, 17:02, said:

Pune un screenshot cu pagina de setari a softului cu care vine tuner-ul.
Atentie la nivelul de inregistrare audio, se regleaza! Si, la fel, atentie la device-ul setat pentru inregistrare.
Cum e cuplata iesirea audio a tunerului la placa audio? Spune exact(link daca se poate) despre ce tuner e vorba si ce placa de baza ai la PC.

tv tunerul se leaga la placa audio printr`un cablu jack-jack, device`ul de inregistrare este setata placa audio si tv tuner`ul, de setat altceva pot decat webcam`ul si cum am mai spus e scos

link cu modelul tv tuner`ului: http://images04.olx..../12635525_3.jpg

configuratie pc:
placa de baza: msi p35 neo
proceros: intel dual core 2 duo e7300 2,73ghz
4 gb ddr2 800mhz kingmax
placa video geforce 8500gt
resu` nu cred ca mai conteaza
asta imi da in help`ul lui ca si panou de reglare Attached File  print2.JPG   21.9K   25 downloads
asta am mai gasit eu Attached File  print1.JPG   33.88K   25 downloads
si un link de download cu o inregistrare converita doar in mp3 ca si parere http://rapidshare.co...TURE12.mp3.html   vocile se aud computerizate, asta e parerea mea :-??

Edited by andreyfitza, 30 December 2009 - 17:34.


#30
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
La placa audio, la ce mufa ai cuplat cablul de la tuner? Cablul trebuie cuplat la LINE IN!
Cum e setata placa audio? Pune-o din driver in stereo, nu multicanal! Si vezi nivelul de inregistrare din panoul de control al placii audio, pe intrarea LINE IN! Pune-l pe la jumatate, si faci teste cu nivelul de inregistrare pe RADIO!
Cu ChrisTV trebuie sa merga OK.
Incearca si cu VirtualDubMod, e gratis si are posibilitatea de captura.

P.S. Softul ala mi se pare cel putin primitiv! Cauta ceva mai nou la ei pe site!

#31
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View Postviceroy56, on 30th December 2009, 17:47, said:

La placa audio, la ce mufa ai cuplat cablul de la tuner? Cablul trebuie cuplat la LINE IN!
Cum e setata placa audio? Pune-o din driver in stereo, nu multicanal! Si vezi nivelul de inregistrare din panoul de control al placii audio, pe intrarea LINE IN! Pune-l pe la jumatate, si faci teste cu nivelul de inregistrare pe RADIO!
Cu ChrisTV trebuie sa merga OK.
Incearca si cu VirtualDubMod, e gratis si are posibilitatea de captura.

P.S. Softul ala mi se pare cel putin primitiv! Cauta ceva mai nou la ei pe site!
tocmai, am incercat cu christv si e putin mai ok

#32
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
In primul rand, nivelul semnalului la intrare este foarte mare (imens!!!) si de aici apar distorsiunile de digitalizare. Seteaza la placa de sunet, la recording volumul mai mic (cam intre prima si a doua liniuta) si sa si grija sa fie pe "mute" toate intrarile mai putin cea de "LineIn". Pentru captura, la audio seteaza sunetul ca mp3 128kpbs stereo/mono la 44khz/ 48khz.

------------------------------------------
cutter-grass 4 dogs

#33
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View Postdotunderground, on 30th December 2009, 17:55, said:

In primul rand, nivelul semnalului la intrare este foarte mare (imens!!!) si de aici apar distorsiunile de digitalizare. Seteaza la placa de sunet, la recording volumul mai mic (cam intre prima si a doua liniuta) si sa si grija sa fie pe "mute" toate intrarile mai putin cea de "LineIn". Pentru captura, la audio seteaza sunetul ca mp3 128kpbs stereo/mono la 44khz/ 48khz.

------------------------------------------
cutter-grass 4 dogs


asta era merci mult, sanatate

#34
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
acum vin cu alta problema ca vad ca se tin lant si nu inteleg de ce. treaba este ca inregistreaza cand vrea el...adica atunci cand l`am instalat prima data nu inregistra decat fara audio, cand ii dadeam audio imi dadea eroarea : canot start graph, fara sunet mergea fara probleme. a inceput sa mearga si inregsitrarea cu sunet a doua zi da` era problema de mai sus cu calitatea sunetului, am rezolvat cu ajutorul vostru si acum aceeasi problema "cannot start graph" :| nici cu sunet, nici fara. update? de unde ca pe site e aceeasi versiune de soft pe care o am si eu. sa fie oare de la placa video?

View Postandreyfitza, on 31st December 2009, 00:46, said:

acum vin cu alta problema ca vad ca se tin lant si nu inteleg de ce. treaba este ca inregistreaza cand vrea el...adica atunci cand l`am instalat prima data nu inregistra decat fara audio, cand ii dadeam audio imi dadea eroarea : canot start graph, fara sunet mergea fara probleme. a inceput sa mearga si inregsitrarea cu sunet a doua zi da` era problema de mai sus cu calitatea sunetului, am rezolvat cu ajutorul vostru si acum aceeasi problema "cannot start graph" :| nici cu sunet, nici fara. update? de unde ca pe site e aceeasi versiune de soft pe care o am si eu. sa fie oare de la placa video?


acum ciudatenia ciudateniilor: m`am gandit ce modificari am facut de la ultima inregistrare si mi`am amintit ca l`am dat pe germania ca asa am citit pe forum ca prinde mai multe canale si intradevar asa era. acum l`am trecut iar pe romania si merge inregistrarea. ce porcarie :|

#35
macilaci

macilaci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.04.2009
Daca tot va pricepeti la digitalizare, am si eu in jur de 100 casete video VHS, nu mi le digitalizeaza cineva?
Un client are nevoie si eu n-am nici timp nici pricepere sa fac asta. Nici macar nu trebe pe DVD, numai pe un hard si gata.
Anyone?

Contactati-ma pe [email protected] sau 0742076584 pls.

Mersi,
Laci.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate