Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Transfer VHS pe hardisk

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
emanuel7

emanuel7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.03.2006
Am niste casete VHS destul de vechi si as vrea sa le transfer pe hardisk ca sa nu isi mai piarda din calitate si mai mult.

Am vazut niste adaptoare de vanzare care te lasa sa iti conectezi VCR-ul la PC prin USB2. Din pacate, placa mea de baza nu suporta USB2. http://www.newegg.co...N82E16815306015

Pot folosi un TV tuner card pentru a face asta? Daca da, atunci nu stiu care sa il cumpar. Poate imi puteti recomanda voi un TV tuner: http://www.newegg.co.....;Tpk=tv tuner

Eu am un AMD64 3000 la 1.9Ghz cu 2GB RAM, placa video Radeon x1350 si spatiu destul pe hardisk cu XP SP2. Credeti ca mi-ar trebuii un calculator (mai bine zis procesor in cazul meu) mai bun pentru a face transferul de pe VHS pe hardisk?

Multumesc frumos de raspunsuri.


P.S.- daca stiti ceva software bun care m-ar ajuta in asta, va rog sa imi spuneti.

Edited by emanuel7, 26 May 2009 - 17:05.


#2
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
Salut

Ce ai vazut tu adaptoare erau de fapt mini TV Tunere care nu aveau decat functia AUX-IN (fara TV tunner efectiv). Practic niste echipamente de captura

Computerul tau pare ok pentru asa ceva; nu te supara. Ti-as recoamnada insa mai degraba pe cei care prin Bucuresti sau de pe unde esti tu fac asa ceva contra cost (10 lei ora este un pret ok, zic eu)

Daca chiar vrei tu sa faci aceasta captura.... pune un TV tunner... dar asta te va costa ; vei ramane uinsa cu placa

Cam cate casete ai avea? Faci un calcul si vezi ce merita

(PS: Felicitari ca ai ATI si nVidia)

#3
emanuel7

emanuel7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.03.2006
Am vreo 3-4 casete doar, dar nu vreau sa depind de altii. Imi poti recomanda un TV tuner bun? Preferabil sub $70-80.

#4
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View Postemanuel7, on May 26 2009, 18:40, said:

Am vreo 3-4 casete doar, dar nu vreau sa depind de altii. Imi poti recomanda un TV tuner bun? Preferabil sub $70-80.


eu as merge pe winfast de la leadtek... dar este ceva mai vechi dar f bun. Nu stiu astea mai noi, sorry.

Oricum WinFast ajungea acum 5 ani la 120-140 USD

Nu mai stiu acum
aaa
si se chema expert 2000 parca

MAi vezi ce raspund si altii

#5
draghici_aurel

draghici_aurel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 24.11.2008

View Postemanuel7, on May 26 2009, 18:40, said:

Am vreo 3-4 casete doar, dar nu vreau sa depind de altii. Imi poti recomanda un TV tuner bun? Preferabil sub $70-80.

Esti din bucuresti?

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Pentru captura de pe VHS poti folosi orice tuner TV, chiar si cel mai ieftin! Eu am pentru asa ceva un tuner de 70 de RON cu care fac capturile! Am testat si cu un Leadtek cu encodare hardware, dar nu am vazut diferente notabile!
Softul tunerului este suficient, daca il setezi corect.
Daca nu faci din capturile de pe analogic un JOB, parerea mea ca nu merita sa investesti.
P.S.  Acceasi intrebare: esti din Bucuresti? Te ajut eu!

#7
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Recomand WinFast PVR 2000, costa in vara trecuta 80 lei.
Ca metoda, banuiesc ca ai la iesirea VCR-ului o mufa din aia mare cu 25 de pini parca. Iti trebuie un adaptor euroscart, pe care il pui pe output. Semnalul recomand sa il iei prin mufa S-video (aia cu 5 pini), si audio pe RCA, dar merge si totul pe RCA. Mufa video (S video, sau mufa galbena de la RCA) intra in tuner, iar mufa alba si rosie, in placa de sunet. Deoarece eu am jack-uri pe placa de sunet, am luat 2 mufe rca mama si le-am legat de un jack. Acum, in soft, te duci la setari de captura si pui cam 7000-8000 kb/s cu compresie 0, codec mpeg 2. Si succes la captura

#8
emanuel7

emanuel7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.03.2006
Nu is din Bucuresti. Vad ca mai multi au zis ca nu are rost sa fac investitia asta... dar e asa mare investitia? Plus ca tot o sa ma pot folosi de TV tuner in continuare si daca nu o sa mai am VHS-uri de transferat pe calculator. Poate ratez eu ceva  :P.

Cred ca am sa cumpar un TV tuner mai ieftin (sub $50) si sa incerc cu el. Multumesc de raspunsuri  :)

#9
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Investitia ajunge pe la 70-80 lei (numai cablurile, adaptorul euroscart si tunerul). Plus ca trebuie un VCR.

#10
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Aruncă un ochi și aici
http://www.signvideo...conv-v-to-d.htm
http://www.videocapture.multinet.ro/

Edited by vgabi, 27 May 2009 - 11:33.


#11
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005
daca ai o camera video care suporta analog in ar mai fi o posibilitate:
bagi semnal din vhs in camera video (si video si audio) iar din camera preiei semnal digital (dv sau fireware) pe care-l poti inregistra in calculator.
daca folosesti premiere dezactiveaza device control ca sa poti inregistra

#12
emanuel7

emanuel7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.03.2006
@vgabi
Mersi de link-uri  :)

@cerreal
Am doar o camera veche care foloseste casete Hi-8. As vrea sa le transfer si astea pe calculator in viitor. Cu un TV tuner as putea face asta corect?

M-am interesat la vreo 2-3 locuri (is in America) cat m-ar costa sa imi transfere cineva de pe VHS pe DVD si nu am gasit mai nimic sub $25/caseta de 2 ore cea ce mi se pare cam mult.

#13
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Ia un tuner (ai grija sa aiba si intrare RCA, o mufa galbena in mijloc) si poti sa faci si cu camera video si cu VCR.

#14
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Dacă ești în America avem un alt link http://www.tigerdire...p;Sku=P121-8182

Da poți face cu orice tv tuner + cabluri corespunzătoare, eu am folosit mufa scart de la vhs player și intrările analogice video rca roșu, galben, alb în tuner.
Mai ai nevoie de soft pt captură care poate fi și aplicația care vine cu tunerul.

#15
emanuel7

emanuel7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.03.2006
@Gady_paul
Asta o sa si fac. Mersi ;)

@vgabi
Am sa cumpar un TV tuner pana la urma ca e mai ieftin.

Am gasit asta cu $20: http://cgi.ebay.com/...E...93:1|294:50

Nu ma intereseaza sa vad TV la calculator ci doar sa fac transferul. Deci cred ca o sa imi fie de ajuns.

#16
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
E perfect. Ai si intrari audio, vezi ca o sa trebuiasca sa iei patentu si sa faci jack din rca.

#17
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Pentru bucuresti, inchiriez/vand placa de captura pinnacle dc10plus, pci, cu soft, eventual cablu. Ideala pentru transferuri vhs. 10 ron/7zile sau 50ron la vanzare. Doritorii pe pm.

#18
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005

View Postwyo, on 29th May 2009, 15:10, said:

Pentru bucuresti, inchiriez/vand placa de captura pinnacle dc10plus, pci, cu soft, eventual cablu. Ideala pentru transferuri vhs. 10 ron/7zile sau 50ron la vanzare. Doritorii pe pm.
eventual spune si  ca merge doar pe windows 98/ si la pal face captura 720 540 codec mjpeg

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate