Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Achizitie camera video de afara

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 01.02.2007
Este prima data cind vreau sa cumpar in acest fel si nu stiu cum se procedeaza.

Se da urmatorul caz: se achizitioneaza o camera video de pe un site din USA, produsul vine (binenteles ;)  ) din China cu o firma de curierat care face livrarea produsului la usa apartamentului (cel putin asa a zis vinzatorul cind am vorbit cu el la telefon). Produsul in sine costa aprox 300 eur + 38 eur (taxe transport + asigurare pe perioada transportului).

Intrebare: se mai platesc alte taxe in Romania(acczie, TVA, taxe vamale) si cam care ar fi cuantumul lor? Unde se platesc respectivele taxe? Daca firma de curierat imi face livrarea produsului direct mie exista posibilitatea "de a fi scutit" de plata acestor taxe?

Sau care este modalitatea de livrare a produsului, exista posibilitatea ca produsul sa fie lasat la vama si eu sa intru in posesia lui abia dupa plata taxelor aferente?

Multumesc mult.

PS In cazul in care topicul nu e postat la aria corespunzatoare, rog moderatorii sa il mute la locul lui.

#2
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 31.12.2006
O sa platesti TVA + taxe vamale (nu stiu cat sunt la camere video, la alte electronice cred ca se ducea - impreuna cu TVA - pe la 22-25%) din valoarea produsului plus valoarea transportului. Nu intreba care e logica, dar asa spune legea.
In functie de firma de curierat care le livreaza, se va intampla unul din urmatoarele lucruri:
-daca ai cumparat pe firma sau pe adresa de firma, produsele vor fi oprite in vama si iti vor trimite prin fax niste declaratii de completat - le trimiti inapoi prin fax, si platesti cand vine produsul la usa.
-daca ai cumparat ca persoana fizica, fac ei vama si platesti cand vine la usa.
-cativa (nu dau nume) sunt extrem de nesimtiti si lasa pachetul in vama si te anunta sa te duci tu sa-l iei, sau il trimit din vama la tine prin posta cu plata ramburs in loc sa vina curierul cu el in brate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate