Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

(baldovica) Casa NO STRESS

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
598 răspunsuri în acest subiect

#289
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postbaldovica, on 21st June 2010, 22:02, said:

am vreo 30 de baxuri de bazaltica din asta, pe care vreau s-o pun la izolarea peretilor verticali d ela mansarda ( ca sa nu mai am probleme cu tasarea in timp) intre timp am aflat ca se gasesc costume(halate) de vopsitor facute dintr-un soi de hartie ce nu permite trecerea fibrelor de vata.
da, cu gluga si elastic in jurul fetei. si ochelari de protectie si masca pe nas-gura cred ca ti-ar trebui.
stateam la distanta de ei si simteam ca ma mananca pielea si pluteau fibrele prin aer.
isi luau masura cu ruleta intre capriori, la ambele laturi ale saltelei si taiau cu cutterul deschis la max, folosindu-se de o scandura ca ghidaj la taiere.
de taiat se taie usor, dar munca e mizerabila din cauza fibrelor.

Editat de casuta_papusilor, 21 iunie 2010 - 21:11.


#290
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.193
  • Înscris: 07.01.2007
da cu cratita nu se poate taia bazaltica asta?

ca sa vezi unde era raspunsul, in fabrica bazaltica se taie cu panze rotative, iar vata minerala se taie cu ghilotina (mi-a spus tata, care a avut cateva interventii la Isover chiar, pe vreme cand lucra pt o firma din Ploiesti)

#291
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postbaldovica, on 21st June 2010, 22:27, said:

da cu cratita nu se poate taia bazaltica asta?
ba da!
rondele, din care se fac blaturi de tort!
asa mi-a zis nevasta-mea, ca se pricepe la prajituri!

si salteaua aia, o taiau baietii cam cu vreo 2 cm mai mare decat distanta efectiva dintre capriori, ca sa stea indesata in lateral si sa se impinga in capriori.
si dup-aia o legau cu sarma in zig-zag, ca sa nu se sprijine ulterior pe folie.
asta ca sa fim si ontopic!

Editat de casuta_papusilor, 21 iunie 2010 - 21:36.


#292
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.193
  • Înscris: 07.01.2007
ieri s-a terminat operatiunea sapa la parter.
N-a mai fost posibila turnarea sapei cu diferenta de 1 cm intre bucatarie/baie/hol si casa scarii/dining pentru ca, se pare ca, placa de egalizare a fost mai ridicata(ca sa nu zic stramba) cu respectivul 1 centimetru in zona in care o vroiam coborata in vederea palcarii cu granit (2cm grosime) , iar frosimea betonului peste IP nu ar mai fi fost cea specificata in documentatie (5.5cm), desi mai grav ar fi fost faptul ca ar fi "sunat sapa" fiind prea subtire.
Trecand peste aceste amanunte, am inceput placarea cu Rigips  a tavanelor. Spun rigips pt ca gips cartonul pe care l-am luat e chiar Rigips (marca supercunoscuta , deci nu se considera reclama). Nu sunt adeptul "tiganismelor" cu cerculete, stelute, $, sau alte simboluri si forme pe care le permit a fi realizate, tehnologia placarii cu gipscarton, asa ca, fara sa stau prea mult pe ganduri am ales un "model" simplu care sa mascheze oarecum grinzile aparente si sa puna in valoarea inaltimea de 3m a livingului.
Am ales placarea cu gipscarton pt tavane in defavoarea tencuielilor pt faptul ca mi se pare ca se lucreaza mai curat si pot folosi acest tip de tavan ca suport pt spoturile de iluminat ambinetal. Probabil ca aerul captiv in spatele gipscartonului se comporta deasemenea ca un izolator termic.

Fișiere atașate



#293
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009
o mica intrebare;
nu mergea un expandat mai gros (de 20 mm macar) pe zidurile exterioare, ca garda anti frig pentru sapa?

Editat de casuta_papusilor, 23 iunie 2010 - 20:11.


#294
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.193
  • Înscris: 07.01.2007
am folosit extrudat de 5mm, pe post de banda perimetrala (care lasa sapa sa se dilate) . Poate ca ar fi mers, insa nu mi-a trecut prin cap. Oricum nu ma tem de frig, am productie proprie de incalzitori, clasificati pe diverse grade de la 12-13 alb/rosu, pana la "temperaturi", inalte dublu rafinate.

#295
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009
nu-i pericol sa stai in frig, dar va fi mai rece podeaua pe o zona de cativa zeci de cm langa zidurile exterioare.
mai ales langa stalpi, ca betonul fura mai multa caldura decat caramida.
oricum e bine ca ai pus si macar si aia 5 mm.

Editat de casuta_papusilor, 23 iunie 2010 - 21:13.


#296
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.193
  • Înscris: 07.01.2007
deci, o sa am unde pune berea la rece !, mi-ai luat o piatra de pe inima !

#297
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.121
  • Înscris: 19.05.2009
la turnarea sapei, instalatia era in presiune?

Editat de alibabu, 23 iunie 2010 - 23:33.


#298
stuart_yoo

stuart_yoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 01.02.2007
:clapping:  wow, cu ce viteza te misti :)

am observat ceva si nu ma pot abtine sa intreb, pentru ce ai sapat sanutul din perete incercuit mai jos ??

spor la treaba !!

Fișiere atașate



#299
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.193
  • Înscris: 07.01.2007
prin respectivul sant + inca alte 2 vin cablurile de la senzorii din sapa catre Termostatele Incalzirii in pardoseala. Fiecare din termostate are cate 2 senzori, unul care masoara temperatura ambientului si unul pt temperatura din sapa .

#300
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Cat te costa pana la urma incalzirea prin pardoseala ?

#301
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.691
  • Înscris: 30.01.2008
Si calorifer pe linga IP??

#302
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 577
  • Înscris: 19.01.2007

View Postdragosmnl, on 25th June 2010, 11:12, said:

Cat te costa pana la urma incalzirea prin pardoseala ?

Si ce suprafata (daca tot a venit vorba de costuri)?

#303
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.193
  • Înscris: 07.01.2007
la turnarea sapei instalatia nu a fost in presiune. De obicei dupa ce instalatorii isi termina treaba, isi iau jucariile si pleaca la alte lucrari.

am si calorifere pe langa IP

Instalatia consta in 5 circuite controlate pe 3 zone.
Pretul pt aproximativ 60mp de sapa incalzita rezulta in urma insumarii pretului la :
Polistiren extrudat 3cm X 7 bax-uri                734 RON
furtun+distribuitor+pompa+diverse              4660 RON
plasa de armare a sapei                                 512 RON
Manopera IP                                                    600 RON

la care se mai poate adauga  cimentul  32 saci (600 RON), nisipul o jumatate de masina (175 RON) + manopera (?!)
Cam scumpa , tragand linia la final!

#304
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.691
  • Înscris: 30.01.2008
[quote name='baldovica' date='25th June 2010, 22:30' post='8396406']


am si calorifere pe langa IP


Poti sa ne spui si de ce? E o optiune a ta sau de frica?

#305
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.193
  • Înscris: 07.01.2007
Am optat si pt IP pe langa calorifere ca o optiune suplimentara (initial vroiam sa prind in sapa doar furtunul, restul instalatiei urmand sa fie completat peste 1/2/3 ani), si nu de frica  :rolleyes:

Azi s-a realizat alimentarea cu apa si scurgerile pt baia de la mansarda, ca sa poata fi realizata placarea cu gipscarton a tavanului baii de la parte,  in restul parterului tavanele fiind terminate(de palcat). Am prevazut si tevile ce vor lega un viitor panou solar la schimbatorul de caldura (boiler), care trec pe langa peretele de la casa scarii, ce urmeaza sa fie imbracat in gipscarton, astfel incat sa fie mascate.

Fișiere atașate



#306
uzzy_77

uzzy_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 228
  • Înscris: 05.07.2009
ai bagat ceva bani in casa asta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate