Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Racire terasa

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
interes91ant

interes91ant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 13.08.2007

 Spliff, on 3rd August 2009, 18:00, said:

Ce dracu e mah asa de greu de inteles...?! Eu, ca si cei de mai sus cautam ceva simplu, ieftin, fara bagatele fara pompe pompitze...pur si simplu un furtun, cu niste duze care sa se adapteze la reteau de apa pentru o terasa sau o bolta pe care o avem in curte! Pompa de saptejde mii de atmosfere, timer, filtre, fel de feluri...D-aia nu pot eu sa stau ca n-am pompa care sa imi scoata apa din intalatie ca sa numai picure apa la duze-inchid robinetu'-pur si simplu...ce daca mai pica cateva picaturi pana se goleste toate apa... Da' asa e, cand totzi diletantii se baga in seama...Pana la urma nu esti destul de prost daca nu esti si fudul...! Auzi 1700 E+ tva...pt o terasa din curtea casei!

Nu cred ca este frumos sa te adresezi asa agresiv, chiar daca este in scris! Omul pur si simplu a explicat care sunt avantajele sistemului mai scump. Poate ca pe tine nu te intereseaza un astfel de sistem dar sunt cititori care cauta asemenea raspuns: ce are in plus? ce face? Pot declara ca eu as fi interesat de achizitia unui astfel de sistem dar pentru o terasa pe care se tin mese organizate (nunti, botezuri s.a.).

#20
Spliff

Spliff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.10.2008

 interes91ant, on 6th August 2009, 16:56, said:

Nu cred ca este frumos sa te adresezi asa agresiv, chiar daca este in scris! Omul pur si simplu a explicat care sunt avantajele sistemului mai scump. Poate ca pe tine nu te intereseaza un astfel de sistem dar sunt cititori care cauta asemenea raspuns: ce are in plus? ce face? Pot declara ca eu as fi interesat de achizitia unui astfel de sistem dar pentru o terasa pe care se tin mese organizate (nunti, botezuri s.a.).
Nu, nu sunt ("cititori care cauta asemenea raspuns")! Vezi inceputul discutiei..! Iar daca pe tine te intereseaza un astfel de sistem...e simplu-cumpara-ti!!! Pe noi nu( ne intereseaza )!

#21
lowbrain

lowbrain

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.05.2010
Referitor la produsele din SUA, am vazut ca acum se gasesc si la noi. Cautati pe aici: www........ Eu am vorbit cu ei si pe comanda au fost de acord sa-mi aduca inel din aluminiu cu 4 sau 6 duze pentru ventilator. Din pacate ei nu comercializeaza si ventilatoare, dar daca vreti buget este cu atat mai bine pentru voi sa va alegeti singuri ventilatorul.

Si apropo preturile lor nu sunt nesimtite si chiar gasesti o pompa de 70 bari cu tot ce-i trebuie (made in USA) sub .......................... EURO cu TVA  :thumbup: , link aici: www....................

Cautati cu atentie ca sunt si produse de calitate, daca stii sa o diferentiezi !!!

Edited by jagoman, 17 May 2010 - 20:40.


#22
Adrian_Solomon

Adrian_Solomon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.03.2010

 lowbrain, on 17th May 2010, 09:03, said:

Referitor la produsele din SUA, am vazut ca acum se gasesc si la noi. Cautati pe aici: www........ Eu am vorbit cu ei si pe comanda au fost de acord sa-mi aduca inel din aluminiu cu 4 sau 6 duze pentru ventilator. Din pacate ei nu comercializeaza si ventilatoare, dar daca vreti buget este cu atat mai bine pentru voi sa va alegeti singuri ventilatorul.

Si apropo preturile lor nu sunt nesimtite si chiar gasesti o pompa de 70 bari cu tot ce-i trebuie (made in USA) sub .......................... EURO cu TVA  :thumbup: , link aici: www....................

Cautati cu atentie ca sunt si produse de calitate, daca stii sa o diferentiezi !!!

SISTEMELE DE RACIRE EVAPORATIVA SUNT DE MAI MULTE FELURI. Principiul este acelasi, difera doar modul de aplicare. Oricum sunt singurele capabile sa asigure un climat acceptabil acolo unde AC nu poate fi utilizat ca atare din cauza de costuri ridicate sau lipsa de randament.
Preturile au mai scazut, adica la 1600-1700 de euro poti raci o terasa destul de mare. Pentru uzul rezidential se pot gasi sisteme cu pretul cuprins intre 500 si 600 de euro, cu un randament ridicat, asigurand climatizarea la un chiosc, o pergola sau un balcon cu dimensiuni de pana la 8-10mp. Asta vorbind despre apa pulverizata in mediu. Exista si alt tip de racire evaporativa ( swamp coolers) cu panouri umede care pot asigura un climat rezonabil in spatii deschise iar in ultimul timp se produc si pentru uz rezidential. Costa cam cat un AC dar au randament in locurile in care AC-ul este inutilizabil.
Astept intrebari, daca aveti nelamuriri!
O zi racoroasa in plina canicula!

#23
georgelini

georgelini

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.01.2010
Va dau o veste buna sper, am dat un search pe net si am gasit la producatori kit-uri complete de racire exterior, cel pentru 16 mp costa 300 usd  ;) Cu tot cu pompa cea vestita de 60 bar, duze submilimetrice si restul de piese... Se mai adauga costul expeditiei coletului.

Puteti cauta cu "nozzle", "misting system kit" sau va dau pe privat exact producatorul din strainatate.

#24
Victorake

Victorake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.10.2007
Am rezolvat asa cu 80 de lei.  :coolspeak:

#25
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 Victorake, on 17th August 2010, 08:02, said:

Am rezolvat asa cu 80 de lei.  :coolspeak:
:lol: E o gluma, nu sunt fan declarat al racirii teraselor,dar aia o incadrez strict ca o gluma

#26
Victorake

Victorake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.10.2007
Gluma, negluma, face atmosfera placuta, si nu incepand de la 1600 de euro fara tva.

#27
lowbrain

lowbrain

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.05.2010

 lifestyle2000, on 11th July 2009, 12:34, said:

Preturile mentionate aici sunt imens de mari si total aberante. Avand in vedere ca vorbim de preturi in RO, totul e posibil.

In state (Phoenix,AZ) terasa parintilor e dotata cu asa ceva. E un sistem foarte simplu. Consta dintr-un furtun si niste diuze. Furtunul se agata undeva la nivelul tavanului cu diuzele indreptate in jos. Se leaga pur si simplu la robinet, nu ai nevoie de pompe si alte dracii fiindca dimensiunea vaporilor se regleaza din diuzele respective. Poti folosi si o pompita insa GARANTEZ ca e ok si fara pompita respectiva. (depinde foarte mult si de ce presiune ai la reteaua de apa)

Un kit costa cam 150$ - il gasiti AICI
Se poate gasi si la un pret mai bun. Ai mei cred ca au luat asa ceva la cativa zeci de dolari. Daca se doreste pompa neaparat, pompa respectiva mai costa cativa zeci de dolari.

Victorake, de 1650 Eur +TVA iti iei bilet de avion, iti cumperi personal kit-ul din state si mai raman bani si de cadouri pt tot familionul :ewwpu:


1650 EUR + TVA? S-a tampit lumea nene :ciocan:  
Bai ce hotie! Nu mai bagati in seama toti ciumpalacii care cred ca au inventat ei apa calda.


Si eu am cautat ca voi destul timp, dar pana la urma am gasit aici in romania chiar produsele de care vorbea lifestyle2000  :thumbup:
Am gasit doar 2 variante, un sistem de racire portabil si un kit de racire care are si optiunea sa-l conectezi la pompa, iar preturile sunt in jurul sumei discutate pe aici  :coolspeak:

#28
alex_2000

alex_2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.04.2011

 lowbrain, on 13th April 2011, 16:34, said:

Si eu am cautat ca voi destul timp, dar pana la urma am gasit aici in romania chiar produsele de care vorbea lifestyle2000  :thumbup:
Am gasit doar 2 variante, un sistem de racire portabil si un kit de racire care are si optiunea sa-l conectezi la pompa, iar preturile sunt in jurul sumei discutate pe aici  :coolspeak:

Wow thx..... deja am dat comanda de 2 kituri cu 5 duze   :thumbup:
Abia astept sa vina. Dau o bere "lowbrain"   :coolspeak:

#29
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Au la Metro un kit cu 10 duze, acopera 7 m liniari, e 300 lei, se mufeaza la un furtun de gradina. Te enervezi pina il montezi, are niste furtune greu flexibile, un sistem de mufare prin infigere hei-rup, niste cuisoare pentru fixare potrivite doar pentru lemn, asa incit a trebuit sa indoi io niste cuie mai mari, dar dupa ce reusesti sa il instalezi pare sa mearga OK (eu i-am facut doar o proba, ca inca nu e nevoie de el, si pulverizeaza apa calumea, cu robinetul abia deschis).

#30
cisu1

cisu1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 31.10.2010

 georgelini, on 12th August 2010, 13:06, said:

Va dau o veste buna sper, am dat un search pe net si am gasit la producatori kit-uri complete de racire exterior, cel pentru 16 mp costa 300 usd  ;) Cu tot cu pompa cea vestita de 60 bar, duze submilimetrice si restul de piese... Se mai adauga costul expeditiei coletului.

Puteti cauta cu "nozzle", "misting system kit" sau va dau pe privat exact producatorul din strainatate.
Sunt la metro instalatii de racire terase cu pulverizare ''ceatza'' ....sunt super ieftine... nici vorba de sute de euro...

#31
geticul

geticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.07.2006
m-a interesat si pe mine un asemenea sistem si m-am lasat pagubas cand am vazut preturile. ca persoana fizica care vrea sa isi racoreasca terasa nu prea are chef sa dea o gramada de bani pentru un asemenea sistem. Asa ca am lasat-o mai moale pana se va ivi prilejul.

am gasit solutia, 135 Lei:
Attached File  290524l.jpg   70.58K   223 downloads
un sistem pulverizator al apei in particule foarte, foarte fine, ce nu va uda ci doar va ofera prospețime și reducerea temperaturii de pe terasa sau din gradina pana la 10°C! Va trebuie doar un robinet cu apa la care sa il conectati (functioneza la joasa presiune). Particulele microscopice de apa (ce seamana cu ceata) se vor amesteca cu aerul si vor crea efectul de improspatare si racoare. Cele 5 duze sunt dotate cu sistem antipicatura si pot fi prelugite cu ajutorul tubului de legatura. Setul include: tub de 7,5 m - 5 duze de pulverizare din oțel inoxidabil și alama pentru durabilitate și microduze fine - un racord cu filtru de conectare la reteaua de apa - 5 clame pentru montare pe umbrele, copertine de exterior, etc. - 5 cuie pentru fixare pe perete si tavan.
si cu prima ocazie cand ajung prin bucuresti trec pe acolo sa o vad si daca e iau chiar 2 kituri ca se merita la pretul asta. nu vreau sa comand online ca vreau sa il vad intai cu ochii mei.

Edited by scheleton, 17 July 2011 - 11:58.


#32
skf

skf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2010
Geticul, ai luat kitul, esti multumit de el? Vreau sa iau su eu asa ceva da' am zis sa cer mai intai "referinte" la tine.

Multam

#33
zamfirelu

zamfirelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.02.2007
aici pagina 5 dreapta sus . http://www.erevista....4Y14LIXC41H6X/4

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate