Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#7039
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Pai tineam ca sunt  "Alba de Banat " , dar cred ca mai degraba un "fel de Alba de Banat " Posted Image .
Cunosc la toate 3  caprele pe care le am mamele , la doua si tatii , mame si tati  cu par scurt , de culoare alba , fara coarne genetic si bune de lapte   .... dar stie Dumnezeu ce-o mai fi prin genele lor ....
Ieduta sa va zic drept cand am vazut-o prima oara am crezut ca visez .... am avut o stare de soc Posted Image .
Culmea ca sotia mi-a spus cu ceva zile in urma ca a visat cu doi iezi baltati .... iaca unul ii aci ... abia in luna Mai astept  urmatoare fatare , daca da Domnul si merg toate bine si o fi si ala baltat , o pun sa studieze despre Nostradamus si darul prezicerilor , poate o avea vreo vocatie nedescoperita .... om m-am facut Posted Image .
Astazi cand i-am aratat ieduta surorii mele mai in varsta , prima reactie a fost : ti-ai cumparat vitea holstein ....  nu avea ochelarii la indemana Posted Image .
Am facut o gramada de glume pe seama bietei iedute , am ajuns sa o compar si cu catelul soacra-mi , are unul zici ca-i frate geaman cu iada mea ....
Principalul  este ca asta mica-i cum ii sfarleaza , ii o smechera si jumatate inca de pe acum , ne-a intrat cat de bine pe sub piele .

Edited by cris1981, 04 January 2015 - 19:41.


#7040
cactus4monck

cactus4monck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.01.2010
Sa va traiasca ieduta si sa fie sanatoasa! E foarte frumoasa indiferent de genetica. Oricum, din tapul meu de Saanen si alte caprite carpatine de diferite culori aduse din tot satul nu au iesit decat iezi albi si cativa cu o usoara tenta galbuie, niciunul baltat. Am citit ca genele de Saanen se transmit dominant asa ca este de asteptat sa iasa albi. Inafara de capritele mele de Saanen, am avut si o carpatina roscata care nu-mi dadea mai mult de 500 ml la mulsoare, uneori doar cate o cana. Fiica ei, metis de Saanen, cu tapul meu drept parinte, da la a doua fatare 2l lapte pe zi. Nu m-am asteptat la asa o ameliorare brusca si clara a rasei, as fi crezut ca asta se intampla la a doua sau a treia generatie de metisi. Evident ca si culoarea este a tatalui ei asa incat este complet alba;numai blana este ceva mai lunga decat la Saanen, mostenire de la carpatine. In orice caz, pentru toate capritele de Saanen sau nu si pentru toti iubitorii si crescatorii de astfel de nobile animale, va doresc un an nou cu bucurii, multe iedute sanatoase si fatari fara probleme!

#7041
cocolosdaniela

cocolosdaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 03.01.2013
Multumim de urari Monica!Abia astept sa vad ce iese din Marcus!O sa fac si eu poze sa vada lumea cam ce si cu din Saanen cu maidanezele mele!Dupa care putem discuta! La multi ani!Sa mai spun ca nu mai am baiatul?L-au furat din ochii nostrii! Bine ca a apucat sa monteze cate intrasera in calduri pana atunci!Vedem cu ce ma aleg! Toate bune va doresc!

Edited by cocolosdaniela, 05 January 2015 - 00:02.


#7042
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014
Sunt cu cititul forumului pe la pagina 146, am cateva caprite cu coarne mai bataioase si as vrea sa le ecornez cu inele de cauciuc, intrebari:
1. Poate fi facuta ecornarea cu inele de cauciuc pe timpul gestatiei ? Sunt riscuri mari ?
2. Inelele ptr ecornare sunt la fel cu cele ptr castrarea iezilor ? Comerciantii spun ca da.
Despre castraea iezilor:
3. Castrarea cu inele este eficienta ? (Se spune ca doar reduce circulatia si scade fertilitatea respectiv apetitul sexual.)
4. Inelul se amplaseaza pe scrot sub testicule,acestea fiind impinse spre abdomen?

#7043
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
1. nu. vor avorta foarte multe
2.da
3.da, e eficienta. testiculele se usuca si cad
4.am vazut castrati doar aplicand inelele deasupra testiculelor, tocmai ca sa cada. cu testiculele in abdomen s-ar putea sa mai poata monta.

#7044
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014

 cactus4monck, on 04 ianuarie 2015 - 21:59, said:

Sa va traiasca ieduta si sa fie sanatoasa! E foarte frumoasa indiferent de genetica. Oricum, din tapul meu de Saanen si alte caprite carpatine de diferite culori aduse din tot satul nu au iesit decat iezi albi si cativa cu o usoara tenta galbuie, niciunul baltat. Am citit ca genele de Saanen se transmit dominant asa ca este de asteptat sa iasa albi. Inafara de capritele mele de Saanen, am avut si o carpatina roscata care nu-mi dadea mai mult de 500 ml la mulsoare, uneori doar cate o cana. Fiica ei, metis de Saanen, cu tapul meu drept parinte, da la a doua fatare 2l lapte pe zi. Nu m-am asteptat la asa o ameliorare brusca si clara a rasei, as fi crezut ca asta se intampla la a doua sau a treia generatie de metisi. Evident ca si culoarea este a tatalui ei asa incat este complet alba;numai blana este ceva mai lunga decat la Saanen, mostenire de la carpatine. In orice caz, pentru toate capritele de Saanen sau nu si pentru toti iubitorii si crescatorii de astfel de nobile animale, va doresc un an nou cu bucurii, multe iedute sanatoase si fatari fara probleme!
Aveti si F2 ? Sunt mai productive decat F1 ?

 mirel81gl, on 05 ianuarie 2015 - 16:36, said:

1. nu. vor avorta foarte multe
2.da
3.da, e eficienta. testiculele se usuca si cad
4.am vazut castrati doar aplicand inelele deasupra testiculelor, tocmai ca sa cada. cu testiculele in abdomen s-ar putea sa mai poata monta.
Multumesc, cu ecornarea caprelor o sa mai astept. La ce varsta ati aplicat inelele iezilor?

#7045
sorinvn

sorinvn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.04.2014
eu am castrat 2 anul acesta  cu inele.le-am aplicat deasupra testiculelor.cam in 2 luni s-au atrofiat si au cazut.anul acesta voi introduce testiculele prin inelul inghinal si apoi voi aplica inelul,astfel secretia hormonala continua(testosteronul are rol in dezvoltarea musculara)..tapii nu o sa mai fie fertili pt ca spermatogeneza se produce la o temperatura mai scazuta fata de temperatura corporala..

#7046
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014

 sorinvn, on 05 ianuarie 2015 - 18:15, said:

eu am castrat 2 anul acesta  cu inele.le-am aplicat deasupra testiculelor.cam in 2 luni s-au atrofiat si au cazut.anul acesta voi introduce testiculele prin inelul inghinal si apoi voi aplica inelul,astfel secretia hormonala continua(testosteronul are rol in dezvoltarea musculara)..tapii nu o sa mai fie fertili pt ca spermatogeneza se produce la o temperatura mai scazuta fata de temperatura corporala..
Da, chiar are logica. Cei doi de anul,castrati deasupra, trecut cum s-au dezvoltat comparativ cu altii necastrati?

#7047
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 TraianA, on 05 ianuarie 2015 - 17:02, said:

La ce varsta ati aplicat inelele iezilor?
daca retin corect varsta recomandata pt castrarea cu inele este de 2 luni (sa ma corectati daca gresesc)

#7048
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014
Spre surpriza mea, astazi mi-a fatat o Alba de B ( descriere : talie mare, par scurt ,usor crem, buna de lapte) trei iezi : doi Alpina fr. si unul Saanen cel putin dupa culori. Capra sa montat probabil la pasunat ( acasa tineam oricum tapii deoparte) inainte de a opri tapii de la pasunat si a incepe montele controlate.
Intrebare: este posibil ca ambii tapi (AlpinaF si Saanen, rase pure) sa fi montat capra in aceeasi zi si sa se,, prinda'' de la amandoi ?

#7049
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014
Imi povestea cineva ca aduga in beberonul cu lapte cate un ou batut ptr fie care ied (ieduta de prasila) ce credeti ajuta mult la crestere/dezvoltare ? Sau poate afecta digestia etc.?

#7050
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
galbenusul de ou este foarte apropiat la compozitie cu colostrul.
nu am bagat nici o data ou in lapte, nu cred ca e necesar daca are capra lapte destul sa-i alapteze natural

Edited by mirel81gl, 05 January 2015 - 22:10.


#7051
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008

 TraianA, on 05 ianuarie 2015 - 15:53, said:

Sunt cu cititul forumului pe la pagina 146, am cateva caprite cu coarne mai bataioase si as vrea sa le ecornez cu inele de cauciuc, intrebari:
1. Poate fi facuta ecornarea cu inele de cauciuc pe timpul gestatiei ? Sunt riscuri mari ?
2. Inelele ptr ecornare sunt la fel cu cele ptr castrarea iezilor ? Comerciantii spun ca da.
Despre castraea iezilor:
3. Castrarea cu inele este eficienta ? (Se spune ca doar reduce circulatia si scade fertilitatea respectiv apetitul sexual.)
4. Inelul se amplaseaza pe scrot sub testicule,acestea fiind impinse spre abdomen?

1. Ecornarea se face, de preferat, in aprilie dupa fatare la caprele care sunt dupa prima fatare. La cele tinere nu se face ecornare pt ca o sa creasca iar coarnele si le chinuim degeaba.
2. Eu am folosit inele de castrare si pentru ecornare pt ca asa ziceau cei care le vindeau. Nu am gasit nicaieri inele speciale pt ecornat. Oricum au fost eficiente. Nu am avut cazuri sa nu cada coarnele la vreo una. Pt siguranta eu pun cate 2 inele pe fiecare corn, mai ales la alea batrane.
3. Am castrat iezi cu inele si a fost eficienta.
4. Am facut castrare si cu testiculele in scrot si cu ele in abdomen. La tapul la care le-am lasat in abdomen mi s-a parut intradevar ca s-a dezvoltat mult mai bine. Numai ca m-a c-am speriat dl doctor care spunea cu ceva timp in urma: "Testiculele in abdomen au prostul obicei de a tumoriza. Asa ca nu te baza pe o viata prea lunga a tapului respectiv..."
Pana la urma analizati toate avantajele si posibilele pericole si luati decizia dupa cum considerati.

Numai bine!

#7052
cactus4monck

cactus4monck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.01.2010

 cocolosdaniela, on 04 ianuarie 2015 - 23:56, said:

Multumim de urari Monica!Abia astept sa vad ce iese din Marcus!O sa fac si eu poze sa vada lumea cam ce si cu din Saanen cu maidanezele mele!Dupa care putem discuta! La multi ani!Sa mai spun ca nu mai am baiatul?L-au furat din ochii nostrii! Bine ca a apucat sa monteze cate intrasera in calduri pana atunci!Vedem cu ce ma aleg! Toate bune va doresc!

Imi pare rau sa aud asa ceva. Cum s-a intamplat?
E bine ca s-au montat totusi din caprite pana la urma, sa dea Domnul sa fie multe iedute. Daca e nevoie, la anul Costica va sta la dispozitie daca va place ce a iesit din Marcus. Eu am de gand sa schimb tapul si sper ca la anul sa am altul pentru monta la capritele mele. Bebelusa s-a montat si ea si daca ai vedea-o nu ai mai recunoaste-o. S-a facut frumoasa foc si i s-a modificat si fizionomia, se vede ca a crescut. Doar caracterul i-a ramas la fel, nu se obisnuieste deloc cu noi, cred ca a marcat-o despartirea de mama ei. Oricum, daca la inceput nici nu vroia sa se apropie de iesle si nu manca decat putine cereale, mai mult gusta, acum de abia asteapta sa vina Cristi dimineata cu tainul, il asteapta la usa. Mie mi-e tare draga, sper sa se invete pana la urma cu noi fiindca pana la urma va trebui mulsa si daca se sperie asa va trebui s-o legam. A trebuit s-o tinem separat ca "aristocratele" astea de Saanen o bateau si n-o acceptau,acum insa se tot pupa prin gard. O s-o las singura pana la fatare si dupa, cel putin o perioada, sa n-o impunga vreuna in burta ca ea nu are coarne si nu face fata "cornutelor" melePosted Image . Numai realizari in noul an si sa auzim de bine.

#7053
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014

 TraianA, on 05 ianuarie 2015 - 21:22, said:

Spre surpriza mea, astazi mi-a fatat o Alba de B ( descriere : talie mare, par scurt ,usor crem, buna de lapte) trei iezi : doi Alpina fr. si unul Saanen cel putin dupa culori. Capra sa montat probabil la pasunat ( acasa tineam oricum tapii deoparte) inainte de a opri tapii de la pasunat si a incepe montele controlate.
Intrebare: este posibil ca ambii tapi (AlpinaF si Saanen, rase pure) sa fi montat capra in aceeasi zi si sa se,, prinda'' de la amandoi ?
Da. Capra produce mai multe ovule: daca aceste ovule au la dispozitie mai multe "seturi" de spermatozoizi, nu exista nici un motiv pentru care ovulele "sa se vorbeasca" sa accepte toate spermatozoizi dintr-un singur "set".


Referitor la sterilizarea tapilor prin izolarea testicolelor in abdomen: are avantajul ca testiculele raman functionale la nivel endocrin si secreta in continuare testosteron. Testosteronul vine cu bune(efect anabolizant) dar si cu mai putin bune (miros, agresivitate etc. Dezavantajul metodei este ca , pe termen lung, tesutul testicular care este "desenat" sa lucreze la o temperatura cu 1,5-3 grd celsius mai mica decat temperatura corporala si din cauza ratei mare de diviziune celulara de la nivelul lui, exsta riscul de tumori. personal consider ideala castrarea sangeroasa cu cca 1,5 luni inainte de castrare.

#7054
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

 Andrei_Teslariu, on 06 ianuarie 2015 - 10:08, said:



1. Ecornarea se face, de preferat, in aprilie dupa fatare la caprele care sunt dupa prima fatare. La cele tinere nu se face ecornare pt ca o sa creasca iar coarnele si le chinuim degeaba.
2. Eu am folosit inele de castrare si pentru ecornare pt ca asa ziceau cei care le vindeau. Nu am gasit nicaieri inele speciale pt ecornat. Oricum au fost eficiente. Nu am avut cazuri sa nu cada coarnele la vreo una. Pt siguranta eu pun cate 2 inele pe fiecare corn, mai ales la alea batrane.
3. Am castrat iezi cu inele si a fost eficienta.
4. Am facut castrare si cu testiculele in scrot si cu ele in abdomen. La tapul la care le-am lasat in abdomen mi s-a parut intradevar ca s-a dezvoltat mult mai bine. Numai ca m-a c-am speriat dl doctor care spunea cu ceva timp in urma: "Testiculele in abdomen au prostul obicei de a tumoriza. Asa ca nu te baza pe o viata prea lunga a tapului respectiv..."
Pana la urma analizati toate avantajele si posibilele pericole si luati decizia dupa cum considerati.

Numai bine!

Imi puteti explica procedeul de ecornare folosind inele de cauciuc si cum se face castrarea cu testiculele in abdomen?



#7055
sorinvn

sorinvn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.04.2014

 TraianA, on 05 ianuarie 2015 - 19:28, said:

Da, chiar are logica. Cei doi de anul,castrati deasupra, trecut cum s-au dezvoltat comparativ cu altii necastrati?
  am avut 3 iezi:2 de carpatina si 1 saanen pe care l-am folosit la reproductie.a "mers"  mai bine saanen-ul comparativ cu cei de carpatina.d-asta vreau sa aplic metoda asta noua anul acesta daca voi avea masculi multi.

#7056
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012
Buna seara,

Pentru ecornarea caprelor adulte la mine nu a mers cu inele, poate nu le-am pus bine, adica la baza cornului, jos de tot, poate nu am avut destula rabdare...doar la cele tinere se vedea ca fac ceva inelele alea, incepea sa se stranguleze cornul. La cele batrane cu coarnele foarte tari absolut nici un semn. Incet-incet toate s-au rupt/pierdut si am renuntat. Le-am retezat varfurile ca sa incapa la stand (asta era problema mea) si le-am lasat in pace. Nu sunt prea aratoase ce-i drept...dar eu le iubesc si asa ciuntite :)

Ce va recomand este ecornatorul pentru iedute. Este genial, face treaba repede, iedutul sufera cateva minute si gata, a scapat de cornite pe vecie. Am facut in primavara asta ecornare si sunt foarte multumita de iedutele mele ciute :) Din pacate la inceput nu am stiut sa rotesc bine ecornatorul pe toate marginile mugurului de corn, sau imi era mila, si unele mai au cate un ciot, o margine de corn..dar se clatina ca dintii de lapte :D Cred ca le vor pierde treptat.
La iedutele fatate mai la sfarsit am capatat experienta si inima tare :) sunt ecornate perfect :)

Am si eu 2 intrebari pentru voi:
1. Dati sfecla la capre? Sub ce forma, in ce cantitate?
    Tineam eu minte din copilarie ca bunica dadea sfecla la vaca, cu urluiala, iarna, si m-a pus naiba de am cultivat aproape 1ha. Am cheltuit ENORM cu ea, o gramada de prasituri GRELE, rarit etc. Apoi la cules nu mai zic, apoi curatat, facut sant, pus paie, sfecla, acoperit cu paie, pamant...BUN. Dupa toate astea ce constat. Ca domanele mele stramba din nas. NU LE PLACE SFECLA. Am incercat data pe razatoare, amestecaat cu tain. Simpla nici vorba. Acum am icneptu sa le pun foarte putin, tot in tain, si pana la urma dispare din uluc, dar nu sunt deloc multumita :(
    Despre cat este de folositoare / hranitoare ce stiti? Am auzit asa, vorba in popor, ca "mananca calciul". E adevarat? E adevarat ca nu se da la animalele in prima luna de gestatie? (vaci, capre, scroafe)

2. Cu ce dati caprele acum iarna impotriva paduchilor? Fetele mele is paduchioase :( poate le-am tinut prea la caldura, trebuiau usile deschise la adapost mai mult.. nu stiu din ce cauza dar cert e ca se scarpina de numa...
Alta data am facut solutie de Diaznol in pompa de stropit si le-am facut dus la toate, mai ales pe spinare, masate sa ajunga la piele solutia...dar acum e frig. Vreun praf pt asa ceva exista? Ati folosit? Sau ce idei mai aveti?

Va multumesc. Multa sanatate, spor la treburi, la facut partie si foc ca se pare ca nu ne lasa curand in pace cumatra iarna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate