Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#7021
ELIY01

ELIY01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.03.2010
Doresc tuturor utilizatorilor acestui forum, un an nou presarat cu realizari, impliniri, fericire si nu in ultimul rand sanatate si putere de munca!

#7022
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Ce fac caprele voastre pe gerul ăsta?

pe ale mele le-am pus la adăpost,  și le dau apa calda zilnic, ceva delicatese , mult talaș( rumegus) pe jos iar printre picături când e puțin timp, lucrez la recondiționarea unei șișcornițe ( tocător de furaje fan, ciocani  de porumb) și sper sa o termin intr-o săptămână doua ca sa le pot toca ciocanii de porumb și lucerna și cu ceva tarate sa le dau o masa copioasa și variata, odată pe zi, ca restul bidoneaza fânețe.

p.s. le-am mai dat drumul prin gradina ca am zis ca nu mai au ce strica ,dar mi-au bărbierit doi brazi de 3 metri, pana la jumătate de crengi. i-am curățat apoi de voie de nevoie, și când au văzut ca nu mai ajung la la crengi s-au dat la coaja bradului, pe care am acoperit-o cu ciolan.

Edited by bogdanhbc, 02 January 2015 - 05:54.


#7023
paulyaren

paulyaren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.09.2009

 cocolosdaniela, on 30 decembrie 2014 - 19:33, said:

NU! Delicatesele se rumega cate putin! Eu dau dupa sf.Ion crengute de la brazii vecinilor si nu am avut probleme!Inca o data! CATE PUTIN!Sanatate si fatari usoare!


Aveti dreptul la subventie dar abia aseara sa aprobat bugetul!Asa ca mai dureaza o perioada! Sunati la Apia de care apartineti si va vor spune ei!Nu stiu ei foarte sigur dar eu primesc mail de la asociatia din care fac parte cand se vireaza banii!Sunt inscrisa la intermacedonia,si ei ne fac comunicari!!Probabil ca dupa 15 ian. vom primi ceva!Nu contati foarte mult pe banii respectivi!Ideal ar fi sa primim banii in toamna dupa verificari sa putem lua si noi ceva furaje(bobe)cand sunt mai ieftine,la recoltare,nu in plina iarna cand dam dublu pe toate cele!  Sanatate si fatari usore!
va multumesc pentru raspuns si Sarbatori fericite tuturor!

#7024
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Asteptam sa vina gerul sa vad cum se comporta iada saanen. Ieri la -20°C , dimineata, nu parea sa aiba probleme. Nici nu avea parul zburlit. Mentionez ca ziua le tin afara, sub cerul liber. Cand ploua/ ninge sau bate vantul le bag in adapostul izolat. Pe seara cand a inceput sa dispara soarele a inceput sa se vada ca ii era frig. La fel s-au comportat si carpatino-banatenele. Concluzia e urmatoarea: caprele saanen nu-s asa sensibile cum se spune. Sunt mai sensibile decat carpatinele dar  nu cu mult.

O zi frumoasa va doresc!

Ps: parca vad ca fac pe desteptul pe aici cu "cat de tare-i iada mea" si peste cateva zile  ma plang ca a racit. :D Daca se intampla asta nici nu va mai spun ;)

Edited by Badea-Gheo, 02 January 2015 - 06:10.


#7025
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
La Multi Ani tuturor !

Nu gerul in sine este daunator, ci viscolul (vantul care insoteste temperaturile scazute si ninsoarea) si umezeala (ploaia, chiciura, ceata deasa, ninsoarea abundenta care aduna zapada pe blanita).

#7026
alinstroe

alinstroe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.12.2013
Un an nou cu sanatate,fericire,realizarea tuturor dorintelor si traditionalul "La Multi Ani!".

#7027
casapul

casapul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.01.2015
La multi ani !
Sunt nou pe acest forum, iar astazi am inceput sa citesc discutiile d-voastra, Am reusit primele 28 de pagini sa le ''savurez'' restul urmeaza in zilele urmatoare pe parcurs. Nu sunt in Ro de 3 ani si doresc ca la intoarcere in tara sa incep a ma ocupa de capre, de aceea acum strang de banuti Posted Image
In anii '80 tatal meu a avut 40 de capre a dorit ceva dar l-a ''racit'' pretul per litru lapte capra care era cel mai slab platit la laptaria locala, ma rog.
Acum avem mult mai multe oportunitati, in ceea ce priveste informatiile (informatia buna e cea mai scumpa in ziua de astazi) cat si materialul, in cazul acesta caprele de rasa la care putem ajunge mult mai usor.
Va multumesc pentru amabilitate si sper ca intr-o buna zi sa apara niste fotografii cu caprele mele pe acest forum !
Toate cele bune va doresc in 2015 Posted Image

#7028
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
De la ce nr de capre/ oi se considera ca am ferma?

Adica cate capete pot tine in sat fara sa am probleme cu legea?

#7029
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
pentru bogdanhbc

buna ziua. vreau sa va intreb in legatura cu siscornita ...de unde se poate procura una (preferebil manuala) si cat ar costa? asta daca stiti bineinteles :) am aflat de o fabrica in gura humorului dar eu sunt din dolj ...

#7030
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
http://www.dreptonli..._populatiei.php
art 11 si 15
ceea ce detii acum se numeste exploatatie nonprofesionala. daca te autorizezi poti deveni exploatatie profesionala de tip A (ca pfa sau af) sau exploatatie comerciala (srl, sa, etc). termenul de "ferma" nu este definit nici sanitar veterinar nici dpdv anaf.

#7031
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Im cer scuze pentru cum m-am exprimat mai sus.

In legatura cu art 15 am niste neclaritati:

"In gospodariile unde nu sunt asigurate racordurile de apa curenta si canalizare printr-un sistem centralizat de distributie, adaposturile pentru cresterea animalelor in curtile persoanelor particulare, de cel mult 6 capete in total (ovine, caprine, porcine, bovine, cabaline) "

Acel sistem centralizat de distributie trebuie facut de primarie? Noi in sat nu aveam apa curenta sau canalizare.

Deci eu pot creste maxim 6 capre si adapostul lor sa fie la 10 m de gardul vecinilor? Am inteles bine?

Si daca tot am ajuns la discutia asta... Daca imi cumpar un teren  la 500 m de sat si imi fac o ferma si intre timp satul se extinde pana langa ferma mea, ce fac atunci?

#7032
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014
Dragi colegi, deoarece se apropie perioada mult asteptata a fatarilor atasat gasiti informatii despre fatari si ajutorul pe care-l putem acorda, din pacate este in germana.

Attached Files



#7033
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Raspunsul e tot acolo: daca faci ferma ( exploatatie de orice fel) ai nevoie sa notifici primaria pt avize. Autorizatie de constructie, etc. Dupa ce ai primit avizul, spatiul de 500 de m din jur se constituie in zona de protectie, asa ca acolo primaria nu mai poate da avize de constructie pt locuit. Cine construieste fie face fara autorizatie, prin urmare , ilegal, fie cu autorizatie semnata "ca primarul" , adica tot ilegal. Attunci cand te agaseaza ca ii pute sau ca zgomot, pulberi etc, si-o ia in barba.

#7034
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Am inteles. Multumesc pt amabilitate.
O zi frumoasa!

#7035
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Buna dimineata prieteni !
Iaca va prezint si  pata de culoare pe care mi-a dat-o Anul Nou cadou .

Attached Files


Edited by cris1981, 04 January 2015 - 10:16.


#7036
casapul

casapul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.01.2015
Sa fie intr-un ceas bun Posted Image
Tata ce rasa este?

#7037
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Tapul este cumparat drept Saanen ,rasa pura , fara certificat Posted Image .

#7038
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

 cris1981, on 04 ianuarie 2015 - 10:14, said:

Buna dimineata prieteni !
Iaca va prezint si  pata de culoare pe care mi-a dat-o Anul Nou cadou .

Sa va traiasca!
Caprele ce rasa sunt?

Arata ca o vacuta holstein. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate