Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#1153
ovi21

ovi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 19.06.2010
Va multumesc pentru sfaturile despre sorg mi-au fost de ajutor, din cate observ se apropie INDAGRA  si nimeni nu zice nimic poate reusim sa ne vedem la expozitie.

#1154
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
daca dau caprele vin si eu :)

#1155
ovi21

ovi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 19.06.2010
Am cumparat o capra zilele trecute dar ale laptele sarat, oare sa aiba ceva probleme sau e aproape de fatare si e normal sa se sareze,am vorbit si cu un medic veterinar si mi-a zis sa-l fierb si daca nu se strica e buna nu are probleme ceea ce am si facut nu s-a stricat dar va intreb si pe voi poate ati intampinat sau o sa intampinati in viitor si sa stiti ce aveti de facut.

#1156
Chaitan

Chaitan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.04.2010

 ovi21, on 7th November 2010, 13:02, said:

Am cumparat o capra zilele trecute dar ale laptele sarat, oare sa aiba ceva probleme sau e aproape de fatare si e normal sa se sareze,am vorbit si cu un medic veterinar si mi-a zis sa-l fierb si daca nu se strica e buna nu are probleme ceea ce am si facut nu s-a stricat dar va intreb si pe voi poate ati intampinat sau o sa intampinati in viitor si sa stiti ce aveti de facut.


Are laptele sarat deoarece a avut drob de sare sa linga.

#1157
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ovi21, on 7th November 2010, 13:02, said:

Am cumparat o capra zilele trecute dar ale laptele sarat, oare sa aiba ceva probleme sau e aproape de fatare ...

Laptele poate avea gust sarat in afectiuni ale glandei mamare - mastite. Cum e aspectul laptelui ? Contine flocoane, grunji, sau e limpede si omogen ? Laptele se incheaga la fiert ?

Cum sunt mameloanele ? Umflate, rosii, fierbinti, dureroase la mulgere sau normale ? Sunt la fel amandoua ?


Inca o intrebare: cum adica "e aproape de fatare" ? Trebuie intarcata cu cel putin 2 luni inainte de fatare. Matale o mulgi pana fata ???!!! Trebuie sa-i asiguri mamelei, timpul necesar refacerii.

#1158
ovi21

ovi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 19.06.2010

 horia66, on 7th November 2010, 20:54, said:

Laptele poate avea gust sarat in afectiuni ale glandei mamare - mastite. Cum e aspectul laptelui ? Contine flocoane, grunji, sau e limpede si omogen ? Laptele se incheaga la fiert ?

Cum sunt mameloanele ? Umflate, rosii, fierbinti, dureroase la mulgere sau normale ? Sunt la fel amandoua ?


Inca o intrebare: cum adica "e aproape de fatare" ? Trebuie intarcata cu cel putin 2 luni inainte de fatare. Matale o mulgi pana fata ???!!! Trebuie sa-i asiguri mamelei, timpul necesar refacerii.
Stiu ca trebuie intarcata cu doua luni inainte de fatare dar sambata am cumparato de unde sa stiu cand a fost montata ,dupa ce am vazut ca are laptele sarat mi-am dat seama ca e aproape de fatare ,iar ugerul era destul de maricel,mameloanele sunt normale nu sunt fierbinti dureroase nu cred pt ca nu a avut nici o reactie la muls  singura problema unul din mameloane avea doua rani "bube'' aspectul ca atunci cand te lovesti si se face zgaiba, la mastita ranile arata altfel stiu cum sunt, iar medicul veterinar care a vazuto are si el capre si din cate stiu are destula experienta.

#1159
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ovi21, on 7th November 2010, 23:05, said:

Stiu ca trebuie intarcata cu doua luni inainte de fatare dar sambata am cumparato de unde sa stiu cand a fost montata ...

Pai, nenea care ti-a vandut-o nu ti-a dat si toate datele tehnice: kilometraj, schimburi de ulei, de antigel, placute de frana etc ...?

#1160
ovi21

ovi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 19.06.2010

 horia66, on 7th November 2010, 23:09, said:

Pai, nenea care ti-a vandut-o nu ti-a dat si toate datele tehnice: kilometraj, schimburi de ulei, de antigel, placute de frana etc ...?
Taranul roman din pacate nu prea stie de revizii tehnice,iar din cate am inteles de la cineva prin targ ar cam fii samsar respectivul cu caprele ramane de vazut acum care mi-o fi norocul. Acum o tratez ii dau cu un unguent m-i la dat cineva de la CFR isi dadeau mecanicii cu el cand se loveau e f bun l-am folosit si la caprele celelalte.

#1161
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ovi21, on 8th November 2010, 08:32, said:

Acum o tratez ii dau cu un unguent
...

In cca. 99% din cazuri, mastita evolueaza in interiorul ugerului, nu se vede mare lucru la exterior. Intreaba-l pe doctor, n-ar fi bine sa faci un tratament - instilatie de Mibazon cu sonda intramamara ?

Se mulge f. bine, se face instilatia cu Mibazon, se maseaza ugerul de jos in sus, pentru ca Mibazonul sa se raspandeasca in cisterna. Se repeta procedura la 12 ore. Tratamentul dureaza minim 3 zile, de preferinta 5.

Mai intreaba-l pe doc daca nu-i posibil sa fie o mastita subclinica ... cu singurul semn - modificarea laptelui.

#1162
ilincaiustin

ilincaiustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.10.2010
metisarea caprelor autohtone dar cu o lactatie buna cu un tap Boer pt carne, carcasa mai valoroasa vi se pare o directie buna?

#1163
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Asta e ca in anecdota aceea cu Einstein si actrita. Ce te faci daca produsul va avea calitatile de lapte ale rasei Boer si cele de carne ale carpatinei ? Selectia si hibridarea nu-i chiar asa usoara ...

#1164
ilincaiustin

ilincaiustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.10.2010

 ilincaiustin, on 10th November 2010, 21:49, said:

metisarea caprelor autohtone dar cu o lactatie buna cu un tap Boer pt carne, carcasa mai valoroasa vi se pare o directie buna?
   pai d-le Horia, eu ma gandeam ca toti produsii da fie pt sacrificare . Adica experimentul sa fie pe capre mature de la care sa nu opresti iedute care sa fie pt lapte"

    credeti ca nu se obseva o crestere mai rapida la iezii produsi cu un tap de carne?

Edited by ilincaiustin, 10 November 2010 - 22:09.


#1165
ovi21

ovi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 19.06.2010

 ilincaiustin, on 10th November 2010, 22:07, said:

pai d-le Horia, eu ma gandeam ca toti produsii da fie pt sacrificare . Adica experimentul sa fie pe capre mature de la care sa nu opresti iedute care sa fie pt lapte"

    credeti ca nu se obseva o crestere mai rapida la iezii produsi cu un tap de carne?

Anul trecut am montat caprele Carpatine cu Boer,iar iezii nici nu se comparau cu ceilalti montati tot cu Carpatina la paste am avut ied de 14 kg carcasa fatat in luna ianuarie, dar in niste conditii de nici nu vreau sa-mi amintesc la un cioban care si-a batut joc practic de niste animale.

Edited by horia66, 10 November 2010 - 23:47.


#1166
ilincaiustin

ilincaiustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.10.2010

 ovi21, on 10th November 2010, 22:59, said:

Anul trecut am montat caprele Carpatine cu Boer,iar iezii nici nu se comparau cu ceilalti montati tot cu Carpatina la paste am avut ied de 14 kg carcasa fatat in luna ianuarie, dar in niste conditii de nici nu vreau sa-mi amintesc la un cioban care si-a batut joc practic de niste animale.


   asa ma gandeam si eu d-le Ovi mai ales ca apoi caprele daca sunt bune de lapte , poti sa le mulgi pana tarziu si sa iei si un ban bun pe iezi. Pai cei de Saanen sau Alpina , metisi chiar ,din astia am eu isi dau drumul greu si au conformatia de alergatori


   De unde ati luat tapul Boer? si la ce pret

#1167
ovi21

ovi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 19.06.2010

 ilincaiustin, on 11th November 2010, 21:24, said:

asa ma gandeam si eu d-le Ovi mai ales ca apoi caprele daca sunt bune de lapte , poti sa le mulgi pana tarziu si sa iei si un ban bun pe iezi. Pai cei de Saanen sau Alpina , metisi chiar ,din astia am eu isi dau drumul greu si au conformatia de alergatori


   De unde ati luat tapul Boer? si la ce pret

Erau adusi din Austria ,iar eu i-am luat cu tot cu o turma de capre asa ca n-au avut un pret anume dar iti pot spune ca am avut oferta la ei de 500 euro si erau fara pedigree, din pacate a trebuit sa-i vand anul trecut in toamna fiind nevoit sa plec din tara, nu ma mai intalnesc cu asa exemplare prea curand ,ieri am fost la indagra am vazut si acolo un tap Boer nu m-a dat pe spate absolut deloc n-am intrebat de curiozitate ce pret are .

Apropo de indagra , merg la boxele cu capre trei la numar ,prima boxa carpatinex anglonubiana frumusele nimic de zis, a doua boxa CAPRIROM cu niste animale de le plangeai de mila f urate un tap alpin fr, un tap tanar carpatin niste metis de alpina si saanen dar repet neingrijite,iar in a treia boxa alba de banat si tapul boer de care va pomeneam mai sus plus cativa metisi de boer erau crescatori de pe langa resita, iar aici am o mica povestioara .
Aveam cartea de vizita a lor dxe acum 2 ani,iar in urma cu 3 sapt m-am dus dus in zona resita sa-mi cumpar o vitica si-mi aduc aminte de respectivii pun mana pe telefon si sun ma gandeam ca poate cumpar si cateva caprite alba de banat (in expozitie au venit ca si crescatori de alba de banat) raspunde doamna si-mi spune ca n-au de vanzare ca si ei cauta sa cumpere, spre surpriza mea ieri la indagra oamenii aveau anunt ca vand am mers si am intrebat daca au alba de banat de vanzare si-mi spun ca da cate capete doresc ,deci oameni buni ii putem numi crescatori de alba de banat cand ei cumpara de prin zona capre la un pret si vin la capiutala si dau la alt pret si te mai si pacaleste ca se ocupa de ani de zile de selectie si stie ce vinde cand el le cumpara cu o zi in urma
Va las pe voi sa trageti concluziile

#1168
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Imi puteti spune ce pret cereau pe alba de banat?

Edited by horia66, 12 November 2010 - 20:53.


#1169
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
La ce efectiv de capre are Romania cam slabuta prezentarea,pacat,sunt exemplare frumoase la noi in tara dar multi nu vin cred din cauza cheltuielilor pana acolo si mai este ca romanul nu stie sa-si vanda marfa.

#1170
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 forceone, on 12th November 2010, 21:41, said:

La ce efectiv de capre are Romania cam slabuta prezentarea,pacat,sunt exemplare frumoase la noi in tara dar multi nu vin cred din cauza cheltuielilor pana acolo si mai este ca romanul nu stie sa-si vanda marfa.



Buna seara,scuzati-mi lipsa am multe lucruri de facut,dar voi reveni intr-o saptamana si cu fotografii noi ale sannen-ului, care la 1 decembrie incepe sa fete.
Am fost asa pe fuga si eu la Indagra siii.......capritele mele sunt miss:).
Va las cu bine pana voi reveni

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate