Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#1189
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
O rugaminte,imi puteti spune ce rasa este ? As dori sa o cumpar si mi s-a spus ca ar fi alba de banat,dar mie mi se pare mai mult carpatina.Va multumesc

#1190
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 australis, on 16th November 2010, 01:27, said:

O rugaminte,imi puteti spune ce rasa este ? As dori sa o cumpar si mi s-a spus ca ar fi alba de banat,dar mie mi se pare mai mult carpatina.Va multumesc
Nu este o capra de rasa. Este o capra alba, dar nu de Banat :nonobad: ! Cine afirma ca aceasta este "alba de Banat" habar nu are cum ar trebui sa arate capra Alba de Banat (par scurt, talie mare, conformatie pt. productia de lapte)! Asta nu inseamna insa ca nu poate fi o capra buna. Pentru a fi o capra buna nu trebuie sa apartina unei anumite rase. Asa ca daca aceasta capra corespunde cerintelor tale cumpar-o, dar, bineinteles, nu la pret de "alba de Banat". Succes!

Sa auzim numai de bine!
Felician

#1191
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
@rusumihai

tu glumesti nu? 250lei/saanen? eventual si cu pedigree? doar daca or fi din alea cu parul lung, coarne mari, albe si pe care le gasesti la orice cioban din romania.
da si tu un google pe net si ai sa vezi ca pretul la saanen e mult mai mare decat atat.

#1192
RusuMihai

RusuMihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.11.2010
Am specificat,nu ma pricep deloc,dar am timp pana in primvara sa invat multe,niciodata nu ma arunc cu capul inainte,ma informez destul de bine inainte sa fac un pas,am inteles ca,caprele din rasa saanen ofera chiar si 7-8 l / zi ,nu stiu cat este de adevarat.Pretul se invarte in jurul sumei de 100 Euro,din cate am citit online,dar acum nu stiu daca sunt pure sau nu,din poze nu-mi pot da seama,desi,acum,stiu toate caracteristicile unei capre saanen.

Edited by RusuMihai, 16 November 2010 - 08:41.


#1193
ilincaiustin

ilincaiustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.10.2010

 RusuMihai, on 16th November 2010, 08:41, said:

Am specificat,nu ma pricep deloc,dar am timp pana in primvara sa invat multe,niciodata nu ma arunc cu capul inainte,ma informez destul de bine inainte sa fac un pas,am inteles ca,caprele din rasa saanen ofera chiar si 7-8 l / zi ,nu stiu cat este de adevarat.Pretul se invarte in jurul sumei de 100 Euro,din cate am citit online,dar acum nu stiu daca sunt pure sau nu,din poze nu-mi pot da seama,desi,acum,stiu toate caracteristicile unei capre saanen.


salut, nu stiu unde ai vazut 100 euro dar eu de 2 ani urmaresc anunjturile si abia cu 250 e am gasit o nobila germana

#1194
ovi21

ovi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 19.06.2010

 australis, on 16th November 2010, 01:27, said:

O rugaminte,imi puteti spune ce rasa este ? As dori sa o cumpar si mi s-a spus ca ar fi alba de banat,dar mie mi se pare mai mult carpatina.Va multumesc
Este carpatina in  toata regula am si eu una asemanatoare tot carpatina dar buna de lapte,acum 2 zile am cumparat 25 de capre alba de banat, asa  a zis omul ca sunt dar eu cred ca sunt metis de saanen pentru ca seamana f mult cu saanenul ugerul si mameloanele sunt identice la toate, au parul foarte scurt si sunt subtirele nu de talie mare cum a precizat domnul felician mai sus, sunt 10 la prima fatare si 11 la a doua fatare plus 4 iedute de anul acesta, arata asa de bine ,iar cele la prima fatare daca nu privesti decat ugerul nu crezi ca sunt asa tinere,iar la pret le-am luat asa ieftin de nici nu-mi inchipuiam.

Edited by ovi21, 16 November 2010 - 21:55.


#1195
Danyela_Fufy

Danyela_Fufy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2009

 ovi21, on 16th November 2010, 21:53, said:

Este carpatina in  toata regula am si eu una asemanatoare tot carpatina dar buna de lapte,acum 2 zile am cumparat 25 de capre alba de banat, asa  a zis omul ca sunt dar eu cred ca sunt metis de saanen pentru ca seamana f mult cu saanenul ugerul si mameloanele sunt identice la toate, au parul foarte scurt si sunt subtirele nu de talie mare cum a precizat domnul felician mai sus, sunt 10 la prima fatare si 11 la a doua fatare plus 4 iedute de anul acesta, arata asa de bine ,iar cele la prima fatare daca nu privesti decat ugerul nu crezi ca sunt asa tinere,iar la pret le-am luat asa ieftin de nici nu-mi inchipuiam.

Cat de ieftin ? De ce se fereste  toata lumea (am observat , pe toate topicurile , chiar si la bursa agricola) sa spuna preturi ?

#1196
manubabanu

manubabanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.06.2006

 Danyela_Fufy, on 16th November 2010, 22:17, said:

Cat de ieftin ? De ce se fereste  toata lumea (am observat , pe toate topicurile , chiar si la bursa agricola) sa spuna preturi ?
  

In eventualitatea unei revanzari pe termen scurt sa nu te traga in jos pretul cu care ai cumparat.

#1197
RusuMihai

RusuMihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.11.2010
15 saanen sau 100 normale ?

#1198
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010

 Berbecutul, on 16th November 2010, 07:15, said:

Nu este o capra de rasa. Este o capra alba, dar nu de Banat :nonobad: ! Cine afirma ca aceasta este "alba de Banat" habar nu are cum ar trebui sa arate capra Alba de Banat (par scurt, talie mare, conformatie pt. productia de lapte)! Asta nu inseamna insa ca nu poate fi o capra buna. Pentru a fi o capra buna nu trebuie sa apartina unei anumite rase. Asa ca daca aceasta capra corespunde cerintelor tale cumpar-o, dar, bineinteles, nu la pret de "alba de Banat". Succes!

Sa auzim numai de bine!
Felician
Va multumesc mult pt info..am luat-o si sunt f multumit de ea ma refer deocamdata ca temperament,tare haioasa.Decit o asa zisa alba de banat doar ca are parul scurt si e alba prefer o carpatina cu talia medie spre mare si adapatata mai mult conditiilor de iarna.Am luat-o de la o ferma,avea vreo 1000 de capete cu metisi de toate felurile,omul era doar dupa lapte ,procesa si carnea, doar tapilor si caprelor neproductive(sub 3l/zi).
Degeaba m-am luptat eu sa scot un pret mai bun,nu vrea sa dea sub 350 si gata,spre mirarea mea veneau cu gramada si cumparau cind puteau gasii carpatine la jumatate de pret.Dar asa cum a zis dl Felician mai sunt si capre bune chiar daca nu sunt de rasa

#1199
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Si uite asa se naste noua bula economica.....CAPRA.....noul boom afacerist e deja inceput.

#1200
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 ovi21, on 16th November 2010, 21:53, said:

Este carpatina in  toata regula am si eu una asemanatoare tot carpatina dar buna de lapte,acum 2 zile am cumparat 25 de capre alba de banat, asa  a zis omul ca sunt dar eu cred ca sunt metis de saanen pentru ca seamana f mult cu saanenul ugerul si mameloanele sunt identice la toate, au parul foarte scurt si sunt subtirele nu de talie mare cum a precizat domnul felician mai sus, sunt 10 la prima fatare si 11 la a doua fatare plus 4 iedute de anul acesta, arata asa de bine ,iar cele la prima fatare daca nu privesti decat ugerul nu crezi ca sunt asa tinere,iar la pret le-am luat asa ieftin de nici nu-mi inchipuiam.
Dragilor,
ca sa nu mai avem dileme despre cum ar trebui sa arate caprele Saanen, va invit sa vizitati urmatoare pagina web, unde se gaseste standardul rasei Saanen, la ea acasa (Elvetia):http://szzv.caprovis.ch/cms05/showlinx.asp?lang=1&id=13. Va rog sa observati ca nu sunt deloc mici, avand talia de 90 cm la masculi si de 80 cm la femele. Ca unul care pana pe la 15 ani am crescut cu capre albe de Banat in curte va pot confirma ca asa aratau si ale noastre. E adevarat ca productia de lapte era ceva mai mica decat al celor din Elvetia din zilele noastre, dar sa nu uitam ca la ei se lucreaza in continuu pentru imbunatatirea performantelor raselor. Din pacate, tot ceea ce am vazut in ultimii 30 ani numai capre "albe de Banat" nu erau. Ne-am obisnuit sa numim "alba de Banat" orice capra alba.... Pentru ca nu a existat un plan de conservare a acestei rase aceasta a disparut definitiv! Nu va luati dupa povestile celor de la ANARZ, pentru ca ei nu fac decat sa fabuleze pentru a-si justifica existenta. Realitatea este cu totul alta. Din pacate.....

Sa auzim, totusi, si de bine!
Felician

#1201
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 ilincaiustin, on 16th November 2010, 19:50, said:

salut, nu stiu unde ai vazut 100 euro dar eu de 2 ani urmaresc anunjturile si abia cu 250 e am gasit o nobila germana



Subscriu la cele spuse mai sus

 ClaraMariana, on 17th November 2010, 15:23, said:

Subscriu la cele spuse mai sus



http://claramariana.sunphoto.ro
aici puteti vedea si sannen-ul

 ioanchi07, on 15th November 2010, 20:22, said:

Multumesc doamna ClaraMariana, problema e ca nu stiu sigur care din aceste rase productive rezista conditiilor climatice de aici. Ma gandesc sa plec de la un nucleu de rasa pura pe care sa-l extind iar pe langa ele altul din cele autohtone pe care sa le metisez.


Eu va spun din practica.Alpinele franceze au mai bine de 2luni de cand le-am adus si sunt neasteptat de bine.....nu am avut probleme cu ele...cu exceptia unui mititel iedut care sa lacomit la ceva lucerna verde...insa si-a revenit repede
Sannenul de asemeni este bine....la 1 decembrie incep fatarile:).....imi este tare,tare drag de ele.
Asa ca ......o intretinere adecvata,respectarea igienei,alimentatia si ceilalti factori care influenteaza cresterea si dezvoltarea caprelor da rezultate excelente si la noi.

#1202
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010
foarte frumoase capritele sa aveti noroc de ele, o sa dea lapte mult chiar daca nu mananca ratii speciale,dar, parerea mea,avand o cantitate mare de lapte nu are grasime si proteina ca si caprele autohtone care au productii mult mai mici dar cu calitati bune in ce priveste randamentul la branzeturi,e o parere nu am facut analize,am muls si carpatina si saanen ,laptele de la carpatina are gust mai bogat ca sa zic asa.daca  gresesc va rog sa ma scuzati

#1203
ilincaiustin

ilincaiustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.10.2010
sarut mana doamna Clara,
  
  Asteptam si eu sa vad Saanen-urile  dvs . Sunt extraordinare. Sunt iedute gestante sau la a 2-3 fatare? Stiu ca am parut rautacios cand v-am zis ca nu aveau alpinele nimic da mancare dar mi s- aparut ca si doamna care era cu domnul Ninel -Mitel ca nu mai stiu numele , parea ca ma stie de pe Net . Va este ruda sau se uita si doamna pe forum. Imi parea cunoscuta ca eu am predat un an la scoala nr1 in Motru .
     Sa aveti grija de caprite si poate imi dati si mie o ieduta de Saanen in primavara. Dvs la pret le ati luat?

#1204
ioanchi07

ioanchi07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.10.2010
Eu va spun din practica.Alpinele franceze au mai bine de 2luni de cand le-am adus si sunt neasteptat de bine.....nu am avut probleme cu ele...cu exceptia unui mititel iedut care sa lacomit la ceva lucerna verde...insa si-a revenit repede
Sannenul de asemeni este bine....la 1 decembrie incep fatarile:).....imi este tare,tare drag de ele.
Asa ca ......o intretinere adecvata,respectarea igienei,alimentatia si ceilalti factori care influenteaza cresterea si dezvoltarea caprelor da rezultate excelente si la noi.
[/quote]

Multumesc doamna Clara, sa va traiasca capritele si la mai multe..., o sa ma mai documentez si cred ca din primavara ma apuc de treba. In aceasta privinta o sa va mai deranjez pentru unele informatii.

#1205
ovi21

ovi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 19.06.2010

 Danyela_Fufy, on 16th November 2010, 22:17, said:

Cat de ieftin ? De ce se fereste  toata lumea (am observat , pe toate topicurile , chiar si la bursa agricola) sa spuna preturi ?

Daca tot m-ai provocat am sa-ti raspund ,6.000 lei am dat pe 21 de capre in lactatie,4 iedute de anul acesta un tap de 2 ani aceeasi rasa plus un iedut de 2 luni deci in total 27 capete,azi le-am muls prima data si pot spune ca am ramas impresionat de productia care o au in aceasta perioada,au fost cateva care au avut la 2 l de lapte.
Revenind la rasa alba de banat nici eu nu stiu exact care sunt caractyeristicile acestei rase, o sa pun cateva poze cu caprele achizitionate sau astept pe cineva dintre voi care are drum prin zona sa ma viziteze,astept cu mare placere.

#1206
RusuMihai

RusuMihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.11.2010
Am si eu o nelamurire am 10.000 Lei,si vreau sa cumpar capre,as putea cumpara 70 capre normale,de lapte 2-3 l lapte/zi ,sau sa cumpar 12-13 Saanen ?

Am atasat si un PDF pentru mai multe detalii despre capre si rase,pentru cei care nu stiu,precum si cele mai bune incrucisari intre rase.

Attached Files


Edited by RusuMihai, 18 November 2010 - 00:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate