Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Heil Moldavians

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Dupa ce ne-am incalzit cu premiul cel mare la concursul de inventica de la Geneva, cred ca o veste ca aceasta nu putea sa pice mai bine:

"Majoritatea piesele rachetelor Ariane 5 vor fi realizate cu ajutorul unei mașinării produse de compania băcăuană World Machinery Works, în urma primului contract încheiat între o firmă românească și industria spațială europeană."


http://cotidianul.ro...pene-84165.html

E bine ca industria romaneasca isi lustruieste blazonul cu o astfel de performanta. Ma gandesc numai la ce tolerante minime au astia din industria aerospatiala pentru piesele ce intra in componenta rachetelor. Pe langa chestia cu Ariane stiu ca si la Iasi se fabrica piese pt Airbus A380, printre care si botul avionului.

Daca s-ar invensti mai mult in educatie si cercetare tara asta ar fi capabila de lucruri din ce in ce mai mari.

#2
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Nice!

View Postaccelerator, on May 12 2009, 21:44, said:

Daca s-ar invensti mai mult in educatie si cercetare tara asta ar fi capabila de lucruri din ce in ce mai mari.
Indeed. Am putea face o deviză a țării acest lucru. Și am avea materie primă suficientă...

#3
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Am mai gasit un articol care spunea ca piesele prelucrate de catre utilajul celor de la WMW (World Machinery Works, fosta Masini Unelte) pot avea dimensiuni de ordinul metrilor avand precizii de realizare de ordinul micronilor, adica de milionimi.

Daca m-ar fi intrebat careva daca avem o asemenea masina pe aste meleaguri ii spuneam sa lase gluma.

#4
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
interesant.. am sa'i spun lu' taica'meu ca a lucrat acolo  :)

#5
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
O știre bună în multitudinea de rele care ne sunt servite zilnic la tembelizor și mass-(dezinfor)media.
Am avut și încă mai avem specialiști și capacitatea să producem mai mult decât semifabricate și mână de lucru pentru cules căpșuni.

#6
senoctar

senoctar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 01.07.2006
Nu m-am indoit de ingeniozitatea romanilor. Doar ca acestei ingeniozitatii ii sunt puse bete in roate, din motivele care le stim majoritatea. Daca cineva poate sa faca lucruri ingenioase trebuie intai sa fie invatat cum trebuie, dar cu profesori care abia poti spune ca au salar ... apoi are nevoie de fonduri sau de o stare materiala, aici, ori te apuci de munca si lasi la o parte visurile, ori te chinui ani la rand si poti sa nu obtii nimic din ugetul de cercetare. Apoi cei ce sunt convinsi ca pot face ceva ingenios si vad ca aici nu e bine pleaca.

M-a impresionat numarul romanilor din spania, peste 500.000 anul trecut. Intr-un supermarket sunt peste 200 de persoane la un moment dat, sansele sa fie inca un roman cu tine sunt mari :P, sau in Madrid erau 148.906 romani, aceasta inseamna jumatate de Iasi sau poti spune ca in Madrid sunt mai multi romani decat in Baia Mare. Inapoi la subiect, sunt convins ca majoritatea culeg capsuni dat sigur sunt si ingineri. Mai rau imi pare de inginerii care intradevar sunt priceputi si pleaca acolo la cules capsuni pentru un salar mai mare ca inginer aici.

#7
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Am un prieten bun care lucreaza la CERN in constructia de surse de ioni pentru acceleratoare. De Paste a fost acasa si m-a intrebat daca gasesc in Romania vreun atelier care sa realizeze poli magnetici cu mare precizie. Sursele astea de ultima generatie sunt adevarate bijuterii si trebuie multa migala in realizarea planeitatii polilor magnetici care confineaza plasma.

Asa ca o sa incerc sa le dau un telefon sa vad daca ii pun in legatura.

Ca sa va dau un amanunt picant despre cam cat costa o asemenea sursa la cheie, (amicul asta cauta sa realizeze o sursa pt un accelerator ce va fi folosit in scopuri medicale beneficiind de expertiza celor de la CERN), intre 1 si 3 mil de Euro.

Nu ma mir ca tipii cauta ieftineala in Europa de Est.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate