Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Ce credeti despre strategiile 3D??

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

Poll: Ce credeti despre strategiile 3D?? (2 member(s) have cast votes)

Ce credeti despre strategiile 3D??

  1. Shogun:Total War (4 votes [28.57%])

    Percentage of vote: 28.57%

  2. Battle Realms (2 votes [14.29%])

    Percentage of vote: 14.29%

  3. Hostile Waters:Antaeus Rising (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Earth 2150 (3 votes [21.43%])

    Percentage of vote: 21.43%

  5. Emperor:Battle for Dune (5 votes [35.71%])

    Percentage of vote: 35.71%

Vote Guests cannot vote

#1
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Care dintre acestea v-au placut cel mai mult si de ce?

Mie personal foarte mult mi-a placut Earth 2150....un joc total inedit pot spune........bine lucrat.....bine gandit...mi-a mai placut si Emperor:battle for dune si as vrea sa vad si Hostile Waters:Antaeus Rising........si astept sa vad maine Battle Realms

PS:Cum e Batlle Realms?am auzit ca e belea.......

De ce am postat acest poll???sincer gasesc strategiile 2d izometrice depasite....desi au farmecul lor..dar totusi suntem in 2002......mie doar 5 importante le-am considerat demne de a le pune in clasament...........daca mai sunt si altele ce le considerati bune..mentionati-le

#2
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Si mie tot Earth 2150 mi-a placut.Are cea mai tare grafica dintre toate strategiile 3D,care de altfel reprezinta viitorul jocurilor de strategie.Perioada jocurilor 2D incepe sa apuna.

#3
eXecu7or

eXecu7or

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.12.2001

Quote

Perioada jocurilor 2D incepe sa apuna


Nu prea cred. Jocurile RTS 3D vor suferi intotdeauna la capitolul manevrabilitate. Cele 2D vor permite intotdeauna un management la nivel micro al unitatilor, care mie sincer mi se pare foarte important. Luati ca exemple BroodWar sau Sudden Strike. Aratati-mi un RTS 3D cu asemenea impact. La multiplayer, 2D-ul rulz si o va face ceva timp de acuma incolo. Asta poate pana in momentul in care o sa na jucam toti cu ochelari 3D si o sa avem parte de jocuri RTS true cam cum e seria BattleZone. Apropo de asta, cred ca ar fi bestial un joc d-asta in care, daca vrei, sa participi efectiv la batalie. Parca era asha ceva la Dungeon Keeper.

#4
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Mai, mie mi-a placut cel mai mult Emperor. De ce ? Pai s-au adunat mai multe chestii : grafica ( buna, n-ai ce zice ! ) , povestea , unitatile , ansamblul . Nu mi-a placut aproape de loc Earth ... nu m-a atras . Cat despre "strategiile 2D incep sa apuna .." ... ma tata ma ... dute prin sali sa vezi ce se joaca . Te scutesc de un drum : Broodwar , Red Alert si shootere ( nu fac subiectul discutiilor noastre ) . AAAA ... se mai joaca si Age of Empires ... izolat da se joaca ... asha ca nu prea e adevarat ce spui .... se pare ca prinde la public simplitatea !

#5
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Nu.Strategiile 2D ar trebui sa ramina numai cele TBS,de genul Heroes.La astfel de jocuri nici nu ar fi potrivita grafica 3D.Dar la RTS-uri grafica 3D se preteaza cel mai bine.Ce management la nivel de unitate eXecu7or.Nu raporta jocurile de strategie 3D la Emperor.Tu ai vazut Earth 2150? Sa vezi acolo management la nivel de unitate.3D rulz!!!

#6
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Sincer....strategiile 3D le consider o moda...incep sa devina..este si normal..in schimb TBS-uri cum sunt Heroes sau Age of Wonders trebuie sa ramana in 2d caci nu e nevoiede 3d la ele. Insa la RTS 3D se observa mult avantajul manevrarii mult mai bine gandite... posibilitatea de a vizualiza fiecare unghi, de a analiza modul in care ai construit o baza....etc..nemaivorbind de incantarea ochiului si de feelingul creat.

#7
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Se pare ca nu acceptati realiatea .... lumea joaca RTS 2D !!! N-aveti ce sa le faceti ! inca ....

#8
eXecu7or

eXecu7or

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.12.2001
Recunosc, n-am jucat Earth 2150  :o . (Desi p-ala mai vechi parca l-am jucat). Dar toate RTS-urile 3D, pe care le-am jucat m-au cam lasat rece in fata celor 2D. Desi a fost unul care mi-a placut nitzel: Dark Reign 2. Emperor suferea la capitolul importanta unitatilor.
Si, in general, faptul ca e un mediu 3D implica mai multe comenzi legate de view....Ceea ce in focul luptei in retea chiar conteaza. La War3 au limitat destul de bine chestia asta, ceea ce imi place, iar camera se misca destul de bine. Stiu ei la Blizzard...

Oricum, important la un RTS e feeling-ul, nu neaparat daca e 2D sau 3D. Si la capitolul asta conduc WarCraft III, BroodWar si Emperor. Exact in aceasta ordine.

#9
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Asa este in legatura cu "cele ce conduc"....

Quote

.....faptul ca e un mediu 3D implica mai multe comenzi legate de view....Ceea ce in focul luptei in retea chiar conteaza......
Ma..daca te uiti mai atent...vei obserav ca nu ai cine stie ce mare comenzi sa dai..ci doar sa tii unul din butoanele mouse-ului apsate si rapede sa rotesti camera..iar daca nu iti place sa vezi o lupta 3D..(adevarul e ca de multe ori la lupte o dai pe izometrica) ai posibilitatea sa vezi ca la cele clasice........

#10
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Lasa ma ca am jucat Earth si sincer ... ma incurcam in comenzi ... roteste camera .... pune nu stiu cum ... dak erai prea jos cu camera iti obtura vederea un transporter ... etc ... poate unora le place dar mie imi place sa am acolo o vedere k lumea asupra campului de lupta ... nu neaparat realista dar uite cum e la Broodwar : vezi clar unitatile cladirile ... nu e grafica 3D da cum spuneau si altii feelingul e marfa !

#11
donisor

donisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.02.2002
Uite io unul am gasit unul dar nu prea ma prind cum functioneaza...DarkSpace ii zice, de pe cg luat...

#12
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Strategiile 2D au fost o moda care incet incet se va muta pe 3D.Asta este!

#13
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Da, logic ca se va ajunge la 3D in toate jocurile care vor aparea dar deocamdata trecerea nu s-a facut complet pentru ca inca mai exista reminescente (Broodwar, etc) jucate in disperare de unii (printre acre si yo). Deci strategiile 3D nu pot acapara inca piata !

#14
Mage_of_Light_RG

Mage_of_Light_RG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.11.2001
Pentru mine Shogun total war e cel mai bun joc de strategie ever.
Earth il urasc, battle realms e un joc care arata bine in schimb trebuie sa te concentrezi pe productia de unitati, adica sa le scoti be banda rulanta :(
Emperor mi-a placut destul de mult. Clar un produs superior de la Westwood.

Hehe am downloadat demo de medieval total war. SUPERB  :yeah baby

Avantajul strategiilor 2d fata de cele 3d e ca sunt mult mai dinamice. Nu ai unitati ascunse dupa cladiri, nu pierzi timpul cu controlul camerei. Ganditi-va la starcraft cu ce rapiditate se joaca. Warcraftul desi 3d e destul de dinamic, chiar si pt un 2d. Blizzard face treaba buna :)

#15
PET

PET

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 24.02.2002
Mai toate strategiile 3D sux. parca in 2D e mult mai misto. E mai rapid...e mai tactic.

#16
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 28.11.2001
Nu prea aveti bine in minte ce este aceea o strategie 3D. Si acestea sunt intradevar, dar Homeworld sau Project Earth Le depasesc cu mult.


Fubar Over

#17
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
nu le-am vazut..ce-i drept.......

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate